It is currently 04 May 2024, 05:08

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sfaturi alfa avariata
PostPosted: 08 May 2013, 15:52 
Offline

Joined: 08 Oct 2010, 15:59
Posts: 2
Salut,

In primul rand sper ca nu sunt offtopic la rubrica asta (daca sunt, cu scuzele de rigoare, rog un moderator sa mute postarea unde s-ar incadra corect).

Ca sa ma prezint, sunt Sergiu si sunt membru (inactiv) pe forum de vreo doi ani si ceva. Am citit cu interes o mare parte din postarile de aici si unele chiar mi-au folosit pentru alfa mea 147.

Din pacate primul post pe forum este unul trist :( Asta toamna mergeam cu masina spre Praga si in Ungaria, imediat dupa ce am trecut granita si am intrat pe autostrada am avut un accident destul de nasol care a implicat lovirea de toti parapetii din zona. Partea buna e ca toti cei trei care eram in masina am coborat intregi din ea. Partea proasta e ca masina a plecat pe platforma de acolo. Intr-un final am adus-o in Bucuresti unde sta de asta toamna intr-un depozit. Acum nu o mai pot tine in depozitul respectiv si va trebui sa fac ceva cu ea.

Acum vine si intrebarea mea. Avand in vedere ca nu aveam CASCO, ce ma sfatuiti sa fac cu ea ca sa pot sa mai valorific ceva? Am atasat si cateva poze ca sa puteti sa va faceti o oarecare parere. Interiorul este aproape intact, airbag-urile nu sunt sarite si motorul, cel putin dupa parerea mea, nu este afectat grav si cred ca poate fi revitalizat.

Am intrebat pe la cateva centre de dezmembrari (din zona Vitan) dar fie nu au fost interesati fie mi-au propus niste sume pentru care sincer as prefera sa o tin pe trotuar in fata blocului.

Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre,
Sergiu


Attachments:
01.jpg
01.jpg [ 230.03 KiB | Viewed 2138 times ]
02.jpg
02.jpg [ 369.37 KiB | Viewed 2138 times ]
03.jpg
03.jpg [ 378.95 KiB | Viewed 2138 times ]
04.jpg
04.jpg [ 383.23 KiB | Viewed 2138 times ]
05.jpg
05.jpg [ 361.26 KiB | Viewed 2138 times ]
Top
   
PostPosted: 08 May 2013, 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Imi pare rau pentru patania ta, dar totodata bine pentru ca ati scapat teferi. Bucata aia de drum parca e blestemata. :(
Un sfat pertinent iti pot da baietii care au mai multa experienta in reparatii de o asa anvergura, ia eventual legatura in privat cu unul din colegii din Bucuresti care au mijloacele si experienta pentru a putea da un verdict, dar parerea mea personala este ca nu mai merita resuscitata, costul reparatiilor nu o face rentabila.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 16 May 2013, 20:51 
Offline

Joined: 26 Apr 2012, 13:35
Posts: 30
Car: ALFA 156 1.9jtd
Location: bucuresti
cred ca cel mai bn ar fi sa o dezmembezi! imi pare rau pt ce ai patit dar cred ca avariile sunt prea mari pt o reparatie chiar si cu piese sh!poate o recarosare ar fi la indemana!


Top
   
PostPosted: 18 May 2016, 13:45 
Offline

Joined: 08 Oct 2010, 15:59
Posts: 2
Salutare,

Revin dupa 3 ani cu un update legat de masina de mai sus :)

La momentul respectiv am mutat-o intr-o curte unde a stat pana acum. Au trecut cateva ierni peste ea.
Eu intre timp am luat alta Alfa 147 si am pastrat-o pe asta pentru eventuale piese de schimb. Nu am luat foarte multe de pe ea (un geam de la o usa, un motoras de la stergatorul spate si cam atat).

Acum a venit vremea sa o mut si din curtea respectiva. Aici apar urmatoarele intrebari:

1. E cineva interesat de ea?
2. Daca nu e nimeni interesat, stiti pe cineva care ma poate ajuta sa o duc pana la remat? Masina e in Colentina (in spate la Dragonul Rosu). Din cate am inteles este un remat in Voluntari, langa RAR, deci distanta nu ar fi prea mare.

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Merci,
Sergiu


Top
   
PostPosted: 18 May 2016, 15:57 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Din piesele care le mai ai, senzori si alte lucruri care se pot strica in viitor îți sugerez cu mare căldură sa le păstrezi. Vorbesc din experienta proprie. Masina veche m-a scăpat de câteva cheltuieli importante. Motorul e cel mai valoros si ori îl valorifici, ori il tii sau îți iei piesele scumpe de pe el (injectoare, rampa, senzori, etc.). Mânere sau alte piese de uzura interioara si compatibile, zic eu, merita sa le ai la îndemână si daca o vei vinde, poți include si ce a mai rămas. Pe caroseria goala nu te aștepta sa iei prea mult.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 18 May 2016, 16:09 
Offline

Joined: 08 May 2016, 21:05
Posts: 165
Car: alfa 156
Location: Campulung Muscel
pot sa te ajut cu platforma dar saptamana viitoare,pe joi-vineri ca vin cu ala micu la consult nu te costa nimic dar las platforma la tine sa nu ma plimb cu ea prin bucuresti


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]