It is currently 23 May 2024, 15:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 28 Dec 2015, 11:49 
Offline

Joined: 01 May 2015, 15:52
Posts: 8
Car: Alfa Romeo 159
Location: Timisoara
Salut,

Am o alfa 159 2.4 din 2006 , in momentul in care accelerez mai tare in a 3 si in a 4 masina tremura de parca i-ar fi frig .Tremuratul nu se simte in volan ci in caroserie de parca ar tremura toata masina.Am plecat in Germania acum 2 luni de zile dupa aproximativ 700 km mi-a aparut o check engine vdc asr cam tot ce se poate, am ajuns acasa aveam o eroare pe injectorul 4, am schimbat injectorul masina a mers foarte bine , ieri dupa ce am facut aproximativ 400 de km masina a inceput din nou sa tremure la fel cum a facut cand aveam eroare pe injector , dar acum nu mai imi da nici o eroare in bord nimic si trage foarte bine doar ca tremura de zici ca se rupe motorul in a 3 si mai tare in a 4.In treapta 5 si 6 nu mai face chiar asa de tare dar are in continuare o vibratie.Sunt din Timisoara daca stiti un mecanic care se pricepe la alfa va rog sa imi recomandati , nu mai suport problema asta si nu stie nimeni sa imi spuna exact care ar fi problema .Repet masina tremura doar in momentul in care accelerez tare daca accelerez usor nu se prea simte acel tremurat.

Rog ajutor pentru ca imi place masina foarte mult si sincer am cam schimbat tot pe la ea.Am mai vazut aici ca ar fi probleme cu planetara .


Top
   
PostPosted: 06 Jan 2016, 09:25 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2015, 03:02
Posts: 50
Car: AR Brera
Location: Vest, Timisoara
Nu prea pot sa te ajut cu problema ta, dar ca sa iti confirimi ca nu e planetara de vina brachezi maxim stanga si pleci unpic mai tare si cu dreapta faci la fel, daca bate la plecare in oricare din directii ai problema la una sau ambele planatare. La mine sistemul aasta a functionat la toate masinile indiferent de marca, cu tractiune fata.
Ca si service as putea sa iti recomand reprezentanta Alfa-Fiat de pe calea lugojului. Am fost la ei pt niste hartii si o mica problema la partea de climatizare si au fost foarte profesionali si ok. Poate unpic mai scumpi ca alt sevice.
Sa postezi aici cum rezolvi problema!


Top
   
PostPosted: 06 Jan 2016, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 09 Dec 2012, 20:58
Posts: 316
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Location: Pitesti
Daca e capatul dinspre cutie, nu pocneste cu volanul bracat. Cel putin la mine nu pocnea...in schimb vibra ca toti dracii cand acceleram, se simtea in caroserie o trepidatie stanga-dreapta. La mine s-a rezolvat cu inlocuirea capetelor de planetara dinspre cutie.

_________________
2018 Mazda 3
2008 Mazda 2

Ex: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]