It is currently 11 May 2024, 00:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 22 Sep 2014, 18:43 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Va salut,

Tocmai ce am schimbat volanta (Valeo) plus kit-ul de ambreiaj (Luk) de vreo saptamana si ceva. Problema este ca pare ca agata in viteza a doua. Nici intr-antaia nu pot spune ca intra tot timpul chiar ok. In a treia, uneori am senzatia ca loveste in ceva. A patra si a cincea par in regula.
Stiti cumva ce ar putea fi? Ma gandesc sa schimb si cilindrul receptor plus pompa de ambreiaj. Viteza a doua este cea mai deranjanta. Senzatia mea este ca oricat as apasa de tare pedala de ambreiaj, pare ca nu este destul incat sa intre usor. Daca schimb repede si brutal (poate mult spus), a doua intra fara sa sesizez ca ceva ar fi in neregula. Parca sunt pilot de curse :clapping:

Orice idee sau sfat sunt binevenite :wave: !

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 22 Sep 2014, 19:01 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Nu schimba piese doar pe niste presupuneri. Daca ambreiajul este nou, sistemul este etans si simti ca pedala are cursa care trebuie si opune rezistenta, eu mi-as indrepta atentia spre sincroane, iar daca e vorba de asa spre alta cutie pentru ca suma pentru reparatie s-ar putea sa te coste cat o cutie la mana a doua. Incepe cu o aerisire a ambreiajului si vezi daca ai o imbunatatire. Poate nu l-au aerisit cum trebuie si de aici, "agata".
Sa ne zici si despre ce masina e vorba :)

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2014, 01:36 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Am uitat sa mentionez. Masina este o 147 1.9 JTD 85KW.

Tomi sper din suflet sa nu ai dreptate. N-am bagat decat vreo 7200 lei in masina :samui: la care se adauga vreo 4000 anul trecut pe turbina. E adevarat ca de data asta a fost si distributia plus o pleiada de bucse, rulmenti si consumabile dar totusi, la 230k km sa cada si cutia? :censored:

In cazul in care sincroanele ar fi pe duca, cam cat se poate merge cu ele? Banuiesc ca se poate ajunge si in punctul in care sa nu mai pleci cu ea de pe loc, asa-i?

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2014, 01:55 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
Uita-te si la timonerie. Poate e acolo ceva problema. :scratch:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 23 Sep 2014, 09:48 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Stiu ca si timoneria are nevoie de atentie. Se intampla uneori sa mestec prin viteze. Uneori o apuca, ma face cu nervii cateva zile, iar intr-un final isi revine.

Din ce am vazut, problemele descrise in primul post tind sa se manifeste mai evident la frig. Iar daca ma misc repede cu schimbatul aka Stig, treaba merge mai "unsa". Daca incerc sa nu mai fiu Stig, am senzatia ca se pierde acel moment in care treburile sunt sincronizate perfect astfel incat schimbarea sa se faca lin.

Zielele astea voi merge la service sa arunce si ei un ochi. Poate o simpla aerisire va rezolva problema :popa:

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 03 Oct 2014, 11:47 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Azi masina primeste cilindrul receptor si pompa ambreiaj Sachs, asta pe langa bieletele spate :naughty:

Daca tot asa face, inseamna ca e destul de clar: timoneria si/sau sincroane :censored:

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 16 Oct 2014, 22:35 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Doar pentru a nu lasa povestea fara final, am schimbat cilindrul si pompa, iar lucrurile s-au imbunatatit. Sa fiu cinsitit, de cateva zile bune sunt pe alte meleaguri, si a dracu' masina parca stie c-a scapat de Romania. Merge de mananca asfaltul. :clapping:

_________________
~tzili~


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]