It is currently 08 Jun 2024, 07:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: 26 May 2007, 21:15 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2006, 08:22
Posts: 344
Car: 159 2.4
Location: Tomis
Nu speram să scriu atât de des în acest topic...
Problema despre care m-am hotărât să scriu azi: se opreşte motorul fără nici un avertisment, fără nici o alarmă sau ceva; s-a intamplat deja de 6 ori in 5600km şi niciodată nu mi-am dat seama că s-a oprit până când a trebuit să calc frâna sau să schimb direcţia. Pur şi simplu mă trezesc cu ea oprită "ca proasta-n târg".
Problema mi se pare FOARTE GRAVĂ deoarece când se opreşte, servodirecţia e inexistentă, şi de trei ori mi s-a întâmplat în trafic în oraş, în situaţii în care trebuia să fac manevre rapide (într-o curbă în intersecţie când aveam unul în dreapta mea care mă strângea, altădată în spatele unuia care frânase brusc, dacă ar fi să amintesc măcar doua situaţii grave...).
Am fost cu ea în service, au "pus-o pe calculator" şi cică nu au diagnosticat nicio problemă...
Mă întreb dacă e chiar posibil să nu rămână nici o urmă pe nicăieri despre problemă. Mi-e aproape imposibil să demonstrez că am această problemă pentru că se întâmplă aleator şi nu o pot reproduce. Ce ar fi comun situaţiilor când s-a întâmplat, ar fi că de fiecare dată maşina era scoasă din viteză (treapta de viteză anterioară punerii în punctul mort era a 3-a sau a 4-a), iar viteza era destul de mică (nu depăşea 70km/h).
Vreo idee ?

_________________
Fița - Alfa 159/2.4 JTDm, 200CP
GiPi - Fiat Grande Punto/1.4 StarJet, 95CP

"The man who does not take pride in his own performance performs nothing in which to take pride" - Thomas J. Watson (1874-1956) - Founder of IBM


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 26 May 2007, 21:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Jhonnny, sfatul meu este sa vii in Bucuresti la service, avand in vedere ca service-ul din CT este cam .... varza.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 26 May 2007, 21:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2006, 08:22
Posts: 344
Car: 159 2.4
Location: Tomis
Mersi sSilviu: ăsta ar fi următorul pas, dar vreau şi nişte păreri înainte de a bate drumul până acolo... Oricum voiam să ajung pe la Bucureşti şi pentru problema regulatorului de viteză... Vreo recomandare pentru un service mai puţin varza din Bucureşti (exclus cele din afara reţelei AI pe motive de garanţie)?
OffTopic: silviu pe care-l stiu deja de la o intalnire? (ex 63FAL parca?)

_________________
Fița - Alfa 159/2.4 JTDm, 200CP
GiPi - Fiat Grande Punto/1.4 StarJet, 95CP

"The man who does not take pride in his own performance performs nothing in which to take pride" - Thomas J. Watson (1874-1956) - Founder of IBM


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 26 May 2007, 22:47 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Flo...aaaa @Jhonny, da, sunt ex 63FAL :D
Iti recomand service AutoPerugia, sunt seriosi si s-au "slefiut" pe relatia 159. Au inceput sa trateze cu seriozitate problemele semnalate de clienti.
Cel mai in masura sa-ti dea informatii despre Auto Perugia,este @georgecristian.

Succes si bine ai revenit pe uscat ! :wink:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 28 May 2007, 14:00 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2006, 08:22
Posts: 344
Car: 159 2.4
Location: Tomis
Interesant, dar in cazul meu cred ca trebuie sa fac un concediu intreg prin toata tara cu "omul de la service" pentru ca se intampla destul de rar...
Mersi pentru feedback. Am notat si ipoteza asta.

_________________
Fița - Alfa 159/2.4 JTDm, 200CP
GiPi - Fiat Grande Punto/1.4 StarJet, 95CP

"The man who does not take pride in his own performance performs nothing in which to take pride" - Thomas J. Watson (1874-1956) - Founder of IBM


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]