It is currently 28 Apr 2024, 20:11

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page 1 2 3 Next
Author Message
 Post subject: coltul cu legislatie
PostPosted: 08 Feb 2007, 20:26 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Avand in vedere ca mi-ati facut o primire mai mult decat calduroasa , vreau sa INCERC sa va ajut si eu cu ceva. Pe topicul asta va rog sa postati probleme de ordin juridic pe care le aveti. Va ajut cu ce pot , va pot trimite si modele de cereri , si de orice alte acte de care aveti nevoie. Unde nu stiu....si o sa fie multe de astea...ma interesez si tot va raspun cumva. Si pana face Alex sau ceilalti admini un topic pentru asta...puteti posta aici. Sa stati linistiti ca nu va trimit nici o nota de plata. Ma gandeam sa dau si eu o mana de ajutor daca tot m-ati primit printre voi :lol: . Asa ca.....o sa incerc sa va raspund cat de repede pot...nu in termene avocatesti( a se citi luni de zile)

si topicul a devenit sticky (moderator edit)

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Feb 2007, 20:41 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Admirabila initiativa ramy ! :clapping:
O sa iti para tie rau insa cand vei fi asaltatata cu mesaje si telefoane!

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: deloc
PostPosted: 08 Feb 2007, 20:52 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Deloc. Pentru ca asa cum voi sunteti draguti cu a oferi sfaturi tehnice, pot si eu sa fac asta , usor. Nu ma costa nimic. Pe deasupra imi pun neuronii in miscare. Nu ca as avea prea multi. Dar imi ramaneti datori. Ma invatati sa conduc. Ca sunt varza. La parcat sunt parasuta rau :lol:

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject: Re: deloc
PostPosted: 08 Feb 2007, 20:53 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
ramy Quote:
Ma invatati sa conduc. Ca sunt varza. La parcat sunt parasuta rau :lol:
Chestie ce tine doar de experienta!

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Last edited by marius on 08 Feb 2007, 23:35, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Feb 2007, 21:58 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
laudabila initiativa!!!!
consultatii juridice on-line!! :shock: :o
eu pe un alt forum generalist, am cerut o consultatie odontoiatrica de la unul care dadea acest tip de sfaturi on line si culmea e, ca am fost multumit!!hihihi!!!
brava!
p.s. cat despre parcari, nu asta-i baiul(cu toate ca io-s maniac...)ci altele sunt cerintele pentru un condus mai sportiv.un pilot profesionist in dreapta ta , dar si a mea, ar fi cu adevarat util!

_________________
Tu chiamale se vuoi, emozioni...
1971 e dintorni...


Top
   
 Post subject: fara intrebari?
PostPosted: 20 Feb 2007, 22:40 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Laudabila sau nu initiativa...dar ma bucur ca nu aveti probleme de genul...juridic. Oricum am vazut ca mai am un coleg pe forum. Poate facem consultanta on line :lol: .Acuma , pe bune....am vazut ca sunt probleme si cu contracte de asigurare......daca sunt any questions...

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject: Re: deloc
PostPosted: 21 Feb 2007, 01:15 
Offline
User avatar

Joined: 11 Sep 2006, 15:54
Posts: 1018
Location: Oradea
ramy Quote:
Ma invatati sa conduc. Ca sunt varza. :lol:
NU si din cate am vazut eu prin oras... :thinking:

PS: va spun eu ca e modesta fata asta. Stie mai multe decat spune. Verificat. Punct.

_________________
Alfa Romeo 155 Q4 '95 WB
Alfa Romeo per sempre !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 21 Feb 2007, 09:53 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Aha! Vezi Ramy cum te toarna lumea?! :twisted:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 Feb 2007, 12:44 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2007, 14:31
Posts: 33
Location: Bucuresti
Salut initiativa Ramy ! In masura in care pot, va voi ajuta si eu cu sfaturi si orice ajutor aveti nevoie in domeniul juridic. Si daca tot suntem doi, poate, in cazul unui impas ne consultam reciproc si tot reusim sa oferim o solutie constructiva si fructuoasa pentru forumisti. Va stau la dispozitie.
P.S. incerc sa ajung la o intalnire intr-o duminica si vorbim acolo face 2 face, ca asta e cea mai rapida solutie.


Top
   
 Post subject: ma bucur
PostPosted: 01 Mar 2007, 11:08 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Ma bucur tare mult ca suntem doi care vrem sa facem si noi pentru baietii astia de treaba. Macar atata sa facem si noi pentru ajutorul pe care il primim pe parte tehnica si nu numai.

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Mar 2007, 19:01 
Offline
User avatar

Joined: 24 Nov 2006, 19:04
Posts: 98
Speram sa nu trebuiasca sa apelez la aj vostru in domeniul juridic, dar din pacate , trebuie.

Am patit o chestie demna de filmele cu prosti. Luni eram in masina si ma duceam spre birou. Nu am vazut o bordura , care aveam cam 40 cm inaltime, si am lovit-o cu masca. Masca nu a patit nimic( decat o zgarietura mica), dar nu stiu cum, am reusit sa sparg radiatorul. Bine ca am casco, m-am gandit eu. Fiind seara am lasat-o la birou, si am plecat acasa. A doua zi am chemat o platforma si am mers la omniasig, sa declar daunele. Dupa ce am asteptat toata ziua, pe la 7 am vb cu un militian si mi-a zis ca ei nu au cum sa constate, deoarece avaria este pe dedesupt si ca trebuie sa ma duc la un service. La ora aia binenteles ca nu mai era nici unul deschis asa ca am dus masina acasa. A doua zi dimineata am fost in service, au constatat avaria( picior radiator spart=inlocuire) si am mers la politie. Dupa 6 ora de asteptat am intrat la militian. Si dupa 5 minute am ramas cu gura cascata. " O sa va suspendem permisul pt 30 zile pentru ca nu ati anuntat accidentul imediat ce s-a produs." Degeaba am incercat eu sa-i spun ca nu am avut cum sa vin imediat, ca nu era nici un service deschis, ca atunci cand am intrebat la EI nu mi-a zis nimeni nimic de acest lucru. Degeaba.

Drept urmare, m-am dus sa inlocuiesc un radiator si am ramas fara permis 30 zile, urmand sa dau dinou examenul teoretic. COOL.

Are vreun rost sa fac contestatie, judecata, etc. sau trebuie sa ma impac cu situatia???

Multumesc si scuze pt mesajul lung.

_________________
Music matters!!!
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Mar 2007, 21:06 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jun 2006, 22:08
Posts: 512
Location: Cluj/Petrosani
eu zic ca greseala ta a fost ca ai declarat accidentu cum ca s-a intmplat cu cateva zile in urma, trebuia sa mergi la alt miltian decat primul si sa il delcari in ziua dinc are aveai constatarea
pacat ca te-ai ales is cu masina lovita si fara permis

_________________
A fost :( Alfa 147 1.6 TS 105CP
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Mar 2007, 22:56 
Offline

Joined: 17 Jul 2007, 01:47
Posts: 50
prima oara am zis ca e gluma, dar am google-it putin si am gasit asta pe site-ul lor:
Quote:
Contravenţiile care atrag suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice:
h. neanunţarea şi/sau neprezentarea la unitatea de poliţie competentă, în 48 de ore de la implicarea intr-un accident, dacă a avut ca urmare pagube materiale;
de luni pana miercuri sunt exact 2 zile = 48 de ore...eu cred ca poti sa-i infunzi serios la faza asta...
apropo, uite si link-ul
http://www.politiaromana.ro/DPR/contraventii.htm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Mar 2007, 23:59 
Offline
User avatar

Joined: 24 Nov 2006, 19:04
Posts: 98
Pai am de gand sa fac contestatie, dar astept si o parere din partea avocatului.
Si eu stiam de 48 ore, dar cand mi-a zis ala ca imi ia permisul am vazut rosu in fata ochilor.

_________________
Music matters!!!
Image


Top
   
 Post subject: Am primit
PostPosted: 04 Mar 2007, 14:44 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Problema se solutioneaza simplu. Am povestit la telefon. Pentru cei care nu vor sa pateasca la fel....o sa va postez aici cum am rezolvat situatia. Nu e mare lucru. Ai nevoie numai de un prieten bun.

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 09 Aug 2009, 16:21 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 00:00
Posts: 192
Location: Bucuresti
Pina la urma cum s-a rezolvat problema asta?

_________________
"Eu nu port bijuterii... Eu le conduc!" And beauty is not enough...
Alfa Romeo 156 1.9 JTD 16v 150CP+ 310Nm+ 2005 facelift Giugiaro
Image


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 19 Dec 2011, 20:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Salut! Am o problema legata de o inmatriculare care suna cam asa:
Am cumparat o Alfa pe data de 28.10.2011 si fostul proprietar mi-a trimis actele (fisa de inmatriculare si certificatul fiscal) pe data de 18.11.2011 si au ajuns la mine tocmai pe data de 21.11.2011. Spre bucuria mea, pe 21.11.2011 cand am vrut sa ma duc sa o inmatriculez, mi-a accidentat unu masina asa ca am dus-o la service. De cand a intrat in service si pana sambata trecuta (19.12.2011) am asteptat sa o repare si nu am apucat sa o inmatriculez, dar am reusit sa o inscriu pe numele meu la fiscal.
Zilele urmatoare urmeaza sa fac identificarea, dar pe certificatul de atestare fiscala scrie ca e "valabil luna in curs", emis pe data de 18.11.2011 si din cate am inteles este valabil 30 de zile.
Intrebarea mea este:
As putea sa o inmatriculez cu acest certificat cu o sanctiune de intarziere (toate din cauza fostului proprietar si a celui care m-a accidentat), stiind ca eu deja am luat-o in evidenta sau trebuie neaparat alt certificat?

Astept un raspuns urgent, ca nu vreau sa ajung sa platesc taxe hotilor, masina fiind cumparata de noua din tara.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 19 Dec 2011, 20:54 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Daca ai primit documentatia de la vanzator si ai depus-o la primarie (stii tu ce ai depus, nu mai insir aici), avand in vedere ca ti s-a eliberat de la Serv. Impozite si Taxe certificatul de atestare fiscala in care figurezi ca platitor de impozit pentru masina respectiva, CHIAR DACA PE ACEL DOCUMENT SCRIE VALABIL PANA LA DATA DE.... tu te poti duce la D.R.P.C.I.V. de care apartii (Iasi, parca) si peste 10 ani, fara a mai fi nevoit sa achiti nimic in plus, decat sa ai impozitele la zi.
Stiu ca e fraza lunga, sper ca am fost totusi destul de clar.
Termenul limita de pe acele certificate are relevanta doar pentru partea de vanzare, respectiv intre DATA la care fostul proprietar ti-a vandut-o si implicit a scos-o de pe numele lui de la impozit si DATA la care tu o iei in evidenta la primaria de care apartii, de obicei nu trebuie sa treaca mai mult de 30 zile... daca depasesti termenul mentionat platesti o amenda simbolica. Cum insa tu spui ca deja ai luat masina in evidenta si ti s-a eliberat fiscalul, la politie te poti duce asa cum precizam mai sus si peste 10 ani, fara alte obligatii suplimentare.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 19 Dec 2011, 21:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Multumesc mult! M-ai linistit :coolspeak:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 19 Dec 2011, 23:39 
Offline
User avatar

Joined: 11 Apr 2008, 13:43
Posts: 368
Car: 159 2,4/Giulietta TB
Location: Timisoara/Trier DE
tomi_alfa Quote:
Multumesc mult! M-ai linistit :coolspeak:
Ca tot suntem deja 3 avocati, iti rapund eu.
Trraba sta in felul urmator: certificatul fiscal este necesar, conform codului fiscal pentru a fi valid transferul dreptului de proprietate asupra autoturismului. Prin urmare transferul s-a facut, deci poti inmatricula masina. Mai mult decat atat, desi practica la inmatriculari e alta, inregistrarea la primarie se face dupa inmatriculare, intrucat sunt supuse impozitarii autoturismele care "circula pe drumurile publice" - deci cele inmatriculate!
Stiu ca probabil te vei lovi de vesnicul "nu primim" dar dupa putin scandal, ai sa-ti rezolvi problema.
P.S. Acum o luna-doua am facut acelasi lucru pentru mine.


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 19 Dec 2011, 23:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Multumesc. Sper sa inteleaga ca n-a fost vina mea ca n-am inmatriculat-o pana acuma si sa nu fie nevoie sa ma cert pe acolo.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 20 Dec 2011, 00:00 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
tm08alt Quote:
(...)sunt supuse impozitarii autoturismele care "circula pe drumurile publice" - deci cele inmatriculate!(...)
In cazul schimbarii proprietarului, masina este oricum inmatriculata si poate circula pe drumurile publice chiar pe timpul efectuarii operatiunilor de schimbare a documentelor, luare in evidente, etc... In acest caz (al transferului dreptului de proprietate), notiunea radierii din circulatie a disparut din legislatie, precizandu-se ca in Romania inmatricularea este CONTINUA. Transferul de proprietate nu opereaza legal asupra starii de fapt privind inmatricularea. Tocmai de aceea se poate circula o perioada cu numerele vechiului proprietar, fara a exista o obligatie expresa a noului proprietar, alta decat inscrierea vehiculului in evidentele primariei de domiciliu, in termenul prevazut de lege.
Radierea, asa cum o cunoaste lumea, se mai face doar in alte cazuri: furt, dorinta de a o dezmembra/scoate din circulatie, vanzare peste hotare, etc...
Oricum, Tomy a inteles ce are de facut, e baiat mare... :lol:

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 25 Feb 2013, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 27 Jul 2007, 10:43
Posts: 464
Location: Jassiorum Municipium
http://www.realitatea.net/soferii-nu-vo ... 20852.html

_________________
156 2.0 JTS


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 29 Jun 2013, 11:42 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
E "groasa" treaba :censored: Ceva bun, ceva util nu sunt in stare... http://www.bzi.ro/1-iulie-vine-cu-vesti ... eri-374210" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: coltul cu legislatie
PostPosted: 25 Jul 2013, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Am intalnit urmatoarea situatie. Dupa cum se vede in print-uri, semafoarele au placute aditioinale care se refera la directia carora se adreseaza. Am vazut ca unii care fac stanga sau dreapta (depinde de unde vii) la benzinarie nu mai stau la semafor si tind sa le dau dreptate, pentru ca semaforul nu li se adreseaza plus ca mi se pare cam bataie de joc sa stai la semafor ca sa te duci la benzinarie. Dai prioritate pietonilor si masinilor care vin din dreapta (print-ul 1) de pe straduta aceea pentru ca mai e un semafor care e verde cand cele de pe drumul principal sunt pe rosu. Daca ai trece pe verde spre benzinarie trebuie sa dai prioritate masinilor si tramvaiului din fata ta si uneori te trezesti si cu tramvaiul din spate care, evident, te claxoneaza sa-i eliberezi calea. Iar daca stai pe banda 1 de circulatie si dai prioritati, incurci.

Intrebarea mea este urmatoarea: Este legal, corect, sa faci stanga sau dreapta spre benzinarie, atata timp cat semaforul nu ti se adreseaza? In caz de amenda, ai castig de cauza la contestatie?

Am cautat prin legislatie un articol care sa vorbeasca de treaba asta, si singurul lucru care l-am gasit este Art. 57 alin. 2 "La intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare, semafoare sau de catre politistul rutier, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia sau indicatiile acestuia."


Attachments:
intersectie 1.jpg
intersectie 1.jpg [ 140.84 KiB | Viewed 8713 times ]
intersectie 2.jpg
intersectie 2.jpg [ 131.81 KiB | Viewed 8713 times ]

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page 1 2 3 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]