It is currently 23 May 2024, 10:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 12 Mar 2018, 11:49 
Offline

Joined: 19 Nov 2015, 23:21
Posts: 46
Car: Alfa Romeo 156
Salutare, probabil ca ati auzit si voi ca soferii trebuie sa poarte in masina Carte de Salvare.
Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... net-405311
Intrebarea mea este, este obligatoriu legal sa port informatiile respective in masina? Un coleg zicea ca se dau amenzi pe baza asta . De pe site-ul oficial de unde se descarca, nu gasesc pentru Alfa Romeo 156 2,4JTd 2002 cartea de exemplu. Am citit tot felul de informatii pe net si nu gasesc sa fie specificat in Codul Penal ca este obligatorie cartea respectiva sau ca se pot incasa amenzi pe baza lipsei documentului respectiv.


Top
   
PostPosted: 12 Mar 2018, 17:57 
Offline
User avatar

Joined: 08 Nov 2016, 01:12
Posts: 65
Car: Alfa Romeo 159
Location: Bacau
Din ce știu eu, nu.
Parca anul trecut era "nebunia" asta, apăruse și pe la tv, însă nu mi s a cerut niciodată și nici nu cred ca s-a aplicat o lege in legătura cu asta


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2018, 08:56 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2017, 13:51
Posts: 70
Car: Alfa Romeo 147 1.6TS
Location: Satu Mare
Poate ajuta la ceva.
"Cartea de salvare la bord este o iniţiativă lansată pe 16 octombrie 2015 de către Automobilul Clubul Român (ACR) împreună cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), având ca scop protejarea vieţii persoanelor implicate în accidente rutiere prin scăderea duratei de descarcerare a victimelor. Cartea de salvare la bord este un document standardizat în format A4, care prezintă specificaţiile tehnice ale maşinilor, importante pentru reducerea timpului de descarcerare, respectiv: poziţionarea armăturilor cabinei, a rezervorului pentru combustibil, a bateriei, airbag-urilor, generatoarelor de gaz, unităţilor de control, precum şi unele puncte adecvate de tăiere, astfel încât, în cazul unui accident rutier echipajele de descarcerare să intervină cu promptitudine pentru salvarea victimelor. Se recomandă printarea color a acesteia şi asezarea la parasolarul din dreapta conducătorului auto, urmând ca apoi ACR sau staţiile de carburanţi partenere să elibereze un autocolant de semnalizare. Autocolantul se va lipi în interiorul parbrizului în partea stângă sus sau jos pentru ca echipajele de descarcerare să poată observa cu uşurinţă prezenţa cărţii de salvare la bordul autovehiculului. ”În ceea ce priveşte obligativitatea deţinerii la bordul autovehiculului a cărţii de salvare, nu există vreo prevedere legală care să stipuleze acest aspect, astfel că lipsa acesteia nu poate face obiectul vreunei sancţiuni contravenţionale.”


Attachments:
File comment: Carte de Salvare Alfa Romeo
Road Rescue Data Sheets.pdf [3.59 MiB]
Downloaded 92 times
StandardTranslRomanian.pdf [120.07 KiB]
Downloaded 88 times

_________________
"If you don`t swear while you driving then you`re not paying attention to the road at all."
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]