It is currently 08 Jun 2024, 14:20

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ce benzina folositi?
PostPosted: 05 May 2007, 19:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 10:45
Posts: 300
Location: Pitesti
Am initiat acest topic pentru ca pentru mine benzina a ajuns o mare problema . De obicei foloseam OMVCarera 100. Cand am venit la Alfafest m-am calicit si am luat 95 de Petrom. Din acel moment au aparut problemele. pe drum, dupa primii 300-350 km a aparut familiarul mesaj MCS Failure . cand am ajuns Alex a pus testerul pe ea si a sters eroarea . A mers bine mai putin la intoarcere cand la Valcea s-a aprins iar. Motorul presteaza bine, nu consuma mai mult, se infige etc. Singura problema pe care am sesizat-o azi: la plecarea de pe loc, sau cand mashina merge usor in vit 1 pe la 1000-1100 rot/min, in momentul cand o calc ceva mai brusc se aude un tzacanit asemanator celui pe care il facea avansul la Dacii cand bagai benzina ciordita in rez. Am intzeles ca JTS-urile sunt foarte sensibile la benzina dar totusi...
PS La plecare din Oradea am bagat benzina tot de la Petrom dar 99+ shi precum am spus nimic nou.
Aveti careva ceva idei?

_________________
156 2.0 jts


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 May 2007, 09:29 
Offline
User avatar

Joined: 11 Sep 2006, 15:54
Posts: 1018
Location: Oradea
De o saptamana ma confrunt cu aceeasi problema la Alfa mea, cum spunea tns catalin...parca ar fi bataia avansului la daciile vechi. De obicei alimentam cu OMV Carrera 95 (uneori Carrera 100, dupa cum era "vremea") insa nu am avut probleme pana acum nici cu 95-ul. Credeti ca ar putea aparea probleme daca as alimenta regulat cu benzina de 98 sau 100? Si de unde acest sunet ciudat? (devine sesizabil mai ales la reprizele de accelerare moderata).

Multumesc.

_________________
Alfa Romeo 155 Q4 '95 WB
Alfa Romeo per sempre !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 May 2007, 18:38 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
nu am avut nici o problema de la nici un producator.Am pus si de la LUK oil si de la Petrom, si de la OMV si de la Agip....Masina merge la fel....Pun benzina de 98 in general, mai buna calitativ...

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited