It is currently 27 Apr 2024, 12:36

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: recomandare mecanic
PostPosted: 14 Jun 2017, 08:01 
Offline

Joined: 25 Apr 2017, 14:55
Posts: 3
Car: Alfa crosswagon
Salutare.
Am o Alfa 156 crosswagon din 2005. Am nevoie de o recomandare pentru un mecanic bun in Bucuresti. Bun atat pe mecanica cat si pe partea electrica. Am avut diverse "tentative" dar am ramas dezamagit.
Va multumesc anticipat pt ajutor.


Top
   
 Post subject: Re: recomandare mecanic
PostPosted: 16 Jun 2017, 23:33 
Offline
User avatar

Joined: 02 Feb 2014, 10:09
Posts: 295
Car: 156cw
In primul rand, e bine sa identifici ce e crosswagon: un 156 (1) avand motor 1.9 jtdm (2) si o transmisie integrala Q4 (3).
Daca la 1 si 2 te pot ajuta multi, indiferent de ce auzi pe aici ca recomandari, majoritatea mecanicilor de Alfa din Bucuresti s-au facut ca ploua cand e vorba de transmisia Q4.
Pe orice tine de transmisia Q4, cauta-l pe ComanR (cauta-i nr de telefon).
Ca si sfat sfant: verifica nivelul de ulei in cutia de viteze (cel mai bine schimba-l) si neaparat scoate si curata teava de legatura dintre cutie si diferential, aia se infunda des si cauzeaza necazuri. Ai grija cand reumpli sa pui exact cat scrie in carte, nu mai putin sub motivul ca "n-a vrut, dom'ne". E o procedura de umplere ce implica rularea masinii pe elevator, ca sa intre uleiul progresiv in diferential. Cantitatea de ulei inghitita e sfanta, trebuie respectata. Am primit telefoane de la vreo 2 baieti care si-au sudat cutiile pt ca au pus prea putin ulei.
Eu am avut necazuri cu sistemul q4, rezolvarile sunt grele, drept urmare am 2 de rezerva in magazie pt vremuri nasoale.

_________________
Asa face toate, boss!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]