It is currently 27 Apr 2024, 11:20

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
PostPosted: 08 Jul 2012, 20:10 
Offline

Joined: 23 Feb 2012, 03:03
Posts: 6
Car: alfa romeo 156 cw q4
salut. De 2 ani sunt posesorul unei alfe 156 crosswagon q4 si pot spune ca nu sunt multumit indeajuns de ea la mudul ca am schimbat o gramada de piese in ultimul timp parca incep sa cam cada toate. Masina are 140 de mii acum cand am cumparato avea 110 mii doar ce am achizitionato si imediat i-am schimbat distributia asta ca asa am vrut eu nimic de zis in ultimele 6 luni parca e un blestem in fiecare luna cade cate ceva nush ce se int. am inceput cu schimbarea amortizoarelor fata ca unul dintre ele mai exact cel din dreapta a (explodat) si a trebuit sa le schimb pe ambele pret 400 euro cand am dus masina la mecanic am descoperit ca si bratul inferio trebuia schimbat ca incepuse sa troncane pret 150 euro la o saptamana dupa alte probleme masina nu se accelera era imposibil de urcat si cel mai mic delulet pana in 2000 de turatii mergeam cu 10 km la ora dupa 2000 cand intra turbo te baga in scaun dar si consuma gramada am fost de nenumarato ori sa pun testerul pe ea sa vad ce problema are dar nimic nu iesea nimic la tester pana la urma m-am documentat mai mult pe internet pe anumite forumuri si am gasit problema debimetru am scos mufa de la debimetru si am curatat valvola egr si totul a revenit la normal doar ca consumul era ff mare am duso la mecanic mi-a schimbat debimetru si niste senzori de presiune 500 euro acum de vreo luna alta problema dupa vreo 10 km asa imi raman franele blocate am incercat sa fac aerisire da ce nu am incercat sa fac nimic am duso iar la mecanic schimbat pompa frana+servo tot kitul ca assa vine din fabrica pt modelul asta de masina la dezmembrari nu a fost chip sa o gasesc am incercat 4 de la acelasi model dar fara solutie era doar diferneta de ani intre masini si pompa nu se nimerea la a mea in fine am cumparat tot kitul 700euro plus mana de lucru inca 150 de euro. cam astea sunt problemele pe care le-am avut cu frumoasa crosswagon cred ca am sa o vand pana la urma daca mai imi cade ceva cred ca o dau imi pare ff rau de ea dar in felul asta nu o pot tine cu urmatoarea ocazie cand o sa mai cada ceva o vand si imi iau altceva.A-ti avut si voi posesorii de alfe q4 probleme cu ele?sa fie doar ghinion


Top
   
PostPosted: 08 Jul 2012, 21:03 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Imi pare rau de pataniile tale. Dupa un anumit nr de km incep insa sa cada nEste chestii in general. Ai avut si ghinion sa tot cada in ultimul timp..
As avea o precizare: era bine sa schimbi si amortizoarele pe spate zic eu, dar inteleg problema financiara..
Altfel, o mare rugaminte: mai pune si tu o virgula, un punct, nu face o mare insiruire de cuvinte ca mai apoi sa ne chinuim sa citim.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2012, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Mdap, preturile ca preturile si virgula ca virgula...

Ca sa te lamuresc e mai simplu, fiindca tot adusesesi vorba in topic... Solutia cea mai eficace presupune sa vinzi masina primului prost care iti iese in cale si este dispus sa cumpere asa ceva. Daca o sa urmaresti feedback-urile posesorilor, dincolo de ambitia feudala a detinatorului de CW, o sa constati la rece ca un "veceu" mai mare decat cross-ul nu a produs alfa in toata istoria ei.
Ideea acestei masini, create din ambitie, e gresita inca din fasa, dincolo de volante, planetare si alte nimicuri care pica si asa prea des, inclusiv la suratele ceva mai putin dopate...

Ai cerut o parere, si cel putin din partea mea ai una... Am condus asa ceva destui km si, in afara unei apasatoare senzatii de voma (ca sa ma exprim plastic), masina asta nu mi-a mai insuflat nimic. Si cand spun voma, nu ma refer la vreo agilitate anume, cred ca intelegi ideea, ci la faptul ca masina asta nu aduce nimic nou sau plus valoare modelelor precedente...

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 18 Jul 2012, 00:06 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
fata adevarata a masinii apare in sezonul rece,pe gheata si zapada , unde cei care au postat mai sus merg cu 40 la ora , cw ul poate merge lejer cu 60-70

in rest 4x4 vine la pachet cu planetare, cardan etc elemente ce pot genera probleme daca nu sant menajate si intretinute

cat despre frane nu stiu ce sa zic ,sant de GTA ,probabil cele mai reusite ,nu neaparat cele mai andurante

masina se conduce usor, ofera siguranta in orice conditii de drum , franeaza excelent si sta foarte bine pe viraje , ca bonus este garda la sol care te ajuta atunci cand vrei sa iesi la un picnic cu familia sau cand ai de dat barca la apa

e doar o masina ,nu face de mancare si nu tine loc de amanta

sant al naibii de rare deoarece pe factura a mea era peste 34 de mii de euro ,au fost foarte scumpe si asta ii oftica pe multi....ai grija de ea ca e buna stai linistit ,e greu pana o pui la punct putin

uneori pretul reflecta calitatea iar 156 CW are ceva tehnologie si faptul ca trage mai mult spatele te duce cu gandul la o alfa adevarata

transmisia cu diferential central autoblocant 2 stage ,cel mai nou tip de diferential torsen (la fel ca cel de pe audi q7) am testat-o in cele mai grele conditii de drum , saluta din mers suv uri ieftine gen hyundai sau alte aberatii

masinile 4x4 de aceiasi generatie folosesc sisteme mult mai slabe pentru controlul cuplului intre punti , la alfa fiind un sistem permanent 4x4

pun mai jos o lista cu masinile ce folosesc acet tip de diferential , o lista cu wc uri(wiki):

Alfa Romeo Q4 versions: 156 Crosswagon & Sportwagon, 159, Brera & Spider Q4
quattro versions of Audi:
Audi Quattro (from 1987)
Audi 80 & 90, Audi S2, Audi RS2 Avant
Audi 100 / Audi 200 / Audi 5000
Audi Coupé quattro
Audi A4, Audi S4, Audi RS4, A4 allroad quattro
Audi A5 & S5
Audi A6, Audi S6, Audi RS6
Audi A8, Audi S8
A6 allroad quattro
Audi Q5
Audi Q7
Audi V8 (manual transmission)
Audi TT
Chevrolet TrailBlazer SS
Lexus GX, LS 600h / LS 600h L, LX
Range Rover L322
Saab 9-7X Aero
Toyota: 4runner, FJ Cruiser (only manual models), Toyota Landcruiser 200, Toyota Landcruiser 120/150
Volkswagen: Passat (badged as 4motion) (B5 platform), Amarok (permanent 4motion version only)
Nissan Frontier (Nismo/Pro 4x Off Road)

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 18 Jul 2012, 00:30, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 18 Jul 2012, 00:26 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Nu am nimic cu posesorii de CW , insa aici sunt oarecum de acord cu luchian ( bz-76-DIA ) . Daca vrei o masina sa mergi cu ea pe sleauri, noroaie, la peste toamna si primavara, cu siguranta alfa nu este aceea masina. Personal pentru sezonul rece as prefera un grand cheroke , range rover sau ceva asemanator, cat de vechi ar fi ele ( 1997-2001 ) . Daca ne gandim la motoare mici, parca mai degraba as alege un tucson sau santafe decat CW.

Este doar o parere, in logica mea alfa a fost conceputa ca o masina sport cum si porsche ar trebui sa vanda doar 911, insa nahh.. suntem o piata de consum producatorii se adapteaza si incearca sa vanda prin orice mod posibil.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 18 Jul 2012, 00:36 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nu e vorba de noroaie , tu crezi ca lumea care merge cu q5 uri cu lexus merge asa de fite , exista si clientela care alege o masina dupa gradul de siguranta activa , iar masinile 4x4 vor fi din ce in ce mai prezente pe piata deoarece au sens.

stiu e greu de acceptat dar o masina de ultima generatie este de neconceput fara 4x4 dupa cum vezi ultimele concepte in materie incluzand hibride cu 2 motoare , etc

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 18 Jul 2012, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
si placerea condusului, adrenalina si sportivitatea unde mai este?

Eu mi-as lua o masina de teren pentru a o exploata ca atare nu sa merg ca melteanu bara la bara pe magheru la 5 dupa amiaza.

ps. inteleg si logica ta unde este sau la ce te referi. Probabil ca atunci cand voi avea copii ma voi orienta catre o masina mai mare cu un grad de siguranta sporit si 4x4... iar atunci posibil sa aleg mercedes.

Insa pana atunci va mai trece ceva timp. Seara buna domnilor

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 18 Jul 2012, 00:52 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
sportivitatea si adrenalina sant acolo unde le este locul adica pe circuit adica nu in Romania , daca le pui in romania iese SMURD


in alta ordine de idei o masina de teren gen mitsubushi L200 sa zicem nu se preteaza la deplasari in viteza pe autostrada , acolo merge bine un X5 de exemplu la fel cum nu poti sa te duci cu Q7 la vanatoare , ai nevoie de un defender


crossoverele sant pentru cei ce vor sa guste putin din stabilitate , viteza si posibilitate de abordare a unor trasee usoare off road ,fiind ca un pachet cu compromisurile de rigoare

pe langa o masina 4x4 pentru a face diverse drumuri fara sosea trebuie sa ai experienta , uneori un sofer cu experienta abordeaza trasee pe care unul fara se poate impotmoli cu un tanc

uneori o diferenta de 20 de minute pe un traseu face diferenta ,ex:treci dupa ce a iesit putin soarele ,s-a topit foarte putin si nu mai poti inainta desi ai trecut cu 20 de minute in urma pe acolo , sant multe de spus , e mult fun , trebuie sa stii joaca

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 25 Jul 2012, 01:22 
Offline

Joined: 23 Feb 2012, 03:03
Posts: 6
Car: alfa romeo 156 cw q4
Tupac Quote:
Imi pare rau de pataniile tale. Dupa un anumit nr de km incep insa sa cada nEste chestii in general. Ai avut si ghinion sa tot cada in ultimul timp..
As avea o precizare: era bine sa schimbi si amortizoarele pe spate zic eu, dar inteleg problema financiara..
Altfel, o mare rugaminte: mai pune si tu o virgula, un punct, nu face o mare insiruire de cuvinte ca mai apoi sa ne chinuim sa citim.
scuze pentru greselile de ortografie. Nu scriu prea des, si am cam uitat :)imi pare rau nu am vrut sa va pun in dificultate.


Top
   
PostPosted: 25 Jul 2012, 01:32 
Offline

Joined: 23 Feb 2012, 03:03
Posts: 6
Car: alfa romeo 156 cw q4
madkat Quote:
Tu stai in romania?
Nu de alta dar preturile puse de tine sunt cel putin o data si jumatate decat cele "corecte"
In ce regim folosesti masina? Trebuie sa ai in vedere ca nu e un 4x4 - este un 156 normal cu garda la sol un pic mai mare si integrala
Nici macar suv nu se poate chema.
Nu stau in romania, locuiesc in italia, iar piesele le cumpar eu din reprezentanta sau de la anumiti distribuitori de pe internet (piese noi) cu garantie, dupa care le duc la mecanic sa le monteze. Masina o folosesc in regim normal adica:casa-munca la vreo 30 km, cumparaturi si vacante iarna pe la munte la schii, iar vara la mare. Fac in jur de 25.000 km pe an.


Top
   
PostPosted: 25 Jul 2012, 01:40 
Offline

Joined: 23 Feb 2012, 03:03
Posts: 6
Car: alfa romeo 156 cw q4
gaspar.costy Quote:
salut. De 2 ani sunt posesorul unei alfe 156 crosswagon q4 si pot spune ca nu sunt multumit indeajuns de ea la mudul ca am schimbat o gramada de piese in ultimul timp parca incep sa cam cada toate. Masina are 140 de mii acum cand am cumparato avea 110 mii doar ce am achizitionato si imediat i-am schimbat distributia asta ca asa am vrut eu nimic de zis in ultimele 6 luni parca e un blestem in fiecare luna cade cate ceva nush ce se int. am inceput cu schimbarea amortizoarelor fata ca unul dintre ele mai exact cel din dreapta a (explodat) si a trebuit sa le schimb pe ambele pret 400 euro cand am dus masina la mecanic am descoperit ca si bratul inferio trebuia schimbat ca incepuse sa troncane pret 150 euro la o saptamana dupa alte probleme masina nu se accelera era imposibil de urcat si cel mai mic delulet pana in 2000 de turatii mergeam cu 10 km la ora dupa 2000 cand intra turbo te baga in scaun dar si consuma gramada am fost de nenumarato ori sa pun testerul pe ea sa vad ce problema are dar nimic nu iesea nimic la tester pana la urma m-am documentat mai mult pe internet pe anumite forumuri si am gasit problema debimetru am scos mufa de la debimetru si am curatat valvola egr si totul a revenit la normal doar ca consumul era ff mare am duso la mecanic mi-a schimbat debimetru si niste senzori de presiune 500 euro acum de vreo luna alta problema dupa vreo 10 km asa imi raman franele blocate am incercat sa fac aerisire da ce nu am incercat sa fac nimic am duso iar la mecanic schimbat pompa frana+servo tot kitul ca assa vine din fabrica pt modelul asta de masina la dezmembrari nu a fost chip sa o gasesc am incercat 4 de la acelasi model dar fara solutie era doar diferneta de ani intre masini si pompa nu se nimerea la a mea in fine am cumparat tot kitul 700euro plus mana de lucru inca 150 de euro. cam astea sunt problemele pe care le-am avut cu frumoasa crosswagon cred ca am sa o vand pana la urma daca mai imi cade ceva cred ca o dau imi pare ff rau de ea dar in felul asta nu o pot tine cu urmatoarea ocazie cand o sa mai cada ceva o vand si imi iau altceva.A-ti avut si voi posesorii de alfe q4 probleme cu ele?sa fie doar ghinion
Imi place prea mult masina, chiar daca va trebui peste cateva zile sa ii schimb si suportii motor. O alta cheltuiala in plus la masina asta. Sunt prea indragostit de ea ca sa o vand, atunci cand e in service si trebuie sa ii tot schimb cate ceva as vinde-o imediat, dar cand o iau de la mecanic si ma urc la volanul ei si incep sa o conduc ma indragostesc din nou de ea si nu imi mai vine sa o dau :D


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]