It is currently 27 Apr 2024, 13:57

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 01 Jul 2014, 20:22 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
sa mearga ea asa, la motorul care il are e suficient, sa munceasca si mai vedem, pana acu vad ca o cam freaca. :mrgreen:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 01 Jul 2014, 23:57 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Meme Quote:
Salutare - aceleasi probleme sunt si la franele stock puse pe Evo (care sunt in mare parte identice cu acestea) - solutia pe care am gasit-o pe site-urile de afara sunt discurile din doua bucati (two piece rotors) sau chiar full float rotors:

https://www.youtube.com/watch?v=ZMOCEfH7-zw" onclick="window.open(this.href);return false; - diferentele si avantajele/ dezavantajele prezentate destul de clar - ramane doar problema banilor :)
atat timp cat diametrul ramane acelasi si etrierul fix, problema care am avut o eu din propria mi neglijenta (plus ajutorul pe care l am primit la una din interventiile din service la care au rupt acel surub, asa luasem masina) nu putea fi evitata nici cu mama discurilor, prefer totusi discurile turnate dintr o bucata avand in vedere ca cele noi "cu inbusuri" si foarte fancy sant facute la prietenii nostri care se intampla sa fie din estul indepartat.

my advice, maxima atentie la asezarea acestor discuri pe fuzeta, totul trebuie sa fie supercurat si fixat competent, mare atentie si la jantele de aliaj la partea de fixare, nimeni nu da importanta insa aceste lucruri sant "salt&pepa" unui setup reusit si a unei tinute impecabile.

daca cineva doreste ajustarea discurilor il pot directiona catre sorin, stie ce face, nu e solutia cea mai corecta dar tine cu buzunarul, da atentie si curata piesele over&over inainte sa le puna pe masina de lucru.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 02 Jul 2014, 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
masina a primit si un set de placute noi, Brembo, acele Mintex uri nu erau ceea ce trebuie, nu ca material zic asta, franarea era in limitele bunului simt insa nu aveau scutul termic, era direct fierul gol cum se vede in poza, niste gunoaie.


Attachments:
IMG_20140702_150845.jpg
IMG_20140702_150845.jpg [ 438.47 KiB | Viewed 1505 times ]

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!

Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]