It is currently 27 Apr 2024, 13:57

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 22 Dec 2013, 22:18 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Pentru ca stiu ca multi dintre voi aveti deja o statie CB , multi doriti sa achizitionati una, o sa prezint si un "state of the art" in materie de statii CB, asta pentru a va face o idee cam unde doriti sa va situati, ce inseamna maximum de performanta , pret, in alegerea unei statii CB.

Statia in vizor este tot un model de top de la producatorul President si anume modelul George. Zilele astea o sa ma joc cu ea si va voi expune parerile mele.

Pretul a fost undeva intre 300-350 euro, top class, multe, multe calitati, cateva "defecte", o calitate a executiei de exceptie, momentan nu se afla pe site urile de vanzari find un produs scos din fabricatie.
pun o poza cu lucrul.


Attachments:
r07.gif
r07.gif [ 24.64 KiB | Viewed 1598 times ]

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!

Top
   
PostPosted: 24 Dec 2013, 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Here we go

Statia este mare, mai mare decat cele 1DIN cam cu 30%, lucru care poate incomoda la montaj, o sa pun o poza cu ea langa Walker sa se vada exact cat e de mare. Asta sa zicem ca o trecem la minus uri.

Prima porire, este cerut codul de acces, pentru protectie, mie mi se pare un feature foarte tare pentru o statie CB, desi printr o combinatie secreta se poate face bypass la acest cod(pentru cunoscatori)

Statia vine in configuratia standard EU , adica 4w, AM si FM insa prin introducerea unui alt cod secret se poate trece pe international/russia mode adica se mareste numarul de canale , se deschid benzile SSB , puterea de emisie se duce la 20W ceea ce o face un tool aproape profi pentru comunicatii DX la distanta.
Deasemena puterea de emisie este reglabila de catre user.

Asta mi se pare nemaipomenit mai ales ca prin reintroducerea codului secret se revine la 4W EU mode, nici mama neamtului cu cea mai tare tehnologie nu te poate agata in trafic cu ea, nu mai zic de romani care nu stiu cu ce se mananca multe din scule.

La alte statii marirea puterii de emisie sau alte modificari se fac prin interventie pe placa, diversi jumperi, etc, lucru care face imposibila revenirea la setarile standard in eventualitatea unui control.

Ca si performanta e un echipament sensibil, poate fi considerat cam galagios in FM , asa mi se pare mie insa calitatea convorbirilor este una de exceptie. Are un difuzor de 5w care se aude foarte clar.
Este prezent "roger beep" ul ca si optiune , un beep ce se ataseaza semnalului audio la final pentru a remarca sfarsitul emisiei. beepul e foarte discret , finut, nu e o tarlanie cum am vazut la alte CB uri.

Exista si un modul pentru ecou pe voce insa mie mi se pare aiurea si inutil mai ales ca nu e reglabil decat prin interventie pe placa de baza.

Overall, un CB adevarat, nu se va strica asa cu una cu doua, executia fiind robusta.A fost unul din echipamentele cinstite de pe piata, primeai pentru ceea ce plateai, lucru rar in ziua de azi, cand poti da niste bani multi pe o panarama.

Intr adevar Pesedintele George poate fi o companie placuta la drum :D

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]