It is currently 27 Apr 2024, 10:16

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 165 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 7 Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 29 Sep 2006, 19:43 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Pai biletul l-am pus eu si cu Alexmirica intr-o noapte cand a trecut pe la mine :)
Iar daca Audi-ul la care faci referire este cumva un Allroad 2.5 TDI, atunci aia a masina prietenului meu, masina pe care am condus-o destul de mult :D
Trebuie neaprat sa ne cunoastem si personal va sa zica..., doar suntem vecini :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 Sep 2006, 20:11 
Offline

Joined: 17 Sep 2006, 23:17
Posts: 107
Location: Baia Mare
Lancia Delta? :thinking:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Oct 2006, 21:52 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
o lancie argintie gen combi, uite ca nu m-am uitat la detalii, vine doar seara tarziu.

tupac - da, sa-mi faci musai cunostinta si cu prietenul tau, ar fi interesant sa vad cum merge acel audi 4x4. Oare merge mai bine ca a mea? (a mea acum merge infundat si motorul -pe loc la relanti- scoate un zgomot cam mare, nefiresc, mai mare ca inainte).Dar sigur e mult mai protejat pe burta, are scutul acela metalic din fata pana in spate, l-am studiat eu nitel. Dar si cu 20k euro mai multisor,parca... :roll:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2006, 09:13 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Eu iti fac cunostinta, dar din pacate nu cred ca vei mai apuca sa vezi Audi-ul :(. Este la Porsche, firma il vinde inapoi si vor lua altceva... Cu siguranta merge mai bine, eu l-am condus f mult, motor 2.5 V6 TDI 180CP - un motor excelent, insa si consuma mult, in oras la 14-15%. Da, este mai bine protejat pe dedesupt, are cutie tiptronic (e minunata :) ), si suspensii pneumatice reglabile pe 3+1 trepte. Si fuge 215Km/h :D
Nu stiu cat ai dat tu pe Q4, dar Allroad este scump. F scump :D


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2006, 09:20 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
am incercat sa editez iar mesajul,dar nu merge. Tot n-a facut sefu' serverul asa cum trebe.. :lol:

am o nelamurire: repararea problemelor de la motor, daca masina e in garantie, cine le plateste? de ex. chestia asta ca acum nu trage si face si zgomot mare...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2006, 09:21 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
am o nelamurire: repararea problemelor de la motor, daca masina e in garantie, cine le plateste? de ex. chestia asta ca acum nu trage si face si zgomot mare...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2006, 10:08 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Eu iti fac cunostinta, dar din pacate nu cred ca vei mai apuca sa vezi Audi-ul :(. Este la Porsche, firma il vinde inapoi si vor lua altceva... Cu siguranta merge mai bine, eu l-am condus f mult, motor 2.5 V6 TDI 180CP - un motor excelent, insa si consuma mult, in oras la 14-15%. Da, este mai bine protejat pe dedesupt, are cutie tiptronic (e minunata :) ), si suspensii pneumatice reglabile pe 3+1 trepte. Si fuge 215Km/h :D
Nu stiu cat ai dat tu pe Q4, dar Allroad este scump. F scump :D


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2006, 14:43 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Deci asa....pe mine nu vrei sa ma cunosti :(
Eu iti fac cunostinta, dar din pacate nu cred ca vei mai apuca sa vezi Audi-ul :(. Este la Porsche, firma il vinde inapoi si vor lua altceva... Cu siguranta merge mai bine, eu l-am condus f mult, motor 2.5 V6 TDI 180CP - un motor excelent, insa si consuma mult, in oras la 14-15%. Da, este mai bine protejat pe dedesupt, are cutie tiptronic (e minunata :) ), si suspensii pneumatice reglabile pe 3+1 trepte. Si fuge 215Km/h :D
Nu stiu cat ai dat tu pe Q4, dar Allroad este scump. F scump :D


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2006, 17:28 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
cristina Quote:
am o nelamurire: repararea problemelor de la motor, daca masina e in garantie, cine le plateste? de ex. chestia asta ca acum nu trage si face si zgomot mare...
Pai mergi la reprezentanta sa rezolve problemele!! :shock:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Oct 2006, 16:30 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
Ai cumva alarma Viper "din fabrica". Daca da, ai si manual la ea, ca eu nu l-am primit o data cu masina.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2006, 21:40 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
alarma nu-i din fabrica, mi-au pus-o la reprezentanta . Mi-au dat un manual la ea...Daca te pot ajuta cu ceva...

da,lancia e delta; l-am vazut pe propietar - un tip cam arogant si nervos :?

tupac - pai pe asta a mea am luat-o la reducerea din iarna cu 32k euro. Mi se pare ca pe internet am vazut modelul acela de audi la vreo 50k euro. Daca era sa iau audiul ,in loc de alfa, tot acolo eram, ca oricum diferenta de bani am pierdut-o din propria-mi prostie in vara. Insa nu-mi plac masinile care consuma mult, ca-s si io un pic zgarcita :lol:
Bine, daca vrei sa ne intalnim, ia-l de aripa si pe alex (care tot zicea ca-mi regleaza si mie alarma cu barosul) si hai! Dar eu in weekend nu stau in oras.
Ma tot uit la masinuta ta ce curata e. Pe a mea se pune praful de zici ca are lipici. Dar nici c-o spal...

m-am intors acum de la service.Ziceam ca masina trage greu. I-au schimbat uleiul si filtrul si au zis ca i-au suflat si filtrul de aer. Ma tot gandisem ca poate s-a infundat si ala de la praful de pe drumurile de tara. Si iata ca masina merge mai bine. Nu zic perfect, dar mai bine ca inainte.
Si au reusit sa-mi regleze si stergatorul. Deci a fost nevoie sa merg a treia oara si sa-i explic mecanicului exact ce vreau sa faca. El a fost de acord ca asta trebuia facut, asa ca nu pricep de ce n-o facura de prima oara.Un vecin, cu trabant, se plange de bacsisurile pe care le da la service pt. raparatiile lui. Oare trebuie sa dau si eu ceva? Nu mi-a trecut prin cap asa ceva si nici nu-mi sta in fire.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2006, 23:05 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
OK Cristina, vedem cum facem sa ne vedem ;)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Oct 2006, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Io cam sunt impotriva spagilor... deci nu se da. Doar daca mecanicul e nea Caisa angajat la servisul "In spatele blocului SRL"...
Ne vedem noi zilele astea. Convenim noi trei ce si cum.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Oct 2006, 22:22 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
un q4 jegos si prafuit? taxa de vizionare: o sticla de must :D

uite acum m-am intors plina de indignare de la service AI. Pe langa faptul ca ..cu ing. acela nu se poate comunica, adica si cand ii pun evidenta in fata tot ca el ramane si sunt eu paranoica, mi-au mai sutit si motorina!!!
Am ajuns acolo cu autonomie cam 108km si cand am iesit era becul aprins. Ma uit la autonomie (o luasem deja la vale spre centru) si intepenesc: era zero. Asa ca a fost musai sa ma intorc sa iau de la Mol de langa ei. Nu m-am mai dus sa-i zic tipului pt. ca nu aveam cum sa-i demonstrez ca avusesem motorina inainte; si oricum tot nu m-ar fi crezut
Dar ma doare capul....tot ca inainte de '90 am ramas?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Oct 2006, 23:39 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
mai zic ceva. Masina asta se preteaza bine la busitul prin parcari,nu are taine. Eu nu ma descurc deloc cu parcatul si mersul inapoi, o iau pe aratura tot timpul. Cu Dacia le nimeream, dar cu asta...
Bunaoara acu 2 seri vin si iau virajul cam scurt si buf! aud o bufnitura de mama focului si vad masina din dr. mea clatinandu-se si incepand sa piuie de 3-4 ori.Ma dau inapoi, masina alba revine la loc ( o impinsesem spre o parte) si tace. Ma garez si cobor , cu inima cat un purice, sa constat..Cum eram eu indoita de sale si cu nasul intre masini, iaca si vecinul care vine val vartej (crezusem/sperasem :) ca n-a auzit) .Ia sa vedem ce-ati reusit, zice el. N-am reusit nimic, zic eu. Ei, cum asa, ca doar am auzit bubuitura din casa (et. 3)...Si nu aveau nimic.Lovisem bara lui din spate, in zona de cauciuc, cu aripa mea. La mine era doar praful sters, la el nimic. Acu si-a parcat-o in capatul opus :)
Alta data dadeam cu spatele pe o podisca intr-un sat, virez aiurea si lovesc cu bara din fata si aripa intr-un stalp de parapet din lemn.L-am scos pe ala din tatani. Ma duc sa vad ce necazuri am mai facut. Era doar imprimata niscai vopsea alba de pe stalp, pe care am sters-o cu degetul inmuiat.
etc
si nu zic prin cate desisuri de padure am trecut, cu crengile huruind pe geamuri ,aripi. Cel mai rau suna antena, parca-i un cazan gol.
Si n-are nimic. Singurele zgarieturi sunt cele facute in parcare de vreun simpatizant. Unele sunt cele tipice, pe care le-am vazut la multe masini, ce incep de la far si sfarsesc la spate. Alta e facuta cu cheia pe portiera mea, apasat si din toata inima; cred ca-i pe motiv ca m-am legat de o catelusa ce facea ea ceva langa masina.
N-am avut viteza la fazele astea, dar tablaria e cumva elastica, zic eu.Are gol in spate (de aici si bufnitura puternica) si revine dupa impacturile temporare nu prea fortoase. Sunt sigura ca la Dacie as fi avut tabla indoita macar nitel-cat sa am scandal acasa.... :twisted:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Nov 2006, 18:43 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
Ce alarma ti-au pus aia? VIPER d-aia speciala pentru Alfa/Fiat?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Oct 2007, 16:58 
Offline

Joined: 08 May 2006, 13:03
Posts: 56
Location: BUCURESTI
buna
s-au mai cumparat masini de genul asta prin tara? ca asa, pe strazi , nu prea am mai vazut.
Tot ce pot sa spun e ca mi s-a intamplat de destul de multe ori sa vina lumea si sa-mi zica: ce masina frumoasa aveti ! Macar pt. asta si pt. faptul ca nu sunt multe exemplare si tot ma face sa fiu multumita de alegerea mea :wink:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Oct 2007, 17:03 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Bine ai revenit dupa un an! :)
S-au vandut foarte putine,au si fost introduse pe piata destul de tarziu.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Oct 2007, 17:15 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Salutari vecina :wave: - ca tot ne-am vazut zilele trecute :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Nov 2007, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Uimitor, iarasi activitate la sectiunea asta!
Bine ai revenit.


Top
   
PostPosted: 11 Nov 2008, 20:06 
Offline

Joined: 11 Nov 2008, 18:18
Posts: 231
Location: Iasi
Am avut si eu un Crosswagon, tot in maro si a fost un vis implinit cand am luat-o. avea 35.000 de km. Am mers cu ea un an si jumatate si am prins doua ierni cu ea. E drept ca aveam cauciucuri de iarna bridgestone blizzak 4x4, cred ca a contat. Dar vreau sa va spun ca am ramas profund miscat de tractiunea acestei masini, chiar si pe gheata in panta, la deal. Parca eram pe asfalr. Masina este deosebita ca si design si me-a ramas la suflet. Ce nu mi-a placut au fost costurile mari de intretinere, in special in ce priveste partile vulnerabile de la axe (capete debara, bucse, etc.), dar si schimbarea ambreiajului care a durat doua zile la reprezentanta Alfa Romeo din orasul unde locuiesc. Aveam si o 156 1,9 JTD 8V SW in paralel si avea aceleasi probleme cu consumabilele sus mentionate... Si din punct de vedere al stabilitatii, ma asteptam sa fie putin mai buna, in special la drumuri proaste si viteza mai mare (ma rog, adaptata conditiilor totusi). Dar a ramas masina de suflet pentru mine. Daca o vreti si puteti sa vi-o permiteti sa aveti bani in plus pentru intretinere ;)

_________________
Life is too short to drive ugly cars
_____________________________
AR 159 Sportwagon 2,4 JTDM 210 CP Q4
Ex: Crosswagon
Ex: 156 1,9 JTD 8V Sportwagon


Top
   
PostPosted: 16 Jan 2009, 16:35 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jan 2009, 16:21
Posts: 9
Location: Craiova
salutare tuturor! Si eu am o alfa Q4, acum in februarie face 2 ani! pot sa spun ,,calitate/pret,,,e o afacere foarte proasta! are f multe defecte,,,,eu dp 15mii de km,,,treb sa bag bani in ea,,,sa schimb bratele. Pe langa asta, plasticele incep sa iasa. Numai spun,,,de cand am ridicat-o haionul joaca teribil. Si sa nu spun, ca spalatoarele de faruri, au fost schimbate pn acum, de vreo 6 ori, si nici pn acum nu merg. Imi curge tot lichidul de spalare, si imi umple farul de ceata. De munte e super buna, doar pn la un anumit nivel, k dupa aceea numai poti urca. Viteza are, prinde bine, consum foarte bun. daca ar costa in jur de 25mii euro, are face bani, dar depasind 30mii, nu prea face bani. Eu mi-am luat acum 147, fabricatie iulie 2008, si am cu ea peste 20mii de km, si nu am abut nici cea mai mica probl cu ea.


Top
   
PostPosted: 17 Jan 2009, 15:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
pai daca mai ai q 4 le si nu vrei sa l mai tii da mi un semn,ma intereseaza oricand un q4 :D cu toate problemele care le are.

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 08 Jun 2010, 21:06 
Offline
User avatar

Joined: 02 May 2008, 22:12
Posts: 172
Location: Craiova
gabrieldima Quote:
pai daca mai ai q 4 le si nu vrei sa l mai tii da mi un semn,ma intereseaza oricand un q4 :D cu toate problemele care le are.
si pe mine :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Mercedes Benz E220 CDI 170 CP DJ 01 WRM
MINI ONE D 75 CP DJ 01 RUM
VW Golf 6 1.6 105 CP - ex
Mercedes Benz E 200 KOMPRESSOR 163 CP - ex
Opel Corsa 1.4 i - ex
159 JTDM 150 CP - ex
B 10 EEM
147 1.6 TS 120 CP - ex
DJ 10 RUM

156 SW 2.0 TS SELESPEED- ex
DJ 99 RUM
33 1.7 ie- de vanzare/dezmembrare
OT 99 RUM


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2011, 20:26 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
salut

sant si eu semi nou (31) si am o alfa 156 CW veche din 2006 .am luat-o saptamana trecuta.varianta cu xenon ,piele,bose etc.
am venit cu 200 de la bucuresti pe autostrada .
defecte:-suspensia fata praf (brate +amortizoare)

-diverse electronice care s-au rezolvat ,geamuri etc eu fiind fost electronist.
-un check engine ,senzor MAP afumat rau (condusa de vreo femeie timida)
ce ma bucura ca vad ca egr ,intercooler si turbo sant schimbate ,sant noi ,nu am idee de ce,probabil motor afumat de la mers prost
- mori cand mergi cu ea (te gazezi ,baga gaze ,monoxid) trebuie schimbat un inel de la galerie (cei care au schibat turbina au fost praf)
-trebuie sa i mai iau un cauciuc 225/55/17 vredestein wintrac extreme care e 10 mil

in rest, jalonez ,jalonez....

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 165 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 7 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]