It is currently 27 Apr 2024, 12:28

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page 1 2 Next

Sunteti de acord cu cotizatia pentru forum? Cat si cum?
Poll ended at 21 Jun 2006, 13:36
Da, >30RON/luna! Specificati cat! 0%  0%  [ 0 ]
Da, 30 RON/luna! 4%  4%  [ 1 ]
Da, 25 RON/luna! 13%  13%  [ 3 ]
Da, 20 RON/luna! 22%  22%  [ 5 ]
Da, <20 RON/luna! Specificati cat! 0%  0%  [ 0 ]
Nu cotizez, insa cumpar piese si promotionale! 9%  9%  [ 2 ]
Nu sunt deloc de acord cu cotizatia!!! 13%  13%  [ 3 ]
Ma abtin sa dau un raspuns! 39%  39%  [ 9 ]
Total votes: 23
Author Message
 Post subject: Propunere de cotizatie
PostPosted: 06 Jun 2006, 02:12 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 13:38
Posts: 276
Location: BUCURESTI
Duminica asta am fost la intalnire atat de multi, ca nu mai aveam loc la " mamma mia" si a trebuit sa intram in 3 serii :lol:
Trebuie facut ceva sa avem un loc al nostru care sa se si cheme " Clubul Alfa Romeo" si sa nu fie reprezentat de Piata Constitutiei sau Academia Militara si unde sa ne putem intalni si in cursul saptamanii. Ceva gen club exclusiv auto ( a se citi Alfa,Fiat,Lancia,Masserati etc) unde sa se poata bea in liniste o cafea si purta o discutie. Daca nu avetzi nimic impotriva ma voi ocupa de acest aspect si voi incerca sa rezolv problema asta. Este absurd sa nu avem un loc al nostru si sa trebuiasca sa raspundem la intrebarea " Unde va intalniti" cu " In Piata" de parca suntem zarzavagii
:shock: . Trebuie facut un "referendum" pentru a alege o zona a acestei locatii pentru a convenii tuturor( desi nu cred ca este vreo problema distanta, atata timp cat este in Bucuresti) si pentru a nu exista discutii ulterioare de genul... " Eu nu pot venii deoarece este aglomerat, departe.....etc." , dar mai ales pentru a expune Alfa Junior restaurata.

CORECT?????

Aaaa...si trebuie stabilita o cotizatie lunara/membru, intrucat este anormal sa faci parte dintr-un club, asociatie,organizatie...etc nonprofit fara sa ai un aport la bunastarea acestuia. O cotizatie de 20 Ron/luna nu cred ca ar fi un capat de tara( evident consoartele alfistilor nu vor plati aceasta taxa).

_________________
IL CUORE HA SEMPRE RAGGIONE. TRACTOR CUORE SPORTIVO.
Lancia Kappa Coupe 2.4, 20v
Nissan Patrol a.k.a Patrocle 2.8


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Jun 2006, 11:22 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Cativa RON-i cred ca s-or gasi prin buzunarele alfistilor... :), dat find ca nu e mult suma propusa..


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Jun 2006, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
First of all, acest subiect a fost mutat aici, din cauza ca era putin offtopic pe threadul de intalniri.
Second of all, eu zic ca ar trebui sa lasam asta in seama adminului, care desi are un statut egal cu toti membri din club, este administratorul atat al forumului cat si al clubului, si sunt sigur ca are in vedere niste directii de dezvoltare. Atata timp cat nu a propus nimic de genul asta, eu zic sa il asteptam pe el sa o faca. Eu personal am fost martorul unei discutii mai vechi in sensul asta, discutie la care a mai luat parte gabidima si evident alexmirica, si stiu ca va exista o initiativa in sensul asta, dar veti vedea ca va fi sub o alta forma.
Third, daca simtiti nevoia sa cotizati in sprijinul clubului, eu zic ca puteti sa o faceti in contul restaurarii lui GT Junior, acolo avem nevoie cu adevarat de fonduri! Asta ar trebui sa o faca insa doar cei ce vor sa participie la restaurare, nu sa fie constransi toti membri clubului.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 00:46 
Offline
User avatar

Joined: 21 May 2006, 22:14
Posts: 129
Location: ORADEA
sa-mi spuneti si mie cand va hotarati!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 00:57 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Sunt total de acord cu initiativa alfistilor, avem ganduri mari si fonduri deloc. Asteptam si parerea lui AlexM, sa ne organizeze si sa ne adminuiasca! :P

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 21 May 2006, 22:14
Posts: 129
Location: ORADEA
Alexx Quote:
Sunt total de acord cu initiativa alfistilor, avem ganduri mari si fonduri deloc. Asteptam si parerea lui AlexM, sa ne organizeze si sa ne adminuiasca! :P
cam asa ceva.ai dreptate


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 03:58 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 13:38
Posts: 276
Location: BUCURESTI
ALXege Quote:
First of all, acest subiect a fost mutat aici, din cauza ca era putin offtopic pe threadul de intalniri.
Second of all, eu zic ca ar trebui sa lasam asta in seama adminului, care desi are un statut egal cu toti membri din club, este administratorul atat al forumului cat si al clubului, si sunt sigur ca are in vedere niste directii de dezvoltare. Atata timp cat nu a propus nimic de genul asta, eu zic sa il asteptam pe el sa o faca. Eu personal am fost martorul unei discutii mai vechi in sensul asta, discutie la care a mai luat parte gabidima si evident alexmirica, si stiu ca va exista o initiativa in sensul asta, dar veti vedea ca va fi sub o alta forma.
Third, daca simtiti nevoia sa cotizati in sprijinul clubului, eu zic ca puteti sa o faceti in contul restaurarii lui GT Junior, acolo avem nevoie cu adevarat de fonduri! Asta ar trebui sa o faca insa doar cei ce vor sa participie la restaurare, nu sa fie constransi toti membri clubului.
Ar trebui facuta totusi o diferentiere. Membrii de club si cei de forum. Poate par revolutionar dar credeti-ma ca nu vreau sa rastorn niste reguli. In fine, ideea e ca nu e de ajuns sa scrii o data pe forum pt a te numi membru al clubului. Cotizatiile ar trebui sa fie pt fiecare membru in mod egal, iar daca toti membrii sunt egali totul se rezolva destul de usor supunandu-se la vot. In ceea ce priveste directia cotizatiilor asta o pote decide presedintele clubului care baniesc ca in acest caz este adimistratorul site-ului si un secretar al clubului( daca exista).Oricum un club este o organizatie ceva mai complexa decat un forum si nu o spun malitios ci doar in ideea ca ar trebui sa se organizaze ceva de genul acesta. Cotizatiile trebuie sa fie cotizatii , iar donatiile pentru diverse proiecte ar trebui sa fie basca. Cotizatiile se pot folosi la orice incepand cu plata unei chirii a sediului de club, intretinerea acestuia, legitimatii...etc, pe cand donatiile sunt pentru diverse proiecte in prealabil anuntate.

_________________
IL CUORE HA SEMPRE RAGGIONE. TRACTOR CUORE SPORTIVO.
Lancia Kappa Coupe 2.4, 20v
Nissan Patrol a.k.a Patrocle 2.8


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 04:02 
Offline
User avatar

Joined: 21 May 2006, 22:14
Posts: 129
Location: ORADEA
subscriu!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 08:33 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Pai m-am gandit demult la urmatorul lucru: voi lansa un card de membru, pentru cotizantii clubului si pe baza acestui card se atesta nu numai apartenenta la Fan Club Alfa Romeo, ba chiar mai mult, beneficiaza de:
- discounturi la piesele achizitionate de la AlfaClub.ro;
- discounturi la service-uri;
- discounturi la spalatorii, etc.
Pentru a intra in posesia cardului, membrii vor cotiza o suma trimestriala, anuala, lunara, cum o sa fie o sa cadem de comun acord. Cu sumele adunate din cotizatii se vor achita:
- cheltuieli de administrare;
- proiectul Giulia si tot ce tine de ea;
- plata tertilor (service-urilor si altor servicii ale caror beneficii trebuiesc platite);

Insa pana acum m-am cam ferit sa iau aceasta hotarare, deoarece, din observatiile a ceea ce se intampla cu alte cluburi, risc sa scindez acest club in doua: cotizanti si non-cotizanti, incepe ca AlfaClub.ro sa nu mai fie unita, sa apara reactii vehemente, etc... E riscant, trebuie sa ma gandesc foaaaaarte bine la asta!
Voi ce ziceti??? Sincer!!!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 08:58 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Eu unul zic ca e foarte bine.
Problema este urmatoarea: dat fiind ca nu suntem inca foarte multi zic eu, sa vedem ce sume stabilim pentru a nu iesi totusi o suma/persoana cam maricica... :?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 09:26 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Asa cum s-a discutat, 20 RON/luna x 12 luni vin cam 240 RON/an. La 25 membri inseamna un total de 6000 RON/an... care e o suma!
Or, daca se cumpara piese pe shop-ul AlfaClub (consumabile, promotionale, piese, etc.), profitul de 5-10% obtinut din urma vanzarii pieselor ar putea fi utilizat foarte bine pentru a rezolva problemele administrative ale clubului, si mai mult, voi va alegeti cu ceva palpabil (un tricou, niscaiva oloi, etc), e altceva! Io asa zic ca e mai bine!

Adminul.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 09:31 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Aaa, da, clar e o suma foarte buna cei 20 RON. Am putea sa o facem chiar 25-30 RON, e OK pt mine.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 09:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Tocmai asta zic, e o problema mare, unii vor spune ca e mult, altii sar ca arsi cand e vorba de bani, fraze de genul "ce drept ai tu sa ne ceri bani", "ai facut clubul pentru bani", etc., lucruri pe care totalmente vreau sa le evit!
Si cea mai buna cale, vad io, este via cumparare piese din shop-ul AlfaClub.ro ( o bieleta, bascula, ceva (Doamne-Fereste!!!, dar uneori, datorita drumurilor lui Videanu, primarul care este, se mai duce o articulatie-doua! :( ), mai mult pe oloi, consumabile, etc).Ei, in felul asta nu mai poate fi vorba de faptul ca iau io bani de la voi, etc., ramaneti si voi cu ceva (oloi, bascula, etc :lol: ). Ba chiar mai mult, la o comanda ce depaseste o anumita suma, cumparatorul primeste, alaturi de piesele comandate, si diverse promotionale - un tricou, un pix, un sticker, ceva, pentru a fi oferta si mai atractiva!

Get the point?

Adminul.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 12:09 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 13:38
Posts: 276
Location: BUCURESTI
alexmirica Quote:
Tocmai asta zic, e o problema mare, unii vor spune ca e mult, altii sar ca arsi cand e vorba de bani, fraze de genul "ce drept ai tu sa ne ceri bani", "ai facut clubul pentru bani", etc., lucruri pe care totalmente vreau sa le evit!
Si cea mai buna cale, vad io, este via cumparare piese din shop-ul AlfaClub.ro ( o bieleta, bascula, ceva (Doamne-Fereste!!!, dar uneori, datorita drumurilor lui Videanu, primarul care este, se mai duce o articulatie-doua! :( ), mai mult pe oloi, consumabile, etc).Ei, in felul asta nu mai poate fi vorba de faptul ca iau io bani de la voi, etc., ramaneti si voi cu ceva (oloi, bascula, etc :lol: ). Ba chiar mai mult, la o comanda ce depaseste o anumita suma, cumparatorul primeste, alaturi de piesele comandate, si diverse promotionale - un tricou, un pix, un sticker, ceva, pentru a fi oferta si mai atractiva!

Get the point?

Adminul.
Ce-i drept cam ai dreptate. Vor exista si cei care vor face acuzatii. Asta este , fiecare padure are uscaturile ei. Am invatat despre asta. Trebuie ca fiecarui membru, care nu a inteles deja, sa i-se explice ca nu este clubul unei singure persoane, ca nu este o societate comerciala cu un proprietar ci este o asociatie( asociatie= organizatie cu mai mult de 1 membru, cu drepturi egale) care lucreaza in favoarea tuturor si nu a unei singure persoane. Iar pentru a rezolva problema banilor e simplu. Trei tipuri de card. Trei culori. Trei valori. 5 RON,10 RON si 20 RON. Pur si simplu iti alegi culoarea, drepturile fiind aceleasi. Cei 6000 de Ron despre care vb Tupacv( eu nu am facut calculul) cred ca ar fi mai mult decat bine veniti. In plus, ar trebui votat. Simplu, cine-i pentru si cine nu.
Aaa, iar de evitat lucruri de genul asta........mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa te intalnesti cu ele. Facand un poll se rezolva si asta. Nu le-ai cerut TU bani, s-au cerut de catre TOTI.

_________________
IL CUORE HA SEMPRE RAGGIONE. TRACTOR CUORE SPORTIVO.
Lancia Kappa Coupe 2.4, 20v
Nissan Patrol a.k.a Patrocle 2.8


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 13:23 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Din experienta.

Cand vine vorba de club si bani, apar scandalurile. Read and learn.

Noi pe bmwclub, am facut in felul urmator. Eram administratorii si moderatorii, plus un grup Valued Members in jur de 40 de oameni. Cei 40 s-au extras pe parcurs, ceilalti votam pe care sa il avansam. Din administratori, cei care puteau face ceva, in speta cei din Bucuresti , s-au ales 6 care erau in acte membri fondatori ai clubului. Acei 6 au facut o asociatie non-profit, la care trebuia sa contribuie fiecare cu cate 5 milioane. Cand a venit vorba de scos cazier fiscal + contribuit cu bani, pac, unul s-a tras pe fund. Au aparut disensiunile, la un moment dat un membru (acelasi care s-a sucit) a facut niste afirmatii aberante si destul de grave, la care adminul i-a dat ban. Ca peste tot, s-au trezit partizanii, care i-au luat partea celui banat, si binenteles ca au urmat alte banuri care au cam cernut forumul de partizani si scandalagii. In momentul ala, 2 din membrii fondatori ai clubului, care erau si in acte, au trecut de partea cealalta a baricadei si au format un alt forum impreuna cu membrii banati. Si sa vezi acuma scandaluri, ca normal, totul se facea pe baza de vot in club, aia 2 impreuna, ceilalti 3 care erau neutri si adminul. Si uite asa, stam de 1 an si ceva, si ne uitam la club care nu poate inainta din cauza celor 2 dobitoci care sunt contra. Si sunt niste faze de te spargi de ras. Unul din cei care au fost moderatori la noi si acuma a plecat dincolo, e moderator pe Autoshow. Acolo le taie la toti link-urile cu bmwclub, pe motiv ca nu e voie sa se faca reclama la un forum comunist ! Asa ii zice el. Ca noi suntem comunisti, ca noi dam banuri, ca noi stergem posturi, ca ingradim dreptul la libera exprimare. Dar in acelasi timp, el are semnatura cu link catre forumul lui, si zice ca este spre binele fanilor bmw sa se inscrie acolo pentru ca acolo e un forum liber si democratic, unde fiecare spune ce vrea si nu se dau banuri. E dea dreptul hilar. Se mai intampla sa dam ban la careva pe la noi, si binenteles ca ala se duce pe celalalt forum si incepe, comunistu de WLF mi-a dat ban, se apuca si aia sa ne faca de tot cacatu, e penibil de-a dreptul. Da, normal, la un forum de 1500 de oameni, apar flame-uri si trebuie intervenit. La unul de cateva sute, ce decizii administrative sa iei, ca nu ai de ce.

In ceea ce priveste clubul, noi avem o idee precisa ce vrem sa facem cu el. Scopul este de a adera la BMWclub Europa. De aici vin foarte multe avantaje, practic ajungem pe picior de egalitate cu orice membru european. Pentru ca, daca vrei sa ceri 30 de euro taxa de membru pe an, normal, trebuie sa acorzi ceva avantaje membrilor, nu doar sa le iei banii si gata. Mentionez ca noi suntem 1500 de membrii, deci daca macar 300 s-ar inscrie in club s-ar strange niste fonduri serioase cu care sa organizezi ceva deosebit pentru membrii.

Eu zic asa. Sa formati de pe acuma un nucleu, cum am facut si noi, acel Valued Members. Dar foarte foarte bine alesi, pentru ca noi ne-am fript.
Acei Valued Members sa se ocupe de formarea clubului. Binenteles ca tot ei vor si contribui la inceput cu fonduri, lunare, anuale, indiferent. Formati clubul, faceti un buget, oferiti ceva la membrii forumului, si cine doreste, contra unei taxe anuale, poate fii membru al clubului. Incercati sa gasiti o comunitate mult mai mare, cum este pentru noi BMWClub Europa. Trebuie sa fie ceva Alfa Club Europa, parca am vazut pe net. Vedeti ce presupune sa aderati la ei si ce beneficii ar avea membrii. Si dupa ce aveti un portofoliu cu privilegiile care le are un membru al clubului, puteti incepe promovarea si strangerea de membrii. Mi se pare cel mai rezonabil.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Gata poll-ul - vedeti la inceputul acestui thread.
Am sa va rog sa analizati foarte bine si sa dati un raspuns CORECT! De asta va depinde stabilirea sumei pentru cotizatie!
Io am votat "Ma abtin", deoarece nu sunt in masura sa decid ce si cum!
Poll-ul va tine fix 14 zile!

Adminul.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 13:52 
Offline

Joined: 28 May 2006, 02:10
Posts: 146
Location: Oradea
Eu am votat nu, pentru ca valued member e prea mult pentru mine. Nici pentru forum nu prea am timp :)

_________________
... ratiunea a spus BMW


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 14:22 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Si eu ma abtin, si asta pentru ca este un subiect sensibil ce ar putea provoca unele disensiuni.. Totodata lucrurile au functionat perfect pana acum cred eu, cei prezenti la bran cred ca au simtit asta din plin, asadar nu vad neceistatea imediata a acestei decizii. Pe de alta parte, asa cum am mai spus mai sus, Alex Mirica, desi are un statut egal cu toti membrii clubului si intotdeauna ne-a consultat in luarea oricaror decizii, este cel ce a pus bazele acestei comunitati si a adus-o in stadiul actual, a organizat intalnirile saptamanale, a promovat forumul cum a putut, ne-a strans din toate colturile tarii la Bran, a deschis shopul pe principiul win/win (noi castigam un pret sub pretul pietei, el strange fonduri pentru club din adaos) si stiu precis ca are in vedere si alte directii de dezvoltare (in mare parte a povestit mai sus cum e cu membershipcardul!), asadar haideti sa il asteptam pe el sa simta nevoia fondurilor din partea noastra! Pana una alta eu zic ca a facut greatjob si fara! Acum nu ca ii fac propaganda, e drept ca fara sprijinul nostru al membrilor nu ar fi reusit, si stim cu totii ca e deschis oricaror propuneri si idei, asa ca nu lasati totul pe umerii lui, cu totii trebuie sa contribuim, dar ideea actuala nu stiu daca nu cumva contravine intereselor viitoare ale clubului.
In schimb avem un proiect concret, restaurarea lui GT Junior, unde am senzatia ca focul de paie s-a cam stins, lumea si-a cam pierdut interesul.. Haideti sa cotizam in contul acestui proiect!! Aici avem cu adevarat nevoie de fonduri!
Deasemeni, nu cred ca acest club sa aiba vreo acoperire juridica, astfel ca, in cazul obtinerii unei eventuale sponsorizari, cred ca riscam sa o pierdem din acest motiv. Ar trebui facute demersuri in acest sens, care presupun din nou o strangere de fonduri.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Exact asta am vrut sa va arat cu poll-ul: sa va arat ca decizia mea de a NU strange cotizatii, forumul si clubul se intretine din adaosul de la piese, ale caror pret chiar si asa este cu mult sub pretul pietei! Io am vrut sa ma limitez la 2 surse si numai doo:
- din vanzari de piese - cel mult putem promova shop-ul, vand piese pentru orice model auto, nu numai Alfa!
- din donatii - exclusiv pentru proiectul Giulia, care, cu parere de rau, cam tot singur tre' sa il finalizez!!! Dar nu ma supar!!!

So, ideea de cotizatie cade! Am mai discutat acum cateva intalniri pe tema asta si am avut dreptate! Plus ca am avut o asemenea experienta cu un alt fan club (nu spun care), care a avut urmari grave din cauza cotizatiei.

Adminul.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 15:13 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
admine, acuma nu te suci, ai spus 14 zile poll, 14 zile sa fie ! :P
E bine ca ti-ai spus totusi parerea.
Cat despre proiectul Giulia (care btw, conform relatarii lui max este un GT 1300 Junior!) nu a spus nimeni ca trebuie sa il finalizezi singur! Asteptam pe de o parte redactarea proiectului, material cu care sa putem incepe sa alergam dupa sponsorizari, pe de alta parte o sa incerc sa ma ocup de strangerea de fonduri din tricouri impreuna cu gabidima (din pacate nu este tocmai o perioada foarte buna pt mine, fiind prins cu alte activitati, insa de maine ma eliberez iar duminica sunt prezent la intalnire unde sper eu sa discutam mai detaliat!)

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 16:23 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Am votat 25 RON.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jun 2006, 19:24 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Sunt de acord cu cotizatia insa il aprob si pe ALXege. Cred ca cea mai transparenta metoda de a stabili necesitatea unei cotizatii este sa avem cateva proiecte comune care sa necesite finantare comuna. De exemplu poate fi Giulia sau intalnirile nationale sau alte lucruri de care beneficiaza contribuabilii. Practic o mini strategie publicata pe forum cu proiecte si intentii va elimina din start eventualele suspiciuni si va motiva si oameni sa investeasca. Astfel se vor simti la randul lor responsabili pentru bunul mers al comunitati. Votul meu este pozitiv insa in masura in care putem stabili niste bugete aproximative pentru anumite proiecte. Pot fi 3-4 proiecte la care sa adere fiecare prin cotizatia platita. Ce ziceti?

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Last edited by firestarter on 08 Jun 2006, 11:32, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Propunere de cotizatie
PostPosted: 08 Jun 2006, 01:08 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 13:38
Posts: 276
Location: BUCURESTI
OK. Vad ca am deschis cutia Pandorei intre membri respectabili ai Clubului/Forum :( . In general in societate e bine sa pui raul inainte, dar.........asa de rau?!?!? Ma voi gandi, cu permisiunea membrilor evident, la o varianta mai......soft/libera/ benevola....etc. Indiferent de situatie nu esti singur in proiectul Julia. 500 de euro din pretul masinii mele va merge la acest proiect. Am votat 20 Ron/ luna. Intradevar sunt de acord ca nu pot exista catva membri selecti care sa conduca clubul. Trebuie alesi prin vot o data pe an. Voi face un proiect si il voi da fiecarui membru sa il vada( dupa ce in prealabil il vede administratorul clubului) si fiecare poate face adnotari de bun simt. Sunt un membru nou in aceasta comunitate( club/forum), poate nefiind cel mai in masura sa deschid asemenea subiecte, dar nu doresc decat binele acesteia. Eu personal voi sustine orice masura buna luata indiferent de catre cine si care este spre binele clubului. Stiu ca suna a propaganda dar este defect profesional :) . Sunt deja membru al unui club( nu are nici cea mai mica legatura cu auto) si pot spune ca regulile sunt facute in asa fel incat nu pot exista disensiuni in interiorul acestuia.
Voi incerca sa explic mai multe duminica la intalnire.

_________________
IL CUORE HA SEMPRE RAGGIONE. TRACTOR CUORE SPORTIVO.
Lancia Kappa Coupe 2.4, 20v
Nissan Patrol a.k.a Patrocle 2.8


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Jun 2006, 10:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Cel mult putem face in felul urmator:
O sa facem o lista cu proiecte, la care specificam sumele necesare derularii lor, in permanenta va exista o situatie a cotizatiilor (cat sa cotizat, ce s-a platit, pentru ce s-a platit, tot!) - astfel incat sa nu fie o cotizatie si atat! Unde se duc banii?!? Intelegeti? Pana nu avem un scop al banilor, nu cotizam nimic!
O alta categorie este cea a donatiilor/sponsorizarilor - vezi proiectul Giulia.

E cel mai bine asa.

Adminul.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Jun 2006, 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Toate discutiile astea sunt binevenite. Dovedesc o comunitate care comunica si se bazeaza pe principii democratice. Urmatorul pas va cel al proiectelor care necesita finantare. Probabil ca va aparea in curand acest poll si atunci cu siguranta cotizatia va fi privita cu alti ochi. Transparenta este principiul cel mai onest pentru a construi aceasta comunitate prin suportul comun. Deocamdata exista Alex Mirica, cel care a pornit aceasta initiativa, si care se cam lupta singur cu tot ce este legat de club. Consider firesc sa existe o contributie comuna pentru aceasta comunitate, atata timp cat de acest spatiu beneficiem toti. Alfa Club mai mult ca sigur va ajunge foarte departe insa doar cu ajutorul tuturor celor care se simt cu adevarat aparteneti. Deci proiectele constituie concretul si implicit evolutia. Fiecare dintre noi, atunci cand ne folosim putin de imaginatie, putem sa vedem o Giulia Rosie peste ceva luni, asezata frumos la Salonul Auto sub digla Alfa Club. Sau vreo 40 de Alfa Romeo in coloana la viitoarea Nationala, strabatand un oras. Toate lucrurile astea vor deveni realitate prin contributia noastra, iar Alfa Club va deveni un simbol a ceea ce inseamna Cuore Sportivo in Romania.

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]