It is currently 28 Apr 2024, 10:04

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: 10 Aug 2020, 01:54 
Offline

Joined: 09 Aug 2020, 03:41
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Vă salut! Am o problema cu masina este vorba despre o alfa 166 Facelift din 2003
1.nu îmi funcționează închiderea centralizată nici din telecomanda nici când bag cheia in încuietoare am verificat toate siguranțele din tabloul de sub bord și portbagaj
2 Nu îmi funcționează oglinzile
3 Nu îmi funcționează geamurile toate 4
4 Nu îmi pot deschide portbagajul decât cu cheia am încercat sa îl deschid din torpedou și nu merge
5 Nu mi se aprinde plafoniera
6 Nu mi se deschide capacul de la rezervor
Sper ca ma puteți ajuta orice răspuns este bine venit

_________________
Alfa Romeo 166 2.4 JTD


Top
   
PostPosted: 10 Aug 2020, 10:26 
Offline

Joined: 04 Jul 2017, 11:41
Posts: 212
Car: Giulia
Salut, daca nu ai incercat deja, eu as incepe cu sigurantele, toate.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Giulia 2.0 Q4 280cp
ex:Giulietta 1.4TCT 170cp


Top
   
PostPosted: 10 Aug 2020, 14:51 
Offline

Joined: 09 Aug 2020, 03:41
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 159 2.4
StefanV Quote:
Salut, daca nu ai incercat deja, eu as incepe cu sigurantele, toate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Am verificat toate siguranțele posibile

_________________
Alfa Romeo 166 2.4 JTD


Top
   
PostPosted: 10 Aug 2020, 19:27 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Salut ! Asa ai cumparat masina sau au aparut problemele deodata ?

1. Inchiderea centralizata ,da semne de functionare ? Gen se inchide si se deschide dar nu ramane inchisa , eu cand am cumparat caruta ,avea siguranta scoasa de la inchidere , daca o puneam la loc ,cand inchideam usa din butuc (din cheie nu mergea ca aveam un contact lipsa) se inchideau unele usi si se deschideau , rezolvarea a fost sa inlocuiesc 3 incuietori care cauzau problema.

2. Treaba asta m-i sa intaplat si mie intr-o perioada , pur si simplu nu reactionau la butoanele de reglaj , in cazul meu au fost niste contacte imperfecte din mufa care iese din usa si duce catre sub bord , am mai umblat atunci si la firele (mufe) care intra in oglinda , de atunci nu am mai avut probleme cu oglinzile .

3. Eu am avut probleme doar cu geamul dreapta spate , avea toane cand se deschidea cand nu mai reactiona la butoane , dupa ce am umblat pe la firele din usa care duc la motoras si la mufa prin care ies firele din usa catre caroserie , sa rezolvat . La tine este prea de tot , toate 4 odata , pare sa fie de la sigurante sau de la vreun releu ,daca are unul care se ocupa de geamuri/inchidere .

4. Treaba sta este destul de raspandita la 166 , burduful de cauciuc care se vede in stanga jos cand deschizi portbagajul , este ok ,dar firele din el ( la 2.0 TS sunt 10 fire ) au prostul obicei sa se rupa in acel burduf , capatul manunchiului de fire are o mufa care vine in dreptul difuzorului de la luneta din stanga , se scoate aceea mufa prin gaura din caroserie pe unde se fixeaza burduful , se scoate captusala usii de la portbagaj si se verifica firele care duc catre motoras si ce mai este pe langa el . Eu am schimbat de 3 ori acele fire in 4 ani , abia acum ceva timp am gasit un cablu pentru autoturisme cu 10 fire .

5. Este bine sa verifici si becurile din ea , eu le-am schimbat cand am cumparat masina

6. Nu am avut probleme cu capacul rezervorului , dar vezi ca in portbagaj in dreapta , unde ai usita ai 3 chestii acolo :
1. sfoara pentru deschiderea capacului ( la nevoie ) daca mai este acolo
2.siguranta releu deschidere capac (trebuie sa fie 2 sigurante una langa alta un de 20 si alta de 25 ,una din ele (sunt acoperite de un grilaj din plastic)
3.releu capac rezervor (si releul motorasului de la portbagaj este langa el )
Motorasul pica mai greu


Top
   
PostPosted: 11 Aug 2020, 01:16 
Offline

Joined: 09 Aug 2020, 03:41
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 159 2.4
iuli78 Quote:
Salut ! Asa ai cumparat masina sau au aparut problemele deodata ?

1. Inchiderea centralizata ,da semne de functionare ? Gen se inchide si se deschide dar nu ramane inchisa , eu cand am cumparat caruta ,avea siguranta scoasa de la inchidere , daca o puneam la loc ,cand inchideam usa din butuc (din cheie nu mergea ca aveam un contact lipsa) se inchideau unele usi si se deschideau , rezolvarea a fost sa inlocuiesc 3 incuietori care cauzau problema.

2. Treaba asta m-i sa intaplat si mie intr-o perioada , pur si simplu nu reactionau la butoanele de reglaj , in cazul meu au fost niste contacte imperfecte din mufa care iese din usa si duce catre sub bord , am mai umblat atunci si la firele (mufe) care intra in oglinda , de atunci nu am mai avut probleme cu oglinzile .

3. Eu am avut probleme doar cu geamul dreapta spate , avea toane cand se deschidea cand nu mai reactiona la butoane , dupa ce am umblat pe la firele din usa care duc la motoras si la mufa prin care ies firele din usa catre caroserie , sa rezolvat . La tine este prea de tot , toate 4 odata , pare sa fie de la sigurante sau de la vreun releu ,daca are unul care se ocupa de geamuri/inchidere .

4. Treaba sta este destul de raspandita la 166 , burduful de cauciuc care se vede in stanga jos cand deschizi portbagajul , este ok ,dar firele din el ( la 2.0 TS sunt 10 fire ) au prostul obicei sa se rupa in acel burduf , capatul manunchiului de fire are o mufa care vine in dreptul difuzorului de la luneta din stanga , se scoate aceea mufa prin gaura din caroserie pe unde se fixeaza burduful , se scoate captusala usii de la portbagaj si se verifica firele care duc catre motoras si ce mai este pe langa el . Eu am schimbat de 3 ori acele fire in 4 ani , abia acum ceva timp am gasit un cablu pentru autoturisme cu 10 fire .

5. Este bine sa verifici si becurile din ea , eu le-am schimbat cand am cumparat masina

6. Nu am avut probleme cu capacul rezervorului , dar vezi ca in portbagaj in dreapta , unde ai usita ai 3 chestii acolo :
1. sfoara pentru deschiderea capacului ( la nevoie ) daca mai este acolo
2.siguranta releu deschidere capac (trebuie sa fie 2 sigurante una langa alta un de 20 si alta de 25 ,una din ele (sunt acoperite de un grilaj din plastic)
3.releu capac rezervor (si releul motorasului de la portbagaj este langa el )
Motorasul pica mai greu
Toate au picat deodată unii mi-au spus ca ar fi modulul de confort dar nu cred și faza cu închiderea e ca nu da semne de viața nu se aprind farurile nimic

_________________
Alfa Romeo 166 2.4 JTD


Top
   
PostPosted: 11 Aug 2020, 23:37 
Offline

Joined: 09 Aug 2020, 03:41
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Azi am reușit sa îmi repar închiderea (pana la urma am curățat releul și a mers) dar am o noua problema...

https://vimeo.com/446942062

_________________
Alfa Romeo 166 2.4 JTD


Top
   
PostPosted: 12 Aug 2020, 09:06 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2013, 20:33
Posts: 760
Car: Giulietta
Location: Bucuresti
Bateria sigur e ok?

_________________
Alfa Romeo Giulietta MY2017 2.0 175 TCT
Ex: Alfa Romeo 147 2003 1.6 Twin Spark
Ex: Alfa Romeo 159 SW '06 1.9 JTDm
Ex: Alfa Romeo 156 '02 JTS Selespeed
Ex: Fiat Punto '97 - 1.1 - "Fortosul"


Top
   
PostPosted: 12 Aug 2020, 11:51 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Este bine sa verifici bateria si bornele bateriei .


Top
   
PostPosted: 13 Aug 2020, 00:14 
Offline

Joined: 09 Aug 2020, 03:41
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Am verificat bornele le-am curățat cu niște smirghel și acum e ok

_________________
Alfa Romeo 166 2.4 JTD


Top
   
PostPosted: 03 Sep 2020, 08:03 
Offline

Joined: 19 Dec 2012, 22:13
Posts: 73
Car: alfa166+75,fiatCoupe
Adriannbn Quote:
Am verificat bornele le-am curățat cu niște smirghel și acum e ok
La 166 cand se intampla lucruri inexplicabile ,trebuie sa schimbi tabloul general de releesi sigurante de sub volan .Eu am innebunit cu toate defectele electrice posibile ,in fiecare zi facea alte glume ,ba incuietori , ba nu functiona jumatate din bord , in alta zi nu mergeau geamuri , ba ICS facea ca pomul de craciun , aveam radio 3 zile si o saptamana era mut , ba intro zi nu se miscau scaunele , alteori nu ventila climatizarea , ...Am zis ca ii dau foc , in fiecare dimineata nu stiam ce glume noi poate sa faca . Am desfscut ,in final ,tabloul electric general , arata curat ,nimic suspect, dar la o inspectie atenta,aproape toti papuceii-conectori erau largiti, cantacte slabe peste tot , .Dupa inlocuire ,NICIODATA NU A MAI AVUT PROBLEME ELECTRICE. Asta se intampla acu 6-7 ani .. Este o rezolvare radicala . sigura , cel putin dupa asta toate alte defecte sunt usor de remediat..

_________________
Fiat Croma 2.0 ie
Alfa 75 custom Twin turbo diesel 2.0
Alfa 166 2.4 jtd custom 185 hp
Fiat Coupe 2.0 16v custom 170 hp
SAAB 9-5 TID4 190 hp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]