It is currently 27 Apr 2024, 16:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 08 May 2020, 15:21 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am pus un titlu mai general , deocamdata am dat jos doar bancheta din spate , am incercat mai de mult sa umblu la ea dar neavand o motivatie serioasa nu am insistat , nu ca acum as fi avut ,dar vreau sa dau cu aspiratorul prin spate si ma interesa ce gaseam pe acolo . Pentru multi este o treaba simpla , nu am incercat mai demult pentru ca nu stiam daca este ceva de stricat pe acolo , negasind informatii precise ,am zis sa nu fie ca la alte modele si sa aibe cleme de plastic care se rup.

1. Bancheta are in fata , in partea de jos, 2 cleme metalice , acestea se simt la mana , ca pozitionare sunt pe unde se termina plasticul care vine dinspre usa din stanga si dreapta si intra sub bancheta , dupa ce sa gasit zona clemelor ,stanga - dreapta , se baga o surubelnita mare sau un levier sub bancheta langa fiecare clema si se ridica in sus pe rand .
Probabil ca merge scoase clemele din fara si cu mana dar , in cazul meu nu a mers.
Dupa ce au iesit din locasul lor cele 2 cleme din fata , se ridica in sus partea din fata a banchetei si se scoate partea din spate a banchetei din cele 2 agatatori , acestea nu fac altceva decat sa presese in jos intaritura metalica din spatele banchetei.

2.Dupa ce se scoate bancheta , se vad cele 2 suruburi de 8 care prind partea de jos a spatarului de masina , dupa ce sau scos , se dau centurile de siguranta pe lateral si se impinge in sus spatarul , acesta se blocheaza la un moment si nu se mai ridica , atunci se trage in fata de partea de sus a spatarului si aceste iese din locasul lui .

Data viitoare vreau sa dau jos si platoul de la luneta pe care vine stopul si locul pentru maruntisuri ,sa il sterg mai bine , asta mi se pare ca mai are niste suruburi /cleme ascunse pe undeva ,in afara cele care sunt la vedere din interior . Vrei nu vrei daca se schimba amortizor /arc pe spate trebuie demontat.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 366.14 KiB | Viewed 1123 times ]
2.jpg
2.jpg [ 274.97 KiB | Viewed 1123 times ]
3.jpg
3.jpg [ 295.91 KiB | Viewed 1123 times ]
4.jpg
4.jpg [ 238.21 KiB | Viewed 1123 times ]
5.jpg
5.jpg [ 273.77 KiB | Viewed 1123 times ]
6.jpg
6.jpg [ 241.67 KiB | Viewed 1123 times ]
7.jpg
7.jpg [ 230.05 KiB | Viewed 1123 times ]
8.jpg
8.jpg [ 344.17 KiB | Viewed 1123 times ]
9.jpg
9.jpg [ 273.18 KiB | Viewed 1123 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]