It is currently 28 Apr 2024, 01:51

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 25 Jul 2019, 00:57 
Offline

Joined: 14 Jun 2019, 18:31
Posts: 23
Car: Alfa Romeo 166
Va salut! Am venit cu problema pe care masina mea o are de cand am luat-o. Orice fac, orice setez, baga aer doar la parbriz si atât. La parbriz si la geamuri, ca na. Ce credeti ca poate avea? Ce ii pot rezolva? Multumesc!


Top
   
PostPosted: 25 Jul 2019, 13:02 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Salut , teoretic problema ta ar trebui sa fie ca cea intampinata de mine in acest topic : viewtopic.php?f=19&t=24950 , te uiti de pe la jumatatea lui .

In spatele ceasurilor din bord , in partea dreapta dupa un burete este un actuator care misca o clapeta care directioneaza aerul in mai multe directii : parbriz , fata sau picioare , acea piesa are niste lamele care odata cu trecerea timpului nu mai fac contact bine si actuatorul nu mai stie pozitia in care se afla ,din aceasta cauza se blocheaza intr-o pozitie.

Poti scoate actuatorul si eventual sa dai cu spray de contacte pe el ,dar in cazul meu nu a fost de durata , a trebuit sa il schimb tot cu unu vechi dar mai rasarit.


Top
   
PostPosted: 25 Jul 2019, 23:28 
Offline

Joined: 14 Jun 2019, 18:31
Posts: 23
Car: Alfa Romeo 166
iuli78 Quote:
Salut , teoretic problema ta ar trebui sa fie ca cea intampinata de mine in acest topic : viewtopic.php?f=19&t=24950 , te uiti de pe la jumatatea lui .

In spatele ceasurilor din bord , in partea dreapta dupa un burete este un actuator care misca o clapeta care directioneaza aerul in mai multe directii : parbriz , fata sau picioare , acea piesa are niste lamele care odata cu trecerea timpului nu mai fac contact bine si actuatorul nu mai stie pozitia in care se afla ,din aceasta cauza se blocheaza intr-o pozitie.

Poti scoate actuatorul si eventual sa dai cu spray de contacte pe el ,dar in cazul meu nu a fost de durata , a trebuit sa il schimb tot cu unu vechi dar mai rasarit.
Aur ce raspuns mi-ai dat tu aici. Voi vedea maine, pana atunci, iti multumesc! Imi poti spune pe ce ai dat cu spray de contact?


Top
   
PostPosted: 26 Jul 2019, 13:15 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am pus o poza cu zona pe care am dat cu spray , in cazul meu a făcut figuri din nou după câteva zile .
Cu actuatorul m-am chinuit ceva cu scosul lui și băgatul la loc , are o poziție in care iese dar in anumite momente trebuie forțat puțin să iasă sau sa intre la loc . Era bine daca scoteai cele 2 șuruburi și ieșea lejer. Mai sunt și ceasurile din bord ,daca ies cele 3 mufe ușor este bine .
Trebuie atenție cum pui la loc actuatorul in acea tija care mișcă clapeta de direcționare a aerului ,pentru că există posibilitatea să dai să bage aer in fața și baga pe la parbriz , oricum ii faci proba înainte să montezi toate la loc definitiv să bage corect


Attachments:
''Potentiometru 22.jpg
''Potentiometru 22.jpg [ 93.95 KiB | Viewed 1184 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]