It is currently 27 Apr 2024, 23:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Reglaj geometrie roti
PostPosted: 24 Nov 2018, 23:16 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Azi am reusit pentru prima data de cand am cumparat masina să mă duc la un service care face geometria roților ,într-un final mi-au dat o hartie ,pe care este stampilat făra garantie motivand că nu pot face convergenta pe spate ,cel de la casa a zis ca este puntea stramba iar cel care a facut-o a zis ca de la amortizoare . Motivul pentru facerea geometriei au fost : tocirea cauciucurilor fata pe interior ,schimbarea bieletelor de directie si capetelor de bara stanga dreapta si ambele brate dreapta.

Vroiam sa stiu si eu daca este cineva care ma poate lămuri ce piese se ocupă de reglarea urmatorelor la Alfa Romeo 166:

Față
1.Unghi fugă
2.Unghi cadere
3.Unghi convergență

Spate
1.Unghi cadere
2.Unghi convergentă.

Am atasat o poza cu valorile scoase de service.


Attachments:
Scan.jpg
Scan.jpg [ 2.8 MiB | Viewed 3131 times ]
Top
   
PostPosted: 25 Nov 2018, 04:08 
Offline

Joined: 25 Sep 2015, 11:08
Posts: 479
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Constanta
Salut
Doar un heads-up. La sediul nou , la geometrie, lucreaza 2 copii semiretarzi care pana acum vreo 3 luni schimbau cauciucuri. Data viitoare mergi la sediul vechi, pe atelierelor.


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2018, 10:40 
Offline
User avatar

Joined: 16 Aug 2011, 15:07
Posts: 514
Car: Stelvio
Location: constanta
Andrei.v Quote:
Salut
Doar un heads-up. La sediul nou , la geometrie, lucreaza 2 copii semiretarzi care pana acum vreo 3 luni schimbau cauciucuri. Data viitoare mergi la sediul vechi, pe atelierelor.
Exact. Pe atelierelor e un tip cu mustata super ok. Facusem la brera si n-am avut probleme.

_________________
Alfa Romeo Stelvio 2.0 T Q4 280 HP
Ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20v 210 HP


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2018, 11:30 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Așa o să fac , inițial am fost pe str. Liliacului intre piata din km 4-5 și Pandurului ,unde era cineva care se ocupa de mult timp de reglat geometrie roti ,acolo find închis sambata din comoditate am fost la ei ,pentru că stau aproape de Autorol-ul de la CET .

Daca nu se tocesc cauciucurile aiurea ca înainte ,o las asa, daca se tocesc din nou înseamnă că am dat degeaba 150 lei pe geometrie și nu mai calc pe la ei pentru că nici nu știu să explice clar cum sa rezolv problema, probabil nu au destulă experiență. Daca nu ii întrebi ei nu zic nimic.

Când am avut Seat Cordoba 1996 am fost pe Atelierelor sa fac unghiul de fuga și a fost ok , pusesem 4 cauciucuri noi și nu am avut probleme cu rotile cat am ținut masina ,dar nu au avut treabă decât cu puntea fata.


Top
   
PostPosted: 28 Nov 2018, 20:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Salut. reglajul unghiului de cadere pentru rotile din spate se face din bratele papagal cu pivot. Mai precis suportul de la bucsa de sus de pe punte este culisant.
Trebuie dată puntea jos, cat sa se ajunga la suporturi. La mine au trebuit mutate chiar mai mult decat permiteau maxim suporturile, asa ca am taiat cu plasma si am facut geometria perfect.
Pe față unghiul de cadere se mai poate corecta din inlocuirea saibelor de la bucsile fluture (din fata) ale basculei de jos cu unele mai subtiri și indoirea cu un ciocan sanatos putin a lonjeronului unde vine mijlocul basculei sa nu frece in el. Dezavantajul va fi putin vizual, se va duce roata putin în față, astfel nu va fi perfect centrată în aripa.
Astfel am 3 roti reglate perfect, una pe fața este putin peste caderea maxima. Procedura este detaliată intr-un alt topic.


Top
   
PostPosted: 29 Nov 2018, 17:51 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Multumesc . Nu stiu daca cei care se ocupa de reglat directie se complica sa faca asa cum ai scris ,mai ales ca pe ei ii intereseaza sa termine cat mai repede ,pentru ca au preturi fixe ,la mine fata/spate 150 lei.
Nu stiu daca isi bat capul asa de mult ca sa regleze directia cat mai bine pentru ca pierd mult timp , mai usor le este sa zica ca a fost masina lovita sau cine stie ce are stramb prin ea de nu le ies parametri bine decat sa dea puntea jos si sa umble pe acolo.
Am fost la tipul cu mustata dupa Atelierelor dar imi zicea sa vin cu masina ,ca sa vada si el ca nu isi poate da seama dupa hartie ,dar deocamdata nu ma incalzeste sa mai dau 150 lei pentru reglat geometria.

Pun mai jos o poza cu o punte spate si daca cele din sageti sunt suporturile care trebuiesc reglate pentru unghiul de cadere


Attachments:
uploadfromtaptalk1447574834677 (1).jpg
uploadfromtaptalk1447574834677 (1).jpg [ 235.79 KiB | Viewed 2959 times ]
Top
   
PostPosted: 11 Oct 2019, 18:35 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Azi am fost la doua service-uri si am facut o verificare a articulatilor .

1.Primul service
- puntea fata : fara probleme
- puntea spate : varza , trebuiau schimbate toate articulatile :D

2.Al doilea Service
-punte fata :
stanga : bieleta directie cu joc
dreapta : joc cap de bara

-punte spate :
stanga : bucsa portfuzeta cu probleme (cei drept roata asta sta inclinata cu partea de sus spre interior )

Avand in vedere ca sunt diferente destul de mari ,inseamna ca mai conteaza si experianta mecanicilor in interpretarea diferitelor jocuri pe care le vad .

Eu tind sa cred al doilea service , pentru ca mecaniciul care a facut constatarea il stiu mai bazat decat la primul service ,chiar daca amandoua au aceiasi aparatura de diagnosticare (de fapt este aceiasi firma dar cu locatii diferite) ,asemanatoare cu cea din poza .

Ce este ciudat ca atunci cand am facut unghiul de fuga mi sa zis ca sunt probleme la bascula inferioara stanga (fata) care prin minune dupa un an de zile sa reparat singura ,ca nu sa legat nimeni de ea .

Nu ma asteptam sa pomeneasca ceva de bieletele de directie si capetele de bara pentru ca au fost schimbate acum un an , bielete TRW si capete Moog ,nu am facut mai mult de 20.000 km in aceasta perioada . O sa le verific mai bine zilele urmatoare ,dupa ce scot rotile fata si eventual capetele de bara din fuzeta.


Attachments:
itp-la-masina.jpg
itp-la-masina.jpg [ 83.71 KiB | Viewed 2577 times ]
Top
   
PostPosted: 11 Oct 2019, 22:31 
Offline

Joined: 25 Sep 2015, 11:08
Posts: 479
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Constanta
Unde , mai exact ,ai facut geometria ?


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2019, 23:16 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Deocamdata nu am facut geometria , dar in nici un caz nu o mai fac la cei in poza de la inceputul topicului , probabil data viitoare o fac pe Liliacului ,dinspre piata din 4-5 pe stanga pana in Pandurului , respectivul are ani buni de experenta in domeniul reglari geometriei sau pe Atelierelor la Autorol dar acolo au ceva agitatie si nu stiu daca isi permit sa piarda prea mult timp in special cu puntea spate.


Top
   
PostPosted: 27 Nov 2019, 18:47 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Dupa ce am fost la vulcanizare sa schimb anvelopele ,am vazut ce cele dupa fata erau tocite pe interior ,dreapta mai mult ,stanga mai putin ,dupa montarea anvelopelor de iarna ,am mai fost la o constatare pe strada Liliacului ,aici au gasit doar capetele de bara uzate ,cel din dreapta mai mult . Am cumparat 2 capete de bara de la TRW (74 lei bucata) si am plecat sa fac geometria rotilor , din pacate ,unde am facut constatarea trebuia sa astept pana pe 10 decembrie , probabil iau putine geometrii pe zi ca folosesc rampa si la altceva . Pana la urma am ajuns la cap line 51 (Inel II) si sa ocupat de ea , a reglat doar pe fata ,ca pe spate zicea ca erau in parametri si nu avea rost sa mai regleze ,am platit doar pentru fata (8o lei) .

Daca nu se mai tocesc anvelopele este foarte bine .


Top
   
PostPosted: 27 Nov 2019, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3228
Car: Giulietta QV
Autozone , nu stiu cum nu ai auzit de ei . La mine au reglat-o si pe spate ,chiar daca in teorie nu se poate , au desfacut niste brate si niste suruburi pe acolo , pana a iesit ce trebuie .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 27 Nov 2019, 21:50 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Trec de multe ori pe langa Autozone , nu am insistat acolo ca se ocupa si de anvelope si au ceva clienti ,se asteapta destul de mult si pe deasupra trebuie sa stai la coada ,nu poti pleca in alta parte si sa revii la ora stabilita (asa stiu ca au zis anul trecut cand am intrebat de geometrie) daca am inteles bine au si tarifele ceva mai mari(cineva zicea ca a dat 140 lei pentru inlocuit 4 anvelope pe jante de 16 cu echilibrat eu am dat 80 lei pentru aceeasi treaba in alta parte) ,dar pentru asta trebuie sa ma conving , am vazut ca unele service-uri cer 120 lei geometrie fata , 100 lei spate si 150 lei fata/spate .
La mine au vazut ca pe spate geometria este cat de cat ok incat sa nu uzeze anvelopele si au lasat-o asa ,sa nu o strice mai rau . Oricum prea multe nu a facut, a intrat de vre-o 2 ori in rampa si mai mult a stat la volan ca tot misca usor din el ,in 20 minute era gata , mai mult a stat la un BMW e46 inaintea mea ,se tot chinuia sa regleze ceva pe spate dar nu ii ieseau socotelile ca avea probleme masina .

O sa trec pe la ei sa intreb de o constatare , au scule ceva mai bune si poate sunt mai meseriasi , trebuie sa faca si asa ceva. Daca si ei zic de bieleta de directie din stanga si busca de la fuzeta spate stanga ma apuc de treaba.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]