It is currently 27 Apr 2024, 18:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 08 May 2022, 21:27 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Sunt constient ca lupele isi pierd din calitate de-a lungul timpului ,din cauza asta vroiam sa schimb doar lupele , am desfacut farurile odata si daca masticul pus de mine nu este prea teapan ,ar trebui sa mearga desfacute si a doaua oara .

Sunt o gramada de topicuri ,dar nu scrie nicaieri ca a schimbat cineva lupele farurilor ,si de atunci lumineaza mult mai bine pe faza scurta , nici o vorba despre ce tip de lupe sunt compatibile cu farurile prefacelift de la 166.

Variantele cu faruri noi ,ar fii :

1.Aftermarket , PRASCO si Wan Vezel si Diederichs , cam astea se gasesc , dar din cate vad nu pre sunt perechi de la aceiais firma ,preturi intre 550 si 900 lei .
2.Pe original , nu pare sa se mai gaseasca , dar cand se gaseau costau intre 1100si 1300 lei facute pe Valeo.

Intre timp ,ma mai interesez la unele firme care se ocupa cu vanzarea lupelor si vad ce este compatibil cu farurile cu halogen de la 166.

Ca o observatie , diferenta mare fata de Passat B5 , acole se gasesc faruri multe si pentru toate buzunarele ,cu toate ca masina este la fel de veche ca 166 , si asta este un motiv pentru care 166 este o oferta neatractiva ,datorita lipsei pieselor de schimb.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 10 May 2022, 16:36 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Nu este nimeni care a schimbat lupele la farurile cu becuri H7 pe faza scurta ?
Am vazut pe net doar referiri catre farurile dupa facelift ,cele cu xenon .
Vorbisem cu cineva din domeniu si zicea ca ar merge unele lupe D2S de la Audi ,dar nu am insistat asupra detalilor ,dar la o cautare scurta D2S face referire la xenon nu la halogen .

Eram interesat de schimbarea lupelor daca sunt variante ,in speranta ca este o varianta mai durabila decat inlocuirea farurilor , daca nu gasesc variante ,un set de 2 faruri de la Prasco ,par sa fie singurele care se gasesc pereche ,costa in jur de 1250 lei ,dreptul mai ieftin ,stangul mai scump .


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 14 May 2022, 20:59 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Inteleg ca treaba cu lupele este mai complicata , pentru ca este mai greu sa se gaseasca ceva care sa sa pupe la marime si gaurile de prindere la fel ca cele originale ,chiar daca se gasesc asemanatoare trebuie facute unele ajustari .

Este cineva care a pus noi aftermarket si cat au avut lumina buna pe faza scurta ?

Am pus mai jos niste poze cu lupa farului dupa faza scurta , dar masurata.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 716.43 KiB | Viewed 939 times ]
2.jpg
2.jpg [ 1.17 MiB | Viewed 939 times ]
3.jpg
3.jpg [ 1.12 MiB | Viewed 939 times ]
4.jpg
4.jpg [ 811.43 KiB | Viewed 939 times ]
5.jpg
5.jpg [ 901.05 KiB | Viewed 939 times ]
6.jpg
6.jpg [ 1.14 MiB | Viewed 939 times ]
7.jpg
7.jpg [ 1.13 MiB | Viewed 939 times ]
8.jpg
8.jpg [ 786.18 KiB | Viewed 939 times ]
9.jpg
9.jpg [ 910.53 KiB | Viewed 939 times ]
10.jpg
10.jpg [ 1.22 MiB | Viewed 939 times ]
11.jpg
11.jpg [ 1.15 MiB | Viewed 939 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 16 May 2022, 22:40 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am desfacut farul din dreapta , nu m-am complicat sa scot sticla , am desfacut decat rama care vine indreptul fazei scurte , am scos-o si din tijele de reglaj ,am scos lemele care fixeaza corpul din spate cel in care intra becul de suportul din fata ,cel care fixeaza lupa , dupa care se scoate o tabla si se vede lupa , aceasta se scote invartind de rama metalica care fixeaza lupa de corp .
Culmea este ,ca lupa scoasa este mai clara decat cea pe care am pus-o in locul ei , si asta din urma lumineaza mai bine , la fel ca cea din stanga.
Pe langa lupa , am schimbat si suportul in care intra becul , din cauza ca odata cu trecerea timpului stratul refectorizant nu mai este asa de bun , de mute ori se cojeste sau inegreste in interior , am montat totul la loc , mai complicat a fost de pus cele 4 cleme de tabla la loc ,pentru ca nu este spatiu asa de mult , de a mers pana la urma , o alta problema este introducerea in locasurile lor a celor 2 tije care se ocupa de reglarea farurilor , intra ceva mai fortate dar plasticul este destul de firav si sunt sanse sa crape o clema sau plasticul argintiu in care intra , in cel mai rau caz daca se rupe ,crapa , merge lipita clema de plasticul argintiu cu poxipol ,sau ceva mai teapan , conteaza ca cele 2 tije din plastic de reglaj sa intre in cei 2 suporti si sa fie tepeni , ca sa nu fie probleme la reglajul farurilor .

Dupa inlocuirea lupei si suportului refectorizant in care intra becul H7 , acum lumeaza la fel ca cel din stanga , mai bine ca inainte dar slab pentru o masina .

Vorbisem cu cineva care se pricepe si a zis ca pot monta lupele de 2.5 inch din imaginile de mai jos , dar dadea cu virgula pentru ca trebuiau becuri H1 in loc de H7 ,dar nu stiu daca se pupa in spate , parea sa aiba suportul din spate mai mare , si ma gandeam ca exista posibilitatea sa nu intre capacul care protejeaza becul de pozitie si faza scurta.
Nu stiam cat este de legal sa inlcuiesc ceva din fabrica cu H7 cu altceva cu bec H1 , probabil nu o sa se gaseasca niciodata ceva identic cu originalul ,cred ca in mai toate cazurile trebuie facute ceva modificari.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 686.66 KiB | Viewed 870 times ]
2.jpg
2.jpg [ 1.96 MiB | Viewed 870 times ]
3.jpg
3.jpg [ 746.48 KiB | Viewed 870 times ]
4.jpg
4.jpg [ 765.59 KiB | Viewed 870 times ]
5.jpg
5.jpg [ 777.35 KiB | Viewed 870 times ]
6.jpg
6.jpg [ 834.26 KiB | Viewed 870 times ]
11.jpg
11.jpg [ 232.56 KiB | Viewed 870 times ]
22.jpg
22.jpg [ 120.38 KiB | Viewed 870 times ]
33.jpg
33.jpg [ 113.13 KiB | Viewed 870 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 20 May 2022, 21:24 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Intre timp am luat de la cineva 2 lupe noi de la Valeo ,din ce am vazut nu mai sunt pe piata ,sau nu am cautat unde trebuie ,pe el este stantat codul : 89022898 .

Lupele se fixeaza bine in suportul de plastic , singurele diferente ar fi , in partea de sus unde se fixeaza cu clema din tabla , lupele noi mai au 2 gauri de fixare ,care ies in afara (la original nu are ) daca nu deranjeaza cu ceva ,nu le tai , si cealata diferenta ar fi ,ca nu o sa se potriveasca ornamentul original , chiar daca sunt sanse sa se fixeze intr-o parte , in cealata parte nu o sa mearga decat daca mai decupez putin din tabla suportului lupei.
In cazul asta , ar fi o varianta , desfac lupa noua si cea veche ,mut lupa noua in suportul lupei vechi ,si tot de la lupa noua, iau suportul in care intra becul , si in felul asta o sa intre ornamentul fara probleme sau caut un ornament care sa intre in lupa noua ,dar trebuie sa se potriveasca si intre plasticele farului.

Singura chestie neplacuta ,este ornamentul din fata lupei ,fara acel ornament ,se scotea lupa foarte usor prin spatele farului ,dar daca insist si scot lupa ,nu mai pot pune ornamentul la loc, fara sa desfac sticla farului ,sincer nu ma deranjeaza lipsa lui ,atata timp cat nu afecteaza cu ceva lumina lupelor .

O sa caut 2 faruri la un pret bun , daca le gasesc ,o sa le cumpar si pun lupele astea pe acele faruri , daca este sa fie probleme si sa nu lumineze cum trebuie sau sa nu se regleze bine ,sa nu mai stau sa dau sticla farului jos, am pus la loc farurile actuale si gata.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 470.05 KiB | Viewed 734 times ]
2.jpg
2.jpg [ 661.84 KiB | Viewed 734 times ]
3.jpg
3.jpg [ 2.05 MiB | Viewed 734 times ]
4.jpg
4.jpg [ 1.84 MiB | Viewed 734 times ]
5.jpg
5.jpg [ 2.03 MiB | Viewed 734 times ]
6.jpg
6.jpg [ 1.32 MiB | Viewed 734 times ]
7.jpg
7.jpg [ 3.04 MiB | Viewed 734 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 26 May 2022, 19:50 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am reusit sa montez lupele de 2.5 inch de la Valeo ,cele din pozele de mai sus , am o facut o modificare , am pastrat partea din fata de la lupele vechi (unde se fixeaza sticla lupei) si am pus lupa si paharul de la lupele noi , asta cu gandul ca o sa pun ornamentul din plastic ,care vine in fata .

Nu am mai desfacut sticla lupei , am incercat sa pun ornamentul bun ,dar sa rupt destul de usor , am renuntat la ele si din cauza ca la celalat far ,nu era intreg ,era lipit cu poxipol de carcasa lupei . Plasticul ornamentului ,devine destul de casant dupa atatia ani ,il mai afecteaza si caldura in care sta, eu am renuntat la ele , teoretic se scoate fara sa se dea sticla jos ,posibil sa se poata puna la loc ,pentru ca odata ce il pui la loc ,el sta oarecum destul de fix , dar ca sa intre picioarele lui ,la loc in suportul lupelor , trebuie sa fie fortat putin ,poate cand este nou rezista sau trebuie scoasa sticla farurilor . Eu am ales varianta fara sa mai scot sticla farurilor si am resuit sa pun noile lupe fara mari probleme .

Dupa montaj , am reglat farurile ,doar cel din dreapta a trebuit reglat putin ,celalat era ok , am mers noapte cu el si se simte diferenta , lumineaza mai bine decat cele vechi , dar nu trebuie sa fie asteptari foarte mari ,ca nu este xenon .
Eu sunt multumit ,am platit 300 lei + 42 lei transportul si am cumparat 2 lupe de la Valeo (partea nasoala este ca nu sunt asa de raspandita ) ,care sau potrivit fara modificari , puteam lasa lupele intacte ,daca stiam ca nu o sa mearga sa pun ornamentele ,am mai platit 25 lei pentru 2 becuri H1 Bosch pure light ,deci cu aproape 370 lei am revigorat faza scurta , nu stiu cum se vedeau cu faruri noi , dar nu cred ca se vedeau mai bine ,iar acestea din ce am vazut ,costau cel putin 1200 lei perechea ,ofertele disponibile sunt mai ieftinele de la Depo (China) si ceva mai scumpe de la Prasco (Italia)

Initial vroiam sa cumpar inca un set de faruri sh, dar am renuntat pana la urma ,majoritatea carora le-am trimis mesaje ,i-au durut la basca sa trimita un mesaj cu pretul , singuri care au trimis dupa cateva zile niste poze ,avreau piciorul dinspre exerior rupt pe ambele faruri iar singurul care a raspuns mai repede avea faruri cu xenon , nu am stiut, ca avea bara fara spalatoare.

Las mai jos un link cu diferita variante pentru faza scurta ,in special pentru xenon la facelift sau fara facelift , se pare pare ca rusi ,sunt mai dornici sa isi imparata experienta legata de farurile de 166 decat alti , or mai fi si pe alte siteuri dar nu am vazut : https://www.drive2.com/search?text=alfa ... кло%20фары


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 27 May 2022, 14:02 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jun 2009, 21:02
Posts: 991
Location: Brasov
Multumim pentru informatii, urmeaza si 166-le meu...

_________________

166 V6 TB Zender
147 1.6 TS ECO

GT 2.0 jts
156 SW 1.9 8v
147 FL 1.9 8v
GTV 2.0 ts
146 1.4 ts


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 27 May 2022, 17:18 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Am vazut ca au un mic tutorial si pentru GT. Umreaza sa fac si eu un topic de genul, cu lupe noi, bixenon. Sa vad daca-mi reuseste. Deocamdata am avut mari batai de cap cu desfacutul unui far pentru ca nu era lipit cu masticul special de faruri, ci cu silicon, care cu greu cedeaza la caldura.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 27 May 2022, 21:36 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Daca tot le-am gasit trebuia sa le pun , ca o sa aibe nevoie cineva la un moment dat.

Off topic . Ce este ciudat ca sunt cateva sute de Alfe 166 pe strazile patriei ,dar nu prea comenteaza nimeni despre masina lui ,cam putin, din cateva sute doar 4-5 persoane isi fac timp pentru asta. Treaba asta am vazut-o si la alte forumuri ,cu mult mai multe masini pe strazi .

Culmea este ca am gasit unele informatii abia dupa ce au sosit lupele , oricum acolo vorbesc mai mult de xenon , din pacate nu am asa ceva pe masina , probabil era ceva bataie de cap , nu stiu daca ii trebuie fire in plus fata de cele pentru halogen ,din ce vazusem la cineva (farul din poza) , in carcasa care protejeaza becul de faza scurta si cel de pozitie , are o gaura in partea de jos in care intra 2 fire , la halogen nu are gaura , mufa care alimenteaza faza scurta si pozitia este in partea de sus a farului intre faza lunga si faza scurta , nu stiu daca instaltia electrica care intra in farul cu xenon are vre-o mufa in plus fata de ce cu H7 .

Daca te-ai hotarat sa schimbi lupele la GT , este binevenit tutorialul ,poate o sa aiba si altcineva nevioie de ceva inspiratie .

Eu si acum nu stiu ce a vrut sa spuna ,meseriasul din localitate cu care vorbisem prima data ,care a zis ca singura lupa care merge la farurile mele ,este de D2S de la Audi ,dar nu am insistat cu informatii ,ca D2S imi dadea ca este soclu pentru Xenon .


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 1.35 MiB | Viewed 525 times ]
2.jpg
2.jpg [ 323.73 KiB | Viewed 525 times ]
3.jpg
3.jpg [ 382.92 KiB | Viewed 525 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]