It is currently 27 Apr 2024, 21:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
 Post subject: Lupe Faruri
PostPosted: 08 Mar 2018, 12:13 
Offline

Joined: 30 Nov 2017, 18:26
Posts: 30
Car: Alfa Romeo 159
Salut colegii doresc sa schimb lupele din faruri deoarece nu se mai vad bine dar nu stiu ce dimensiune de lupe sa iau. O sa iau lupe bixenon dar nu stiu dimensiunea lor. Aveti idee careva ce dimensiune au lupele de la faruri?

PS: Este vorba de o AR 166 din 2000


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 08 Mar 2018, 21:51 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Ar fi bine daca exista o solutie pentru inlocuirea lupelor la 166 ,in special la modelele prefacelift care au farurile chioare pe faza scurta ,cum este si in cazul meu.
Dacă a incercat cineva sa schimbe lupele si a reusit sau nu, este invitat sa isi spuna părearea.
Eu nu am auzit sa se inlocuiasca lupele , dar nu stie niciodata.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 09 Mar 2018, 14:42 
Offline

Joined: 30 Nov 2017, 18:26
Posts: 30
Car: Alfa Romeo 159
iuli78 Quote:
Ar fi bine daca exista o solutie pentru inlocuirea lupelor la 166 ,in special la modelele prefacelift care au farurile chioare pe faza scurta ,cum este si in cazul meu.
Dacă a incercat cineva sa schimbe lupele si a reusit sau nu, este invitat sa isi spuna părearea.
Eu nu am auzit sa se inlocuiasca lupele , dar nu stie niciodata.
Am vorbit pe facebook cu un membru care a schimbat lupele dar nu mai stie exact ce dimensiune a luat de aceea am intrebat mi s-a spus ca se pot schimba insa s-a chinuit destul de mult. Si-a montat lupe bixenon. La fel si in cazul meu pe faza scurta sunt chioare de aceea vreau un upgrade...


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 28 Mar 2018, 00:19 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Azi nu am avut ce face si am cumparat de la cineva un far cu gandul sa ii scot lupa si dupa cateva zile sa o montez pe farul meu.

A observat că :

1.Sticla farului se scoate mai greu decat mi-am închipuit ,am folosit un pistol cu aer cald Panzer de 1600w ,probalil trebuia sa insist mai mult ,cand scot farul meu sa ii schimb lupa incerc sa aplic metoda din videoclipul urmator https://www.youtube.com/watch?v=KR6CrzH6n_g ,cu farul bagat intr-o cutie mai goasa si gura pistolului de aer cald bagata printr-o gaura in cutie.
2.Lupa are o rama de plastic in fata ,partea neplacuta este ca pentru montarea ramei la loc trebuie dezlipită sticla farului ,daca nu era aceasta rama se putea scoate carcasa si lupa prin spatele farului ,era foarte bine in special pentu cei care vroiau sa verifice si sa curete lupele.
3.Prentru demontarea lupelor pe langa o surubelnita dreapta mai trebuie un torx de 10
4.Pentru demontarea farurilor am aplicat metoda
-suspendat roti
-scos roti
-scos grilaj fata cu surubelnita stea
-scos 4 suruburi din parta din fata a barii cu cheia de 10
-stanga ,scos aparatoarea de noroi sin stanga , si scos cele 3 suruburi ale aripii ,cheie 10 jos si 9 sus ,eu nu am avut cine stie ce scule si a trebuit sa demontez si tulumba de aer ca sa am acces la ultimile 2 suruburi ale aripii.
-dreapta ,scos aparatoarea de noroi din dreapta si scos cele 3 suruburi care prin aripa ,posibil sa mai incurce rezervorul de spalat parbrizul.
am lasat putin bara in jos ca sa am acces la piulta laterala a farului ,cea dinsprea aripă ,cheie 10.
Am vazut azi 4 faruri de 166 si toate aveau urechea dinsprea aripa rupta,probabil din cauza ca nu este decat o ureche se rupe mai usor in comparatie cu cele 2 urechi care vin spre interior.

Vorbisem cu cineva care are 166 facelift si a zis ca singura varianta sa aiba lumini bune a fost sa schimbe xenoanele cu care vine masina cu alt model ,dar nu a fost ieftină afacerea. La varianta pre facelift fara xenoane este mai greu cu luminile bune pe faza scurta , am fost de cateva ori pe centura Bucurestiului pe timp de noapte si nu ma simteam confortabil deloc ,trebuia sa bag faza lunga de cate ori aveam ocazia sa vad drumul mai bine.

Dacă a folosit cineva lupe aftermarket poate sa spuna procedura si daca este vre-o diferenta in bine fata de cele vechi ,mi se pare aiurea sa se schimbe farul pentru niste lupe care se pot inlocui.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 1.98 MiB | Viewed 4885 times ]
2.jpg
2.jpg [ 1.28 MiB | Viewed 4885 times ]
3.jpg
3.jpg [ 1.24 MiB | Viewed 4885 times ]
4.jpg
4.jpg [ 1.76 MiB | Viewed 4885 times ]
5.jpg
5.jpg [ 1.31 MiB | Viewed 4885 times ]
6.jpg
6.jpg [ 2.58 MiB | Viewed 4885 times ]
7.jpg
7.jpg [ 1.4 MiB | Viewed 4885 times ]
8.jpg
8.jpg [ 1.44 MiB | Viewed 4885 times ]
9.jpg
9.jpg [ 1.76 MiB | Viewed 4885 times ]
10.jpg
10.jpg [ 3.62 MiB | Viewed 4885 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 28 Mar 2018, 09:01 
Offline

Joined: 01 Apr 2009, 10:56
Posts: 178
La facelift ar fi o metoda mai ciudata dar simpla https://www.youtube.com/watch?v=E6KCNajpIEs. Demontat lupe masurat distanta intre gauri si adaptate unele noi, vazusem candva originale valeo identice 450 ron dar parerea mea ca sunt slabe la intensitatea luminii si cutoff-ul jalnic.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 28 Mar 2018, 21:00 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Cand ma hotarasc sa schimb lupele o sa vorbesc cu o firma specializata in asa ceva ,partea neplacuta este ca nu vreau sa pun xenon pentru ca 166-le meu din anul 2000 nu vine din fabrica cu asa ceva si o sa am probleme mereu cu politia ,RAR-ul si ITP-ul ,cel putin asa stiu.

Deocamdata vreau doar sa inlocuiesc carcasa cu lupa din farul stang cu carcasa cu lupa din fotografiile de mai sus ,nu ma complicam dar am rupt rama de plastic cand am umblat la far acum cateva zile si singura varianta sa pun la loc aceea rama este sa dau sticla farului jos si daca tot o dau jos sa schimb carcasa lupei cu totul.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 31 Mar 2018, 00:06 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Era bine dacă mergeau scoase lupele fară sa se dea jos geamul farului ,era simplu asa ,scoteam lupa prin spate si o stergeam bine.
Am observat că stratul de vopsea cromată este foarte sensibil in locasul unde sta faza lunga ,doar am dat usor cu carpă umezita si sa facut o pată albă ,am incercat sa pun si cealaltă carcasă pe care o aveam in plus si sa sters si la ea vopseaua cromata .
Ma refer la carcasa cu cele 2 locase spre exterior de faza lunga si scurta iar pe partea cealaltă vine infiptă in ea cele 3 tije de reglaj si prinderea lupei cu 2 surubele jos si clema sus.
Dacă merge ,o să iau preventiv un spray cu vopsea cromată in caz de apar probleme cand vreau sa demontez si farul drept.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 10 Apr 2018, 19:43 
Offline

Joined: 30 Nov 2017, 18:26
Posts: 30
Car: Alfa Romeo 159
Deci sa inteleg ca tu ai dat farul jos si ai curatat lupele. Cu ce anume le-ai curatat? Este vreo diferenta? As incerca si eu treaba asta avand in vedere faptul ca ma streseaza "lumanarile" de pe faza scurta pe care le detine 166 la fel ca si colegul trebuie sa merg cu faza lunga de cate ori am ocazia ca sa merg mai bine pe timp de noapte.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 11 Apr 2018, 17:16 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Eu am curatat lupa ,oglinda care reflecta lumina catre lupa , sticla farului si ramele farului care se vad din exterior ,nu ma pot pronunta inca pentru ca nu am mers pe timp de noapte in afara localitatii si abia dupa ce ma duc la un electrician sa regleze farurile pot zice daca se merita sau nu demontate si curatate.

Prea multe sperante nu am sa se vada mult mai bine ,dar cel putin vroiam de mult sa curat farul pe interior .

Ce ma enervat la demontarea farului ,pe langa faptul ca sticla nu se da jos prea usor , mai sunt si casante ramele de plastic rotunde din fotografiile de mai sus , la mine au fost varza , nici nu am apucat sa le fortez putin ca sau spart in 2-3 bucati ,la ambele faruri , noroc ca aveam in plus 2 rame rotunte in stare mult mai buna decat ale mele de la alte faruri cu urechile rupte , mai sunt probleme la oglinda de plastic prin care ies becurile de faza lunga si scurta , se sterge vopseaua reflectorizanta foarte usor si ramane pata alba , la mine a ramas o pata pe faza lunga.

Daca faceau acele rame ceva mai mici se puteau scoate pe unde iesea si lupa , nu mai trebuia dat geamul jos.

Am vazut pe internet tot felul de lupe pentru 166 ,dar partea neplacuta este ca ce am vazut eu sunt cu xenon ,atat timp cat masina nu vine cu asa ceva din fabrica nu o sa pun. O sa mai caut poate gasesc lupe normale .
Vroiam sa cumpar faruri de la dezmembrari , dar majoritatea sunt la fel ,au farurile originale care sunt la fel de vechi ca ale mele (2000) .


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 13 Apr 2018, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2006, 03:11
Posts: 266
Location: Bucuresti
De oglinda eu nu m-as atinge. Stratul reflectorizant se curata foarte usor (nu este crom!). Puteti sa le suflati cu aer comprimat.

_________________
1994 Volvo 850 T5 2.0
1996 Volvo 850 2.5 20V
2003 Alfa Romeo 156 1.8TS


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 24 Apr 2018, 11:20 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
Se pot schimba fara a se demonta sticla farului. Chiar destul de usor


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 24 Apr 2018, 13:37 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Lupele am vazut ca se scot relativ usor, dar rama de plastic care vine prinsa in partea din fata la lupei, am vazut ca este ceva mai mare decat gaura prin care iese carcasa lupei si nu stiu daca este cel mai indicat sa se forteze , la mine plasticul ramei ,in special urechile care se prind de carcasa lupei erau destul de casante si nu ia trebuit prea mult sa se rupa , chiar daca reuseam sa desprind rama de carcasa lupei era mai greu de pus la loc daca nu se dadea sticla jos.


Attachments:
FotoJet (1).jpg
FotoJet (1).jpg [ 1.8 MiB | Viewed 4490 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 06 May 2018, 11:48 
Offline

Joined: 30 Nov 2017, 18:26
Posts: 30
Car: Alfa Romeo 159
Deci dupa curatare concluzie? Merita date jos si curatate? Este vreo diferenta? Sau trebuie sa cumparam lupe noi :)


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 06 May 2018, 20:32 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Nu este diferenta prea mare , chiar daca nu am reglat farurile la electrician pot zice se vede o ideie mai bine dar nu imi da incredere sa merg prea mult timp noaptea pe un drum mai putin cunoscut de mine .

Nu imi faceam prea multe sperante, pentru ca sunt putini care se pot lauda ca farurile lor lumineaza foarte bine , la cei cu 166 facelift care vin cu xenoane din fabrica este altceva.

La dezmembrari nu cred ca se gasesc faruri bune , doar daca se nimeresc unele care o fost schimbate si nu sunt deo seama cu masina.

Daca ingineri de la Alfa au facut faza lunga sa lumineze excelent ,trebuiau sa isi bata capul mai mult si cu faza scurta


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 06 Nov 2018, 00:40 
Offline

Joined: 06 Dec 2015, 00:04
Posts: 120
Car: Alfa 166 2.4jtd 150
Dupa cum am mai spus si in alte posturi pe langa 166 mai avem una identica de piese. Avand in vedere ca dupa aproape 4 ani m-am despartit de masinuta,am mai ramas cu cea de piese. Deci am de vanzare orice piesa sau element de caroserie pe gri ce nu necesita revopsire pt.ca sunt in stare f f buna. Si acum revenind la subiect am 2 faruri xenon an 2003 de pe masina cu 160000 km care sta pe dreapta din 2010 pana in prezent) ce functioneaza si lumineaza foarte bine zic asta fara sa exagerez. Pentru interesati se pot ridica personal din Radauti-Suceava si proba desigur.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 17 Jan 2019, 22:50 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Dupa ceva timp de la reglarea farurilor si mers mai mult pe timp de noapte ,nu vad diferente sesizabile dupa ce am demontat farurile si le-am curatat bine pe interior .

Probabil se merita demontate in caz că se doreste inlocuirea lupelor vechi cu unele noi , am observat la cateva lupe din cauza caldurii se inegreste partea reflectorizanta din zona becului h7 si se cojeste vopseaua pe interior sau exterior .

Am vorbit cu cineva care monteaza xenoane si a zis ca o pereche noua de lupe originale fara xenon, pentru farurile Valeo de 166 costa 270 lei , dacă după montare lupelor noi ,acestea cresc mult luminozitatea farului se merita investitia ,dar cum nu stie nimeni dinainte ,trebuie riscat pentru ca nici dezmembrarile nu sunt o solutie in acest caz , imi este greu sa cred ca sunt faruri bune la dezmembrari ,avand in vedere ca masinile cu aceste faruri au 17-21 ani si sunt putini care le-au schimbat intre timp.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 22 Jan 2019, 22:00 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Lupele de la 166 sunt cu problema, am avut faruri originale noi, si am avut lumina 2 ani, apoi iar am avut probleme. toate farurile cu h7 sunt cu problema la lupa.

Există o soluție, farurile cu xenon originale nu au aceasta problema, se pot lua la sh fara probleme. o sa ai lumina de 10 ori mai multa decat cu farurile normale.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 22 Jan 2019, 22:36 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
tranzafirul Quote:
Lupele de la 166 sunt cu problema, am avut faruri originale noi, si am avut lumina 2 ani, apoi iar am avut probleme. toate farurile cu h7 sunt cu problema la lupa.

Există o soluție, farurile cu xenon originale nu au aceasta problema, se pot lua la sh fara probleme. o sa ai lumina de 10 ori mai multa decat cu farurile normale.
As schimba bucuros farurile ,dar din pacate daca stiu bine ,farurile cu xenox sunt puse doar pe varianta facelift ( a mea este din 2000) ,nu cred că se potrivesc si ar mai fi o problema in caz de as pune xenoane ,din cate stiu,politia si RAR se poate lega( nu ca nu ar avea de ce sa se lege) de o masină care are xenoane, si acel model nu este prevazut din fabrica cu asa ceva, cum ar fi cazul meu , la mine bara fata ,este fara diuze pentru spalarea farurilor.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 30 Jan 2019, 22:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Sunt faruri de xenon și pentru varianta 1998-2003 . Nu cred ca spune nimic poliția ca sunt faruri originale.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 01 Feb 2019, 13:05 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Multumesc ,am vazut mai devreme in FIAT ePER ca pentru modelul meu sunt cate 2 tipuri de faruri ,din care unul pe xenon

stanga
60597295 far simplu
60658066 xenon

dreapta
60597294 simplu
60656169 xenon

O sa caut pe la dezmembrari sa vad cat costa o pereche de faruri cu xenon plus ce mai trebuie sa mearga bine ,o bara fata cu spalator faruri ,probabil pretul final nu o sa fie atractiv dar imi fac o ideie sa vad daca se merita .


Attachments:
1.png
1.png [ 184.21 KiB | Viewed 3741 times ]
xenon dreapta.png
xenon dreapta.png [ 92.25 KiB | Viewed 3741 times ]
xenon stanga.png
xenon stanga.png [ 92.28 KiB | Viewed 3741 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 01 Feb 2019, 13:20 
Offline

Joined: 06 Dec 2015, 00:04
Posts: 120
Car: Alfa 166 2.4jtd 150
Am eu o masina completa de piese cu 160k la bord ce am cumparat-o pt.a face din 2 una super in regula dar intre timp am renuntat la proiect vanzand masina initiala trecand la ceva mai nou. Asa ca acum o mai am pe asta de care vorbesc. Masina e trasa pe dreapta de 8-9 ani!!! Am probat farurile si vedeau super bine in comparatie cu aceleasi faruri de pe masina mea ce erau chiar oarbe chiar este pe forum un topic in care am discutat problema asta,functioneaza si reglajul automat la ele absolut tot.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 01 Feb 2019, 15:07 
Offline

Joined: 06 Dec 2015, 00:04
Posts: 120
Car: Alfa 166 2.4jtd 150
Mai am pe ea interior piele full electric cu memorie si incalzire ce arata super bine nota 9.5 din 10 volan fara uzura cu comenzi, magazie cd,sistem audio cu dsp si difuzoare la luneta ce se aude mult mult mai bine decat standar-ul la care difuzoarele chiar sunt slabe rau. Fac reclama aici deoarece nu am avut timp sa pun anunt pe net.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 25 Feb 2019, 23:21 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Intre timp am zis sa incerc si cu alte becuri , am cumparat 2 becuri H7 OSRAM Night Breaker Silver +100% cu 28 lei bucata si vad ca este o schimbare in bine , se vede mai bine decat inainte , din cate stiu genul asta de becuri se ard mai repede decat cele obisnuite , acum sa nu afecteze prea mult lupa farului , deocamdata sunt multumit de achizite si nu are rost sa schimb farurile deocamdata.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 06 May 2022, 21:17 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am fost sa reglez farurile ,mi se parea ca erau prea chioare si bateau prea jos , dar nu a avut ce sa regleze ca erau ok , i-am zis sa se uite putin la lupe si a zis ca lupa din dreapta trebuie inlocuita si cea din stanga mai merge ,dar nu este asa de ok .

Ma interesez sa vad cum se gasesc in comert , daca trebuie schimbata doar lupa (sticla) ,sau trebuie neaparat sa se inlcuiasca tot sistemul de faza scurta .

Oricum ,nu recomand un 166 pentru mersul prea des pe timp de noapte ,nu am vazut variantele cu xenon dar poate lumineaza mai bine ,faza scurta cu becuri H7 este facuta in bataie de joc , mai mult sa te vada ala din fata ca este masina pe drum ,decat sa ajute prea mult soferul sa vada drumul ,inteleg ca au facut farurile mici sa intre in designul caroseriei , dar genul asta de masina, este facut mai mult pentru deplasarile in afara localitatii unde se se folosesc farurile .
Cum au facut farurile asa de chioare si alte modele cum este Corsa D ,care in teorie este o masina mai de oras lumineaza pe faza scurta mult mai bine ,la fel si Golf 4 , cred ca si daca pun faruri originale noi noute , nu poate lumina pe faza scurta ca un Corsa D sau Golf 4.

Teoretic ,cred ca ei au pus lupele in faruri sa amplifice lumina data de becuri datorita marimi mici ale farului ,spre deosebire de varianta folosita la masinile mai ieftine, dar cu faruri mai mari ,un bec h7 cu o palarie in capat , daca ingineri erau asa de buni , ar fi trebuit ca un far cu lupele bune, sa lumineze cel putin la fel de bine ca un far fara lupe, ca sa nu zic mai bine.


Top
   
 Post subject: Re: Lupe Faruri
PostPosted: 08 May 2022, 09:54 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jun 2008, 15:51
Posts: 223
Car: Alfa 166 3.0 V6
Location: Bucuresti
La toate masinile pe care le-am avut cu faruri cu halogen și lupa, la un moment dat, după 10-12 ani, se cereau schimbate farurile pentru ca se afuma oglinda din lupa și farurile devin chioare. La o masina de 20 ani vechime, mi se pare normal sa trebuiască schimbate și farurile cu halogen nu sunt o mare investiție. Acum nu stiu daca se mai gasesc faruri noi.

Cat despre cum lumineaza, bănuiesc ca în primii 10 ani de viata luminau corect pentru niște faruri cu halogen.

Cele cu xenon pe care le am eu mi se par foarte ok. Asta după ce am rezolvat problema cu balasturile și autolevelingul care nu funcționa corect. Nu am nici o problema în a conduce nava pe timp de noapte.

_________________
Weekend: Alfa 166 Super 3.0 V6 24V
Summer: Alfa Spider 3.0 V6 12V

Daily: Renault Megane Estate 1.3 TCe EDC


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]