It is currently 28 Apr 2024, 12:58

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8
Author Message
PostPosted: 03 Dec 2020, 23:35 
Offline
User avatar

Joined: 21 Sep 2013, 21:36
Posts: 1121
Car: 159 2.4 Q4 TI
Location: N-V
Radu D. Quote:
Nu ma supar, doar ca iarasi am inceput sa ma gandesc la un Busso. Sper sa-mi treaca repede :D .
iti face acusica mobyle o oferta, ca de o saptamana doar 166 viseaza

_________________
Alfa Romeo 159 2.4 Q4 Turismo Internazionale
Ex: Alfa Romeo 159 Nero Oceano 1.9 jtdm 16v (150++ HP by ILuzoriu)

Toată ziua la volan Răsfăţat ca un motan, Rezervorul mereu plin, Nici o grijă, nici un chin, Şi-apoi cînd ieşi pe şosea Tot apare cîte cineva...
Femei goale cîte vrei Din reviste de doi lei, Unghii negre plus tutun, Băutură şi drum bun! Pot oricînd să susţină teze Despre cutia de viteze
Poa' să fie profesor, Medic sau aviator, Avocat sau conţopist, Inginer, frizer, dentist, Pictor sau electrician, Toţi înjură la volan !


Top
   
PostPosted: 21 Aug 2021, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2013, 19:09
Posts: 399
Car: Giulietta
Location: Brasov
Salutari si aici :wave: eu eram cu Giulietta rosie care te-a salutat in Onesti...

_________________
Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 HP
Ex: Alfa Romeo 156 1.6 TS - Nera

“We are in the realm of sensations, passions, things
that have more to do with the heart than the head.”


Top
   
PostPosted: 22 Aug 2021, 13:36 
Offline

Joined: 09 May 2009, 11:24
Posts: 16
Location: Onești
Salutari si voie buna. M-am dezmeticit cam tarziu ieri - eram cu gandul la petrecerea ce urmeaza :oops: .


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2022, 20:50 
Offline

Joined: 09 May 2009, 11:24
Posts: 16
Location: Onești
Nu am scris mare lucru pe aici pentru ca nu prea am avut noutati demne de mentionat. Si nici nu sunt vorbaret din fire. In afara de schimburi de ulei si filtre la ~8000 km si de inlocuit restul de furtunuri de la turbo la intercooler nu au fost evenimente. Iar plimbarile prea putine, din pacate. Mai mult naveta acasa - munca - acasa, adica ~ 30 km.
Asta pana in aprilie cand am ramas fara lichid de servo. Am crezut ca scap cu reconditionarea casetei, dar nu mai aveam ce reconditiona pentru ca era terminata cremaliera. Asa ca am dat comanda de caseta de directie si pompa de servo noi ( Spidan mi-am permis - pompa de servo OEM era 6000 de lei, iar caseta nu vreau sa stiu :lol: ). Cu ocazia asta am montat piesele ce le aveam cumparate de mai demult, adica: amortizoarele si arcurile fata/spate, planetara stanga (n-am gasit completa, deci am comandat pe bucati: una din Italia, una din Germania si una din Romania) plus toata mecanica fata (mai putin bucsele de la bara stabilizatoare - nu am gasit separat, veneau doar impreuna cu bara stabilizatoare si am vrut sa le comand, dar 1100 de lei s-au facut 1800 dupa comanda si am zis pas).
Buun. Era vinerea dinaintea Pastelui. Mai avea de montat mecanicul meu ( tot Raducu ) pompa de servo si gata masina. Primesc telefon ca a trebuit sa demonteze si distributia pentru a pune pompa. In toamna era programata distributia, dar daca tot s-a ajuns acolo... Comanda kitul de distributie si fulia, plus termostatul. OEM , mai putin termostatul ca nu se mai fabrica, am gasit Mahle parca. Daca tot i-a placut masinii asa tare in service s-a rezolvat si cu baltile ce apareau la picioarele soferului cand ploua tare: scurgerea masinii era infundata.
Si cam astea ar fi noutatile cu bolidul. E o masina care ma incanta foarte mult. Daca nu merg cu ea cateva zile abia astept sa o scot la plimbare. Dar, recunosc, traiesc si cu spaima ca daca se mai strica ceva am belit-o. De cand am cumparat-o am stiut ca e peste puterile mele financiare sa ma pot bucura de ea cum trebuie, dar a trebuit sa-mi fac hatarul si bine am facut. Iar cum situatia economica nu e prea roz, rational ar fi sa ma despart de dansa. Inca nu m-am hotarat 100% sa o vand (stiu ca am mai avut asta iarna o tentativa nereusita :lol: ), dar ma gandesc serios la asta.
Las si o poza cu ea la inaltime de SUV (mi-ar fi placut niste arcuri Eibach, dar avand in vedere drumurile pe care umblu n-am ce face).


Attachments:
DSC_0005.JPG
DSC_0005.JPG [ 2.59 MiB | Viewed 816 times ]
Top
   
PostPosted: 06 Jun 2022, 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Bucse pentru bara stabilizatoate gasesti Powerflex sau Strongflex si sunt teoretic lifetime. Mie mi se par decente ca pret.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2022, 20:03 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
In general se gasesc bucsi pentru bara stabilizatoare fata sau spate , nu are rost sa se cumpere bara stabilizatoare noua pe original.
Ce a avut caseta de directie de ai ramas fara ulei ? Ma gandesc ca nu sa dus tot uleiul de odata , or fi fost piederi si cu timpul daca nu sa verificat lichidul de servo ,sa golit de tot.

Cam ce consum are masina ? Sa stiu daca este un avantaj fata de varianta de 2.0 TS , la TS nu am obtinut niciodata un consum mai mic de 10 litri de gaz la 100 km( 41 lei) , maxim se duce in 15-15,5 in oras(62-64 lei), dar media se duce in jur de 12.5-13 litri la 100 km (51-53 lei), consumuri destul de mari , din acest motiv aveam ganduri asemanatoare ,in sensul sa vand masina ,sa iau una ceva mai potrivita pentru oras si imprejurimi , ca drumurile lungi sunt foarte rare ,iar cei 2-4 litri mai putini la 100km(benzina /gaz), consumati de o masina ceva mai mica se simt in timp.
Pana la urma sunt masini vechi , si pot aparea mereu diferite probleme , partea mai neplacuta o reprezinta unele piese de schimb, care nu o sa se gaseasca decat pe original iar intretinerea o sa fie destul de complicata.


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2022, 23:35 
Offline

Joined: 09 May 2009, 11:24
Posts: 16
Location: Onești
Voi cauta mai bine bucsele, caci nu le-am gasit cand a trebuit. In urma cu doi ani i-am schimbat uleiul de servo si stateam linistit. Nici kilometri prea multi nu facusem. De aceea nu am verificat nivelul uleiului si m-am trezit ca a trebuit sa conduc 15 km fara lichid in instalatie. Deh, de acum ma uit pe sub masina sa vad in ce perioada a lunii e :D .
O singura data i-am facut consumul la pompa si a iesit ~8l/100km. ICS-ul zice 6-6.5l/100km. Nu consumul e problema pentru mine, ci gandul ca daca se mai strica ceva trebuie sa fac imprumut la banca. Daca gasesc piesele :lol: .
Dar, cand merg cu ea uit de aceste neplaceri, iar asta e ce conteaza la finalul zilei.


Top
   
PostPosted: 07 Jun 2022, 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Radu D. Quote:
Voi cauta mai bine bucsele, caci nu le-am gasit cand a trebuit.
Arunca un ochi aici si aici.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 07 Jun 2022, 14:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Singurul comentariu ar fi sa incerci sa folosesti suportul de bucsa original caci are forma potrivita si se muleaza bine pe bucsa. Asta in loc sa il manufacturezi de la 0.

De asemenea ideal ar fi sa masori bara dupa ce ai dat bucsa jos ca sa fi sigur ca inca e in parametri si abea apoi sa comanzi bucsele noi.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 07 Jun 2022, 17:00 
Offline

Joined: 09 May 2009, 11:24
Posts: 16
Location: Onești
Multumesc mult de sfaturi. La urmatoarea interventie voi schimba si bucsele astea.


Top
   
PostPosted: 27 May 2023, 17:41 
Offline

Joined: 09 May 2009, 11:24
Posts: 16
Location: Onești
Nu stiu daca e normal ori ba, insa in continuare ma intorc sa o vad dupa ce am parcat-o. Cred ca mi-e draga sau ceva de genul asta :lol: .


Attachments:
IMG_20230527_10243.jpg
IMG_20230527_10243.jpg [ 1.77 MiB | Viewed 301 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]