It is currently 22 May 2024, 22:54

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:14 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
O rugaminte mare, mare la voi: Ajutati-ma cu niste sfaturi ca m-a disperat masina asta cu electronica ei - vad ca toti s-au lovit de problema inchiderii centralizate, ei bine mi-a venit si mie randul. Totul a inceput de cand am lasat masina la vopsitorie, procedura a durat vre-o saptamana, timp in care masina mea (166 2.4 jtd din 2003) a stat cu usa din dreapta spate intre-deschisa ca sa nu cumva sa se incuie singura (zic ei - de parca nu puteau sa ma sune si sa ma intrebe daca are functia asta, da ma rog...) Dupa ce am luato de acolo dau sa-o incui ea se descuie, iar o incui iar la fel, incerc acelasi procedeu din iala usii sofer, acelasi comportament, intru inauntru si fac asta de la buton, tot asa. Am scos borna de la baterie de vre-o 3 ori si am asteptat poate se schimba ceva - nici o schimbare. am constatat ulterior ca masina totusi isi incuie cele 3 usi in afara de cea dreapta spate care a fost deschisa, atunci cand apas siguranta usii dreapta fata, dar apoi cand dau sa-o descui din centralizata se descuie si se incuie inapoi si ramane incuiata... deci iar nu-i bine. Intr-un final am constat ca sigurata usii cu pricina, adica cea din dreapta spate nu coboara pana jos la fel ca celelalte 3 ci coboara doar pana la jumate; am gadilato eu un pic si nu stiu cum ca prin minune am reusit sa o inchid pana jos, atunci masina s-a incuiat si s-a descuiat fara nici o problema ca si inainte; ei dupa ce s-a descuiat la fel... Si de atunci nu am mai reusit sa inchid sigurata manual nici mort, se comporta la fel ca la inceput. Am tot citit pe forum, si am intalnit pe cineva cu o problema asemanatoare si anume acea tija care nu sta la locul ei si probabil usa este citita ca incuiata de aceea nu se mai incuie. Rugaminte: vreau sa stiu cate suruburi am de demontat ca sa dau fata de usa jos, o schema m-ar ajuta. (sper ca problema sa fie doar asta) - E o nmasina foarte buna, am calatorit ceva cu ea prin europa, am 277000 km si din pct de vedere mecanic este excelenta, electrica sa te kci in ea, in fiecare luna cade cate ceva (scuzati limbaju dar asta e adevarul).
Mai trist este faptul ca numai in tara noastra cea scumpa si iubita lasi masina buna la service si o iei stricata, si bineinteles nimeni nu stie nimic si nu e de vina.. credeti-ma ca am calatorit cam prin toata europa si am avut multe masini, dar asa cv nu mi s-a mai intamplat pana acum nicaieri in alta tara.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:20 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Nu trebuie sa deschizi un alt topic cu aceeasi problema, asta scrie si in regulament. Mai intai trebuia sa astepti un raspuns pe topicul vechi, Raspuns pe care l-ai primit in 5 min.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 12:51 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Scuze, nu am stiut. Am citit ce mi-ati scris pe topingul vechi si voi proceda cum mi-ati spus. Multumesc


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]