It is currently 12 May 2024, 00:39

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 21 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 Jan 2015, 17:24 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
mi-as dori extreme de mult sa Montez un dvd retractibil la alfa mea ca in poza atasata; din cate am tot citit pe net si peforumuri nu este imposibil si nici f greu, numai ca iti trebuie un cablu cu o mufa care sa intre in spate la ics si cealalta sa intre in spate la dvd, ceva de genu celui din a doua poza. in ceea ce priveste masca de plastic de deasupra o voi comfectiona chiar eu dintr-o cutii de plastic neagra, deja am cutia, stiu cum sa o tai, de asta nu-mi fac griji... torpedoul mic de deaspura stiu cum sa-l demontez, probabil v-a trebuii sa mai decupez... de lucrurile astea chiar nu-mi fac griji. Ceea ce ma pune pe ganduri este cablul de conexiune dintre dvd si ics. Va rog un sfat, o parere, orice. Multumesc!


Attachments:
071-010.jpg
071-010.jpg [ 134.8 KiB | Viewed 4101 times ]
Untitled.jpg
Untitled.jpg [ 79.5 KiB | Viewed 4101 times ]
Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 17:29 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
As putea bineinteles sa rezolv problema cu o interfata audio-video, dar am vazut ca sunt f scumpe undeva la 1300 lei si nu cred ca e cazul sa imvestesc atatia bani tinand cont ca voi vedea totul pe ecranul micut al ics-ului. O interfata doar audio e ultimul lucru pe care mi-l doresc ca am deja magazine de cd-uri si e cam acelasi lucru.


Attachments:
alfa-romeo-166-ics-usb-sd-aux-interface-xcarlink-.jpg
alfa-romeo-166-ics-usb-sd-aux-interface-xcarlink-.jpg [ 27.81 KiB | Viewed 4098 times ]
Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 17:39 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
O ultima intrebare ar fi daca cumva as putea monta o unitate dvd folosinduma de mufa unitatii de navigatie care se afla in portbagaj deasupra magaziei de cd-uri, am obs ca are o mufa verede ca cea a ics-ului si theoretic face aceeasi chestie ca un dvd-player, adica citeste dvd-ul cu navigatia. Asta ar insemna ca atunci cand apas pe navi in bord sa-mi actioneze dvd-ul montat de mine in spate in locul celui de navigatie. Aceasta variant mi se pare mai economica si oricum unitatea de citire a dvd navigatie o tin degeaba ca nu citeste (imi scrie "cd is upside down" indifferent pe care parte l-as introduce)


Attachments:
imagesZ1RF1J24.jpg
imagesZ1RF1J24.jpg [ 6.83 KiB | Viewed 4096 times ]
Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 18:04 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15203
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Niste linkuri care s-ar putea sa-ti fie utile:
http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=4940" onclick="window.open(this.href);return false;
http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=19&t=14452" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 19:40 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Am citit deja astea, dar tot sunt nedumerit, se discuta despre cele 2 variante de care sunt mai putin interest, dar o xplicatie concreta ca sa Montez un dvd rtractabil asa cum imi doresc eu n-am gasit. INTREBARE : nu cumva mufele (cea verede si cea neagara) care sunt conexiunea partii audio la ics se potrivesc cu cea de la dvd? Ca asa ar fi foarte siplu, as prelungi fiacre firicel astfel incat sa-mi ajunga mufele deasupara sa le introduce in dvd.


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 19:57 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
http://www.alfaromeo-online.com/forum/t ... lalfa-166/" onclick="window.open(this.href);return false;

avem nevoie de4 un francez


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2015, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Apel la fratele nostrum care deja si-a facut asa ceva nu vrea sa-mi dea o mana de ajutor?


Top
   
PostPosted: 15 Jan 2015, 00:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
treaba e chiar mai simpla dupa cum vad eu lucurile.
1 desfaci icsul si identifici in spate firele de la difuzoare, cu ajutorul unui voltmetru ce masoara ohmi sau am eu pe undeva o schema cu outputul pinilor din spate la ics
2 le tai pur si simplu si le legi direct la dvd ca el are amplificare. (ca sa iti mearga icsul nu ai nevoie de difuzoare, poate doar la telefon daca folosesti, dar poti sa pui un difuzor la picioare si ai si audio pt convorbiri)
3. nu uita sa tragi cablu de la baterie sau de la un plus sanatos, cu siguranta pentru a alimenta dvdul.

p.s. se poate face intrare audio pt ics destul de simplu sa cante de la un mp3 sau de la telefon, dar ecranul se face negru ca intra in modul av-in. Poti accesa restul functiilor dar nu vezi ce faci. intrarea e mono dar functioneaza.

spor la treaba


Top
   
PostPosted: 16 Jan 2015, 00:29 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Multumesc fratello pt imformatie; Am facut progrese cu cercetarile mele si din fericire am ajuns la un baiat de la Craiova care imi va face un cablu scart cu pini petru introducerea lor in spate la mufele verede si neagra ale ics-ului ca in imaginea de mai jos si apoi am de ales intr 2 variante: 1 modificarea unui dvd de catre electronist care imi va anula transformatorul intern care transforma 220v in 9v si se va lega cu unul auto cre transforma din 12v in 9v (bineintele cablul scart modificat cu mufa scart la dvd si pini in mufele ics-ului si Eco fato! 2 este varianta mai comvenienta pt mine deoarece voi folosi un cablu adaptor "hdmi to scart" ,o priza scarat (mama-mama) la care ma voi conlega si cu cablu scart facut de Craiovean ca in finala la capatul hdmi sa conectez un media player cu cititor usb, card slot...etc. pe care il voi alimenta cu un simplu incarcator auto de telefon de 5v deoarece media player-ulile majoritatea vin cu incarcator extern la priza care da 5v. De ce zic ca a doua varianta cu media player este mai comvenabila: a) este mai mic si incape in torpedou perfect, mai ramane si loc, b) e tehnologie mai noua decat cea dvd si citeste cam toate formaturile audio/video, c) nu mai trebuie sa-l desfaca electronistu sa-i modifice alimentarea. Optional la varianta 1 ca sa scap de electronistul cu desfacutut dvd-ului pot folosi un imvertor auto care imi da din 12v - 220v, dar varianta asta nu prea imi comvine ca am auzit ca cam rupe bateria... IN CONCLUZIE voi ramane la varianta folosirii display-ului atat de controversatului ics pentru redarea audio/video si voi renunta la varianta cu dvd player auto retractibil. Atasez foto


Attachments:
File comment: cablu scart modificat de Craiovean
2.jpg
2.jpg [ 27.62 KiB | Viewed 3993 times ]
File comment: cablu hdmi to scart
HDMI-SCART-B.jpg
HDMI-SCART-B.jpg [ 44.99 KiB | Viewed 3993 times ]
File comment: priza scart mama-mama
descărcare.jpg
descărcare.jpg [ 3.58 KiB | Viewed 3993 times ]
File comment: media player asus
Asus media player O!Play Mini.jpg
Asus media player O!Play Mini.jpg [ 18.55 KiB | Viewed 3993 times ]
File comment: media player asus back
Asus O!Play Mini.jpg
Asus O!Play Mini.jpg [ 18.32 KiB | Viewed 3993 times ]
Top
   
PostPosted: 16 Jan 2015, 02:50 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2006, 03:55
Posts: 498
Location: Brasov / Ploiesti / Bucuresti
Spor la treaba, posteaza niste poze si filmare cu rezultatul pls.


Top
   
PostPosted: 16 Jan 2015, 14:00 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
invertorul nu consuma mult, eu am unul de 150 W la care am legat dvdul cu iesire scart, si uneori un laptop sau o masina de ceruit 120W. In stand by, invertorul consuma cam 6w, adica cam juma de amper pe ora, iar cu dvdul meu care consuma maxim 20w, adica 1,5A pe ora nu e mare filozofie.

Invertorul de 150W al meu consuma in maxim 8 A pe ora, deci la o baterie de 100 ai cam 10 ore de dvd plus un laptop :)) nu iti face probleme de consum.

Poate gasesti un dvd cu scart ca e mai simpla operatiunea


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2015, 23:09 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
OK, ms pt pareri; am achizitionat pana la urma media playerul asus, i-am cumparat un incarcator auto universal reglabil, e reglat pe 6v ca atat cere playerul, am conectat playerul cu cablu analogic cu trei mufe audio L/R si video intr-un capat si mufa scart in cealalta parte, priza scart mama-mama la care voi conecta celalat scart modificat pentru conectarea la ics. Problema e ca baiatul de la Craiova inca nu mi-a trimis cablul, tot n-are timp sa mi-l faca(de parca mi l-ar fi facut gratis, in fine..) pana la urma a zis k mi-l da pe al lui. Stie cnv de unde as putea sa fac rost de un cablu scart modificat cu pini pt conectarea la ics?, ca pe baza craioveanului...


Attachments:
scart modificat.jpg
scart modificat.jpg [ 27.62 KiB | Viewed 3930 times ]
Top
   
PostPosted: 22 Jan 2015, 00:12 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Eu mi l-am facut singur dupa 2 scheme simple:

Acesta este outputul la ICS:
  • Plug A
    1 - Speed signal
    2 - Free
    3 - Free
    4 - Terminal 30
    5 - Terminal 30 for windscreen antenna
    6 - Free
    7 - Free
    8 - Terminal 31
    --------------------------------------------------------------------------------
    Plug B
    1 - Loudspeaker, rear right +
    2 - Loudspeaker, rear right -
    3 - Loudspeaker, front right +
    4 - Loudspeaker, front right -
    5 - Loudspeaker, front left +
    6 - Loudspeaker, front left -
    7 - Loudspeaker, rear left +
    8 - Loudspeaker, rear left -

    Note Plug B is assigned only if no amplifier is installed.
    --------------------------------------------------------------------------------
    Plug C
    1 - Lineout, rear left
    2 - Line out, rear right
    3 - AF ground
    4 - Line out, front left
    5 - Line out, front right
    6 - Terminal 30 for amplifier
    7 - Control lead for CD changer
    8 - Terminal 30 for CD changer
    9 - Free
    10 - Data lead
    11 - Clock lead
    12 - Reset lead
    13 - Free
    14 - Free
    15 - Free
    16 - Free
    17 - Free
    18 - CD AF, ground
    19 - CD AF, left
    20 - CD AF. right

    Note Plug C consists of 3 parts.
    Pins 1 to 6: yellow housing.
    Pins 7 to 2: green housing.
    Pins 13 to 20 : blue housing.
    Pins 1 to 6 are the loudspeaker outputs to the amplifier. They are assigned only if an amplifier is installed.
    Pins 7 to 12 are the control leads for the CD changer.
    Pins 18 to 20 are the loudspeaker outputs of the CD changer.
    Pins 7 to 20 are assigned only if a CD changer is installed.
    --------------------------------------------------------------------------------
    D-Antenna lead
    --------------------------------------------------------------------------------
    E-Fuse
    --------------------------------------------------------------------------------
    Plug I
    1 - Video signal, red
    2 - Video signal, green
    3 - Free
    4 - Free
    5 - Free
    6 - Terminal 31
    7 - Free
    8 - Free
    9 - Free
    10 - Terminal 30 for navigation
    11 - Terminal 58 d
    12 - Free
    13 - Terminal 30
    14 - Video signal, blue
    15 - Video signal synchronisation
    16 - Video signal ground
    17 - Free
    18 - Free
    19 - Terminal31
    20 - To combination plug IIIpin 6
    21 - From combination plug IIIpin 11
    22 - Free
    23 - Fuel consumption signal
    24 - Speed signal
    25 - Free
    26 - Terminal 30
    --------------------------------------------------------------------------------
    Plug II
    1 - Diagnosis lead
    2 - Terminal 15
    3 - Terminal 86 s
    4 - Data lead to navigation unit
    5 - Free
    6 - DSP (amplifier) ground
    7 - Handsfree microphone ground
    8 - Handset microphone
    9 - Handset speaker
    10 - Terminal 30, handset
    11 - Free
    12 - Voice output ground
    13 - Voice output
    14 - DSP (amplifier)
    15 - Data lead from the heater / AlC unit
    16 - Free
    17 - Data lead from the navigation unit
    18 - Free
    19 - Free
    20 - Handsfree microphone
    21 - Handset ground
    22 - Handset on-hook contact
    23 - Free
    24 - Free
    25 - Free
[/list]


Attachments:
ics.jpg
ics.jpg [ 82.44 KiB | Viewed 3921 times ]
ics1.gif
ics1.gif [ 19.94 KiB | Viewed 3920 times ]
Top
   
PostPosted: 28 Jan 2015, 17:13 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Multumesc pt. schema fratello, am rezolvato intr-un final. Baiatul de la Craiova a fost de cuvant mi-a trimis cablul scart modificat cu intrerupator, si pini care intra in mufele ics-ului (verde si meagra). Am achizitionat un dvd player cu stick usb, am tras un prelungitor din casa ca sa probez, merge beton, am montat dvd-ul sub torpedou si astept cel mai probabil manine sa-mi vina imvertorul si sa fac treaba pana la capat. O sa atasez niste poze dupa ce termin si chiar un filmuletz pe youtube. Multumesc tuturor pt. ajutor.


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2015, 15:26 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
https://www.youtube.com/watch?v=4OZlCHCAb1o" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2015, 15:59 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
:clapping: Foarte tare ! Felicitari pentru munca depusa si multumim ca ne-ai impartasit-o si noua ! :peace:

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2015, 01:52 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Felicitari pentru munca depusa, dar eu nu stiu cum mai poate sa stea cineva in drepta fara sa dea cu piciorul peste dvd sau stick sau invertor. Eu am facut alftfel, am desfacut dvdul si l-am pus sub scaunul din dreapta. senzorul de telecomanda l-am pus deasuprea la caseta, iar usbul sub cotiera.

Invertorul l-am pus langa bateria de la masina, cu un releu de comanda, printr-un buton (Primul din poza)
In plus am pus un led cu 2 culori, rosu cand am dat drumu la invertor, albastru cand am dat drumu la dvd.
Butonul 2 face acelas lucru ca la tine, face icsul sa intre in modul AV-in.
Din acel cablu scart am mai scos si un Jack, care il pot folosi sa pun telefonul sa cante pe ics sau un mp3 portabil.
Pe langa acestea am si o cupla libera de 220v sub scaunul din dreapta pentru a pune un laptop spre exemplu.

uite ceva poze cum am montat eu, m-am chinuit mai mult dar arata mai clean.

Si Filmul meu de pe youtube https://www.youtube.com/watch?v=M7rdBdrtbUQ" onclick="window.open(this.href);return false;


Attachments:
DSCF4462.JPG
DSCF4462.JPG [ 38.6 KiB | Viewed 3753 times ]
DSCF4456.JPG
DSCF4456.JPG [ 32.69 KiB | Viewed 3753 times ]
DSCF4458.JPG
DSCF4458.JPG [ 33.83 KiB | Viewed 3753 times ]
Top
   
PostPosted: 11 Feb 2015, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
tranzafirul Quote:
Felicitari pentru munca depusa, dar eu nu stiu cum mai poate sa stea cineva in drepta fara sa dea cu piciorul peste dvd sau stick sau invertor. Eu am facut alftfel, am desfacut dvdul si l-am pus sub scaunul din dreapta. senzorul de telecomanda l-am pus deasuprea la caseta, iar usbul sub cotiera.
eu am demontat dvd-ul,am renuntat la unitatea optica ramanand numai cu usb-ul pe care l-am fixat in scrumiera.Din dvd am luat practic doar placa de baza pe care am ascuns-o in consola sub ics si am numai invertorul sub scaunul din dreapta,in felul asta am castigat ceva spatiu si nu se vad cablurile.Pe dvd am si tv care din pacate,fiind digital,in ro nu functioneaza.


Top
   
PostPosted: 28 Mar 2015, 23:46 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Aveti si voi dreptatea voastra, va multumesc pentru pareri si ca veni vorba de dvd si imvertor, poate din filmulet nu se vede chiar bine dar dvd-ul l-am bagat chiar sub torpedou (in dreapta) si invertorul e chiar dedesupt, deci practic ar trebuii sa stea in dreapta o persoana cu inaltimea de peste 2m ca sa dea cu picoarele in ele, sau vre-o unu care sa vrea sa doarma si sa-si intinda scaunul si picioarele bineinteles; ce-i drept cu stik-ul am avut ceva probleme ca era usor de agatat pana m-am desteptat si am luat unu nano. Intrebare pentru tine: daca ai demontat dvd-ul si l-ai montat sub scaunul din dreapta mai merge scaunul dat in fata si in spate? Intradevar trebuie sa recunosc ca m-am uitat la vieo si e mai estetic la tn; dar e si mai mult de munca; si asa am muncit destul, mi-a ajuns. Cat despre conectarea unui dispozitiv (telefon, mp3...) prin mufa jack, am caseta cu fir cred ca de cand s-a imventat; o am de la o alta masina care avea casetofon. Pe mai tarziu fratilor :peace:


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:22 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Deoarece am demontat si scos partea mecanica din dvdul meu, nu ocupa mult spatiu, asa ca nu incomodeaza deloc scaunul. Toate reglajele merg.


Top
   
PostPosted: 16 Feb 2018, 12:01 
Offline

Joined: 26 Sep 2017, 00:47
Posts: 10
Car: Alfa Romeo 166 jtd
Location: Ploiesti
Dupa ce demontezi Dvd-ul , o sa gasesti sursa (transformatorul) , dupa el ai o mufa sau 2 fire direct in placa , masoara-le , mai mult ca sigur vor avea intre 7.5-12v . Asa scapi de invertor !
Am facut treaba asta cand am pus PlayStation 2 pe Golf , ca sa scap de invertorul care nu ma ajuta prea tare sa ma joc pe el in timp ce masina era oprita ... avand totusi o baterie de 100Amp. Nu sustinea si sistemul audio si invertorul , mai mult de 30 min. Dupa ce am facut treaba asta , tinea mai bine de 5 ore .
Acum vreau sa pun un Apple Tv pe Ics (da , are RGB direct si audio stereo ) si tot asa am procedat , el avand sursa in el . Toate astea ca sa scap de invertor .
Am mai reparat si ceva Dvd-uri de casa la viata mea , avand cunostiinte in electronica (si nu , nu ma dau mare , dar meseria mea este it-ist si repar laptop-uri si pc-uri de o viata , cu toate ca actualmente am un service si-s mecanic ... munca din dragoste )
Asa ca in cazul in care aveti intrebari va ajut cu cea mai mare placere .
Dupa ce termin cu tot bahaosul o sa postez si un tutorial . Ceea ce fac eu se aplica si la orice fel de media player/center , etc .

_________________
Actual:
2001 Alfa Romeo 166 2.4jtd 10v (present)
1994 VW Golf MK III GTi Edition 16v (2009-present)
Former :
1990 Chevrolet Cavalier Coupe (2015)
1992 BMW 5-er E34525 tds touring (2016-2017)

O masina nu trebuie sa fie noua sau scumpa , trebuie sa fie o prezența. Daca ai o masina si dupa ce o parchezi , nu o verifici de 2 ori si nu te uiti cum arata parcata , nu ai masina pe care ti-ai dorit-o !


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 21 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]