It is currently 06 May 2024, 05:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 21 posts ] 
Author Message
PostPosted: 03 Aug 2014, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2014, 21:36
Posts: 4
Car: Alfa Romeo 166
Location: Bucuresti
Salutare tuturor!
Numele meu este Andrei si mai nou sunt fericitul posesor al unei Alfa Romeo 166, 2.0 TS 16v..O masina care a ajuns la mine intamplator si pe care initial am vrut sa o "marit" repede dar..de care am inceput sa ma atasez.. In acest context m-am hotarat sa fac mici investitii care sa imi faca viata mai usoara si, printre altele, bineinteles am ajuns si la capitolul consum :).. aici as avea nevoie de putin ajutor din partea voastra, in sensul ca sunt foarte foarte tentat sa o trec pe GPL. Am cautat pe net tot felul de firme specializate care mi-au facut oferte mai mult sau mai putin atractive. Nu am niciun dubiu ca este o investitie usor de recuperat insa, zilele trecute un prieten mi-a oferit MOKA o instalatie GPL de pe o dacie 1400, pe care vrea sa o dea la remat, dandu-mi asigurari ca se poate monta pe masina mea cu mici modificari (avand in vedere ca dacia lui e pe carburatie). Va dati seama ca m-ar avantaja sa scutesc niste bani astfel dar, intrebarea mea este daca intr-adevar am vreo sansa cu aceasta instalatie si in cazul acesta ce ar trebui schimbat.
Atasez o poza cu detaliile inscrise pe butelie poate va sunt de folos.

Va multumesc anticipat!
Attachment:
Image1.jpg
Image1.jpg [ 144.27 KiB | Viewed 3055 times ]

_________________
Cand esti mort, tu nu stii ca esti mort.. e greu doar pentru ceilalti... La fel si cand esti prost .. :))


Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 14:23 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6615
Location: Brasov... oarecum.
Dat fiind faptul ca Dacia era pe carburator iar masina ta este cu injectie, ma indoiesc sincer ca se va potrivi.
Cel mai bine este sa cauti raspunsul la producatorul instalatiei. Cred ca el e cel mai in masura sa iti dea un raspuns corect.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 14:45 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
eu nu recomand motarea instalatiilor gpl la motoare vechi, mai ales la teseu care e sensibil la consumul de ulei, e ultima injectie la un mort, dar merge montata foarte usor, ai de facut urmatoarele modificari:

-supapa pe admisie(ciuperca) care refuleaza detonatiile in admisie care ar putea sa apara.

-plasarea difuzorului sau diuzelor de gaz in admisie

-motarea vaporizatorului(plamanului) si a instalatiei

din pacate consumul va fi cu un litru,doi mai mare decat la o instalatie cu injectie secventiala de gaz dar avand in vedere ca e moaca , merita

singurul lucru cu adevarat esential este un circuit care modifica avansul aprinderii si care se inseriaza cu senzorul de la volanta masinii, daca nu faci acesta modificare pui degeaba instalatia, o sa ai un randament prost si o sa fie o porcarie totul.

acel "ECU" il poti gasi prin polonia cred, acolo am vazut ceva ieftin si bun , vreo 100-150 de euro.

dacia avand avans centrifugal era de ajuns sa i dai una din mers la delcou ca sa l setezi pe "GPL mode", alfa avand calculator, e musai acel circuit pentru noua curba de avans.

toate instalatiile de gpl care nu modifica curba de avans pe aprindere, chiar daca au injectoare sau ecu uri proprii pentru injectoare sant niste porcarii si nu scot randamentul scontat din motor.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2014, 21:36
Posts: 4
Car: Alfa Romeo 166
Location: Bucuresti
Multumesc amandurora pentru promptitudine! Intre timp am trimis un mail si catre compania emer din italia. Ulterior am vazut raspunsul tau comanr.

Ce inseamna randament prost? D.p.v al consumului, al puterii sau amandurora?

_________________
Cand esti mort, tu nu stii ca esti mort.. e greu doar pentru ceilalti... La fel si cand esti prost .. :))


Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
o sa consume mult si o sa traga prost.

exista si solutia saracului, daca te intereseaza o sa ti o ofer, ar trebui sa dai o gaura in carcasa cutiei langa senzorul actual si sa pui un senzor identic cu cateva grade BTDC si dintr un comutator cuplezi noul senzor, dar tre sa stii cu ce sa mananca astea, daca nu esti genu nu te baga sa nu ti prinzi urechile.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 15:26 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2014, 21:36
Posts: 4
Car: Alfa Romeo 166
Location: Bucuresti
Multumesc frumos pentru informatii. Ai cumva vreun link de unde pot achizitiona acel "ECU" din polonia ? sau o denumire dupa care sa ma orientez? Multumesc!

_________________
Cand esti mort, tu nu stii ca esti mort.. e greu doar pentru ceilalti... La fel si cand esti prost .. :))


Top
   
PostPosted: 03 Aug 2014, 21:54 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
http://www.ac.com.pl/en/produkt/317/tap-01" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 16:43 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2014, 21:36
Posts: 4
Car: Alfa Romeo 166
Location: Bucuresti
Multumesc frumos pt ajutor ! Stima!

_________________
Cand esti mort, tu nu stii ca esti mort.. e greu doar pentru ceilalti... La fel si cand esti prost .. :))


Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 20:49 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
n ai pentru ce,
alfaclub.ro is about support!

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 21:57 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Chiar vrei sa faci din masina aia cerc? Pe bune?

Pentru motorul cu injectie iti trebuie o instalatie secventiala, care are un ECU pt GPL. Nu am fost foarte atent ce a spus comanr, pentru ca am citit primele randuri si mi s-au parut aberante.

@comanr no offence, insa sai spun un sac de aberatii, il inveti pe om sa faca din alfa cerc... Eu am instalatie GPL pe alfa 147, 1.6 TS. Instaltia mea este secventiala, montanta intr-un service autorizat si omologata RAR. Chiar si cu toate astea motorul TS este foarte sensibil cand vine vorba de amestecul de carburant. De ex, daca alimentez cu GPL de la lukoil primesc eroare de sonda lamba/debitmetru din cauza amestecului slab. Asta in conditia in care ECU de caz este calibrat foarte bine cu ECU de benzina. Tu chiar crezi ca legand 3 fire si punand un senzor va merge jucaria ta?


Logica e asa:

1. masina ta consuma ulei mult? ( 1L / 1500km ) ?
2. ai in vedere ca nu poti omologa instalatia aia de dacie pe motor cu injectie la RAR
3. pt TS iti trebuie o instalatie GPL secventiala, care are un ECU care comunica cu ECU-ul de injectie al masinii pentru ajustarea injectiei de carburant
4. daca vrei sa faci montajul intr-un service autorizat te costa minim 100 euro. Daca mai adaugi si ECU GPL inca 150-200 euro, mai bine mai pui inca 100 euro si cumperi cea mai ieftina instalatie noua , cu garantie si certificata RAR.


PS. Renuntati sa mai mergeti cu bombe pe roti... Gume la mana 7a, GPL improvizat, s.a.m.d . Nu de alta, dar pe sosele mai circula si oameni corecti care nu vor sa moara dintr-un accident stupid.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 22:20 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
eu am avut instalatie gpl in 96 pe un bmw 520i cu 6 cilindri cu injectie multipunct si vanos, mult mai evoluat decat teseul in cauza, instalatia era "de dacie" fara injectoare pe gaz, omologata si montata in italia, asa ca stiu ce vorbesc.

instalatiile secventiale sant mai bune, asta nu inseamna ca instalatiile clasice nu merg, merg la orice motor, intelege ca nu s a inventat apa calda odata cu teseul si injectia "aia desteapta" pe gaz, crezi ce vrei, eu ti am zis care e realitatea.

e posibil ca si instalatia ta sa fie montata prost, daca nu tine cont de avansul aprinderii si doar ia semnal de pe bobinele injectoarelor de benzina. :peace:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 04 Aug 2014, 22:28, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
Uite aici una de vanzare dar , din pacate vanzatorul nu are date de contact decit pe pm . Si trebuie doar calibrata pentru motorul tau (daca se poate )

http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=65&t=22529

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 22:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
da, insa din pacate sau fericire, este omologata RAR si intretinerea o fac intr-un service autorizat RAR... asa ca nu umblu cu bombe pe roti... Am curaj oricand sa ma urc in masina si sa fac 1000km fara sa-mi pun problema daca va merge sau va fi ok... e vorba de principiu nu ca daca merge sau nu... Pe principiul 'las-o ca merge asa' am pus tara asta in cap... keep up the good work !

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
o instalatie care genereaza erori in calculator este o instalatie montata prost sau nereglata corespunzator, atat timp cat alimentezi cu gaz dintr o retea ca lukoil de unde alimenteaza zeci de mii de masini eu nu stiu daca vina e de la gazul lor, as da vina pe instalatia chinezofila de la tine din masina, faptul ca daca alimentezi din alta parte nu ai probleme, nu este un argument ca ar fi in regula instalatia ta, nu pentru mine, dar asta nu e pe subiect oricum.


toate instalatiile de gpl contin elementele de siguranta necesare, supape suprapresiune, valve de shut-off, dispozitive dedicate de incarcare, eu nu stiu ce elemente de siguranta exista in plus la o instalatie secventiala, pentru ca trebuie sa alfi ca nu exista nici unul, toate au acelasi grad de "bomba pe roti" asta ca sa stii si tu :)

instalarea este totul si se poate face usor daca stii cu ce se mananca, daca esti "montator vitelus" motorul va merge prost si cu ultimul calculator din lume ultrasecvential pansat.

omul a intrebat daca poate sa o monteze ca o are gratis, poate bineinteles, nu o sa se faca gaura in cer si cel mai bine se regleaza instalatia cu analizorul de gaze conectat la esapament.

LE:
singurele instalatii cu adevarat tari sant cele care injecteaza gaz in stare lichida, injectia secventiala in stare gazoasa e o frectie la picior de lemn, e fix instalatie de dacie ostenita iar daca e montata prost e mai rea ca cea de dacie.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 22:56 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
comane, ia-ti un TS sau JTS si poti sa revii asupra problemei legate de erorile aparute din cauza carburantului. Atat timp cat nu ai avut si nu ai incercat eu zic sa te abtii. La motoarele TS sau JTS chiar si atunci cand alimentezi cu o benzina slab calitativ sunt sanse sa dea eroare de amestesc. Si da, masina este in mintile ei, la fel si senzorii... Este doar un motor mai putin permisiv decat clasicul mpi de logan.

Eu mi-am exprimat parerea... daca doreste sa faca tiganeala si din alfa cerc... mult succes. Eu nu as face asa ceva... in fine, asta este parerea mea.

Vad ca incepe sa se poarte din ce in ce mai mult improvizatii... mai acum 2 saptamani un istet a facut un tutorial cum sa demontezi o turbina si sa o montezi la loc chiar daca era buna de aruncat... iar acum cineva vrea sa puna GPL de carburantie pe motor cu injectie... what's next?

Offtopic: l-am vazut pe unul ieri pe langa sibiu facuse dintr-un golf1 mini suv... avea si bullbar...

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Aug 2014, 23:05 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
personal si eu cred ca e o tiganie, dar daca omul care o monteaza se pricepe, instalatia aia de dacie poate sa mearga, bine setata te va uimi, eu ma indoiesc ca userul nou va fi in stare sa o monteze, mai ales dupa intrebarile adresate insa l am ajutat, merita.

omul nu are un lucru defect, are un echipament mai vechi functional pe care vrea sa l monteze, daca reuseste si o face cum trebuie ar fi fain.

oricum totul e ca intr un film cu tigani unde nu exista nici macar motorul corect pe care sa se monteze o instalatie ce va fi primita cadou :lol:

ps:

tre sa intelegi un singur lucru, ca motoarele cu injectie existau cu mult inaintea istalatiilor gpl secventiale si se montau instalatii clasice, nu la noi, noi eram fii ploii, in italia in special, aia sant in stare sa si manance de sub fund si montau la bmw uri noi asa ceva, oricum pe la 150k motorul era dus, halea ulei binisor, pacat de el, din italia in romania a papat 1 litru de ulei, mers domol, singurul lucru fain era autonomia imensa pe care o oferea noul setup.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 05 Aug 2014, 00:50 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
pe vremuri se mergea cu dacia 1300 pe amestec benzina + gaz de butelie(butan), asta prin 84.

jicloarele se micsorau si masina in noua configuratie consuma cam 3-4 litri de benzina si gaz dumnezeu stie cat ca venea direct un regulator din butelie si un difuzor in carburator, iarna pe frig era sexy, faceai o baie la butelie in ligheanul cu apa calda si aveai de un drum, astea nu s povesti, foarte putini mergeau asa, era o megainventie :mrgreen:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 05 Aug 2014, 09:06 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
:Lol: comane esti maxim :roll2:

@madkat pierderea de putere este de maxim 10% in cazul in care o arzi cu un setup prost si gaz prost.

@comanr, uzura motorului tine si de modul de exploatare... De ex taicamiu, are un fiat albea cumparat nou de la AI care a venit echipat din fabrica cu instalatie GPL. Masina are in jurul a 160k km si nu consuma ulei. Masina a mers in 70% din timp extraurban si la cum il stiu eu p taicamiu nici talpa grea nu prea are... Insa ideea era ca nu mereu e valabila regula asta.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 05 Aug 2014, 09:48 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
@miu
da, taica tu probabil o gadila putin la genunchi, acel 6 in linie vedea des pedala la podea pe gpl si pe benzina, cum se nimerea, avea un sunet cat vreo 6 teseuri unul peste altul, dar nu a dus prea mult in acel stil, bujiile se consumau foarte des, la 20k le inlocuiam pentru ca apareau rateuri pe gaz.

oricum in acea perioada in romania la pompa se punea apa sau benzen in benzina pentru a se sustrage carburant din rezervoare, asta am vazaut cu ochii mei, nu din auzite, gazul era ceva rar, abia aparusera primele statii din tara si se fura la greu.

uleiurile erau si ele destul de botezate si nasoale, mai vedea si Lubrifin monograd cate un motor, pai daca aveam eu un motor care halea o galeata de ulei intre schimburi, in treceam pe M40 , cine era atat de prost incat sa arunce pe apa sambetei ulei multigrad, la gunoaie cu gunoaie.

ideea e ca sa nu cumva sa crezi ca s a inventat apa calda in zilele noastre, combustibilii alternativi au fost de zeci de ani, instalatiile au existat dintotdeauana, mai stie cineva autobuzele RATB diesel de prin 80 care mergeau cu metan, cele cu butelii de o tona deasupra, nu scoteau fum.


gpl ul inseamna uzura suplimentara pentru orice motor, no doubt.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 05 Aug 2014, 10:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Bre am inteles ce zici si stiu si eu rahaturile alea comuniste... Stiu ca romanica e o tara inapoiata, iar primele uleiuri mai de doamne ajuta le-am vazut prin 94 ( castrol ) ... Insa anii au trecut suntem in 2014... Omul vrea sa faca o improvizatie empirica care se folosea acum 20ani. Nu contest ca nu va functiona, insa ma astept sa avem alta gandire noi ca si popor... Sa nu mai incercam sa facem din cacat bici si sa speram ca mai si pocneste... Am inteles ca a dobandit un 66... O masina foarte frumoasa si eleganta... Acum a mai dobandit si o instalatie gpl de pe o dacie... Ai tot asa... Eu cred ca pt el e un atelaj sa se deplaseze din a in b pt ca nu a putut sa o vanda din cauza timbrului de mediu :)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 05 Aug 2014, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
cam asa ceva, ar fi o prostie si montarea unei instalatii noi secventiale pe asa ceva, mortii cu mortii, vii cu viile! :lol:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 21 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]