It is currently 27 Apr 2024, 07:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 51 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next
Author Message
PostPosted: 05 Oct 2012, 22:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
fiecare usa are o broasca, toate broastele sunt legate la o centralina si o siguranta. ceea ce iti spuneam eu este ca daca o broasca nu functioneaza, centralina o simte si da de mai multe ori semnalul de inchis - deschis. Adica daca nu se inchide o usa din telecomanda, centralina da pentru celalte broaste semnalul inchis-deschis-inchis-deschis-inchis-deschis, iar daca o inchizi cu cheia din usa cu probleme ar trebui sa se inchida toate.

Nu stiu unde e centralina, si nici siguranta.


Top
   
PostPosted: 12 Oct 2012, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
va salut.am desfacut fata de usa,am scos toate mufele am pus un aparat de masura pe ele si surpriza ,centralina functioneaza corect.cand apas butonul telecomenzii imi da impuls electric.motorasul functioneaza si el.dupa cateva incercari cu apasarea butonului telecomenzii in acelasi timp cu rasucirea cheii in butucul usii am reusit performanta de a se inchide din telecomanda dar refuza sa se si deschida.3 usi lucreaza din telecomanda iar cea a soferului nu(la deschidere).exista posibilitatea,sa spunem,ca ar fi sarita de la punct?exista un reglaj anume?m-am uitat cu mare atentie insa nu am reusit sa-mi dau seama.multumesc.


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 21:49 
Offline

Joined: 02 Feb 2013, 21:29
Posts: 1
Car: alfa romeo 166 2.0
Salut! Am si eu o problema la inchiderea centralizata,trebuie sa incui fiecare usa in parte! Cand apas pe butonul de la cheie,mi se aprind avariile,dar nu se intampla nimic,fata o inchid cu cheia,iar spatele din sigurante! Cand deschid din cheie de la sofer se deschid 3 usi,una ramane blocata! Un sfat,care ar putea fi problema! Multumesc|! :)


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 11:43 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
dupa parerea mea trebuie sa verifici usa caare ramane blocata.si eu am probleme cu usa soferului care se inchide cu telecomanda dar nu sa deschide.un prieten care e mecanic mi-a spus sa demontez si sa curat toate parghiile si articulatiile din usa pt ca una dintre ele merge prea greu si motorasul nu o poate duce.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 15:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Ugo, nu ai ce articulatii sa cureti... din pacate, totul e capsulat in broasca... nu se deschide fiindca s-au rupt niste dinti la o roata, nu ai ce sa ii mai faci... daca comanda la deschis ii vine pana in broasca si ea nu se deschide, trebuie inlocuita. Eu am schimbat destule cu toate simtomele si nici una nu am reusit sa o repar...


Top
   
PostPosted: 10 Feb 2013, 12:32 
Offline
User avatar

Joined: 17 Dec 2010, 21:55
Posts: 194
Car: alfa 166-2.4jtd
Location: ploiesti
nu te contrazic doar ca mecanicul asta mi-a spus ca pe tijele mecanismului de inchidere care sigur au avut ceva vaselina pe ele ,in combinatie cu ceva praf, incep sa se miste greu si asta ar putea fi motivul. Daca sunt acele rotite de care spui tu, exista posibilitatea sa functioneze numai cand are ea chef?Sa mearga pe inchis si numai cand vrea ea pe deschis?Cu cheia merge ,nu actioneaza tot pe broasca ?E actionat acelasi mecanism...cred .Multumesc.


Top
   
PostPosted: 15 Feb 2014, 21:42 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2007, 01:07
Posts: 664
Car: Alfa Spider '99
Location: Bucuresti
Dezgrop topicul asta ca sa nu mai fac altul.

Cum as putea sa verific cauza pentru care masina (Spider phase 2) nu se mai inchide din butonul de la cheie?
- bateria din cheie e ok, are si un led care se aprinde cand apas butonul, cea din masina e noua
- a functionat pana acum ceva timp, deci ansamblul este complet
- cand deschid din broasca, se descuie ambele usi, deci partea mecanica e ok

Ce credeti ca ar putea fi?

_________________
Alfa Romeo Spider '99


Top
   
PostPosted: 16 Feb 2014, 20:16 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jul 2010, 16:45
Posts: 296
Car: AR 166 TB / 159 Jtdm
Location: Bucuresti
Ai incercat ambele usi cu cheia si ai obtinut acelasi rezultat(se inchid/deschid ambele usi, de la ambele incuietori, usa stanga/dreapta)? De obicei, cand nu functioneaza inchiderea, problema poate fi unul din actuatoarele usilor. Dar si partea electronica din cheie poate face probleme, iar asta poti verifica la un service de chei, se apasa butonul si este citita frecventa.

_________________
AR 166 v6 tb
AR 159 Jtdm

ex:
156 2.0ts
147 1.6ts
166 2.0tb v6
156 2.4jtd


Top
   
PostPosted: 06 Sep 2014, 01:23 
Offline

Joined: 06 Sep 2014, 01:05
Posts: 1
Car: alfa romeo 147
Salutare,am si eu o problema daca ma poate ajuta careva.Nu se mai inchide din telecomanda centralizata de la 147,am schimbat si bateria de la telecomanda dar tot nu functioneaza. multumesc


Top
   
PostPosted: 19 Sep 2014, 08:17 
Offline

Joined: 19 Dec 2012, 22:13
Posts: 73
Car: alfa166+75,fiatCoupe
zsuzsa Quote:
problema rezolvata se poate inchide multumesc
Am aceeasi problema cu inchiderea centralizata ! Te rog spune-mi care a fost problema la tine ? Multumesc !

_________________
Fiat Croma 2.0 ie
Alfa 75 custom Twin turbo diesel 2.0
Alfa 166 2.4 jtd custom 185 hp
Fiat Coupe 2.0 16v custom 170 hp
SAAB 9-5 TID4 190 hp


Top
   
PostPosted: 03 Oct 2014, 22:25 
Offline

Joined: 06 Jan 2012, 11:16
Posts: 83
Car: Alfa 166 2.4JTD
Location: Timisoara
De cateva zile am si eu aceiasi problema. De deschis din cheie merge, dar de inchis nu. Cateodata, 1 din 20 incercari merge si inchisa din cheie, iar dinauntru de la butonul de pe consola merge intotdeauna si inchis si deschis. Am impresia ca odata cu schimbarea vremii, poate de la condens sau orice alta cauza unitatea care se ocupa de aceasta nu mai functioneaza normal. Fiind electronist nu admit sa schimb unitatea fara sa o desfac intai, poate e reparabila.

Poza din primele posturi nu arata prea concret locatia; am desfacut odata ICS -ul si nu tin minte sa fi fost acolo ceva unitate centrala decat cea de clima.
Poate cineva sa spuna concret cum ajung la acea unitate care se ocupa de inchiderea centralizata?

_________________
Alfa Romeo 166 (2001) 2.4JTD TM-86-***

ALFA Romeo - Always Looking For A Ride


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2014, 20:26 
Offline

Joined: 19 Dec 2012, 22:13
Posts: 73
Car: alfa166+75,fiatCoupe
McCasian Quote:
De cateva zile am si eu aceiasi problema. De deschis din cheie merge, dar de inchis nu. Cateodata, 1 din 20 incercari merge si inchisa din cheie, iar dinauntru de la butonul de pe consola merge intotdeauna si inchis si deschis. Am impresia ca odata cu schimbarea vremii, poate de la condens sau orice alta cauza unitatea care se ocupa de aceasta nu mai functioneaza normal. Fiind electronist nu admit sa schimb unitatea fara sa o desfac intai, poate e reparabila.

Poza din primele posturi nu arata prea concret locatia; am desfacut odata ICS -ul si nu tin minte sa fi fost acolo ceva unitate centrala decat cea de clima.
Poate cineva sa spuna concret cum ajung la acea unitate care se ocupa de inchiderea centralizata?
Modulul de centralizata se afla sub ICS , se acceseaza demontand piesa laterala de jos a consolei centrale (la picioare ) pe partea pasagerului . Se observa mai in profunzime in releu mai mare , un modul galben , si un modul verde .Conform schemei electrice modulul din mijloc (galben)este responsabil cu inchiderea , dar lucreaza in echipa cu celalalt. Eu nu am scapat de belele pana nu le-am schimbat pe toate .Succes !!

_________________
Fiat Croma 2.0 ie
Alfa 75 custom Twin turbo diesel 2.0
Alfa 166 2.4 jtd custom 185 hp
Fiat Coupe 2.0 16v custom 170 hp
SAAB 9-5 TID4 190 hp


Top
   
PostPosted: 11 Nov 2014, 15:57 
Offline

Joined: 06 Jan 2012, 11:16
Posts: 83
Car: Alfa 166 2.4JTD
Location: Timisoara
Intradevar Marius, multumesc. Postez si poze, ca eu tare greu m-am prins si am inteles cum ajung acolo. La mine s-a rezolvat cu recositorirea unor contacte, precum cel incercuit cu rosu, care era fisurat, probabil de la vibratii.

Pasi: 1. Desfaci acea piele din lateral-ul consolei, pe partea soferului(cu o simpla surubelnita)
2. Gasesti acolo doua module care seamana cu niste relee mari, cum zicea si Marius, unul galben si unul verde. In momentul cand eu am facut poza cel galben era scos afara si pus pe masa de operatie, de aceea mai in profunzime, langa cel verde ar fi trebuit sa fie si cel galben. Atentie, se scoate modulul din mufe, nu mufele din modul.
Attachment:
2014-10-04 11.48.55.jpg
2014-10-04 11.48.55.jpg [ 349.73 KiB | Viewed 6178 times ]
Attachment:
2014-10-04 11.48.41.jpg
2014-10-04 11.48.41.jpg [ 428.73 KiB | Viewed 6178 times ]
3. Verifici problema si o repari :D , sau schimbi. Un modul desfacut arata cam asa
Attachment:
2014-10-04 11.42.24.jpg
2014-10-04 11.42.24.jpg [ 325.71 KiB | Viewed 6178 times ]
si am rezolvat prin refacerea lipiturilor care pareau afectate, incepand cu cea incercuita:
Attachment:
2014-10-04 11.42.02.jpg
2014-10-04 11.42.02.jpg [ 355.82 KiB | Viewed 6178 times ]
Inainte se inchidea si se deschidea singura in 1-2 secunde, cateodata si dupa cateva minute. Sau nu se deschide, nici nu se inchidea.... cand cum.... Acum merge perfect.

_________________
Alfa Romeo 166 (2001) 2.4JTD TM-86-***

ALFA Romeo - Always Looking For A Ride


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:06 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
O rugaminte mare, mare la voi: Ajutati-ma cu niste sfaturi ca m-a disperat masina asta cu electronica ei - vad ca toti s-au lovit de problema inchiderii centralizate, ei bine mi-a venit si mie randul. Totul a inceput de cand am lasat masina la vopsitorie, procedura a durat vre-o saptamana, timp in care masina mea (166 2.4 jtd din 2003) a stat cu usa din dreapta spate intre-deschisa ca sa nu cumva sa se incuie singura (zic ei - de parca nu puteau sa ma sune si sa ma intrebe daca are functia asta, da ma rog...) Dupa ce am luato de acolo dau sa-o incui ea se descuie, iar o incui iar la fel, incerc acelasi procedeu din iala usii sofer, acelasi comportament, intru inauntru si fac asta de la buton, tot asa. Am scos borna de la baterie de vre-o 3 ori si am asteptat poate se schimba ceva - nici o schimbare. am constatat ulterior ca masina totusi isi incuie cele 3 usi in afara de cea dreapta spate care a fost deschisa, atunci cand apas siguranta usii dreapta fata, dar apoi cand dau sa-o descui din centralizata se descuie si se incuie inapoi si ramane incuiata... deci iar nu-i bine. Intr-un final am constat ca sigurata usii cu pricina, adica cea din dreapta spate nu coboara pana jos la fel ca celelalte 3 ci coboara doar pana la jumate; am gadilato eu un pic si nu stiu cum ca prin minune am reusit sa o inchid pana jos, atunci masina s-a incuiat si s-a descuiat fara nici o problema ca si inainte; ei dupa ce s-a descuiat la fel... Si de atunci nu am mai reusit sa inchid sigurata manual nici mort, se comporta la fel ca la inceput. Am tot citit pe forum, si am intalnit pe cineva cu o problema asemanatoare si anume acea tija care nu sta la locul ei si probabil usa este citita ca incuiata de aceea nu se mai incuie. Rugaminte: vreau sa stiu cate suruburi am de demontat ca sa dau fata de usa jos, o schema m-ar ajuta. (sper ca problema sa fie doar asta) - E o nmasina foarte buna, am calatorit ceva cu ea prin europa, am 277000 km si din pct de vedere mecanic este excelenta, electrica sa te kci in ea, in fiecare luna cade cate ceva (scuzati limbaju dar asta e adevarul).
Mai tris este faptul ca numai in tara noastra cea scumpa si iubita lasi masina buna la service si o iei stricata, si bineinteles nimeni nu stie nimic si nu e de vina.. credeti-ma ca am calatorit cam prin toata europa si am avut multe masini, dar asa cv nu mi s-a mai intamplat pana acum nicaieri in alta tara.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:16 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Fata de usa se scoate foarte usor. Este prinsa in suruburi, care le gasesti dupa ce scoti suportul cu tweeter , manerul cu buton de geam, si difuzor. pe langa aceste mai sunt 2 in partea de jos a usii. Are niste cleme simple de ghidaj ce le desprinzi din partea de jos, apoi fata de usa iese tragand de ea in sus. De obicei se duce broaca, nu iese nici o tija de la lacasul ei, eu am schimbat vreo 3 pana acum, de doua ori pe cea de la usa din dreapta. Partea buna este ca gasesti destule la Sh si nu foarte scumpe. Succes.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 01:25 
Offline

Joined: 06 Jan 2012, 11:16
Posts: 83
Car: Alfa 166 2.4JTD
Location: Timisoara
Inainte sa desfaci usa doar scoate mufa cu care se cupleaza la masina(dintre usa si stalpul din mijloc) cu alte cuvinte masina nu mai detecteaza nici o problema la usa din dreapta. Vezi daca apoi se comporta la fel sau merge bine. Daca merge bine e clar usa sau mufa ce ai scos-o de vina, daca nu merge bine, ai putea sa desfaci usa sau sa verifici releele despre care am scris eu mai sus in topicul asta. Astfel de probleme pot fi cauzate chiar de aceste relee si chiar inclin sa cred asta. O seara faina

_________________
Alfa Romeo 166 (2001) 2.4JTD TM-86-***

ALFA Romeo - Always Looking For A Ride


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Multumesc pentru sfaturi si idei, voi proceda dupa instructiunile primite si va voi tine la curent cu ce se intampla.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 17:01 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Iata ca din nou dragi prieteni am nevoie de ajutorul vostru, sa va povestesc ce-am facut: PAsul 1 - am scos mufa de la usa din dreapta spate dintre usa si stalpul din mijolc - nici o schimbare facea la fel. Pasul 2 am scos mufa de la usa din drapta fata, cea dintre usa si stalpul din fata si ce sa fezi: Minune inchiderea pe partea dreapta functiona asa cum trebuie, deci se inchidea si se deschidea atat din cheie cat si din telecomanda cat si din butonul din bord. Pasul 3 - Am dat cu spray pentru contactele electronice ambele mufe de la usile din dreapta si partea fixa a lor de pe stalp, le-am pus inapoi - nici o schimbare. Pasul 4 - am desfacut in dreapta sub bord unde are pielea , am scos paravanul cu piele afara ca sa caut modulele, Surpriza l-am gasit doar pe cel verde nu si pe cel galben, o sa spuneti imposibil, dar asta e adevarul, atest prin poze. Si inca ceva care contrazice teoria din pozele de mai sus: am scos intentionat releul verde din mufe (care se zice ca e pentru geamuri) apoi am probat geamurile si Surpriza functioneaza toate 4 de parca n-as fi scos nimic, am probat si inchiderea, m-am gandit ca poate s-au imversat culorile - nici o schimbare. O sa ziceti imposibil, ba da chiar e posibil si daca nu ma credeti o sa fac si un filmulet pe tema asta si atunci sa vad ce mai ziceti. Poate nu vorbim de aceeasi masina - eu am o alfa 166 2.4 jtd din noembrie 2002. Aa si inca ceva modulul verde nici nu era prins pe ve-un suport, ceva asa incat sa scot modulul din mufe cum scrie in poza de mai sus, era bagat acolo dedesupt fara sa fie prins de nimic.
Luminati-ma dragi prieteni ca pe bune nu gasesc alta solutie dect sa ma urc in masina si s-o izbesc de un gard si asa imi iau o grija de pe suflet, si creez un motiv ca sa-mi iau alta. Cat iubesc eu masina asta deja m-a adus in pragul nebuniei, nu mai pot.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2015, 17:15 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Pozele despre care va vorbeam


Attachments:
20150329_143521.jpg
20150329_143521.jpg [ 136.89 KiB | Viewed 5974 times ]
20150329_143525.jpg
20150329_143525.jpg [ 137.1 KiB | Viewed 5974 times ]
20150329_143430.jpg
20150329_143430.jpg [ 112.62 KiB | Viewed 5974 times ]
20150329_161825.jpg
20150329_161825.jpg [ 198.15 KiB | Viewed 5974 times ]
20150329_161835.jpg
20150329_161835.jpg [ 223.47 KiB | Viewed 5974 times ]
Top
   
PostPosted: 31 Mar 2015, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Salut, am promis ca va tin la curtent cu ceea ce rezolv in problema mea cu inchiderea la masina si asa am sa si fac:
1. La usa din dreapta spate intradevar am avut o problema la broasca deoarece nu se putea bloca pe dinauntru, deci automat nu lasa nici celelate usi sa se inchida; am achizitionat o broasca de la dezmembrari cu 70 lei, am schimbato cu succes si acum functioneaza brici cele 3 usi., in afara de usa din dreapta fata, care se incuie doar pe dinauntru si bineinteles le incuie si pe celelalte 3 si de descuiat la fel, tot pe dinauntru. Atunci cand o inchid din telecomanda sau din butonul de dinauntru celelalte 3 se inchid si se deschid inapoi deoarece cea din dreapta fata nu da nici un semn ca ar vrea sa se inchida, in schimb cum am spus si mai sus daca stau inauntru si apas piedica in jos le incuie si pe celelalte 3 fara probleme.
2. Am mai achizitionat de la dezmembrari atat de controversatul modul de inchidere centralizata cu 100 lei, DAR nu inainte de a merge la piese auto cu seria de la sasiu bineinteles ca sa vad si eu cum arata si unde e pozitionat - acolo ce sa vezi Surpriza modulul nu era nici decum galben sau sa semene cumva cu cel din poza postatat de prietenul nostru mai sus este unu de culoare albastra mare cu doua mufe albe. Cand am ajuns la dezmembrari ce sa vezi, am dezechipat de broasca si modul o masina identica ca a mea, ca motorizare, an de fabricatie chiar si culoare; Eu am fost primul care a deschis panoul tapitat cu piele din dreapta de sub bord si am descoperit surpriza placuta - inauntru avea identic ca la mine un releu verde care imi sustin ideea, sigur nu e de la geamuri si in profunzime cel de la inchiderea centralizata albastru mai mare cu 2 mufe albe, identic ca la mine. Se vede in poza care am postato eu cum arata; deci nu mai postati imformatii false despre module galbene, etc.
Maine voi schimba si modulul si voi vedea daca se va rezolva problema, daca nu urmatorul pas este sa schimb si broasca de la usa din dreapta fata.


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2015, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Ma bate gandul sa zic ca de vina ar fi doar broasca de la usa din dreapta. Am patito si eu sa nu mai functioneze decat manual cu o broasca. Nu sunt postate informatii false pe acest topic. La alfa mea am modulul galben, si evident nu il am pe cel albastru. Diferenta vine probabil daca a avut sau nu din fabrica alarma.


Top
   
PostPosted: 02 Apr 2015, 16:51 
Offline
User avatar

Joined: 14 Nov 2014, 14:40
Posts: 38
Car: 166
Location: Tulcea
Este posibil sa ai dreptate tranzafirul daca intradevar zici ca la tine este si cel galben langa cel verede, probail depinde si de anul de fabricatie ca am vazut ca la 166 seconda serie (facelift) este la fel ca la mine si ca la masina de la dezmembrari pe care am dezechipato; imi retrag afirmatia cu privire la imformatiile false de mai sus.
In fine, trebuie sa-ti spun ca si de data asta ai presupus bine; am montat modulul de la dezmembrari, nu mai spun ca am aplicat "pozitia calului" ca sa ajung la el dedesupt si sa scot mufele din al meu si sa le conectez la cel din dezmembrari - nici o schimbare, aceleasi simptome. Atunci am plecat inapoi la dezmembrari si i-am rugat pe baieti (noroc ca ma inteleg bine cu ei) sa-mi schimbe modulul cu broasca usii din dreapta fata; am ajuns acasa, am schimbat broasca si surpriza neplacuta de data asta, usa nici nu se mai inchidea si daca se inchidea nu se mai incuia deloc in nici un fel. Am stat un pic si am reflectat, in acelasi timp am deschis usa larg si manual (cu degetelul) am incuiat broasca ca si cum ar fi fost usa inchisa si am actionat inchiderea cu piedica dinauntru - perfect!, din cheie si buton - perfect! . Atunci Ding! mi-a cazut fisa am desfacut cele doua suruburi pe imbus ale incuietorii fixe de pe stalp si am reglato dupa cum i-a convenit usii, ce-i drept m-am chinuit vre-o 10 min numai cu reglatul, dar s-a meritat. Inchiderea functioneaza acum Tzipla! - K noua!
Asa mi-a picat si fisa cum de s-au stricat exact usile din dreapta cand am lasato la service: Eu am dus masina acolo pentru a fi vopsita total; deci baietii de la tinichigerie - vopsitorie au inceput sa dezechipeze partea dreapta, au scos garniturile la usi si bineinteles incuietorile fixe de pe stalpul din mijloc si aripa din spate; intre timp eu am luat legatura cu unul dintre ei si i-am spus sa n-o dezechipeze ca dureaza mult si sunt convins ca nu imi vor mai monta totul inapoi asa cum a fost, atunci dezechiparea s-a orprit, incuietorile au fost montate la repezeala inapoi s-a mascat si s-a vopsit. Cand am fost eu sa aiu masina si am observat ca nu se mai incuia deloc partea dreapta, cel care a inceput dezechiparea era plecat in Suedia de 3 zile, ceilalti 2 baieti n-au stiut ce a facut el si anume ca a demontat si a montat incuietorile inapoi. Si uite asa "Prinde orbu - scoate-i ochi!" nestiinta si ignoranta altora m-au costat vreo 200 de lei (noroc cu dezmembrarile) si 2 zile de munca si nervi (noroc ca de mic mi-a placut sa imi mai bag nasu si sa mesteresc) banuiesc ca la un service faceau aceeasi munca care am facuto eu ba chiar tind sa cred ca de mai proasta calitate dar si mult mai costisitoare.
Aviz celor care isi mai lasa masina prin service-uri mai ales in cele deschise peste noapte - ca si eu daca ma supar pot sa inchiriez un garaj, imi cumpar un elevator si imi deschid service si cred ca apuc sa berberesc cateva gashte pana mi se duce vestea. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari, chiar mi-a fost de folos ceea ce am citit aici. Vant la pupa!


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2015, 23:52 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2010, 21:14
Posts: 385
Car: 166 2.4jtd 136cp++
Location: Tulcea
Ma bucur ca ai rezolvat cu inchiderea centralizata, Ideea cu elevatorul nu este deloc rea la un moment dat si eu o sa am un elevator intr-un garaj. Momentan am doar o curte in care pot sa mai umblu la masina sau in fata bloculului :)) o zi buna


Top
   
PostPosted: 10 Jun 2015, 23:17 
Offline

Joined: 06 Jan 2012, 11:16
Posts: 83
Car: Alfa 166 2.4JTD
Location: Timisoara
Superb, bine ca ai rezolvat. Nici eu nu stiam ca exista masini cu module albastre, dar galben am tinut in mana :D si am impresia ca difera si mufele. S-ar putea sa nu poata fi inlocuit un modul albastru cu unul galben sau viceversa.

_________________
Alfa Romeo 166 (2001) 2.4JTD TM-86-***

ALFA Romeo - Always Looking For A Ride


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2020, 08:52 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2017, 01:35
Posts: 31
Salutare tuturor ! Nu știu dacă am postat in topicul care trebuie Ami cer scuze ! Am o AR 159 jtdm 16 v si am o problems cu închiderea dreapta fata ,de exemplu apăs să las geamul iar când vreau sa ridic geamul se duce până jos iar apoi că sa-l ridic trebuie sa trag de multe ori de buton cred că de aproximativ 10-15 ori ,am schimbat motorașele între ele dar este la fel ,din comenzile de la șofer se întâmplă la fel ,aveți idee , vi sa întâmplat așa ceva ,am căutat în forumuri dar nu am găsit un răspuns . Mulțumesc in avans !!!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 51 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]