It is currently 28 Apr 2024, 02:15

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Apa in portbagaj
PostPosted: 08 Jul 2022, 11:43 
Offline

Joined: 08 Jul 2022, 11:36
Posts: 5
Car: alfa romeo gt
Salutare,

S-a mai lovit cineva de problema apei in portbagaj după ce ploua mai torențial? Nu am probleme când doar spăl mașina, cel puțin nu găsesc umed, însă după o ploaie serioasa se face umed doar in zona din dreapta, sub spațiul acela mic de depozitare.

Am verificat chederu, nu e rupt sau fisurat, portbagajul închide. Am tras chederu și am văzut ceva praf alb in el, ce am înțeles ca ar fi o ceara care alunga apa, aia era uscata. Ma gândesc sa iau un spray cu pelicula cauciucată (nu silicon de etanșare care lipește) și sa dau pe chedere in interior sa refac structura lor și pe la balamale unde se îmbina.

S-a mai lovit cineva de asa ceva? Cum ati rezolvat?


Top
   
 Post subject: Re: Apa in portbagaj
PostPosted: 08 Jul 2022, 12:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Eu nu. Vezi pe la stopul din dreapta. Si el are un cheder in spate. Trage capitonajul si daca vezi urme de la apa, chiar si rugina, ai gasit problema. Varianta 2: toarna apa pe masina si vezi pe unde intra.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Apa in portbagaj
PostPosted: 08 Jul 2022, 14:18 
Offline

Joined: 08 Jul 2022, 11:36
Posts: 5
Car: alfa romeo gt
tomi_alfa Quote:
Eu nu. Vezi pe la stopul din dreapta. Si el are un cheder in spate. Trage capitonajul si daca vezi urme de la apa, chiar si rugina, ai gasit problema. Varianta 2: toarna apa pe masina si vezi pe unde intra.
Am scos din ecuație stopul, dara de apa venind de deasupra lui. Am încercat și varianta cu turnat apa pe lângă chedere dar zici ca e o vraja și atunci nu vad nicio scurgere, doar găsesc urme după o ploaia mai puternica


Top
   
 Post subject: Re: Apa in portbagaj
PostPosted: 08 Jul 2022, 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Poate nu are nicio legatura, dar mie mi-a luat un an la fosta masina, non-Alfa sa ma prind pe unde naiba intra apa in portbagaj in conditii similare cu ce ai prezentat tu. Asta in conditiile in care a fost intoarsa pe toate partile si nu avea probleme de lovituri sau mai stiu eu ce.

La mine intra pe la busonul de benzina. Schimbasem pistonasul care ridica clapeta si cine a facut manopera, era cu o mana in fund in timpul lucrarii, nu a strans ceva bine pe acolo si am avut haos apoi aproape un an.

Habar n-am, ma indoiesc sa fie asta problema la tine, dar arunca un ochi ca cine stie. Eu verificasem toate chederele, stopurile, era totul intact, ca intr-un final sa imi sugereze cineva online sa ma uit pe la buson.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]