It is currently 27 Apr 2024, 17:41

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 19 Oct 2019, 16:25 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Sunt foarte conștient că dacă ar fi să cumpăr una folosită, va trebui să schimb mai toate consumabilele de sub capotă - racorduri, furtunuri, ulei etc. Eventual o diagnoză să citească fluxul de aer și alte indicatoare live.

Dacă ar fi să vând mașina personală, altă opțiune ar fi 159 TBi, dar e motorizare rară în RO și se găsesc mecanici foarte greu pt întreținerea ei. Plus că am văzut că sunt foarte pretențioase motorul și turbina


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2019, 19:46 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Din propria experienta, iti spun ca, daca pe parte mecanica, timonerie, articulatii, frane, sistem de racire (radiatoare), eventual si evacuare, poti lucra in timp, marea problema este motorul, unde trebuie sa faci o revizie foarte complexa, cand zic complexa, ma refer ca nu ai la ce sa faci rabat. Daca vei merge la un mecanic priceput si deloc comod, adica constiincios, s-ar putea sa ai surpriza sa trebuiasca sa dai jos motorul si sa il desfaca complet.
Aici incepe circul: distributie, variator, pompa de apa, bujii, simeringuri, poate si cuzineti, si segmenti, garnituri, ambreiaj, lichide.
Poate imi mai scapa ceva, dar cel mai bine ar fi sa pui pe hartie, sa fii realist.
Diferentele, intre 1.8ts si 2.0 jts ar fi:
-la 1.8 ai 4 bujii in plus,
-la 2.0 ai la distributie arborii balansieri, deci o curea si o rola in plus,
-tot la 2.0 ai niste bobine cu ceva probleme.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 23 Oct 2019, 13:48 
Offline

Joined: 29 Apr 2019, 12:02
Posts: 47
Car: Alfa 156 2.0 JTS
Salut! Ma alătur si eu cu o parere incompleta poate. Nu am avut parte de 1.8 ts, dar la capitolul 2.0 Jts pot spune ca le am trăit cam pe toate.
Motorul de pe GT fata de cel de pe 156 nu cred sa difere foarte mult. Mașina mea are toate bobinele originale si merg perfect (am citit despre faptul că se duc repede, poate am fost norocos). La Jts te vei lovi de termostat care deschide in general prea devreme, radiator original din cupru (care se coace pana nu mai e deloc eficient si cad lamelele totodata), probleme electrice de contact imperfect mai ales la sonde lambda si airbag, valve de admisie colmatate, variatorul păgubaș, uzura axe cu came(mai ales la primele generatii) si cam atat din cele grave. Sper ca n-am speriat pe nimeni. :)) Nu afirm ca toate Alfele au aceste probleme, dar vorbind de o masina relativ bătrână cu un pret de revanzare apropiat de costurile de reparație pana la starea de impecabil sunt sceptic sa cred că cineva a intretinut masina exemplar si acum scapa de ea.
Pe de alta parte motorul asta mi se pare o locomotivă. Trage. Si iar trage(pt varsta lui). Când iesi cu masina la drum lung plange fericirea in el să vadă acul turometrului vertical.
Consumul este impresionant dupa parerea mea, in prezent, ma incadrez sub 10 la oraș.
Nu cunosc ts-ul, dar nu cred ca fiabilitatea ușor sporita m-ar convinge sa renunț la injecția directă.
Costurile mi se par similare, o curea si o rola la distributie intr-o parte, inca 4 bujii in cealaltă samd.
Votul meu 50% neavizat este in favoarea Jts-ului.


Top
   
PostPosted: 23 Oct 2019, 14:30 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Mersi mult de feedback @wereyon, nu-ti fa griji ca sunt deschis la orice fel de raspunsuri, pozitive sau negative. De asta am si deschis topicul.
La urma urmei vorbim de masini relativ vechi si foarte multe din masini scoase la vanzare nu prea par ingrijite... gasesti chiar si cu 1500 Euro facelift, 2.0 JTS dar nu inspira incredere.

In caz de forta majora, ma voi orienta spre 147 facelift, sau un 159 dupa 2009.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]