It is currently 28 Apr 2024, 02:54

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 08 Feb 2019, 17:01 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
Salutare alfisti am și eu o problema ca sa va explic, aveam un Alpine ida x311rr care mergea cu sitemul Bose sunet excepțional
Acum am luat tot un Alpine model 2018 ute92bt pt ca pe cel vechi nu aveam bluetooth și mi se stricase și rotita de volum,
Pe cel nou l-am pus plug&play la cablajul celui vechi toate bune funcționează tot, dar problema mare este ca numai am același sunet și anume la volum tare îmi bagă prea mult bas prea multă fota in boxe acest headunit are un Crossover activ și multe alte funcții reglaje pe timpi de corecție și etc etc, am încercat toate setările posibile dar sunt foarte complicate acelea cu frecventele încât nu reușesc sa îl fac sa se audă clar la volum mare se aude distorsionat
Legăturile celui vechi are și un adaptor hi/low am auzit ca aceasta face posibila funcționarea sistemului Bose cu un player aftermarket,
Care ar fi buba? Refuz sa cred ca acest player atâta de performat cu atâtea opțiuni ar fi mai de calitate proasta ca cel vechi care sunt 9 a-mi diferența de vechime
Eu m-am gândit și am vorbit cu cineva ca sa scot mufe RCA și sa le leg la player se mai trage și un fir din portbagaj nu știu ce punte ca sa meargă sistemul fără acest filtru prin mufe RCA mi-a zis cineva care se pricepe
Aveți idee dacă asta îmi îmbunătățește calitatea audio cât și puterea? As vrea sa mai leg și un al doilea subwoofer tot de amplificatorul original al mașinii, ma gândesc ca fiind doua amplificatoare cel al casetofonului și cel de la Bose de asta mi se aude așa voi ce sfaturi îmi dati cei care au mai făcut sau se pricep mulțumesc anticipat.




Image


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2019, 21:05 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
salut,
acum cativa ani am montat un Alpine pe gt-ul meu si din cautari a reiesit ca imi trebuie si un "activ adaptor" pentru sistemul bose.
pe langa interfata comenzi volan am cumparat si adaptorul asta si am mers la un atelier care se ocupa cu montare alarme.radio(dupa ce eu m-am chinuit cateva zile)....i-am pus tipului in brate toate adaptoarele si playerul.....cand a ajuns la cel pentru bose(cum ai si tu)ma intreaba:cu asta ce sa fac?....pai pentru bose activ adaptor....nu iti trebuie...si a luat un fir liber de la alpine si la atasat de unul de la cele trei mufe colorate ce intra in radioul original,mai exact la pinul 6.
bineinteles ca muzica a revenit :lol: :lol: fara nici o mufa rca sau adaptor cum citisem eu....
acum pe navigatie am firul de la control amplificator legat la pinul 6 si am aceeasi problema ca tine(numai la volum mare) prea mult bass,mai ales pe woofer.nu mi-am batut capul,probabil este din setari.
pe la inceputuri ma gandisem si eu la un woofer in plus.....


Attachments:
radio gt.jpg
radio gt.jpg [ 209.59 KiB | Viewed 1781 times ]
bose activ adaptor.jpg
bose activ adaptor.jpg [ 1.76 MiB | Viewed 1781 times ]

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit
Top
   
PostPosted: 08 Feb 2019, 21:50 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
Pana acum am stat in mașina și am schimbat playerele între ele și setări și comparații etc, deci la playerul cel nou este din reglaje buba, cum mi-am dat seama aproape ca l-am făcut sa se audă ca cel vechi aproape aproape cred ca am deranjat și vecinii cu muzica mea :))

Ceea ce vreau sa știu de la voi dacă eu leg acest sistem Bose prin mufe rca la difuzoare se va auzi mai bine sau nu schimba nimic?
Bineînțeles sa adaug și un al doilea subwoofer
Și mai am o chestie dacă știe careva
La playerul cel nou am un fir negru care se leagă nu știu unde pt a afișa direct pe bordul mașinii statusul cum este la cel original îți arată acolo de ex “kiss fm” știe cineva unde ar trb sa leg acest fir ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 18 Mar 2019, 00:35 
Offline
User avatar

Joined: 13 Feb 2016, 13:25
Posts: 14
Car: Alfa Romeo GT
Salutari,

Uite aici niste detalii despre amp:

according to elearn:

<snip>
Amplifier
Specifcations
It is a 5 channel, hifi amplifier with 200W power, 4 analogue amplifiers and a 100W class D impulse amplifier.
The amplifier has 4 stereo channels for the speakers in the front and rear doors and a mono channel for the rear woofer.
The amplifier is equipped with a built in equalizer and compressor.
The high resolution equalizer is specially calibrated in the vehicle passenger compartment because it takes into account the vehicle absorption and reflection surfaces (seats, windows, dashboard, door panels) and the position of the speakers and the passengers.
The ''two stage'' technology allows high power with compact dimensions and reduced heat emission compared with a traditional linear amplifier.
The amplifier is fitted with:
an integrated signal processor, which actively adapts the bass;
an active equalizer, with automatic electronic balancing of all outputs
an integrated compressor which minimizes distortions
<snip>


Am citit un articol, recent, ce te-ar mai putea lamuri despre sistemele BOSE. Sa ai grija la impedante ca poti sa prajesti statia. Gasesti aici aricolul in cauza care are destule poze si poate te va ajuta sa gasesti o solutie optima pentru tine :)

Sper sa ne mai tii la curent cu ce faci pentru ca m-ar interesa si pe mine cum se pot schimba boxele din masina de la cineva care a facut asta pe un GT.
Dealtfel ma gandesc serios la un Loudlink deoarece am o chinezarie de USB/SD/AUX player dar se tot blocheaza la anumite melodii... sau ramane blocata la CD 5 TR 1.... fel si fel de erori. Acest Loudlink pare un pic mai bine facut.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]