It is currently 10 May 2024, 23:28

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4
Author Message
PostPosted: 17 Sep 2016, 03:38 
Offline

Joined: 08 Jul 2015, 09:31
Posts: 32
Car: Alfa Romeo GT
Location: brasov
Valerica..., cristianmiu a dat un sfat , iar tu nu trebuie sa te ofensezi.Nu poti sa dai un sfat ?? atunci ar fi frumos doar sa citesti si sa dai sfaturi doar dupa ce vei avea ocazia sa face o comparatie.Pe care el a facut-o!
Intradevar , Ts-ul incepe sa se simta in lumea lui dupa 3000 de ture.
Legat de Bose ? Daca esti constient de numele acesta nu il poti critica .Este calitate premium.
Pentru un motor de 1.6 eu cred ca Ts-ul face o treaba mai mult decat buna.Daca masina ta nu este in regula nu trebuie sa critici.Apropo ,cu ce te deplasezi atunci cand nu o conduci ?
Zack , ai facut treaba buna cu vopseaua , arata frumos .Cred ca masina asta iti ofera mai mult decat suficient pentru inceput.Moementan fii stapan pe ceea ce iti ofera ea asa cum este standard .


Top
   
PostPosted: 17 Sep 2016, 07:20 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
matei. Quote:
Valerica..., cristianmiu a dat un sfat , iar tu nu trebuie sa te ofensezi.Nu poti sa dai un sfat ?? atunci ar fi frumos doar sa citesti si sa dai sfaturi doar dupa ce vei avea ocazia sa face o comparatie.Pe care el a facut-o!
Intradevar , Ts-ul incepe sa se simta in lumea lui dupa 3000 de ture.
Legat de Bose ? Daca esti constient de numele acesta nu il poti critica .Este calitate premium.
Pentru un motor de 1.6 eu cred ca Ts-ul face o treaba mai mult decat buna.Daca masina ta nu este in regula nu trebuie sa critici.Apropo ,cu ce te deplasezi atunci cand nu o conduci ?
Zack , ai facut treaba buna cu vopseaua , arata frumos .Cred ca masina asta iti ofera mai mult decat suficient pentru inceput.Moementan fii stapan pe ceea ce iti ofera ea asa cum este standard .
Eu nu prea am inteles postul asta. Adica daca n-ai motor modificat inseamna ca masina nu e ce trebuie?? Si daca ai in loc de Bose ceva mai tare inseamna ca e aiurea doar pentru ca nu scrie Bose?? Se vorbea despre Bose pe Alfa, care e super ok, dar e ca si cum ai compara mere cu cartofi cand vine vorba de sistem Bose pe Alfa sau sistem cu statii si subwoofere in portbagaj.
Ideea e, ca proprietarul ar trebui intai sa-si ia carnetul, sa se plimbe destul de mult cu Alfa lui, sa se bucure de ea, si dupa o perioada(relativ lunga) sa imbunatateasca ce-i lipseste. Multi de pe forum recurg la resfot si dau sfaturi doar pentru ca sunt "veterani", dar ei conduc masinile resoftate prin Bucale, si partea mai nasoala e, ca nici cu softul stock n-au scos untul din "Cuore Sportivo", dar isi dau cu parerea despre cum sta treaba cu masinile altora.
De ex, Cristi Miu tot posta intr-o vreme niste poze cum ca masina lui consuma 4%, si cam de atunci cam trec peste posturile lui. Totusi e vorba de un 1.9 mJTD, 150/170cp(nu stiu cat are), dar trebuie sa fii naiv tare incat sa crezi ca iti consuma doar 4%. Am mai vazut un post in care se scria, nu mai retin exact cine, cum ca e greu de calculat consumul plin-plin. In ce sens e greu??? E o regula de 3 simpla si afli exact cat consuma masina, si atunci iti dai seama ca probabil te minte CB si ca nu-ti consuma chiar 4%.

LE:
Si plus de asta, toti vorbesc de soft, dar nimeni nu vorbeste de un test, de curatat clapeta de acceleratie, de schimbat bujii, debitmetru, sonde lambda, distributie, etc. In primul rand trebuie sa aduci masina la stadiul stock si dupa sa faci modificari de finete, modificari care sa ii bucure pe unii sau e altii..

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 17 Sep 2016, 08:52 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Ba da @Matei, ma ofensez, mai ales cand pustiul asta a facut o treaba buna si vine altcineva si ii da in cap ca trebuia sa isi puna rapanoasele alea de Bose din '01. Pana la urma a montat cineva la noi un sistem Bose pe o masina non Bose, sa ne spuna ce implica!?
Cu ce sa deplasez cand nu conduc...ma teleportez?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 17 Sep 2016, 10:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Sal'tare...felicitari pt achizitie.Sa iti iei GT si sa nu ai carnet inca mi se pare cam ciudat.De obicei,un incepator conduce ceva mai "de buseala", tu te-ai aruncat direct la Alfa.Esti nou in lumea condusului, ia-o incet, vezi ca mai era unu' pe la sectiunea 156 care numai de modificari vorbea, am impresia ca si tu o iei pe urmele lui.Vezi si la gramatica..."viata e greu".

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]