It is currently 18 May 2024, 07:13

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next
Author Message
PostPosted: 21 Dec 2017, 21:21 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
Deci unii dintre voi numai prostii puteți spune, tocmai am sunat in Italia la un de asta de dezmbebrari și nu este deloc adevărat ca alfa gt are modulul de culoare verde, decât unele
modele iar altele au și modul
De culoare maronie,neagră!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
beebyemm Quote:
Deci unii dintre voi numai prostii puteți spune, tocmai am sunat in Italia la un de asta de dezmbebrari și nu este deloc adevărat ca alfa gt are modulul de culoare verde, decât unele
modele iar altele au și modul
De culoare maronie,neagră!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
eu ma consider unul dintre prosti,imi pare rau ca m-am implicat

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 22:47 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1977
Location: Bucuresti
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Unii își merita soarta.

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 23:13 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
dcmilitaru Quote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Unii își merita soarta.
Pai ma refeream decât la unul care a dat acest răspuns după ce ca este arogant și genul ăla
de le știe pe toate asta care zice ca unii își merita soarta!! Pai lumea cere sfaturi pe aici iar tu bagi mai rau lumea in ceata, dcmilitaru eu zic sa stai in banca ta mai bine ca se vede ca nu sti nimic și mai faci pe ghizdavu pe aici! numai răspunsuri la mișto dai și răspunsuri in scârbă, și răspunzi de sus, care defapt nimeni nu ti le-a cerut tie personal!!! Pt tine era mesajul, pt ca tu ai zis asta! Mai bine taci și zic sa numai fi și nesimțit pe deasupra ca ești varza! Te mai crezi și deștept! Dacă unii își merita soarta la fel ți-o meriți pe a ta! Eu cred ca și tie ti se poate întâmpla pe cat de deștept te crezi! Macar numai da răspunsuri eronate!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 23:14 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
bluecar Quote:
beebyemm Quote:
Deci unii dintre voi numai prostii puteți spune, tocmai am sunat in Italia la un de asta de dezmbebrari și nu este deloc adevărat ca alfa gt are modulul de culoare verde, decât unele
modele iar altele au și modul
De culoare maronie,neagră!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
eu ma consider unul dintre prosti,imi pare rau ca m-am implicat
Nu am zis nimic de tine se vede ca ești un băiat de nota 10 și nici măcar nu ai zis tu asta, ma refeream strict la cine zice asta


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 23:20 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
beebyemm Quote:
bluecar Quote:
beebyemm Quote:
Deci unii dintre voi numai prostii puteți spune, tocmai am sunat in Italia la un de asta de dezmbebrari și nu este deloc adevărat ca alfa gt are modulul de culoare verde, decât unele
modele iar altele au și modul
De culoare maronie,neagră!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
eu ma consider unul dintre prosti,imi pare rau ca m-am implicat
Nu am zis nimic de tine se vede ca ești un băiat de nota 10 și nici măcar nu ai zis tu asta, ma refeream strict la cine zice asta


Sent from my iPhone using Tapatalk
Și nu am făcut pe nimeni prost, dacă am spus ca cineva a spus prostii asta e o mare diferența pana la prost!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2017, 23:58 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1977
Location: Bucuresti
Îmi cer scuze.
Sarbatori fericite!

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
PostPosted: 22 Dec 2017, 09:58 
Offline
User avatar

Joined: 13 Feb 2013, 03:34
Posts: 428
Car: 147 1.6 120CP
Location: Bucuresti
OMG!
Adevarul e ca se si baga Militaru' asta unde nu se pricepe, in loc sa "puie" mana pe un manual de reparatie pentru platforma GT/47. dcmilitare, se gaseste pe Goagal, sa nu-l ceri pe aici sau la "dezmebrari".

La modul serios:
Cip, ramai pe aproape, ca astia vin si se duc. Si asa e forumul din ce in ce mai subtire cu sfaturi tehnice.

Sent from Narnia


_________________
Buburuza (147/1,6/120 CP)


Top
   
PostPosted: 22 Dec 2017, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7814
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
beebyemm Quote:
dcmilitaru Quote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Unii își merita soarta.
Pai ma refeream decât la unul care a dat acest răspuns după ce ca este arogant și genul ăla
de le știe pe toate asta care zice ca unii își merita soarta!! Pai lumea cere sfaturi pe aici iar tu bagi mai rau lumea in ceata, dcmilitaru eu zic sa stai in banca ta mai bine ca se vede ca nu sti nimic și mai faci pe ghizdavu pe aici! numai răspunsuri la mișto dai și răspunsuri in scârbă, și răspunzi de sus, care defapt nimeni nu ti le-a cerut tie personal!!! Pt tine era mesajul, pt ca tu ai zis asta! Mai bine taci și zic sa numai fi și nesimțit pe deasupra ca ești varza! Te mai crezi și deștept! Dacă unii își merita soarta la fel ți-o meriți pe a ta! Eu cred ca și tie ti se poate întâmpla pe cat de deștept te crezi! Macar numai da răspunsuri eronate!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Te rog sa ai grija ce cuvinte folosesti daca vrei sa activezi in continuare pe acest forum .
Multumesc


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 12:30 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Salut .
Vin si eu cu o problema legata de alfa mea , o sa incerc sa relatez pe scurt ce s a intamplat . Am deschis geamul de la sofer si nu a vrut sa se mai ridice , dat fiind faptul ca eram imbracat si in Mos Craciun si niste copii ma asteptau 😁 am recurs la o miscare rapida .Bun , am demontat fata de usa verificat daca geamul este sarit de pe macara (nu era sarit ), comanda din buton pleaca sau cel putin asa cred daca butonul face beep modulul de pe usa stanga face tac tac la fiecare comanda . In consecinta am crezut ca e motorasul dar am luat un + direct si am ridicat geamul . Acum intrebarea mea este , daca motorasul functioneaza , modulul tacane si butoanele fac beep , care este vinovatul ?


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 14:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
Morpheu85 Quote:
Salut .
Vin si eu cu o problema legata de alfa mea , o sa incerc sa relatez pe scurt ce s a intamplat . Am deschis geamul de la sofer si nu a vrut sa se mai ridice , dat fiind faptul ca eram imbracat si in Mos Craciun si niste copii ma asteptau 😁 am recurs la o miscare rapida .Bun , am demontat fata de usa verificat daca geamul este sarit de pe macara (nu era sarit ), comanda din buton pleaca sau cel putin asa cred daca butonul face beep modulul de pe usa stanga face tac tac la fiecare comanda . In consecinta am crezut ca e motorasul dar am luat un + direct si am ridicat geamul . Acum intrebarea mea este , daca motorasul functioneaza , modulul tacane si butoanele fac beep , care este vinovatul ?
broasca?

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 14:27 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Dar in bord nu mi arata ca si cum as avea usa deschisa sau de fapt nici un fel de eroare


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
o fi o mufa ceva,un contact imperfect,trebuie luate toate la control.scoate pentru cateva minute borna de la baterie.ai sensor antitrap?se ridica geamurile singure dupa ce inchizi usa?inchide/deschide usa de cateva ori.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 16:11 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Morpheu85 Quote:
(...) Am deschis geamul de la sofer si nu a vrut sa se mai ridice (...) comanda din buton pleaca sau cel putin asa cred daca butonul face beep modulul de pe usa stanga face tac tac la fiecare comanda (...) am luat un + direct si am ridicat geamul.
In cazul de fata nu era nevoie sa ii dai +, cand manifestarile sunt exact cele descrise de tine mai sus simpla inchidere a usii fara cheie in contact ar fi inchis geamul respectiv independent de butoanele de pe usa.
Morpheu85 Quote:
Acum intrebarea mea este , daca motorasul functioneaza , modulul tacane si butoanele fac beep , care este vinovatul ?
Posibilitatile sunt mai multe, eu nu am gasit o explicatie clara ori de cate ori mi-au venit masini cu aceste simptome. Cert este ca modului de comanda al geamurilor nu e defect, le tot schimbam cu altele de la mine si tot la fel facea. Uneori am rezolvat-o cu proxy si o singura data prin curatarea broastei, cu toate astea am impresia ca o insuficienta de tensiune genereaza in prima faza tiparul asta.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 17:32 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Da , in prima faza m am gandit la modul pentru ca isi tot uita memoria si urcau geamurile sacadat si trb recalibrate , nu as putea spune ca exista o perioada anume, au mers si 3 4 luni fara sa faca figuri . Maine ajung la jn electronist sa verific toate intrarile si iesirile posibile sa vedem pe unde se blocheaza semnalul


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 18:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
chestia este ca la 80% din cazuri se intampla doar cand scade temperatura afara si cam tot atat doar la usa din stanga.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 18:59 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Daaaa , cel putin a mea alfa are o vointa proprie atat de puternica 😂 incat si volumul la cas se da tare incet asa dupa cum vrea ea , geamurile uita sa mai urce sau merg sacadat , becul de ceata imi da eroare la 2 3 luni . Per total e ceva minunat , dar eu o iubesc chiar daca e capoasa :bash:


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 19:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
Morpheu85 Quote:
Daaaa , cel putin a mea alfa are o vointa proprie atat de puternica 😂 incat si volumul la cas se da tare incet asa dupa cum vrea ea , geamurile uita sa mai urce sau merg sacadat , becul de ceata imi da eroare la 2 3 luni . Per total e ceva minunat , dar eu o iubesc chiar daca e capoasa :bash:
si becul de la lampa numar spate....am zis eu bine,este cam "curvulita" :lol:

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 27 Dec 2017, 19:39 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
bluecar Quote:
Morpheu85 Quote:
Daaaa , cel putin a mea alfa are o vointa proprie atat de puternica 😂 incat si volumul la cas se da tare incet asa dupa cum vrea ea , geamurile uita sa mai urce sau merg sacadat , becul de ceata imi da eroare la 2 3 luni . Per total e ceva minunat , dar eu o iubesc chiar daca e capoasa :bash:
si becul de la lampa numar spate....am zis eu bine,este cam "curvulita" :lol:
Daaa ii cam place la ginecolog :clapping:


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2017, 22:23 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2017, 12:17
Posts: 9
Car: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Am promis ca revin cu niste raspunsuri la problemele mele .
In primul rand un pin de la modulul de pe usa incins , am rezolvat problema prin curatare si indoit putin sa faca contact, siliconat chederele pt a nu opune rezistenta , curata incuietoarea cu spray de contacte . Acum vine partea interesanta .
Pt ca tot eram la service , am intrat si la o revizie , dau scutul jos cand spre uimirea mea cutia de viteze colmatata toata :shock: .
Deasupra, bateria , o dau jos si pe ea caut sa vad pe unde a curs ,soc in fundul ei ca sa vezi 2 gauri :scratch: .
Acum stau eu si ma gandesc , nu cumva din mai multe cauze plus tensiuni mici sau iregulate am ajuns la problema cu geamurile ?


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2017, 10:38 
Offline
User avatar

Joined: 30 Dec 2017, 10:23
Posts: 20
Car: Alfa Romeo GT
Salutare tuturor

Sunt proaspatul detinator al unui Alfa Romeo GT 2.0 Benzina 2005.
Sunt absolut mandru de aceasta masina si o ador mai ales ca are sigla AlfaClub pe ea.

Am urnatoarele bube si dupa ce am citit pe aici ar fii in felul legate intre ele.

1. Palpaie Kilometrajul
2. Geamurile nu le pot lasa jos sau sus desi cand fac comanda piuie de confirmare si releele se aud. Ele coboara si urca in momentul in care deschid si inchid usa iar lumina din portbagaj nu merge asemeni si claxonul.


Am verificat tot ce inseamna sigurante, nu e ars nimic.
Am scos si curatat modulul de geamuri , este gri.
Reglajul oglinzilor merge perfect.

Absolut tot merge perfect inafara de cele descrise mai sus.

Credeti ca ma puteti indruma sau eventual chiar ajuta cu rezolvarea micilor bube prezentate mai sus?

Va multumesc frumos si va urez un an nou fericit si plin de impliniri


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2017, 11:46 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
felicitari,

pentru punctul 1: iti trebuie un proxy alignment,probabil a fost schimbat ceva si nu sa facut alinierea.poate chiar modulul cu butoane.
pentru punctul 2:o masa(-) slabit undeva,un scurt...poate dupa proxy alignment sa functioneze totul..ori modulul nu este cel care trebuie.

de culoarea modulului nu stiu ce sa spun..eu nu am vazut la vanzare modul de alta culoare decat verde sau mai nou un albastru.se pare ca,dupa spusele unui coleg de pe forum ar fi si de alta culoare.
sunt unii ce vand modulul de culoare gri sau negru si spun ca este pentru alfa 147 dar ca se potriveste si pe gt.seamana intre ele doar.

este doar o parere personala.


Attachments:
alfa romeo 147.jpg
alfa romeo 147.jpg [ 280.74 KiB | Viewed 1993 times ]
alfa romeo gt.jpg
alfa romeo gt.jpg [ 299.08 KiB | Viewed 1993 times ]

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit
Top
   
PostPosted: 30 Dec 2017, 14:08 
Offline
User avatar

Joined: 30 Dec 2017, 10:23
Posts: 20
Car: Alfa Romeo GT
@bluecar multumesc frumos de raspuns.

Citisem pe undeva ca poate fi si din cauza bateriei asa ca am schimbat-o acum o ora (oricum vroiam sa o schimb pentru ca aia era NONAME nu stiam ce e , de cati Ah ssmd) in speranta ca isi va reveni.
Nu am incercat sa o las cu bornele scoase vreo 5/10 minute din pricina faptului ca imi este frica sa nu imi ceara cod cd playerul si nu il stiu si nici nu am reusit sa il scot de acolo cu tijele metalice (iese doar in partea dreapta desi trag egal din ambele parti) sa vad codul lui sau serialul.

Nu cunosc pe nimeni in Bucuresti care sa ma poata ajuta cu alinierea proxi insa daca se poate sa ma indrumati catre cineva ma deplasez catre el oricand doreste acesta.

Inafara de faza cu geamurile, kilometraj palpait claxon si lumina portbagaj totul merge absolut perfect la ea precizez din nou.

Am observat astazi ca dupa ce am mers vreo 10 km cu ea/dus intors pana la doctor geamul din dreapta nu mai coboara/urca cand deschizi/inchizi usa. Ce e drept am observat asta dupa ce am inlocuit bateria intr-un timp record (sub 10 borne scoase si puse pe cea noua)

Multumesc anticipat pentru orice raspuns


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2017, 15:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
daca este playerul original al masinii nu iti cere codul

pentru proxy sigur te va ajuta cineva din Bucuresti daca citeste topicul..

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2017, 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15205
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Trebuie sa faci procedura de reset a geamurilor in urma schimbarii bateriei: tii apasat pe ambele butoane de la sofer cateva secunde (preferabil pana coboara geamurile de tot + inca 2 secunde) si apoi ridici ambele butoane cateva secunde (preferabil pana urca geamurile de tot + inca 2 secunde).

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]