It is currently 28 Apr 2024, 15:43

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 03 Nov 2017, 05:54 
Offline

Joined: 08 Sep 2016, 21:40
Posts: 19
Car: Alfa Romeo 147
Buna baieti, am și eu o întrebare la cei care au modelul asta de alfa, întrucât eu sunt la început cu alfele in plus nu prea știu mai nimic despre mașini încet încet învăț odată cu problemele, in trecut am avut 147 1.9 JTD, bai dar rupea mașinuța asta! Acum mi-am luat GT 2.0 JTS consumul sa zicem ca nu e de speriat, însă am o curiozitate cum ar trebui sa meargă mașina asta la 165 de cai?
Mie mi se pare ca nu trage nici ca cea care o avem înainte 147 JTD 115 cai ori benzina e altfel, nu reușesc sa imi au seama dacă e normal așa sau are o problema, am luat-o pt ca in bucuresti când am făcut ,,test drive’ in aglomerația aia nu prea am avut unde sa i dau, nu pot sa spun ca nu trage dar parca nu e sprintenă așa cum trebuie la caii care are! Neavând mașini multe in precedenta e greu sa îmi dau seama cum ar trebui sa meargă modelul asta și eventual si la
ce teste sa o pun pt ca a vedea care e ,buba’ImageImage


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 03 Nov 2017, 08:40 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
https://www.alfaclub.ro/forum/viewtopic ... 18&t=16984

Spor la lecturat :peace:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Dec 2017, 13:15 
Offline

Joined: 02 Dec 2017, 12:50
Posts: 5
Salut, hai sa-ti spun si eu de unde s-ar putea sa ti se "traga".
Dupa cum spui tu vii dupa motor diesel corect? Bon.. E posibil masina sa nu aibe absolut nimic si totul sa ti se para de la faptul ca ai trecut de pe diesel pe benzina.
Eu am fost tractorist toate viata mea, recent mi-am facut Mercedes-ul Benz praf, motor diesel logic si caut sa iau o Alfa ca-mi plac mie tare. In fine, ideea e ca am condus masini pe benzina cu mai multi cai putere decat masina mea si tot mi se pareau mai lente. Motivul e unul signurul (in cazul meu cel putin), cuplul .. Diesel-ul are cuplu aproape dublu! Daca s-ar duce in turatii ca o benzina la aceelasi cuplu/capacitate ai avea dublu cai putere.

Lumea nu prea intelege aceasta notiune de HP (CP). Nu e forta cu care trage ea.. reprezinta lucru mecanic executat intr-o unitate de timp (adica o ora de obicei), iar daca ai mai multe turatii.. normal, lucru mecanic mai mare, logic, mai multi cai. Da, dar asta are sens cand o duci in turatii la mama naibii (rar in viata reala), pe cand un tractor (diesel) are forta de moare.

Eu niciodata nu calcam acceleratia la masina, plecam din ambreiaj, iar daca luai piciorul brusc dadea in nas te smucea se punea in miscare si tot nu opreai motorul. La un M3 i-am oprit motorul de parca zici ca atunci imi luasem permisul.

Asadar, vezi sa nu fie "senzatia".. Daca ai fost tractorist ca si mine.. toate benzinele astea o sa ti se para moi (pana nimeresti una cu aceelasi cuplu cu ce ai avut).

Acum tu nu lua tot de buna ce zic aici, eu vb de cum simt eu. E posibil sa ai vreun defect.


Top
   
PostPosted: 02 Dec 2017, 13:44 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
JTS-ul ca si TS-ul se dezlantuie undeva dupa 3000 rpm. Pana acolo mare lucru nu se intampla. Sunt motoare de turatie. De curand am mers cu un 1.8 TS care parca era "stransa de nas". Ma chinuiam cu ea sa accelerez si problema pleca de la debitmetru. Scoate mufa si vezi cum se comporta. Ti se va aprinde MCSF in bord.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]