It is currently 14 May 2024, 02:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 09 Jun 2011, 17:51 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2008, 13:28
Posts: 24
mersi mult.. incerc si va spun daca-mi merge :clapping:


Top
   
PostPosted: 10 Jun 2011, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2008, 13:28
Posts: 24
ARTURO Quote:
mersi mult.. incerc si va spun daca-mi merge :clapping:
Nu-mi merge :uhuh:


Top
   
PostPosted: 05 Jan 2012, 18:46 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
ARTURO Quote:
ARTURO Quote:
mersi mult.. incerc si va spun daca-mi merge :clapping:
Nu-mi merge :uhuh:
Trebuie sa mearga ...vezi ca dupa ce inchizi lasi butonul si apoi il apesi iar si tii mai lung apasat ca duraeza cateva secunde pana sa coboare :) Si daca tot nu mergi lasi de buton faci o pauza de cateva secunde si apesi iar si tii lung. Daca merge pe 147-le meu din 2001 tre sa mearga si pe Gt-ul tau mai nou :)

@ Jaggguar vezi ca tu cred ca confunzi...el vorbea de clanta exterioara si tu vorbesti de aia interioara...sau il sfatuiai sa o inlocuiasca si aia interioara daca tot a desfacut portiera ? ca nu m-am prins :)

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 05 Jan 2012, 21:46 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Cand se rupe clanta exterioara, se rupe de regula parghia din interior sau mecanismul de prindere din dreapta, care culiseaza oarecum. Ei bine, la fl (147), atat clanta exterioara cat si acele doua "mecanisme" sunt din plastic. La pre-fl, sunt metalice si n-am auzit inca sa se fi rupt la cineva.


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 14:32 
Offline

Joined: 27 Jan 2012, 14:28
Posts: 4
Car: Alfa Romeo GT
Pe 147 e acelasi maner ca pe GT. Am schimbat eu la alfa romeo GT.


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2012, 10:02 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2008, 13:28
Posts: 24
Buba 2! S-a rupt si cealalta clanta.. partial adica partea dinspre botul masinii .. se poate folosi dar se va rupe de tot daca un pasager nestiutor va trage mai tare. Sunt hotarat sa pun una de 147 doar ca sa vad daca se potriveste. Deci: are cineva de vanzare o clanta second de 147 pentru partea dreapta?


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2012, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
ARTURO Quote:
Sunt hotarat sa pun una de 147 doar ca sa vad daca se potriveste. Deci: are cineva de vanzare o clanta second de 147 pentru partea dreapta?
Se potriveste. Da-mi un telefon maine dimineata pe la 10 sunt 99% sigur ca mai aveam una disponibila.
Bafta,
Lucian 0767.698.431.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2016, 15:15 
Offline

Joined: 08 Jul 2015, 09:31
Posts: 32
Car: Alfa Romeo GT
Location: brasov
Salutare!
Un sfat din partea unei persoane ce a schimbat manerul la o alfa gt pot primi ?
Cand am cumparat masina avea acea balama ce culisa rupta ,iar baietii de la spalatorie au reusit sa rupa manerul si in cealalta parte :( Cumparasem acea balama dinainte dar nu am avut timp sa o schimb.Astazi am demontat manerul , am inlocuit acea balama ,l-am lipit unde a fost rupt ( poate va tine , in caz contrar o sa cumpar unul intreg )dar nu am reusit sa il montez ( m-am chinuit mai bine de o ora ).Nu resesc sa trag acea clema peste locasul din maner.Trebuie schimbat tot ansamblul ? Este foarte incomod sa surubaresti acolo ...sau mai trebuie demontate si alte piese de pe usa ?
Astept o parerea din parte voastra :) m-am saturat sa deschid cealalta usa mereu :(


Attachments:
026.JPG
026.JPG [ 158.72 KiB | Viewed 2189 times ]
028.JPG
028.JPG [ 137.48 KiB | Viewed 2189 times ]
030.JPG
030.JPG [ 142.74 KiB | Viewed 2189 times ]
Top
   
PostPosted: 15 Jun 2016, 16:48 
Offline

Joined: 11 Jun 2014, 14:04
Posts: 91
Car: Alfa Romeo GT
Da, trebuie sa dai jos si bucata cu butucul (partea in care bagi cheia). si cu ansamblul montat din afara, il reatasezi pe masina. Si te mai chinui sa pui parghiile de la incuietoare si clanta inapoi.

Have fun


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2016, 23:46 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Colegul juld5 ti-a descris procedura corect, insa nu te apuca de treaba cu lipitura aia acolo, va tine fix 5 deschideri daca le operezi tu sau fix o singura deschidere daca opereaza altcineva (care nu stie despre improvizatie si automat ca trage barbateste.) :)
Cauta un maner intreg sa nu muncesti de 2 ori !

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 16 Jun 2016, 01:10 
Offline

Joined: 08 Jul 2015, 09:31
Posts: 32
Car: Alfa Romeo GT
Location: brasov
Sigur o sa cumpar unul si nu o sa-l pun pe aceasta lipit ( la cat de greu se umbla acolo ), nu vreau sa ma mai chinui inca o data .Problema este ca nu pot desface acea parte cu butucul , nu pot ajunge pana acolo cu cheile.Un sfat ? ce sa demontez ca sa pot umbla acolo ? Nu sunt o persoana nepriceputa , dar chiar este dificil.
Multumesc pentru sfaturi !
Era sa uit ...stiu ca ,,alfistii,, se mai saluta in trafic ( si acasa conduc tot o alfa ) , am fost surprins placut sa primesc si in Uk salutari in trafic :) Frumos sentiment!


Top
   
PostPosted: 16 Jun 2016, 01:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6620
Location: Brasov... oarecum.
BZ-76-DIA Quote:
Cauta un maner intreg sa nu muncesti de 2 ori !
...de preferat de preFL sa nu muncesti de 3 ori. Cel de preFL este metalic...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 16 Jun 2016, 08:41 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
matei. Quote:
Problema este ca nu pot desface acea parte cu butucul , nu pot ajunge pana acolo cu cheile.Un sfat ? ce sa demontez ca sa pot umbla acolo ?
- Scoti piulita surubului corespondent marcajului (1) prin interiorul usii cu o tubulara de 10 (pt asta trebuie demontat geamul la GT, altfel nu ai acces. Sau te chinui cu o fixa daca vrei sa eviti demontarea lui.)
- Pentru demontarea butucului (2) te indrepti in zona marcata cu (3), sub un cheder de plastic vei gasi un surub cu cap torx 30, il extragi.
- Ansamblul maner-butuc o data scoase suruburile de fixare mentionate se extrage prin miscarea indicata de (4) pana la momentul in care crestele de siguranta de pe butuc ajung sa se elibereze prin orificiile corespendente ale fetei de usa externe.
- In acest punct eliberezi cu o surubelnita cele 2 tije interne de actionare a manerului ( atentie sa nu le rupi tecile de plastic in care se infig pentru fixare)
- Scoti ansamblul maner-butuc.
- Pentru a pune noul maner pe butuc vei observa ca ele sunt fixate impreuna printr-o cange (piesa metalica). Pentru eliberare scoti boltul de fixare (bati in el cu ceva mai subtire decat diametrul lui), vei observa ca este in interiorul unui arc (asta ca sa-l identifici repede). O data scos boltul cele doua piese (manerul propriu-zis si butucul) se separa.
- Remontezi in ordine inversa.

Sper ca am fost coerent, nu mai recitesc ce am scris ca tre sa fug. Spor !


Attachments:
gt.jpg
gt.jpg [ 218.73 KiB | Viewed 2138 times ]

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:
Top
   
PostPosted: 16 Jun 2016, 10:58 
Offline

Joined: 08 Jul 2015, 09:31
Posts: 32
Car: Alfa Romeo GT
Location: brasov
BZ-76-DIA Quote:
matei. Quote:
Problema este ca nu pot desface acea parte cu butucul , nu pot ajunge pana acolo cu cheile.Un sfat ? ce sa demontez ca sa pot umbla acolo ?
- Scoti piulita surubului corespondent marcajului (1) prin interiorul usii cu o tubulara de 10 (pt asta trebuie demontat geamul la GT, altfel nu ai acces. Sau te chinui cu o fixa daca vrei sa eviti demontarea lui.)
- Pentru demontarea butucului (2) te indrepti in zona marcata cu (3), sub un cheder de plastic vei gasi un surub cu cap torx 30, il extragi.
- Ansamblul maner-butuc o data scoase suruburile de fixare mentionate se extrage prin miscarea indicata de (4) pana la momentul in care crestele de siguranta de pe butuc ajung sa se elibereze prin orificiile corespendente ale fetei de usa externe.
- In acest punct eliberezi cu o surubelnita cele 2 tije interne de actionare a manerului ( atentie sa nu le rupi tecile de plastic in care se infig pentru fixare)
- Scoti ansamblul maner-butuc.
- Pentru a pune noul maner pe butuc vei observa ca ele sunt fixate impreuna printr-o cange (piesa metalica). Pentru eliberare scoti boltul de fixare (bati in el cu ceva mai subtire decat diametrul lui), vei observa ca este in interiorul unui arc (asta ca sa-l identifici repede). O data scos boltul cele doua piese (manerul propriu-zis si butucul) se separa.
- Remontezi in ordine inversa.

Sper ca am fost coerent, nu mai recitesc ce am scris ca tre sa fug. Spor !
Multumesc frumos!!!
Surubul de la pasul 1 am reusit sa il dau jos fara sa demontez geamul ( dar greu ...).
Revin dupa ce o sa rezolv , probabil va dura cateva zile pana ce voi gasi un maner si il voi primi.


Top
   
PostPosted: 22 Jun 2016, 02:15 
Offline

Joined: 08 Jul 2015, 09:31
Posts: 32
Car: Alfa Romeo GT
Location: brasov
Va multumesc pentru sfaturi! Astazi am reusit sa montez manerul , in sfarsit !Am facut-o fara sa demontez geamul , dar mi-a luat mai mult de doua ore .Sper sa nu mai patesc asta ... si sper sa nu o patiti si voi :)
Succes in frafic!!


Attachments:
098.JPG
098.JPG [ 128.1 KiB | Viewed 1997 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]