It is currently 30 Apr 2024, 18:01

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 15 Apr 2024, 18:35 
Offline

Joined: 27 Oct 2023, 15:07
Posts: 4
Car: alfa 156
Salutare tuturor !

Povestea este in felul urmator: am inceput de aproape 3 ani un proiect de lunga durata sa fac un civic din 88 strict pentru circuit si in urma cu un an urmarind "atelierul de detailing" unde alfa era foarte apreciata de prezentator, am zis ca sa am si ceva penteu strada ca si mic proiect si am zis ca ar fi interesant sa ma familiarizez cu brandul. Si uite-asa am intrebat un amic alfist de 156-ul lui si coincidenta facand sa fie la vanzare, a ajuns la mine. Dupa cateva viraje, nu vorbim de viteza, mai ales in cazul 1.9 diesel, dar despre ce transmite volanul, am inteles despre ce e vorba: suspensia dublu brat pe fata si pasiva spate pe o masina normala, spiritul alfa de a avea masini pentru soferi. Si gata, I was sold!
Asa ca pe viitor sigur va fi un busso in familie, dar momentan ma gandesc cat merita investit in acest diesel. Sunt cateva chestii la ea facute, turbina refacuta, cateva pe la mecanica, discuri mai ok, dar ce as face eu ar fi suspensii mai ok (coilovers, bara torsiune, toata mecanica schimbata, bushings) si poate putin puterea motorului, ceea ce poate e o tampenie sau nu, sau doar putin aranjata si mai bine astept busso sau 2.0 (mai usor de fata << subvirare) si investesc acolo. Oricum e proiect cqre probabil sa dureze cateva luni, si modificatul masinilor probabil toata viata. 😂
Anyway, voi cum vedeti lucrurl asta, ca aveti mai multa experienta si varietate mai mare de motorizari 156 ?

Toate cele bune!


Attachments:
IMG_0838.jpeg
IMG_0838.jpeg [ 5.65 MiB | Viewed 196 times ]
IMG_0850.jpeg
IMG_0850.jpeg [ 2.64 MiB | Viewed 196 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 15 Apr 2024, 19:48 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Salut si felicitari pentru achizitie!
Daca vrei sa ajungi pana la urma la Busso, eu as zice ca asta diesel merita atentia pentru intretinere si maxim niste arcuri mai scurte daca tii neaparat, insa daca mergi pe drumuri proaste, linii de tramvai, borduri etc., mai bine nu. Doar intretinere ca la carte, motorina buna si cam atat. Nu te avanta la coilovers si alte avioane de genul. Brate si bucse bune, poliuretan la antiruliu de exemplu si cam atat.

La 2.0 TS sau JTS mare lucru n-ai ce sa faci. Fiind aspirate, costa destul de mult sa adaugi putere (axe C&B, alte galerii evacuare, chip) si pana la urma nu prea vad rostul. La cum e traficul in general, eu si cu 166 CP fac fata cu brio. Am facut fata si cu 150/155 CP cand am avut 156, ba chiar si cu 140 CP de la un 1.8 TS. Sunt masini care te tin in priza si te poti bucura de ele cel mai mult pe drumuri virajate chiar daca n-au nici 200 CP.

In alta ordine de idei, un 156 Busso bunisor are un pret mai piperat decat te astepti si nu orice mecanic le cunoaste dedesubturile. Da, e peste un 2.0 TS/JTS ca putere, sunet, simtiri, dar si costurile sunt altele. Merita? DA, cu conditia sa tii la ea ca la ochii din cap. Devin de colectie!

Indiferent de motorizare, sa nu alegi automata, oricare ar fi ea si grija mare la rugina (praguri, oale telescoape spate si fata, podea). Iti las aici si Multiecuscan. Conectezi cu o interfata ELM 327.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 15 Apr 2024, 21:03 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6614
Location: Brasov... oarecum.
Sa o folosesti sanatos. Ii 8V sau 16V?

Din cate stiu 2.0, 2.5, 3.0, 3.2 v6 au cam toate aceeasi greutate, variatia intre ele e minima, ca in mare e acelasi bloc. Basca la 2.0 se adauga toate elementele dedicate unui sistem turbo.
Deci aia cu subvirarea e relativa.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 15 Apr 2024, 22:05 
Offline

Joined: 27 Oct 2023, 15:07
Posts: 4
Car: alfa 156
Multumesc pentru fisier si pentru sfaturi.

Sunt si arcuri mai sport special pentru telescoapele de fabrica, o sa le comand pe alea ( ea a fost inaltata cu arcurile de la crosswagon, exact din motivele ce tin de drumurile de la noi si nu stiu cat de compatibile sunt cu telescoapele ei )
Puterea la ce m-am referit mai exact, mometan motorul e putin bolnav, are nevoie de o resoftare si probabil injectoare noi, si puterea de marit ar fi neglijabila. Super sa aud ca si 1.8 si 2.0 sunt ok in trafic ca si putere si ca transmit; la cele de benzina asa este coata foarte mult sa adaugi cai aspirat, nu as umbla la motor, doar mentenanta necesara sa fie 100%, doar suspensie. Oricum nu este un 4c iar pe strada nu poti merge la limita, dar te poti bucura de senzatia pe care o transmite directia, etc.
Da, un busso 2.5 inseamna ca mai asteapta, ar costa prea mult acum ca sa o superingrijesc. Probabil cum am citit pe mai multe forum-uri, le iei progresiv ca motorizari, descoperi nuantele pe rand.
La capitolul rugina am si asta in vedere momentan e ok. Iar la capitolul automata, poate fi cel mai fiabil lucru, tot cutia manuala e standardul pentru experienta, parerea mea.

Motorizarea este de 8v.
Da, din ce am citit pare sa fie aproximativ 30 de kg diferenta intre motoare, nu stiu cum se simte asta. Da, cred ca devine relativa, mai ales daca modifici suspensia.


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 15 Apr 2024, 22:14 
Offline

Joined: 27 Oct 2023, 15:07
Posts: 4
Car: alfa 156
Si pentru ca scopul acestor proiecte e de joaca, aici un mic experiment cu un volan si scaun scoica, le-am tinut cateva zile sa vad cum se simte. Volanul este 330mm, cred ca pentru feel un 350mm se simte mai bine. Poate pentru unii este o blasfemie sa faci asta , dar unii prefera un aspect mai "clubsport", desi nu asta e intentia masinii.
Momentan totul e inapoi in stare originala. 😂


Attachments:
IMG_8990.jpeg
IMG_8990.jpeg [ 2.42 MiB | Viewed 163 times ]
IMG_8988.jpeg
IMG_8988.jpeg [ 2.65 MiB | Viewed 163 times ]
IMG_8774.jpeg
IMG_8774.jpeg [ 3.68 MiB | Viewed 163 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 16 Apr 2024, 19:13 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Scaune tip scoica, da.
Volanul ala, nu. Contrastul si proportiile arata oribil. Clar e mai bine sa ramane pe Civic.

Cu arcurile, daca ai de gand sa te joci, sa fii foarte atent ce folosesti. Fiind caroserie break, altfel vine centrul de greutate si te arunca de n-o sa-ti mai trebuiasca. Sau posibil sa ma insel, in materie de tuning nu prea ma pricep.
Singurele investitii la care sigur s-ar merita efortul ar fi bare de torsiune rigide si suspensie (telescoape) adjustabile, indiferent de motorizare.


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 16 Apr 2024, 20:27 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 20:00
Posts: 554
Car: 932
Location: Bucuresti
Salve! sunt interesat de niste poze /detalii despre bucutul volanului :roll: Am cateva volane "hoate" si ma bate gandul la un 156 de circuit....candva :naughty:

mersi anticipat!

_________________
Alfa is my Church. Alfa is where i heal all my hurts


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 17 Apr 2024, 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7046
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
este un break diesel, nu stiu ce așteptări ai... nici când a fost in anii ei de glorie nu a excelat prea mult...
Consuma putin, te duce cu drag din A in B si iti pune un zambet misto pe buze daca este in mințile ei.

Drive safe!

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 156 1.9 SW
PostPosted: 17 Apr 2024, 12:39 
Offline

Joined: 27 Oct 2023, 15:07
Posts: 4
Car: alfa 156
Artanis94, cu scaunele scoica pentru strada ar fi cred mai ok unele care sa fie ajustabile ca inclinare, dar pentru circuit bineinteles sunt foarte ok. Sinele metalice de prindere a scaunului nu m-a lasat sa cobor fundul ca sa fie mai inclinat putin si stateam destul de drept, oricum exista kituri speciale de montare pentru 156 ca sa poti monta scoica, dar eu am folosit doar sinele ei originale. Plus ca, kitul are si pentru montat centura in 5 puncte. Da, nu prea se pupa volanul cu bordul.
Da, e tricky cu arcurile, trebuie sa fie compatibile cu telescoapele, si tot pachetul cu masina. E sensibila treaba, daca nu o faci cum trebuie.

Catalinb, lasand estetica la o parte, raza volanului original iti ofera un feedback bun pentru ce fac rotile, acesta este 330mm, facandu-l prea mic si fiind mai mare forta cu care tii volanul. Am citit ca un 350mm ar fi ok. Volanul original are cred peste 360mm; chiar multi pe circuit au lasat volanul original, desi masina era modificata (cusca, etc). Acesta este butucul. Am stat putin sa il centrez ca nu nimeream exact sa fie drept, dar se potriveste, este compatibil si volanil se aliniaza cum trebuie.
Link: https://evilspeed.eu/products/momo-stee ... ith-airbag

Nesquick, nu, nu am asteptari, n-ai ce cal de curse sa faci din ea, si in niciun caz pe drumuri publice. Poate putine asteptari am de la civicul ala ca in iteratia lui finala va avea aprox 800 de kg si 250 de cai, poate! Dar aici nu. Am vrut sa am un mic proiect sa surubaresc la ea, caci cu job-ul stau doar in fata calculatorului, si mai pui mana pe o cheie ceva. Si ce masina sa iei sa o gadili ? am zis sa fie alfa, si sa fie investitie minima initial, si a meritat maxim. O apreciez pentru ce este si asa e iti aduce un zambet.


Attachments:
IMG_1054.jpeg
IMG_1054.jpeg [ 3.25 MiB | Viewed 70 times ]
IMG_1057.jpeg
IMG_1057.jpeg [ 2.03 MiB | Viewed 70 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]