It is currently 28 Apr 2024, 01:35

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Electrovalva N75
PostPosted: 01 Mar 2021, 18:50 
Offline

Joined: 08 Sep 2019, 16:37
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 156
Salut!
Sunt posesor de alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v M-jet 140 cp de 3 ani.La mașina s-a schimbat mereu ce a fost necesar, ulei, filtre, distribuție, ambreiaj, amortizoare, brate suspensie, busce bara stabilizatoare față. În 3 ani de zile mașina s-a comportat foarte bine, nu am avut probleme. Problema sta în felul următor : electrovalva n75 nu lucrează, sau nu primește semnal, am încercat alta de pe mașina unui prieten, am încercat alt map, am încercat cu mufa de la debitmetru scoasa, am refăcut tot traseul de vacuum, am schimbat pompa de vacuum, în nici un fel electrovalva nu acționează geometria, doar dacă pun 12v de la baterie pe ea atunci trage geometria la maxim. Nu mai știu cum sa o rezolv, am fost la mai mulți mecanici și nimeni nu are idee. Va rog, dacă ati întâmpinat asa ceva, sa îmi dați și mie o idee. Mulțumesc.


Top
   
 Post subject: Re: Electrovalva N75
PostPosted: 29 Mar 2021, 00:58 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
Scoți MAF și vezi dacă mașina merge diferit, nu dacă acționează geometria. Dacă trage mai bine, e clar cine e vinovat.
Am avut aceeași problemă, am primit sfat de la Cătălin, am scos mufa, mașina a început să tragă mai bine. MAF cu probleme.

Personal, aș paria că e MAF, dar l-aș curăța înainte să dau o bască de bani pe el. Se desface cu un torx special, de siguranță.


Top
   
 Post subject: Re: Electrovalva N75
PostPosted: 13 May 2021, 22:27 
Offline

Joined: 08 Sep 2019, 16:37
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 156
Salut, am încercat și cu maf nou, Bosch, am încercat și o calibrare a maf, pur și simplu electrovalva nu primește semnal...


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]