It is currently 27 Apr 2024, 17:46

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: 1.9 JTD 115 HP
PostPosted: 01 Mar 2021, 09:24 
Offline

Joined: 01 Mar 2021, 09:20
Posts: 2
Car: Mazda 6 1.8 // 156
Salutare!
Eu imi caut acum o Alfa 156 1.9 JTD 115 HP. Din ce am auzit pana acum, suspensia e putin problematica, in schimb motorul e fiabil.
Daca mai are cineva motorul asta si imi poate spune despre fiabilitate + costuri intretinere, ii sunt recunoscator.


Top
   
 Post subject: Re: 1.9 JTD 115 HP
PostPosted: 01 Mar 2021, 17:32 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Bun venit pe forum!
Motoarele sunt tanc doar daca sunt bine ingrijite, poate chiar obsesiv: ulei schimbat la timp sau chiar inainte de termen, distributia la fiecare 3-4 ani. Ceea ce e greu de gasit in Romania o masina veche cu istoric cat de cat complet.
Suspensiile de 156, 147 si GT intr-adevar sunt ceva mai fragile, dar depinde mult si de stilul de condus, drumurile pe care vei merge etc. Mai pot aparea diverse probleme electrice, care te invit sa arunci un ochi pe intreg topicul dedicat Alfelor 156, sa-ti faci o idee la ce sa te astepti.

Nu am condus diesel, doar 1.8TS si am fost destul de incantat de ea, model pre-facelift, din 2001.

Daca doresti neaparat diesel, iti recomand sa cauti cel in 16 valve, de 140 CP si 6 trepte. Poate chiar si un model facelift, euro 4 :D


Top
   
 Post subject: Re: 1.9 JTD 115 HP
PostPosted: 01 Mar 2021, 17:52 
Offline

Joined: 01 Mar 2021, 09:20
Posts: 2
Car: Mazda 6 1.8 // 156
Artanis94 Quote:
Bun venit pe forum!
Motoarele sunt tanc doar daca sunt bine ingrijite, poate chiar obsesiv: ulei schimbat la timp sau chiar inainte de termen, distributia la fiecare 3-4 ani. Ceea ce e greu de gasit in Romania o masina veche cu istoric cat de cat complet.
Suspensiile de 156, 147 si GT intr-adevar sunt ceva mai fragile, dar depinde mult si de stilul de condus, drumurile pe care vei merge etc. Mai pot aparea diverse probleme electrice, care te invit sa arunci un ochi pe intreg topicul dedicat Alfelor 156, sa-ti faci o idee la ce sa te astepti.

Nu am condus diesel, doar 1.8TS si am fost destul de incantat de ea, model pre-facelift, din 2001.

Daca doresti neaparat diesel, iti recomand sa cauti cel in 16 valve, de 140 CP si 6 trepte. Poate chiar si un model facelift, euro 4 :D
Am Mazda pe benzina momentan. Vreau sa imi iau un diesel cel putin la fel de sportiv precum Mazda. 8v e mai fiabil decat 16V din cate stiu.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]