It is currently 28 Apr 2024, 01:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Salut
PostPosted: 28 Jun 2020, 17:41 
Offline

Joined: 14 Jul 2019, 15:27
Posts: 11
Car: Alfa romeo 156 1.9
Revin si eu cu o problema mi-a ramas portbagaju blocat tija actioneaza in portbagaj se aude lucrand.da nu se deschide..ceva idei.. clapeta de la picioare e moale ca si cand nu s-ar fi prins in portbagaj .gen..ar
fi deschis


Top
   
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: 28 Jun 2020, 20:41 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Presupun ca nu ai sigla care gliseaza, altfel era destul de simplu. Cel mai probabil e incalecat pe acolo. Cu ajutorul unui brat lung, o lanterna si o surubelnita lata si lunga poti deschide din interior prin mijlocul banchetei. Cel mai greu va fi sa dai jos protectia de plastic. O sa revin cu o fotografie a sistemului ca sa stii in mare unde sa apesi/tragi.

Parghia din stanga trebuie sa actioneze asupra celei din dreapta. Daca reusesti asta, se deschide. Preferabil sa te ajute cineva care sa traga usor in sus de capota portbagajului. E posibil sa ti se fi rupt cablul, desi se intampla foarte rar.


Attachments:
boot-lid-lock-microswitch.jpg
boot-lid-lock-microswitch.jpg [ 130.3 KiB | Viewed 1237 times ]

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)
Top
   
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: 04 Jul 2020, 09:57 
Offline

Joined: 14 Jul 2019, 15:27
Posts: 11
Car: Alfa romeo 156 1.9
....e cam greu ca am trusa un subwoofer si o drujba in portbagaj..problema mai mare e ..ca e portbagaju compartimentat...cum ajung in portbagaj..? E an 2003.. nu se gliseaza sigla..


Top
   
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: 04 Jul 2020, 10:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
am patit acum mult timp cand aveam Lancia si am reusit sa il deschid prin gaura de la lampile numar.cu un carlig facut dintr-o bucata de sarma.
la 156 nu ai numarul pe portbagaj dar cred ca poti sparge o lampa.....gasesti in dezmembrari ieftine.asta ar fi ultima solutie..

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: 04 Jul 2020, 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Lampile la 156 sunt pe bara si ies foarte usor ca doar mai trebuie sa schimbi becul din cand in cand. Dar apoi ce faci, dai gaura in structura de la portbagaj cu bormasina? :lol:
Eu as zice sa faci o miscare de apasare si tragere a portbagajului in timp ce actionezi din cheie deschiderea portbagajului. Alta idee nu mai am decat sa apelezi la cineva care se ocupa cu deschisul masinilor in mod profesionist, si nu, nu ma refer la vreun hot :D

Sau demonteaza bancheta si spatarul si astfel ai mai mult loc de miscare a lucrurilor din portbagaj ca vei vedea structura din spatele spatarului.
Ai doua suruburi imbus sub bancheta, tragi in sus de margine dupa ce le-ai scos si ai bancheta in mana. Apoi 2 suruburi imbus jos la spatar si 2 suruburi in cruce la ornamentele laterale din plastic de pe montantii spate. Spatarul iese NUMAI dupa ce scoti ornamentele. Se trage in sus sa iasa de pe carlige. Treaba de maxim 30 minute. Sper sa nu fi uitat vreun detaliu.

Intrebare: nu cumva a fost trantit portbagajul? Ca asa fac unii si e foarte gresit pentru ca se lasa cu toata gretutatea. Nu e ca la sistemele cu arc unde trebuie sa-l impingi ci sa-l lasi sa se inchida frumos de jos. :scratch: De asta pot sari parghii sau se incaleca ori se rupe sau indoaie ceva in tot sistemul de acolo.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]