It is currently 09 May 2024, 23:04

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 Jan 2020, 19:02 
Offline
User avatar

Joined: 14 Aug 2014, 18:45
Posts: 152
Car: Alfa Romeo 156
Poveste lunga: Prima mea masina a fost o Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark neagra de 120 cai. Am cumparat-o "la prima vedere", in timpul facultatii din bani stransi. Aveam nevoie de o "Daily driver" (si nu se incadra bine ca masina de naveta...probleme mecanice, estetice...) Masina aia m-a facut sofer si part-time mecanic, a avut multe probleme....ambreiajul, discuri de frana, i s-a rupt distributia in mers....etc..i-am schimbat interiorul, o facusem ''murdered out'' etc . apoi am absolvit si m-am angajat asa ca mi-am putut permite altceva. Alfa am dat-o varului meu...mi-a parut rau...poate deasta a si lovit-o in prima luna de cand i-am dat-o. Am luat un Audi A6 ca aveam nevoie de portbagaj mare. Chestia e ca are cutie automata si imi era dor de una manuala si mai usoara...asa ca... mi-am cumparat inca o Alfa Romeo 156....tot una neagra, cu motor 1.8 Twin Spark de 144 cai si cutie manuala. o folosesc ca " city car, daily driver" si A6 pentru drumuri lungi. Va las aici link sa vedeti noua mea Alfa si ce ii fac: https://www.youtube.com/watch?v=jCUHnML ... OyOtVKdC7f


Top
   
PostPosted: 19 Jan 2020, 19:57 
Offline
User avatar

Joined: 14 Aug 2014, 18:45
Posts: 152
Car: Alfa Romeo 156
Astazi am avut putin timp liber asa ca am facut ceva ce voiam sa fac de cand am cumparat prima mea Alfa si anume sa-i restaurez sigla de la portbagaj. Link aici: https://youtu.be/oopp8eSIUWI


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2020, 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Te sfatuiesc sa prezinti in cuvinte scrise jurnalul Alfei tale, eu mi-am pierdut si rabdarea si interesul urmarind clipurile tale. Oricat ai vrea sa ai vizualizari, nu poti sa ai pretentia ca un om sa se uite cateva minute cum faci presiunea si echilibrezi niste roti. La fel si in clipul cu emblema, am adormit cat ai invartit surubelnita aia ca sa scoti mocheta capacului de portbagaj:)
E interesant proiectul atata timp cat prezinti ce e important.


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2020, 16:09 
Offline
User avatar

Joined: 14 Aug 2014, 18:45
Posts: 152
Car: Alfa Romeo 156
Salut! Restaurarile masinilor nu sunt entertaining decat daca sunt facute de Discovery sau cine stie ce canal strict pentru show. You are missing the point. Nu caut vizionari. tot canalul meu de Youtube reprezinta un jurnal pe care il voi viziona la batranete. Nu ma intereseaza sa fac show din "reconstructia" unei masini. :naughty: Poti sa consideri plictisitor, ideea e sa ma uit cu placere peste ani de zile si sa zic..uite ce eram capabil sa fac.


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2020, 16:55 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Dar nici nu ai precizat din prima, asa ca prima reactie a fost ca tu de fapt incerci sa faci vizionari. Nimeni nu avea de unde sa-ti cunoasca intentiile, si oricum a fost un feedback constructiv.

Eu sper ca te-ai invatat minte cu distributia, imi aduc aminte de topicul masinii de dinainte si a problemelor pe care le-ai avut :)
Tot ca un feedback pe care sper sa-l consideri constructiv, daca chiar vrei s-o restaurezi mai bine pune niste bani deoparte si cumpara piese de calitate ca s-o aduci macar pe linia de plutire dpdv mecanic si estetic.

Mantzocareli din astea cu vopsitul la mana a emblemelor in loc sa le schimbi cu unele noi e cam opusul unui "project car" si planurilor pe care zici ca le ai.

Numai bine!

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2020, 19:15 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Sper ca esti deschis si sugestiilor: prezoanele, mai ales cele cu filet pas marunt nu se desfac, si in nici un caz nu se strang cu pistolul.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2020, 21:41 
Offline
User avatar

Joined: 14 Aug 2014, 18:45
Posts: 152
Car: Alfa Romeo 156
Razvan29 Quote:
Dar nici nu ai precizat din prima, asa ca prima reactie a fost ca tu de fapt incerci sa faci vizionari. Nimeni nu avea de unde sa-ti cunoasca intentiile, si oricum a fost un feedback constructiv.

Eu sper ca te-ai invatat minte cu distributia, imi aduc aminte de topicul masinii de dinainte si a problemelor pe care le-ai avut :)
Tot ca un feedback pe care sper sa-l consideri constructiv, daca chiar vrei s-o restaurezi mai bine pune niste bani deoparte si cumpara piese de calitate ca s-o aduci macar pe linia de plutire dpdv mecanic si estetic.

Mantzocareli din astea cu vopsitul la mana a emblemelor in loc sa le schimbi cu unele noi e cam opusul unui "project car" si planurilor pe care zici ca le ai.

Numai bine!

Salut! Nu am apucat să precizez intențiile din lipsa timpului. Problemele primei mașini cu distribuția au fost lipsa mecanicilor cinstiți și neglijența foștilor proprietari alături de faptul că nu știam că trebuie schimbată cu "cale". Am vopsit sigla pentru că vreau să păstrez pe mașină o proporție cât mai mare de piese originale...mă rog cele pe care le-am găsit pe mașină în momentul achiziției cel puțin unde se poate, unde nu, voi înlocui...deasta am reparat panourile ușilor în loc să schimb cu unele cumpărate. Da voi investi în mașină, până acum nu m-am zgârcit, am schimbat uleiul și filtrele cu unele recomandate de producător.


Top
   
PostPosted: 22 Jan 2020, 10:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2014, 14:55
Posts: 1090
Car: Spider 916
Location: Bucuresti
Departe de a fi project car, nu o lua in nume de rau :)
In unul din filme prezinti cateva minute bune cum speli niste jante vopsite la spray.
Ca ai grija de ea, ii speli interior, jante, vopsesti sigle, foarte bine, dar...

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]