It is currently 09 May 2024, 16:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 00:59 
Offline

Joined: 14 Jul 2019, 04:32
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 1.6 Twin
Va salut domnilor.
Problema este una dureroasa...
Dețin un Alfa Romeo 1.8 144Cp Twin Spark 16 V an 99
Deci problema suna cam asa.


I-am împrumutat mașina cuiva.
Și da... Chiar el a stricat o.
Mai exact... Era pe sosea și circula cu viteza mare undeva pe la 140-150 Km/h fiind în treapta 5-a și persoana asta "geniala" a încercat sa o bage în treapta 4 crezând ca " se duce mai tare dacă ii da inferioara și după ii da a 5-a) dar problema și mai mare este ca nu ia dat a 4 a la viteza aia și ia dat a 2 a... Oricum... Sa auzit ditamai "cârâitul" și mi a spus ca avea ambreiajul pana la podea.. Acum nu știu ce sa cred


Va da-ți seama că mi a sărit de la punct, am fost la un mecanic sa rezolve problema, a pus-o iar la punct...


Dar problema este următoarea: NU MAI TRAGE CUM TRĂGEA ÎNAINTE. Spre exemplu trebuie sa o turez undeva la 3000-3500 sa aibă "vlaga sa tragă" din a 1a.. Plus de asta... Mai nou... Îmi oscilează turația de la 800 de ture la 2000 de ture, după de la 2000 pica la 1500 și urca iar la 2000 și o tine asa pana mâine... Sa zicem ca asta ar avea legătură cu clapeta de accelerație... Dar totuși... Dece nu ar mai trage? Dacă încerc sa plec cu 1000 turații din 1 a merge greoi rău de tot având piciorul pana în podea... Dar pe liber se duce acu la turația maxima..
Nu prea ma pricep la mașini... Sunt începător (18 ani)...
E posibil sa nu fi rezolvat problema mecanicul cu "săritul de la punct"?


Sau e posibil sa între aer fals? ( am GPL pe mașină dar nefuncțional.. Nu am butelia... Ma gândesc sa nu tragă pe la instalația GPL de la motor aer fals) sau sa ia aer de la cot?


Dvs ce părere aveți? Repet... Nu mai trage cum trăgea... Înainte trăgea și la turație mica... Acu trage doar dacă o turez mult și bine...

Plus de asta acum dacă iau total stânga sau dreapta de volan îmi scade exponențial turația stand pe loc și uneori moare și motorul.

Sa fie supape?

Injectoare?

Debitmetru?

Și în mers parca se aute un " țrrrr" de la motor. Acesta nu se auzea înainte...

Aștept un răspuns... Mulțumesc anticipat!


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 03:51 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Sa-ti fie invatatura de minte. Masina si nevasta nu se imprumuta! :sig:

Lasand gluma, nici mecanicul nu cred ca a facut-o. Ce reparatie e aia cand o duci stricata si o iei tot asa?! :bash: Si apropo, presupun ca cine strica plateste, nu? Asa e just! Distributia se pune cu cale si cu comparametru si tot tacamul ce presupune pentru motorul tau. Oscilatia turatiei daca nu se rezolva din resetarea parametrilor, s-ar putea sa fie din cauze mecanice, ce nu apar pe tester. Ceva trebuie sa apara pe diagnoza, asta daca e in stare mecanicul.
De vazut ce valori are lambda, debitmetrul, pozitia calapetei etc. El trebuie sa stie ca de aia e mecanic. Cu compresia cum sta?
Completeaza localitatea, ca poate eu sau altcineva te putem indruma la cineva sa repari problema.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 06:53 
Offline

Joined: 14 Jul 2019, 04:32
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 1.6 Twin
Sunt din Ploiești - Prahova.
E treaba ca ma dus și ceva bănuți apx 10 mil... Acum nu știu dacă m am păcălit la bani sau nu... Dar vreau sa o fac cu orice preț. Pe tester nu găsește nimic... Și treaba urata e ca sunt în criza de timp și trebuie sa o fac cât mai repede... Deci sa înțeleg ca mecanicu nu a pus-o bine la punct? Credeți ca ar putea fi de la altceva? Repet... Parca și a dat duhul... Nu mai are "zvâcul și forțată aia" care o avea odată... Are dar dacă o turez peste 3500 și atunci ma apuc sa schimb vitezele ceea ce nu prea e bine. Am intrebat pe cineva și mi a spus ca problema sar trage de la "aerul fals" spunând după ca "nu merge rotund"...


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 09:23 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Fa-i un test de compresie, o sa constati ca nu mai ai compresie, deci ai minim niste supape indoite, dar poate fi si un piston busit, si o biela indoita, daca s-a desprins din material inseaman si un cilindru zgariat, si tot asa; asta presupune desfacut chiulasa, desfacut motor, ceea ce nu renteaza, mai bine alt motor.

Succes!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 09:42 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3158
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Eu am dat de mai multe ori din 5 in 2, pt ca am gresit treptele si uneori a carait, corect, dar nu se buseste motorul din atata lucru.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 09:55 
Offline

Joined: 14 Jul 2019, 04:32
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 1.6 Twin
Deci în principiu dvs ce m-ați sfătui sa fac? Ma refer sa rezolv odată problema asta cu trasu'. Trebuie sa rezolv problema într-un timp cât mai scurt posibil...


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 02 Aug 2019, 10:54 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Atuncea schimba motorul daca-i timpul scurt desi nici asa nu va fi prea rapid pentru ca tot ai de umblat (birocratia RAR). Il schimbi in service autorizat si iei hartie de la ei si cu aia te duci la RAR, modifica in carte etc. Ideal e sa pui unul fara serie, asa daca mai treuie inca o data sa-l schimbi eviti sa cheltui bani si timp.
Motorul il iei daca cel putin il auzi cum functioneaza si ideal e sa mergi cu masina donatoare. Mergi cu cineva care se pricepe.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Nu trage
PostPosted: 05 Aug 2019, 17:35 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Fiecare cu parerea lui , dar mai bine cauta un mecanic priceput la Alfa Romeo sa iti zica ce probleme are motorul , daca trebuie desfacut ,sa il desfaca si sa vada ce piese au probleme si abia dupa aceea faci calcule daca se merita reparat sau cumparat alt motor .
Nu sunt de meserie ,dar ma gandesc ca exista posibilitatea ,sa nu fie treaba asa de serioasa incat sa nu se merite reparat . Un motor SH nu imi prezinta incredere mai ales ca 156 este o masina destul de veche (la fel ca 166 sau 147) cu multi kilometri la activ.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]