It is currently 11 May 2024, 16:10

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Problema alfa romeo 156
PostPosted: 03 Nov 2018, 16:55 
Offline

Joined: 03 Nov 2018, 16:45
Posts: 2
Car: Alfa romeo 156.
Salut.. Am o problema la alfa romeo 156 modelul sportwagon de 115 cp.
An fabricatie 2003. motor 1.9 jtd.
Incep prin urmatoarea problema.. imi scartatie bucsele de la bara stabilizatoare .. acum ceva timp aproape 1 an de zile am vrut probleme cu bara stabilizatoare pentru ca "batea, troncanea" am schimbat o gramada de bucse pe ea.. dar degeaba tot se auzea acel trocanit .. pana la urma mecanicul mi a spus sa schimb bara .. pentru ca bucsele vin pe ea capsata .. din fabrica.. am facut cum a zis el.... si surpriza a fost ca a avut dreptate.. acel troncanit s-a dus.. nu mai batea absolut nimic.. dar acum dupa un an cred.. au inceput sa scartatie bucsele.. adica doar cea din dreapta de la pasager.... se poate o rezolvare? .. m-am intors la acel mecanic mi-a spus ca nu are ce face.. a incercat sa unga cu ceva spray acolo bucsele dar mi-a spus ca nu ajunge la ele .. si nu are ce face pentru ca bucsele sunt turnate pe bara si nu are cum sa ajunga acolo..
Am nevoie mare de ajutor va rog frumos.
Ma scuzati daca am scris ceva gresit .. astept un raspuns


Top
   
PostPosted: 03 Nov 2018, 19:24 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
In primul rand mecaniul ori nu stie, ori te-a pacalit. Bucsele se schimba. Bara o schimbi numai daca e mancata de rugina si subtiata in zona bucselor. Cred ca ai schimbat bara degeaba.
Apoi nu stiu daca intr-adevar bucsele de la bara stabilizatoare scartaie, ci poate mai degraba cele de la brate.
Pune doua bucse poliuretanice si uiti de ele. Am mai bine de 5 ani de cand le-am pus si nu bate, nu scartaie, nu nimic. :peace:
Exemplu: http://alfisti.ro/shop/85-suspensie-directie-156
Si le poti unge cu o vaselina de genul asta https://xado.ro/vaselina-ungere-centralizata.html

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 04 Nov 2018, 09:28 
Offline

Joined: 03 Nov 2018, 16:45
Posts: 2
Car: Alfa romeo 156.
Faza este in urmatorul fel.. cand mi-a schimbat bara stabilizatoare cum am spus si mai sus.. mi-a schimbat 2 seturi de bucse pe bara dar tot troncanea si pana la urma am ales sa schimbam bara cu totul.. si cred ca, cand mi-a pus bara noua a uitat sa unga bucsele ...
Un mecanic bun.. in Timisoara care stie sa lucreze bine pe aceste masini? se poate o recomandare?


Top
   
PostPosted: 04 Nov 2018, 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 20:00
Posts: 559
Car: 932
Location: Bucuresti
Si eu aveam bocaneli pe fata si s-au rezolvat cu schimbarea bieletelor antiruliu! De asemenea, am aceeasi problema cu bucsi care scartaie mai rau ca usa de la casa batraneasca a bunicamii! :lol: Cel mai probabil sunt bucsile de la bratele mici de sus!

_________________
Alfa is my Church. Alfa is where i heal all my hurts


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2018, 15:48 
Offline

Joined: 17 Apr 2012, 18:15
Posts: 222
Car: 159 1.9jtdm
Location: IASI
Bucsele cu care vin bratele superioare, se uzeaza atat de repere, incat masori uzura in metrii carcursi. Inlocuirea lor cu bucse poliuretanice, si schimbarea pozitiei surubului, iti faciliteaza ungerea lor cu vaselina in doar 20minute, pentru un interval de un an. Insa uzura lor......uiti de ele, si astfel de zgomote si directie imprecisa.
. Bucsele la bara stabilizatoare, se gasesc pe MOOG, si in ambalaj sunt pe original.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]