It is currently 21 May 2024, 07:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 15 Jun 2017, 21:52 
Offline

Joined: 23 Apr 2017, 20:55
Posts: 21
Car: ALFA ROMEO 156 FL
Location: Craiova
Salutare tuturor. nu sunt posesor de alfa de aceea va intreb: care e diferenta dintre un motor jts si unul ts? doresc sa imi iau o alfa desi toate cunostintele mele si prietenii sunt contra mea dar nu prea ii bag in seama (fiind o fire mai incapatanata) si am gasit un 156 jts din 2003. si nu in ultimul rand daca poate cineva din craiova sa imi recomande un service pt alfe unde sunt sigur ca mi se schimba o distributie de exemplu asa cum trebuie nu cum fac unii meseriasi o arunca acolo si gata.la restul brate si bucsaraie prefer sa mi le schimb eu dar la motor nu ma bag. Va multumesc si astept sfaturi de la voi. aa si prefer benzinarele asa ca o sa imi iau una pe benzina indiferent de motorizare. :mrgreen:


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2017, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Rasfoieste topicul de aici pentru inceput. viewtopic.php?f=17&t=4398 . Topicuri asemanatoare sunt si pentu celelalte modele 147/GT/159.
Diferenta majora intre TS (twin spark - 8 bujii/cate 2 pe cilindru) si JTS (Jet Thrust Stoichiometric) e ca JTS-ul are injectie directa si doar 4 bujii. JTS-urile sunt mai problematice datorita constructiei lor pentru ca in timp apar depuneri in motor si atuncea incep problemele. Daca la inceput e in mintile lui si a fost intretinut corespunzator, din cate am inteles, problema se rezolva cu un oil catch tank si poate avea viata lunga. La TS nu sunt problemele astea, insa e puterea ceva mai mica, daca ne referim la cele de 2.0 l (150 sau 155 CP vs 166 CP).
Daca tot alegi benzina, macar sa fie de la 1.8 TS in sus. Consumul e cam acelasi, insa chiar se simte puterea mai mare fata de 1.6 TS.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]