It is currently 06 May 2024, 22:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 28 May 2015, 11:05 
Offline

Joined: 06 Apr 2015, 11:43
Posts: 10
Car: ALFA ROMEO 156
salutarein primul rand, am o problema cu consumul la alfeta mea motor 19 jtd 115 cp, 23,3 la suta consum mediu indica infocenterul , mentionez ca am schimbat de curand filtrele ,uleiul,toate , distributie tot chitul , accesorii la fel , curatare igr ,si admisie , rectificare chiuloasa ,pt ca mi sa rupt o rola de la accesorii mia intrat la distributie si a facut praf distributia, plus capacele la supape , am dus chiuloasa la rectificat si miau zis k supapele nu au nimic decat capacele fisurate , facut plan drept la chiuloasa schimbat capace , semeringuri si facut alte scaune la supape,dupa ce am montatat toate astea la loca explodat la propriu consumul daca cu 500 mii faceam 170 km acum cu 700 mii fac 80-85 , daca are cineva vreo idee ,sfat las ruga sami spuna si mie
scuzati-mi povestea dak nu mam facut inteles o zi buna va doresc si drumuri usoare


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 28 May 2015, 11:43 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
GABRIEL 24 Quote:
salutarein primul rand, am o problema cu consumul la alfeta mea motor 19 jtd 115 cp, 23,3 la suta consum mediu indica infocenterul , mentionez ca am schimbat de curand filtrele ,uleiul,toate , distributie tot chitul , accesorii la fel , curatare igr ,si admisie , rectificare chiuloasa ,pt ca mi sa rupt o rola de la accesorii mia intrat la distributie si a facut praf distributia, plus capacele la supape , am dus chiuloasa la rectificat si miau zis k supapele nu au nimic decat capacele fisurate , facut plan drept la chiuloasa schimbat capace , semeringuri si facut alte scaune la supape,dupa ce am montatat toate astea la loca explodat la propriu consumul daca cu 500 mii faceam 170 km acum cu 700 mii fac 80-85 , daca are cineva vreo idee ,sfat las ruga sami spuna si mie
scuzati-mi povestea dak nu mam facut inteles o zi buna va doresc si drumuri usoare
Daca in continuare vei scrie in halul asta, sigur nu va intelege nimeni, ce probleme ai la masina !

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 28 May 2015, 13:57 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
alfa146 Quote:
GABRIEL 24 Quote:
salutare, in primul rand, am o problema cu consumul la alfeta mea motor 19 jtd 115 cp, 23,3 la suta consum mediu indica infocenterul , mentionez ca am schimbat de curand filtrele ,uleiul,toate , distributie tot chitul , accesorii la fel , curatare igr ,si admisie , rectificare chiuloasa ,pt ca mi s-a rupt o rola de la accesorii mi-a intrat la distributie si a facut praf distributia, plus capacele la supape , am dus chiuloasa la rectificat si mi-au zis k supapele nu au nimic decat capacele fisurate , facut plan drept la chiuloasa schimbat capace , semeringuri si facut alte scaune la supape,dupa ce am montatat toate astea la loc a explodat la propriu consumul daca cu 500 mii faceam 170 km acum cu 700 mii fac 80-85 , daca are cineva vre-o idee ,sfat l-as ruga sa-mi spuna si mie
scuzati-mi povestea dak nu m-am facut inteles o zi buna va doresc si drumuri usoare
Daca in continuare vei scrie in halul asta, sigur nu va intelege nimeni, ce probleme ai la masina !
:haha:
mai trebuia sa foloseasca "dupa" in loc de "de pe" si era o baie de sange.
Din pacate greseala cu "dupa" in loc de "de pe" e foarte raspandita si la colegii care au auzit de cratima.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 28 May 2015, 15:21 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Da , sunt multi colegi cu pretentii care inca scriu "dupe" ureche :)
A murit saracu` Pruteanu , ce sa facem ...

Ontopic acum .
Ideea e daca ai facut si un consum la pompa ca poate ai CB-ul stricat , e destul de greu sa consume atat ... Daca chiar asta e si consumul la pompa , cred ca mesterii ti-au facut motorul praf . Sau poate pierzi combustibil pe la vreun furtun , conducta


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 28 May 2015, 22:02 
Offline
User avatar

Joined: 27 Mar 2010, 22:24
Posts: 263
Car: Alfa Romeo 159,170cp
Location: Corbu,Constanta.
Fum scoate ?La consumul asta trebuie sa fie ceata in urma ta .

_________________
Alfa 159,2.0,170cp
Alfa 156 2.4 jtd 136cp + remap
Alfa 147 1.6 ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 29 May 2015, 13:56 
Offline

Joined: 06 Apr 2015, 11:43
Posts: 10
Car: ALFA ROMEO 156
:clapping: multumesc celui care a raspuns la problema mea cat de cat , iar celorlalti sa se apuce de profesat, de ce ? pt ca stiu gramatica


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 29 May 2015, 14:57 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
GABRIEL 24 Quote:
:clapping: multumesc celui care a raspuns la problema mea cat de cat , iar celorlalti sa se apuce de profesat, de ce ? pt ca stiu gramatica
Esti putin cam rau, dar nu e vina noastra pentru felul tau de a scrie ! :wink:
GABRIEL 24 Quote:
salutarein primul rand, am o problema cu consumul la alfeta mea motor 19 jtd 115 cp, 23,3 la suta consum mediu indica infocenterul , mentionez ca am schimbat de curand filtrele ,uleiul,toate , distributie tot chitul , accesorii la fel , curatare igr ,si admisie , rectificare chiuloasa ,pt ca mi sa rupt o rola de la accesorii mia intrat la distributie si a facut praf distributia, plus capacele la supape , am dus chiuloasa la rectificat si miau zis k supapele nu au nimic decat capacele fisurate , facut plan drept la chiuloasa schimbat capace , semeringuri si facut alte scaune la supape,dupa ce am montatat toate astea la loca explodat la propriu consumul daca cu 500 mii faceam 170 km acum cu 700 mii fac 80-85 , daca are cineva vreo idee ,sfat las ruga sami spuna si mie
scuzati-mi povestea dak nu mam facut inteles o zi buna va doresc si drumuri usoare
Uita-te si tu putin, la textul scris de tine ! Si citeste si aici, te rog : http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=22969 , punctul 8 !

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 29 May 2015, 15:05 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Daca e real consumul si inteleg ca e, asa cum spune Darius ar trebui sa scoata mult fum negru sau sa iti lase pata sub masina. Gaseste un tester si vezi ce valori iti dau senzorii de temperatura (aer, motor) sau mergi cu mufa debitmetrului scoasa si vezi daca se amelioreaza situatia !

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: ajutor consum de ZIL
PostPosted: 29 May 2015, 15:10 
Offline
User avatar

Joined: 10 Dec 2009, 21:42
Posts: 164
Car: Alfa Romeo 159 2.0
Location: Tg. Lapus ; Maramures
Daca stii gramatica cum spui trebuia sa arati de prima data, iar faptul ca doar o persoana ti-a raspuns la problema ta se datoreaza exact acestui fapt, ca nu ai aratat!
Revenind la problema ta sa fiu sincer chiar m-as mira ca dupa ce distributia s-a facut praf, tu sa nu ai acolo nicio supapa afectata, si culmea au cedat scaunele la supape si supapele sunt toate ok!
Am avut curele rupte si la mers in gol si in sarcina, e adevarat, nu pe motor de Alfa ci pe motor Fiat 1.9 TD si sunt aproximativ identice....dar nici macar odata nu am scapat de supape indoite!

_________________
Alfa Romeo 159 2.0 JTDM
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
Alfa Romeo 155 1.8 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]