It is currently 06 May 2024, 02:44

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
 Post subject: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 03:10 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
Din pacate Alfa mea (156 SW facelift interior) a suferit o mica accidentare, adica un accident frontal in oras, undeva la 40-50 km/h eu plus cel de pe contrasens o viteza normala..........problema e ca nu am apucat sa pun frana si dupa cum imi amintesc (pe mine ma luat SMURD cu un V frumos in cap) nici cel de pe contrasens nu a apucat (el a evitat o masina care a iesit un pic mai mult in drumul cu prioritate virand brusc stanga unde la o distanta de max 10 metri eram eu). Accidentul a avut loc in 22 decembrie si abia azi a ajuns asigurarea vinovatului la constatare (accidentul fiind cu victima) aceasta fiind ASTRA. Rivala Alfei in ring a fost o Dacia logan. Daune egale, eu luat de Smurd, el nu. Motivul? Centura de siguranta! Eu am rupt cu capul manerul pt mana de pe partea soferului.......
Si acum rugamintea chiar daca pare aiurea.............dar am observat ca alfistii se ajuta intre ei......:
Vreau sa recarosez masina! M-am interesat de toate cheltuielile, toate aspectele si ramane o singura problema de rezolvat........vreau sa o recarosez cu un model cu facelift exterior! Am fost la RAR si din discutiile cu un apropriat de acolo mi-a zis sa-i aduc o copie dupa o carte sa vada daca se poate! Deci am nevoie daca ma poate si binevoieste cineva de o copie (chiar si foto) dupa prima pagina din interiorul unei carti de identitate al unui model 156 SW cu facelift exterior! Daca este in zona mea (Oradea) promit recompense! Chiar si celor din tara daca ma poate ajuta! Nemtii nu sunt prea increzatori in a trimite copii dupa acte.......


Attachments:
xx1.jpg
xx1.jpg [ 206.9 KiB | Viewed 4186 times ]
xx2.jpg
xx2.jpg [ 184.12 KiB | Viewed 4186 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 10:03 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
vad ca tu ai intrat sub un camion...recomand colegilor sa nu ti trimita nimic.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 10:20 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jul 2013, 11:44
Posts: 170
Car: Alfa Romeo 156 1.8TS
Location: Iasi
Poate daca n-aveai atatea cruciulite atarnate de parbriz vedeai mai bine drumul; aparent nu sunt elemente de siguranta ale masinii.
Legat de masina, mi se pare ireal, adica dauna la masina ta este prea mare pt un accident frontal de oras - cred ca la asta se refera si comanr.
Repar-o, vinde-o, cel mai probabil iti da dauna totala, si ia un 3.2 - bate la fundul gol orice facelift ai vrea/putea sa ii faci vreodata.


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 11:29 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
comanr Quote:
vad ca tu ai intrat sub un camion...recomand colegilor sa nu ti trimita nimic.
Tocmai ce ai promis ca nu mai postezi cacaturile astea...

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Se poate recarosa, caroseria trebuie sa fie cu aceiasi motorizare, dar cu an superior. Daca indeplinesti aceste 2 conditii nu ai nici o problema. Atentie, recarosare inseamna sa folosesti vechiul motor. Al tau e ok, nu e spart, mai are serie?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 11:58 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
leu22 Quote:
Centura de siguranta! Eu am rupt cu capul manerul pt mana de pe partea soferului........
Citind, imi ziceam in sinea mea ca mai stiu unul :lol:
Tu vrei de fapt o carte de Germania?
De la Crosswagon mai am eu de Belgia in cazul in care te ajuta.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 14:40 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
antonelcodreanu, multumesc de info, da motorul meu e ok si tehnic si serii. Singura problema e ca al meu e 1,9 jtd 8v 116cp, iar pe facelift mojoritatea sunt 1,9 jtd 16 v 140cp.
TwinTwin, ma intereseaza mai exact inceputul unei serii de sasiu si numarul de omologare.
Pt cei care Care li se pare ireal o poza de la fata locului........am precizat doar ca nu am apucat sa pun frana rivalul virand stanga cu 5-10 metri in fata mea.............
comanr nici nu are rost sa-ti raspund...............


Attachments:
xxx3.jpg
xxx3.jpg [ 143.62 KiB | Viewed 4111 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 06 Feb 2015, 16:02 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Imi pare rau sa aud de intamplarea asta, cum i-ar parea rau oricarei persoane care trecut prin asa ceva.
Sfatul meu este sa incerci sa scoti cat mai mult de la asigurarea vinovatului, invocand daca este posibil si traumele suferite de tine. Masina este dauna totala dar va urma un joc al nervilor intinsi cu asiguratorul pentru care va trebui sa te inarmezi cu rabdare. Intre timp sau mai apoi sa vinzi epava sau sa o dezmembrezi. Pentru ca eu asta te sfatuiesc, sa iti iei gandul de la a mai reface masina asta. Nu pentru ca este imposibil, cu pentru ca nu merita.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 08 Feb 2015, 21:57 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
@marius, Asta incerc si eu acum cu asigurarea........Iar masina nu vreau sa o mai fac (am mai facut 2 asemanatoare) si e multa bataie de cap. Acum imi ramane doar sa astept suma evaluata de asigurator.


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 08 Feb 2015, 23:04 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
leu22 Quote:
@marius, Asta incerc si eu acum cu asigurarea........Iar masina nu vreau sa o mai fac (am mai facut 2 asemanatoare) si e multa bataie de cap. Acum imi ramane doar sa astept suma evaluata de asigurator.
Suma care va fi sub jumatate la ceea ce te astepti tu; sa nu iti dai acordul, sa nu semnezi nimic, sa nu dai cont bancar.
Vaci reevaluare peste reevaluare pana ajungi la un consens; daca e cazul, nu dai masina jos de pe platforma, de cate ori te duci la asigurator, iei masina dupa tine. Trebuie sa se sature ei de tine, nu tu de ei!
Bafta!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 09 Feb 2015, 01:54 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
Am niste sume evaluate de la un prieten de la alta firma de asigurare si si avertizarile lui care coincid cu ale tale! Apropo, de la 1 ianuarie sa schimbat legea de evaluare.........e pretul pietei! Dar nu e specificat daca inmatriculata sau nu......Din explicatia asigurarilor e in avantajul lor legea......mi-a si spus inspectorul, daca calculeaza dupa vechea lege (avand accidentul in 22 decembrie) castigi, daca dupa cea noua pierzi.........dar cum zici tu, pot refuza calculul.


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 00:33 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
@antonelcodreanu cata dreptate ai avut! Prima strigare a firmei Astra e 6300 ron + epava. Bineinteles am refuzat.......Am fost contactat dupa doua ore........aceeasi oferta. Dimineata merg sa cer hartiile in baza carora au ajuns la suma asta. Mai departe vedem.........ma gamdesc serios sa cer daune morale eu fiind victima a aciidentului desi nu am vrut, sa-i "pedepsesc" pentru nesimtire...


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 00:57 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
leu22 Quote:
(...) Prima strigare a firmei Astra e 6300 ron + epava. Bineinteles am refuzat...(...)
Rau ai facut !
Luai cam 1.450 euro cash si mortaciunea din care oricum mai scoteai 1.000 relativ repede dezmembrand-o, plus alte sume mai marunte intr-un interval mai lung de timp.
Tu cat oi fi vrand sa iei pe ea, masinile alea nu au nicio valoare de piata in acest moment din pacate.
Uita-te si tu cu cat se vinde una ca a ta FUNCTIONALA pe piata si apoi eu zic sa te mai gandesti... (retine ca am spus "cu cat se vinde" efectiv, nu preturile pe care le cer gascanii astia pe olx si stau cu masinile ani de zile sau ajung sa le combine).
Pe o masina ca a ta nu iei in veci mai mult de 1800 euro la vanzare, din nou ma repet, "nu iei" chiar daca ceri cat vrei... ce dreaq cu 5000 iti iei 159 bun daca mergi pe SW.
Du-te si ia-ti banii, lasa filmele cu daune morale.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 01:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Nu cred ca-ti vor da vreo hartie pana nu-ti vei da acordul. Le spui raspicat ca suma nu e realista si cere reevaluare. Fierbe-i! Ia medicamente si fierbe-i! Fa-ti si tu o lista, ia-ti un top de hartie si trece si piulita, si saiba, si surub, si mana de lucru, tot. Spune-le ca vrei masina, nu epava, nu niste bani. Fii aberant, fii absurd! Depinde doar de tine cat de tare te poti tine! Cere sa vina un alt evaluator, sa o ia din fata in spate sa nu se plictiseasca, sa o ia din spate in fata sa capete experienta. Cere reevaluare cand o mai fi vreun viscol pe afara. Fii arogant! Din toata tevatura asta, nu vei castiga nimic, cel mai important e sa nu pierzi prea mult. Nu au cum sa-ti dea mai putini bani decat ti-au oferit acum. Si nu te grabi, au dosare pe banda rulanta, au norma, da-le graficele peste cap.
Succes!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 01:30 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
leu22 Quote:
@antonelcodreanu cata dreptate ai avut! Prima strigare a firmei Astra e 6300 ron + epava. Bineinteles am refuzat.......Am fost contactat dupa doua ore........aceeasi oferta. Dimineata merg sa cer hartiile in baza carora au ajuns la suma asta. Mai departe vedem.........ma gamdesc serios sa cer daune morale eu fiind victima a aciidentului desi nu am vrut, sa-i "pedepsesc" pentru nesimtire...
Nu stiu exact la ce suma vrei sa ajungi, dar eu am cumparat una functionala cu 1550 euro din Germania, si facelift, si 2.4 JTDm, decembrie 2003, si tot ce vrei...

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 01:59 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
andreiblitz Quote:
leu22 Quote:
@antonelcodreanu cata dreptate ai avut! Prima strigare a firmei Astra e 6300 ron + epava. Bineinteles am refuzat.......Am fost contactat dupa doua ore........aceeasi oferta. Dimineata merg sa cer hartiile in baza carora au ajuns la suma asta. Mai departe vedem.........ma gamdesc serios sa cer daune morale eu fiind victima a aciidentului desi nu am vrut, sa-i "pedepsesc" pentru nesimtire...
Nu stiu exact la ce suma vrei sa ajungi, dar eu am cumparat una functionala cu 1550 euro din Germania, si facelift, si 2.4 JTDm, decembrie 2003, si tot ce vrei...
Motorul de 2.4 nu poate stabili un pret considerabil mai mare decat cel de 1.9, asigurarea e mai mare, impozitul mai mare, cred ca si intretinerea (aici intrand si consumul) e mai costisitoare. Apoi masinilor mai batrane, de peste 10 ani, nu prea mai poti sa le stabilesti pretul in functie de ani, ele sunt vechi, obsolete. Facelift-ul are totusi un cuvant de spus. Cat despre Alfe (strict despre Alfe), e de preferat sa iei una din Romania, inmatriculata, cu taxa nerecuperata, de la un forumist din asta tipicar, ce a avut mai mult ca sigur o grija obsesiva de masina, decat din alta tara unde Alfa e doar o masina.
Fiecare masina are pretul ei, reprezentat de bani si alte valori nepecuniare. Eu, cand am avut probleme cu cei de la Astra, le-am subliniat de nenumarate ori ca nu e o masina, e o Alfa, si sa intre pe forum sa aprofundeze, iar daca nu inteleg o sa le explice avocatul Asociatiei Alfa Club Romania...
Cum? Nu avem asa ceva? Aaa, nu conteaza...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 11:15 
Offline
User avatar

Joined: 10 Dec 2009, 21:42
Posts: 164
Car: Alfa Romeo 159 2.0
Location: Tg. Lapus ; Maramures
Am trecut prin aceeasi situatie ca tine cu cei de la ARDAF, suma oferita de ei atunci 6500 fara epava....am acceptat din prostie, ca apoi sa sa aflu ca baza in care a fost calculata suma era total aiurea, era incadrata la cea mai joasa categorie care spunea ceva de genul ca masina prezinta urme de rugina in proportie de peste 30%, lipsa capace la roti cand de fapt eu aveam jante aliaj pe 16... dupa un calcul facut de un prieten de la Alianz Tiriac in baza valorii ei de catalog si deprecierea in functie de ani a ajuns la suma de 4500 euro! Dar semnasem acceptarea sumei si nu am mai avut ce face!
Asa ca sfatul meu e sa nu accepti suma si sa ceri sa iti arate cum au calculat deprecierea!
Daca e nevoie du-te in instanta!

Poate te ajuta acest link..http://daunatotala.ro/ro/intro/calculat ... una-totala

_________________
Alfa Romeo 159 2.0 JTDM
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
Alfa Romeo 155 1.8 TS


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 21:14 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
@BZ 76 DIA Sunt curios cam din ce ai mai scoate 1000 de euro de la epava.Nu de alta dar mai am un Crosswagon Q4 la dezmembrat si in afara de sistemul 4x4 nu am mai vandut nimic.E plina tara de 156 la dezmembrat..........Pretul masinii se invarte la 3000 euro inmatriculata la noi.Una cat de cat ok sare bine de 3000. Despre filmele cu daune morale pot sa vorbesc avand un certificat medico legal si in urma cosultarii unui avocat.
@antonelcodreanu: imi da hartia cum au ajuns la suma depunand o cerere cu numar de inregistrare depusa la sediul lor. Am devizul de reparatie cum zici tu si are un total aberant pe el, chiar daca piesele au fost dictate de asigurator: 64500 ron :)). Dupa cosultarile cu un avocat e clar ca au calculat dupa noua lege valoarea masinii, lucru nelegal accidentul avand loc anul trecut. Inspectorul de daune mi-a aratat calculul facut de legea veche si a iesit 2761 euro + epava (nu a trecut modelul distinctiv ci impression), chiar daca au catalogat masina ca si stare satisfacatoare, cu un procent de depreciere de 84,08% maxim fiind 85%.
@Andreiblitz: Pe acolo se invart preturile in germania, drumul pana acasa cat costa???? timbrul de mediu sau recarosare cat costa? Nu sunt vinovat de accident nu accept sa pun bani de la mine!
@dann2002: Multumesc de sfat! Am apelat deja la acel site si dupa achitarea taxei am primit calculul: 3015 euro + epava la cea mai mare stare de uzura: 85%


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 22:21 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
leu22 Quote:
@BZ 76 DIA Sunt curios cam din ce ai mai scoate 1000 de euro de la epava.
Pai ce sa zic, ramai curios in continuare, in caz contrar eu ar trebui sa renunt la a vinde piese din dezmembrari si probabil te-ai apuca tu, din moment ce ti-ai satisfacut curiozitatea (ipotetic)... Actiune si reactiune, deh, e un principiu, nu te obosesc sa-ti explic, pari suficient de odihnit, lasa-o asa...
leu22 Quote:
Nu de alta dar mai am un Crosswagon Q4 la dezmembrat si in afara de sistemul 4x4 nu am mai vandut nimic.E plina tara de 156 la dezmembrat...
Exact ce spuneam mai sus, poate nu e vina pietei saturate si "plina de 156 la dezmembrat", poate e pur si simplu vina ta ca nu stii sa vinzi. De fapt asta nu e o vina, nimeni nu le poate face pe toate, s-o denumim generic "neajuns".
leu22 Quote:
Pretul masinii se invarte la 3000 euro inmatriculata la noi. Una cat de cat ok sare bine de 3000.
Eu chiar am accentuat in postul anterior ca nu ma intereseaza la cat "se invarte" o alfa de tipul ala pe site-urile de vanzari, ci exact la suma cu care se vinde efectiv in piata... Si suma aia, ti-o spune cineva care de aproape 10 ani vinde/dezmembreaza/repara Alfa Romeo, e undeva la maximum 1800 euro.

Daca ai intrat pe acest forum sa auzi numai pareri pro, sau convenabile sa spunem, ei bine unii mai au prostul obicei sa arunce pe masa si realitati. Deci asta e, ai adus involuntar in stare de neintrebuintare un model Alfa Romeo care e oricum de mult depasit fizic si moral, o masina pe care orice vestic cu bun simt o scotea din proprie initiativa din circulatie, etc, etc... Si daca eu acum (sau cei de la compania de asigurari) ar trebui sa pun/puna botul la povesti lacrimogene cu preturi de vanzare, valori de piata si/sau valoare sentimentala, bla, bla... hai sa fim seriosi !

In zilele noaste cu 5000 Eur iei o 159 diesel destul de dotata si intr-o stare mai mult decat decenta, asa ca dupa ce ne trezim din vise de genul "sare bine de 3000" ma gandesc ca ar fi bine sa acceptam si ofertele de bun-simt (dupa parerea mea) ale firmelor de asigurari.

P.S.: Pana aici am postat in baza analizelor personale din piata, care te asigur ca sunt pertinente, altfel muream de foame.
In continuare postez si o parere personala subiectiva, e voie, de aia e forum: Si daca mi-ai da pe gratis un cazan din ala break de 115 CP din 1900toamna nu ti l-as lua, de unde naiba visati voi mii de euro la vanzare/despagubiri ??? oi vrea vreo 10.000 tu ca doar na, tineai la masina, nu se mai pune ca era o tabla de cel putin 12 ani vechime, dooh...

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 12 Feb 2015, 23:52 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
Primul lucru: Nu sunt vanzator de masini, nu am dezmembrari de masini! Nu vreau sa vand pt ca nu stiu sa vand! Eu sunt mecanic de camioane.
Al doilea lucru: Daca esti vanzator de Alfa de 10 ani promit aici pe forum ca daca faci rost de o Alfa 156SW diesel, 2003 distinctive inmatriculata cu dovada ANAF, un kilometraj decent (200.000) iti dau 2000 euro fara nici un fel de problema si nu fac misto! As scapa de o problema cu recarosarea.
3: Nu am adus eu in stare de neintrebuintare un model Alfa, a adus-o altul, daca o aduceam eu taceam chitic. Orice vestic cu bun simt isi cumpara acest model depasit cu 75% din salariul pe o luna. Eu sunt in Romania si muncesc pt banii de o asemenea masina pe salarii romanesti! Nu toti sunt binecuvantati crede-ma! Nu sunt povesti lacrimogene! Legea spune clar in cazul meu minim 85% din valoarea masinii de noua. Ar trebui sa las de la mine daca am legea de partea mea???? Sa permit incalcarea legii de catre asigurator? Daca visam castiguri "nelegitime" incercam si daune morale, telefonul spart de care am fost intrebat de politist cand eram cu el in mana in ambulanta nu l-am declarat ca fiind dauna (fiind spart de inainte). Am considerat ca am fost corect si nu imi trebuie ce nu e al meu. Prefer sa mor de foame dar sa merg cu capul sus pe strada, diferente de opinii asta e! E la moda sa ceri daune morale persoanei vinovata! Eu nu am facut-o! Am fost intrebat la medicina legala daca vreau peste 10 zile de ingrijiri si am refuzat stiind ca peste 10 zile e grav pentru vinovat!
Tot o tii ca tineam la masina si vreau mii de euro...........repet: Vreau suma specificata de lege! Atat!

P.S: am vorbit serios de o alfa la banii aia! Faci si tu minim 200 euro trimitand niste poze ;)


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 13 Feb 2015, 04:11 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Din pacate am avut de a face cu 3 evenimente foarte neplacute, nu din vina mea, cu asigurarile. Prima data (ASTRA) au incercat sa foloseasca piese aftermarket care evident ca nu se potriveau si cu care nu am fost de accord, desi le-am spus de la inceput: "sa nu vad aftermarket, pentru ca masina mea era cu piese originale!" si evident ca erau de proasta calitate si a trebuit eu sa cumpar piese din dezmembrari ca sa-mi fac masina, plus ca nu mi-au reparat masina complet si m-au pus sa semnez ca mi-au dat masina facuta. Ei uite ca am scris ca nu mi-au dat masina reparata, avand probleme grave la directie din cauza accidentului (tragea dreapta dupa ce am facut unghiurile in 2 locuri si degeaba) si multe altele care partial le-am rezolvat pe banii mei, pentru ca sunt niste nesimtiti. A doua oara, dauna totala cu idiotii de la Alianz, care mi-au dat niste bani asa, in scarba ca sa scape de mine. Daca as fi avut bani si timp, ii luam la maruntit cu avocat, dar fiindca justitia la noi ia un secol, am renuntat si ei pe asta se bazeaza.
Firmele de asigurari nu fac oferte de bun simt niciodata, dar niciodata! De ce trebuie sa ii tragi de maneca aducand hartii ca una si ca alta? Sunt niste hoti ordinari, la fel ca statul si bancile. Mi s-ar parea de bun simt sa-ti dea banii cu care sa-ti poti cumpara cel putin o masina acelasi model, la fel de veche, cu taxele platite (timbru mediu), inmatriculata in tara, cu nr. de km apropiati si aceleasi dotari, ba chiar ceva mai mult. Asta ar fi bun simt. Iar 159 la 5000 de euro, sincer e riscant si in plus nu se compara intretinerea uneia cu una de 156. Si in cazul asta, ca si al meu, mi se pare o hotie cu acte. Mi-ar place sa vad cum toate firmele de asigurari dau faliment una dupa alta sa se invete minte. :censored:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 13 Feb 2015, 15:32 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
@leu22: Ma bucur ca ai inteles chiar si partial punctul meu de vedere, altul ar fi sarit din prima de c*r in sus...
Ca sa reiau totusi intr-o nota mai umana, tu nu ca nu ai dreptate, pentru ca ai, eu insa ti-am prezentat problema din punct de vedere al oportunitatii, nu din cel al "dreptatii". Daca vrei bani mai multi (pe care e posibil sa-i obtii in final) trebuie sa mergi in justitie sau sa apelezi la frecusuri si tachinari metodice si repetate. Asta pentru ca cei de la firmele de asigurari sunt niste nemernici care fac japca. Ori, din punctul meu de vedere, timpul pierdut de mine, de exemplu, in justitie sau facandu-le fente astora nu se justifica in final prin suma pe care o obtin in plus, intelegi ? Mai concret, decat sa iau 2.500 de euro (ca exemplu) dar sa ma judec un an si sa fac un milion de drumuri si zile intregi pierdute, mai bine iau 1400 cum ti-au dat tie si in timpul ala (care de data asta e castigat, nu pierdut) eu produc cateva mii bune poate... Despre asta e vorba, zici ca esti un om muncitor si caruia ii place sa faca banii prin propriul efort, sunt sigur ca intelegi ce spun.
Si cum pe piata cu 2.000 aia de care vorbesti gasesti in 3 zile alfa pe care o aduceai in discutie, la ce bun tot tavalugul asta ? iei banii frumos, mai pui si tu ceva si cumperi masina... Si dupa aia cand produci niste bani notezi in carnetel: "azi am reparat un camion (am inteles ca asta faci for living), bun, am profit 200 euro, uite ca daca ma judecam cu aia nu mai aveam banii astia ca eram la instanta in loc sa fiu la garaj"... si tot asa. Despre asta e vorba in zilele noastre, despre oportunitate, nu despre dreptate.

Ca sa atingem si postul lui tomy, pe care il respect ca pasionat alfa, ii spun doar atat: evolutia cere sacrificii, inclusiv materiale. Stiu ca e riscant sa iei un 59 cu 5.000 pentru ca vei avea (probabil, nu obligatoriu) de investit in el, dar despre asta e vorba... vrei ceva mai nou, mai bun, platesti. Ia fa tu calculul dupa ce cheltuieli ai avut in urma evenimentelor tale la ce sume ai ajuns (si aici nu ma refer la sumele platite de asigurator, ci la cele incidentale: zi pierduta la societate, drum colo, drum dincolo, cutare piesa ce s-a uitat, etc, etc...) si dupa ce pui banii aia cap la cap si tragi o linie realizezi ce masina strong aveai la ora asta fara nicio bataie de cap, right ?
Asa suntem noi, urmasii lui Stefan, alegem sa murim cu dreptatea in mana decat sa dam un pas inapoi si sa ne fie (mai) bine. Si stii de ce ? pentru ca dreptatea nu vine de sus, ci tot alti urmasi ai lui Stefan ca si noi o decid.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 13 Feb 2015, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
sa ma bag si eu :D
nu stiu cum este cu accidentele mai grave,eu am avut doua minore ambele din vina mea,in primul am crapat o bara spate de mazda pe gheata si in al doilea am vrut sa intorc pe linie continua in galati si ma lovit un 407 in roata.ambele cu alfa 145 cu numere de bulgariape atunci(bineinteles si asigurare tot bulgaria pe bune)deci mare lucru nu stiu despre dauna totala.
nu asta vroiam sa spun ci ca sunt pentru ati lua banii,am inteles initial ca vrei sa faci recarosare,cred ca poti gasi in cateva sute o caroserie intacta fara motor(am inteles ca trebuie sa pui motorul de pe fosta)si sa ai din nou masina.chiar o poti lua doar cu ce ai nevoie,adica ce a fost afectat de accident.
acum tu hotarasti cat vrei sa te lungesti cu ei.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 14 Feb 2015, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 05 Feb 2015, 16:07
Posts: 121
Car: 159 3.2 q4 jts
Ma bag și eu ca musca în lapte...
Am avut daună totala la un megan din 2002 din cauza la un retardat care depășea un tir cu 95km/h în treapta a 6a în curba fără vizibilitate cu o droaga de Passat. Scăpat teafăr mulțumesc lui Dumnezeu.
Astra a zis ca îmi da 5000e și cazanul, (era în 2007 asta) cu un an mai devreme fix aceeași suma am achiziționat-o, dar având o amica avocat am întrebat dacă e ok... Nu era ok, 9 luni mai târziu multi nervi și umblatura am luat 8500e și epava. Pt mine sa meritat dar nu știu dacă se merita pentru toată lumea...

_________________
http://www.WalkRacing.com


Top
   
 Post subject: Re: Un ajutor.......
PostPosted: 14 Feb 2015, 15:05 
Offline

Joined: 15 Apr 2010, 14:11
Posts: 14
Deocamdata nu am actionat in justitie, am depus o plangere la ASF, am depus o cerere cu numar de inregistrare la Astra prin care ceream sa mi se explice prin ce metode a ajuns la suma propusa si sub incidenta carei norme. Aceste 2 chestii m-au costat un drum la asigurari si 10 minute pe PC acasa. Vedem ce iese........:)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]