It is currently 21 May 2024, 21:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa Romeo156 1.9 jtd
PostPosted: 09 Dec 2014, 04:04 
Offline

Joined: 09 Dec 2014, 03:40
Posts: 4
Car: 156 jtd 8v
Location: Oxford uk
Vă salut împătimiți ai mărcii Alfa Romeo, numele meu este Andrei și sunt nou pe aici, de când eram în liceu m-am îndrăgostit de modelul Alfa Romeo 156, asta fiind cam prin 1998-1999,abia acum după atâția ani, am avut posibilitatea sa achiziționez și eu un model, 156 din 2005 pot sa va spun ca toți prietenii mei inclusiv managerul meu m-au sfătuit sa nu îmi cumpăr asa ceva, dar eu m-am încăpățânat și am cumpărat și de aici necazurile,mai întâi bucsaraia, bratele, off, o grămadă de bani piesele și mana de lucru, ce-i drept a unui mecanic roman, acum o săptămână am schimbat ambreiajul(valeo) , rulmentul de presiune, volanta(valeo) și placa de presiune(valeo) , uleiul Mobil 1 10w40,fulia de la alternator și garnitura din spatele volante, ce sa zic, cutia și ambreiajul merg perfect, dar de atunci nu mai am putere la motor decât după 2500-3000rpm când parca face o explozie de putere și scoate extraordinar de mult fum negru încât ii omor pe cei din spate, dacă ma poate ajuta cineva cu o părere, menționez ca pana sa fac aceste schimburi la ea, motorul mergea perfect și trăgea foarte bine, va mulțumesc anticipat


Top
   
PostPosted: 09 Dec 2014, 09:29 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
bine ai venit si sa stapanesti sanatos masina!

sa schimbi bratele si bucsaraia nu este un necaz,asta se face la toate masinile.
daca inainte de a schimba ambreiajul masina tragea bine este posibil ca "mecanicul roman"sa nu fi strans vreun furtun pe la admisie ori un furtunas de la vacum.
parerea mea este sa verifici aceste furtune (sa nu aiba fisuri)chiar si intercoolerul,deditmetrul,senzorul admisie,electrovalva pierburg si daca nu gasesti nimic pune un tester.

completeaza locatia.asa ai sanse mai multe sa primesti ajutor

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 14 Dec 2014, 12:11 
Offline

Joined: 09 Dec 2014, 03:40
Posts: 4
Car: 156 jtd 8v
Location: Oxford uk
Mersi mult, am sa verific aceste aspecte și voi reveni cu detalii


Top
   
PostPosted: 14 Dec 2014, 12:15 
Offline

Joined: 09 Dec 2014, 03:40
Posts: 4
Car: 156 jtd 8v
Location: Oxford uk
Aaa și app, tocmai am achiziționat un sistem Bose, bineanțeles de pe o alta 156, a mea nu avea din fabrica asa ceva, însă nu am decât mufa care intra în statie cu vreo 10 cm de fire în capătul ei, casetofonul este un Sony cu Bluetooth, doar ce l-am cumpărat și nu am nici o idee cum sa montez acest sistem neavând nici o schema a firelor :(, orice sfat mi-ar putea fi de ajutor, multumesc


Top
   
PostPosted: 15 Dec 2014, 19:11 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jul 2013, 11:44
Posts: 170
Car: Alfa Romeo 156 1.8TS
Location: Iasi
Un part number la casetofon ai? Cauta o fisa tehnica a produsului(manual de service e mai bun)
Original, casetofonul de alfa are 2 mufe: una cu 8 pini care sunt +/- la fiecare usa(culorile sunt ceva pt + si ceva cu o linie neagra pt -) si una ce are +(rosu)/+ign(orange)/gnd(negru) si alti 2-3pini care nu stiu ce fac(nu m-a interesat)
Fie le pui intr-o regleta si faci imbinarile, fie cositoresti firele cu bricheta sau ciocan la 12vdc.
Pot sa iti fac o poza la mine cum e, dar maine.


Top
   
PostPosted: 16 Dec 2014, 04:56 
Offline

Joined: 09 Dec 2014, 03:40
Posts: 4
Car: 156 jtd 8v
Location: Oxford uk
Am inteles, mersi mult, am sa iau și un creion de măsură să fiu mai sigur


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]