It is currently 23 May 2024, 17:04

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 00:22 
Offline
User avatar

Joined: 14 Apr 2007, 20:14
Posts: 226
Car: alfa romeo gt
Location: Constanta
salut

ieri am curatat admisia si a gasit mult ulei in intercooler plus in furtunul care pleaca din intercooler catre motor .
Ma gandeam sa montez un breather sau un oil catch tank ,care credeti ca ar fi mai bun ?
masina are motorul de 1.9 jtd 8v 115 cp

merci


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 00:38 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
ar ajuta ce spui tu in cazul in care uleiul ala provine din epurator.

daca nu provine din epurator ghici ce, e din turbina, lucru oarecum normal tu avand remap parca.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 00:43 
Offline
User avatar

Joined: 14 Apr 2007, 20:14
Posts: 226
Car: alfa romeo gt
Location: Constanta
si cum imi pot da seama de unde vine uleiul ?


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 00:55 
Offline
User avatar

Joined: 14 Apr 2007, 20:14
Posts: 226
Car: alfa romeo gt
Location: Constanta
este o problema daca anulez furtunul care iese din epuratorul de ulei si intra in admisie si ii montez acolo un breather ?
afecteaza turbina ?


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 00:57 
Offline
User avatar

Joined: 14 Apr 2007, 20:14
Posts: 226
Car: alfa romeo gt
Location: Constanta
madkat Quote:
Tu parca ai nushce turbina - alta decat cea stock, modificata parca de careva...
Cauta acolo sursa uleiului.
zici ca e posibil sa piarda pe la semeringul din turbina ?


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 30 Dec 2013, 01:13 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
in primul rand turbinele nu au semeringuri.
in al doilea rand, realizarea unui turbocompresor hibrid nu poate fi facuta asa simplu cum pare, de oricine, in al treilea rand pune mana si cumpara inapoi turbina originala care o vindeai, poate o iei la acelasi pret.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 16 Feb 2016, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 14:01
Posts: 53
Am o Alfa 156 JTD 8 valve 85kw, am intampinat o problema si va rog sa-mi spuneti parerile voastre.
Am schimbat furtunele turbo-intercooler care era moale rau si intercooler-admisie care era fisurat. Asta deoarece mi s-a aprins martorul motor MCSF in mers si scoatea fum negru cand o acceleram. Acum tot scoate fum si am gasit in furtunul turbo-intecooler. Mecanicul mi-a spus ca motorul pierde compresie (probabil segmenti) si sufla ulei prin furtun. Toate astea pentru ca asta vara mi-a fiert motorul (temperatura a ajuns pe la 120) din cauza ca a cedat termostatul. Turbina pare sa nu aiba nimic.
Ce parere aveti?


Top
   
PostPosted: 23 Feb 2016, 17:55 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 14:01
Posts: 53
in primul rand vreau sa spun ca am citit toate postarile referitoare la acest subiect si nu am gasit nici un raspuns care sa ma lamuresca. Asadar ii rog pe atotstiutorii care nu stiu decat sa dea din gura sa se abtina si sa nu se mai bage in seama.

Masina picura ulei pe la cutie, am schimbat simeringul de la palier, furtunul turbo-intercooler care era moale, furtunul intercooler- admisie care era fisurat si in continuare picura ulei. Problema e ca nu mai da pe la simering, iar mecanicul a gasit ulei in furtunul dintre turbo si intercooler. A controlat de mai multe ori la interval de o saptamana. Are de a face cu compresia, garnitura evacuare sau admisie?
Rog pe cei care stiu si vor sa ma ajute cu un sfat sa o faca.

@Cypy: Grija mare la limbaj in primul rand. In al doilea rand nu e nevoie sa deschizi inca 2 noi topicuri cu acelasi subiect. Se poate discuta in continuare aici. Daca vreun coleg de pe forum s-a lovit de problema asta sunt sigur ca te va ajuta cu cea mai mare placere, insa atitudinea asta nu te va ajuta ci dimpotriva.


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 24 Feb 2016, 02:03 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Mai domnu' troublebeast, citind cu atentie postarile tale constat ca tu nu cauti raspunsul la problema, ci o infirmare a concluziei mecanicului tau, probabil te-ar linisti temporar sufleteste daca am sari in sus si te-am consola ca de fapt motorul tau e super ok si un trol vine noaptea si iti toarna ulei in furtunul dintre turbo si IC...
Ori, vezi tu, atotstiutori 'om fi noi, dar nu exclude ca si mecanicul tau s-ar putea sa aiba habar de motoare, deci e posibil sa aiba dreptate cand spune ce spune. Zic.
Este evident ca pentru amorul propriu al fiecaruia s-ar dori ca reparatiile sa fie cat mai mici si cat mai ieftine cu putinta, doar ca smecheria asta nu tine la infinit, ti-o spune unul care repara alfe de multi ani, un "atotstiuitor" adica.
Revenind la problema ta, daca mecanicul ti-a dat un verdict de segmenti dusi, iti dau o veste si mai proasta: nu exista segmenti dusi si atat. Intre segmenti si furtunul tau plin de ulei exista mai multe componente, gen chiulasa, de exemplu. Care chiulasa are la randul ei alte componente, gen supape, de exemplu... Iar aceste supape cu tot ce intra in compunerea lor ca ansamblu te asigur ca nu sunt ok raportandu-ne la verdictul de segmenti dusi, daca acolo este problema.
Evident, putem sa parcurgem traseul si pe cealalta varianta catre furtun, plauzibila si aia, doar ca avem o problema: "Turbina pare sa nu aiba nimic", spui tu undeva... Poate doar pare, cine stie, poate doar atotstiuitorii sa stie.
Revenind la mecanicul tau, (al carui nume poti sa mi-l dai in PM daca vrei referinte, imposibil sa nu-l cunosc daca e din BZ) cand ti-a spus ca nu ai compresie si sunt segmentii dusi pe ce s-a bazat ? Pe vasta sa experienta coroborata cu prezenta uleiului in furtun sau chiar a realizat un test de compresie ? Ar fi bine ca ori de cate ori te confrunti cu o problema sa prezinti lucrurile cronologic si amanuntit daca vrei sa primesti raspunsuri pertinente.
Omul tau pare sa aiba dreptate in principiu, ar trebui sa ceri o a doua parere, chiar si o a treia eventual, dar pe constatari empirice, nu pe forum. Ca nu pot eu sau alt coleg sa vad/vedem prin monitor ce joc are turbina ta, in ce fel fumega masina sau alte chestii care ar putea conduce spre o concluzie justa. Cu atat mai mult cu cat informatiile furnizate de tine sunt minime calitativ. De c*r in sus poate sa sara toata lumea, dar asta nu-i va repara masina, ba chiar dimpotriva...
Succes.

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: ulei in intercooler
PostPosted: 24 Feb 2016, 09:48 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 14:01
Posts: 53
BZ-76-DIA Quote:
Mai domnu' troublebeast, citind cu atentie postarile tale constat ca tu nu cauti raspunsul la problema, ci o infirmare a concluziei mecanicului tau, probabil te-ar linisti temporar sufleteste daca am sari in sus si te-am consola ca de fapt motorul tau e super ok si un trol vine noaptea si iti toarna ulei in furtunul dintre turbo si IC...
Ori, vezi tu, atotstiutori 'om fi noi, dar nu exclude ca si mecanicul tau s-ar putea sa aiba habar de motoare, deci e posibil sa aiba dreptate cand spune ce spune. Zic.
Este evident ca pentru amorul propriu al fiecaruia s-ar dori ca reparatiile sa fie cat mai mici si cat mai ieftine cu putinta, doar ca smecheria asta nu tine la infinit, ti-o spune unul care repara alfe de multi ani, un "atotstiuitor" adica.
Revenind la problema ta, daca mecanicul ti-a dat un verdict de segmenti dusi, iti dau o veste si mai proasta: nu exista segmenti dusi si atat. Intre segmenti si furtunul tau plin de ulei exista mai multe componente, gen chiulasa, de exemplu. Care chiulasa are la randul ei alte componente, gen supape, de exemplu... Iar aceste supape cu tot ce intra in compunerea lor ca ansamblu te asigur ca nu sunt ok raportandu-ne la verdictul de segmenti dusi, daca acolo este problema.
Evident, putem sa parcurgem traseul si pe cealalta varianta catre furtun, plauzibila si aia, doar ca avem o problema: "Turbina pare sa nu aiba nimic", spui tu undeva... Poate doar pare, cine stie, poate doar atotstiuitorii sa stie.
Revenind la mecanicul tau, (al carui nume poti sa mi-l dai in PM daca vrei referinte, imposibil sa nu-l cunosc daca e din BZ) cand ti-a spus ca nu ai compresie si sunt segmentii dusi pe ce s-a bazat ? Pe vasta sa experienta coroborata cu prezenta uleiului in furtun sau chiar a realizat un test de compresie ? Ar fi bine ca ori de cate ori te confrunti cu o problema sa prezinti lucrurile cronologic si amanuntit daca vrei sa primesti raspunsuri pertinente.
Omul tau pare sa aiba dreptate in principiu, ar trebui sa ceri o a doua parere, chiar si o a treia eventual, dar pe constatari empirice, nu pe forum. Ca nu pot eu sau alt coleg sa vad/vedem prin monitor ce joc are turbina ta, in ce fel fumega masina sau alte chestii care ar putea conduce spre o concluzie justa. Cu atat mai mult cu cat informatiile furnizate de tine sunt minime calitativ. De c*r in sus poate sa sara toata lumea, dar asta nu-i va repara masina, ba chiar dimpotriva...
Succes.
Multumesc pentru raspuns. Era perfect daca faceai asta de prima oara. Daca esti din Buzau poate vrei sa ma ajuti cu o inspectie, diagnoza sau sa ma indrumi catre un service care imi poate da un diagnostic cat mai aproape de adevar.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]