It is currently 03 May 2024, 21:47

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 10 Jun 2016, 11:10 
Offline

Joined: 05 Nov 2012, 17:15
Posts: 134
Car: 156 1.9jtdm 16v
Location: Constanta
Salutare inca o data. Problema se manifesta cam in felul urmator: motorul merge intrerupt si trepideaza destul de urat.cand stau pe loc doar merge intrerupt cand este in sarcina da in nas mereu mai ales intre 2000 si 3000 de turatii.mentionez ca nici nu trage cum trebuie.am fost la tester si este o eroare pe debitmetru. Am schimbat debitmetrul cu unul bosch de pe o motorizare 1.9 jtd 8v.nici o modificare.dupa doua zile am schimbat filtrele de aer si motorina si a disparut si eroarea.toate bune pana a doua zi ade dimineata cand a inceput iarasi sa mearga cu intreruperi.dupa vreo 2 ore timp in care a stat in parcare am plecat iarasi cu masina si eroarea a disparut.astazi a luat-o de la capat doar ca nu si-a mai revenit.are cineva idee ce sa ii fac? A inceput sa ma scoata din minti deja :bash: mentionez ca are aceleasi simptome fie ca e cu debitmetrul cuplat fie ca e mufa scoasa

_________________
Ex 1.9jtd
Ex 1.9jtd sw

CT 91 RXA
1.9jtdM


Top
   
PostPosted: 12 Jun 2016, 13:26 
Offline

Joined: 05 Nov 2012, 17:15
Posts: 134
Car: 156 1.9jtdm 16v
Location: Constanta
Revin cu o posibila rezolvare poate benefica si pentru altii.plecand de la premisa : probleme la culbutori (pe tester aveam vreo 3 erori pe injectorul 4) am schimbat uleiul si filtrul de ulei deoarece era cam foarte negru si destul de subtire. Masina a mers foarte bine doua zile dupa care a inceput iarasi sa faca la fel si implicit eroarea in bord.mi'am adus aminte ca mecanicul, colegul nostru dariu2011, a scos mufa de pe injector si a repus-o la loc deoarece statea cam slabita si apoi a sters erorile din tester.acelasi lucru l'am facut si eu astazi si motorul si-a revenit imediat insa a ramas eroarea aprinsa in bord in schimb motorul merge la fel de bine ca inainte sa reapara eroarea.revin dupa o perioada de proba de cateva zile cu noi amanunte.


PS cine are probleme cu debitmetrul de aer sa incerce sa schimbe filtrul de aer. La mine asa s-a rezolvat problema.

_________________
Ex 1.9jtd
Ex 1.9jtd sw

CT 91 RXA
1.9jtdM


Top
   
PostPosted: 12 Jun 2016, 17:59 
Offline

Joined: 17 Apr 2013, 21:45
Posts: 323
Car: 156 8v '02
Location: Timișoara
Degeaba pui alt filtru dacă ai deja probleme cu debitmetrul. În schimb dacă înlocuiești debitmetrul cu unul nou, e indicat să pui și filtru de aer nou.

_________________
Don't. Cut.


Top
   
PostPosted: 12 Jun 2016, 20:14 
Offline

Joined: 05 Nov 2012, 17:15
Posts: 134
Car: 156 1.9jtdm 16v
Location: Constanta
Am schimbat debitmetrul cu unul bosch si eroarea si simptomele nu au disparut.insa imediat dupa ce am schimbat filtrul de aer au disparut si eroarea si simptomele iar masina a inceput sa mearga asa cum trebuie

_________________
Ex 1.9jtd
Ex 1.9jtd sw

CT 91 RXA
1.9jtdM


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]