It is currently 23 May 2024, 10:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
mda... interesant... oare mai are rost sa-mi fac casco? :lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 16:56 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
doamne cat am mai avut de citit.
@mani : cand iti faci alt Casco, dai un ban in plus, dar trece fransiza 0 la furt total, dauna totala si oriunde vezi fransiza.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:02 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
furt total nu prea ma intereseaza.... poa' sa-mi bage fransiza... dauna partiale si dauna totala + furt partial... asa ca daca imi baga fransiza pt furt total, las-o sa fie...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:31 
Offline
User avatar

Joined: 08 Feb 2006, 19:10
Posts: 200
Location: Ottawa, ON, Canada
Am uitat sa precizez , eu am asigurare la BT Asigurari (Asig de la Banca Transilvania).

Am AR 156 1.9 JTD, 2001, dotari standard , fransize 0 , asigurare full , furt, vandalizare, anvelope, jante, asigurare pt pasagerii aflati in autoturism in caz de accident .

Mi s-au facut cel putin 12 poze, incluzand ceasurile de bord, kilometraj , portbagaj, capota, spoiler fata , spoiler spate, proiectoare , parbriz .. cred ca si la teava de esapament :lol:

Pret 3200 RON/12 luni (eu am platit doar 50%, beneficiez de reducere).

Succes

_________________
No bine ca nu-i frig ....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
hulala...cam mult.... dar cu reducere... ii ok...merci de info


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:42 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
eu la generali o am asigurata la 9600 euro si platesc 450 euro/an.
deh......fab.`99.... si am folosit polita de cinci ori....

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
si a mea e tot din '99... dar generali nu imi face casco ca-i prea veche :wallbash: iar 450/an e un pret super... io la omniasig aveam vreo 750/an si era asigurata sub 9000. :shithappens:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
mani, masina are casco din `99 de noua, la Generali, Gabita are discount ca angajat AI, asa se eplica prima de asigurare :wink:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:52 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
m-am prins... asta e ce sa-i faci... o sa caut in continuare... sa vede cum sta treaba la asiban, poate unita.... am mai auzit ceva

stiti care e treaba cea mai nasoala din aprtea asiguratorilor... ca suma e aceeasi chiar daca tu ai jumatate de masina care nu e acoperita de casco ca e zgariata... pai e corect asa... daca vad niste defecte, atunci sa scada prima de asigurare, din moment ce nu imi acopera anumite portiuni din masina... nu credeti ca asa ar fi corect,... dar pana la urma, e ceva corect in tara asta de kk?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:55 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Incearca la Unita si vezi ce conditii au. Poate te avantajeaza. Casco e sfant.
Sau la Asitrans, am auzit ca sunt seriosi pe piata. Uitasem de ei.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
eu am auzit chesti aiurea de asitrans... is ei mai ieftini, dar cica nu platesc decat cu dumnezei si chestii divine implicate :lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
mani_mic Quote:
stiti care e treaba cea mai nasoala din partea asiguratorilor... ca suma e aceeasi chiar daca tu ai jumatate de masina care nu e acoperita de casco, ca e zgariata... pai e corect asa??? daca vad niste defecte, atunci sa scada prima de asigurare, din moment ce nu imi acopera anumite portiuni din masina... nu credeti ca asa ar fi corect,... dar pana la urma, e ceva corect in tara asta de kk?
nu ai dreptate ! daca tu cumperi ceva la SH si are urme de uzura platesti cu x% din valoarea de nou ca asa este normal.
Ttreci de partea cealalta si vezi daca-ti convine. Ai plati de nou un obiect uzat ?

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 08 Feb 2006, 19:10
Posts: 200
Location: Ottawa, ON, Canada
A mea au asigurat-o la valoare de 14.ooo Eur :shock:

Mi se pare cam exagerat ..

_________________
No bine ca nu-i frig ....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:05 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Pai daca v-ati fript...asta este :)
Valoare asigurata mai mare inseamna ca platesti mai mult ;), lor le convine, sansele de furt sau dauna totala sunt mici in general.
Insa daca vrei sa "vinzi" masina cu 14k E, e o varianta, ce-i drept f f riscanta insa :lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:07 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
pai platesc cu x% mai putin ca nu-i noua ...asta e ok! dar daca ei nu acopera probleme cu usile, spoilerele, portbagajul si ramane sa acopere numa plafonul si aripile de exemplu, nu-i corect sa nu mai platesc prima de asigurare pt ce nu intra in asigurare? mie imi pare foarte corect


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
:haha: mani tu vezi lucrurile din alt unghi. In mare parte ai dreptate. Dar asta e..............

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:13 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
da...asta e... nu putem schimba noi lucrurile... fiecare are unchiul lui din care vede, nu? :lol: si unghiul din care vad eu lucrurile, este cel care imi convine mie, nu lor... si e normal sa vad asa...ca oricum raman numa cu vazutul lucrurilor, ca nu pot face nimic


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
:haha: :haha: :haha:

hai ca m-am amuzat pe ziua de azi si am bagat in sperieti ( la offtopic ) un nou membru ....... :lol:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 18:25 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
:lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 19:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
baaaiii, chiar ma oftic daca nu ajung la Nationala :wallbash: sa ma intalnesc cu voi, ca-mi sunteti tare dragi .
asa ca rugati-va sa ne dea liber pe 30.04 :popa:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject: casco
PostPosted: 16 Feb 2007, 20:53 
Offline

Joined: 21 Aug 2007, 20:52
Posts: 8
Dragilor eu am avut la Omniasig - niste nesimtiti asta e politica de firma
masoara fotografiaza, consemneaza (mie mi-au masurat si zimtii de la cuciucuri) si apoi cind ai ceva probleme si trebuie sa platesca nu vor
Eu am avut o stersatura la bara si o zgirietura pe capota si ei mi-au zis ca nu intra pe Casco zgirietura - in consecinta a reziliat si am facut alta polita la ASIROM cu care m-am inteles forte bine, nu mai stiu acum ce scoruri si ce politici au pt ca masina care era asigurata la ei am vindut-o.
Acum am la Tiriac care sunt super OK, (masina e luata pe leasing si casco e incheiat direct de firma de leasing cu Tiriac si e superpret)
Am avut doua busituri si au platit fara probleme

Pentru persoane fizice in schimb costa mai scump si nu am reusit sa inteleg care e algoritmul dupa care calculeaza valoarea asigurata (mie mi s-a parut cam ciudat modul lor de calcul si la tabelul cu valorile masinilor din Germania mi-a zis ca aia e valoarea CIP).

Asibanul nu asigura mai vechi de 6 ani si scorul pentru alfa 156 era cam 800 Euro pe an cu derogari sa ti-o asigure daca te introduce un client corporatist etc, etc

Se poate pleca insa si pe dos: adica vorbesti intai la service-ul unde vrei sa faci reparatia si ei iti spun cu ce asigurator se inteleg mai bine - ca doar beneficiarii banilor sunt ei, si te duci si-ti faci casco acolo fara sa te doara capul
cam asta ar fi

Sa auzim de bine,
Mugur


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 22:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Jul 2007, 21:47
Posts: 521
Location: Sibiu
salut 'mani-mic'....problema ta cred ca se poate rezolva....la incheierea asigurarii.pe langa polita de asigurarea cei de la omniasig trebuiau sa-ti dea si inspectia de risc....este o anexa la contract in care sunt trecute toate datele despre masina ta...stare tehnica.nr de chei fchipamente suplimentare..genti aliaj.mp3..etc.care nu sunt pe masinile de serie...de asemenea.obligatoriu a trebuit sa-ti faca poze la masina din cel putin 4 unghiuri a.i sa se vada in poza tot exteriorul si eventual poze separate cu defectele de vopsea... zgarieturi etc....tu nu ai decat sa ceri pozele de la inspectia de risc.iar ei trebuie sa-ti demonstreze ca defectele,zgarieturile..etc care le ai acum pe masina erau si in momentul in care tu ai incheiat asigurarea
daca refuza sa-si faca datoria.nu ai decat sa le spui ca te vei adresa COMISIEI DE SUPREVEGHERE A ASIGURARILOR...asta este un fel de garda financiara pt toti asiguratorii....si trebuie sa aiba un birou si la voi in oras...in general cand aud de plangeri la aceasta comisie toti asiguratorii o lasa moale..
iiti spun toate astea,pt ca lucrez in bransa...sunt inspector de daune la o firma de asigurari...daca ai nelamuriri sau pt mai multe detalii,contacteaza-ma..de asemenea oricare dintre voi cilalti alfisti care aveti pb-e cu asigurarile.va stau la dispozitie cu orice detaliu,nelamurire etc


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
mersi gabi40 de gandul bun, dar stiu ca problema exista cand am incheiat asigurarea, si sunt convins ca in poze apare... nu era in intentia mea sa-i insel ca sa-mi faca zgarietura.... si nici acum nu iau in socoteala aceasta varianta... insa nu am nici o inspectie de risc in actele primite de la asigurare... m-am uitat in actele care le am acasa si nu am decat conditii contractuale... dar nici o inspectie de risc... nu mi-au dat asa ceva... dar pot sa demonstreze ca exista zgarietura... scrie in inspectia de risc pe care am vazut-o astazi la ei la sediu... problema mea acum nu mai este sa-mi repar pe casco masina, o sa o fac pe banii mei, acum vreau doar sa-mi gasesc un alt asigurator casco. cu omniasig nu mai vreau sa lucrez. i-am intrebat care sunt conditiile in care casco nu imi acopera dauna, si nu a pomenit nimic de starea masinii - ca ar exlclude ceva din asigurare din cauza unei zgarieturi... habar nu aveam...am fost superficial si sa-mi fie invatatura de minte... la urmatoarea asigurare casco voi fi mult mai atent acuma ca sunt patit... ata ete... prostia si domnia se platesc :lol: io le-am platit pt 3 luni din prostie... nu voi mai face aceeasi greseala inca o data...
acum vreau doar sa primesc niste informatii legate de firmele de asigurari sa-mi fac o imagine despre ele si sa ma decid la care merita sa ma duc sa ma interesez


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
63FAL-ule.... sa vi bah...ca doar am zis ca-ti dau o bere... ma lasi sa beau singur?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Feb 2007, 23:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Jul 2007, 21:47
Posts: 521
Location: Sibiu
mani-mic...poti merge la omniasig si cere rezilierea contractului...daca ai platit in plus iti vor returna banii...eu zic totusi sa incerci cu o sesizare la comisia de supreveghere a asigurarilor...nu te costa nimic...asta in situatia in care avaria pe care o ai acum e mai grava decat ai avut-o inainte...ei tr sa-ti demonstreze cu poze ce avarii ai avut in momentul incheierii politei...
apoi..citeste ce a scris 'alfa adict'...a explicat foarte bine ce inseamna casco..cred ca si el lucreaza sau a lucrat in domeniu.....apropo alfa -adict....mi se pare cam mare valoarea ramasa de 14000 euro a masinii tale,produsa in 2001....
din cate cunosc eu,polite ieftine au ASIBAN SI BT ASIGURARI...NU FAC RECLAMA NICIUNEIA,eu lucrez la ardaf...o firma care va renaste din propria-i cenusa...veti vedea...si la noi politele sunt destul de acceptabile....masina mea,AR 156 JTD din 2002 este evaluata la 13.300 euro si are o prima de asigurare de 1060 euro
..va trebui sa stii insa ca diferera mult conditiile offerite de fiecare firma in parte


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]