It is currently 23 May 2024, 12:39

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
PostPosted: 27 May 2007, 13:11 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
Salut,
De ceva vreme ma bate gandul sa imi schimb masina iar in cautarile mele am inclus si Alfa Romeo, treptat eliminand celelate variante. Optiunea mea ar fi 156 1.9 JTD 2003-2004. As dori sa va intreb daca merita sa investesc putin mai mult de la un 8V de 116 CP la 16V de 140 CP si daca creste cu mult consumul de carburant?
Modelele putin mai noi, cele cu facelift, sunt putin mai scumpe, am oservat ca pe forum parereile sunt impartite intre look-ul nou si cel pre-facelift, aceasi intrebare si aici, merita banii in plus un model cu facelift cu cateva luni mai nou? Sau e vb. doar de gustul fiecaruia tinand doar de estetica.
Am cititit si posturile lui bh00ooo in legatura cu TVA-ul. Nu se plateste deloc TVA, sau se recupereaza mai incolo (nu inteleg deloc chestile financiar-contabile). Trebuie doar completat formularul Intrastat? De fapt, ma intereseaza daca scot banul din buzunar sau nu?
Oricum mai trebuie sa strang ceva banuti la ciorap... si sa vand actuala masina... dar deja ma visez la volanul unei Alfa.

Multumesc


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 May 2007, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
E simplu. Motorul de 1.9 JTD 140CP nu exista decit pe varianta cu facelift exterior.
In rest, atita vreme cit are facelift interior, nu prea sunt diferente tehnice, si e vorba doar de gust.
TVA-ul se plateste, indiferent de unde cumperi masina. Nu se mai recupereaza de nici un fel. Adica daca tu cumperi masina din Germania, platesti acolo TVA si aia e, nu mai platesti in Romania.
Singura metoda de a evita sa platesti TVA este sa cumperi masina pe firma si sa deduci TVA-ul instant prin VAT ID.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 18:13 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
Multumesc,
Imi cer scuze pentru intrebari... Daca "sapam" putin forumul gaseam raspunsul la toate intrebarile mele inainte de a posta.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 18:24 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pardon, CAN e introdus de la facelift-ul interior.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 18:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
:blink2: :pokey:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 19:32 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Mda, sunt eu mai prost si pricep mai greu pe caldura asta, m-a timpit soarele, etc, etc. Sorry :)


Top
   
 Post subject: Taxa Auto
PostPosted: 01 Jun 2007, 04:07 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
Salut,
Am auzit (probabil doar zvon) ca exista posibilitatea sa platesti doar 5 % din taxa auto, fiind inca o taxa in litigiu, iar restul in momentul in care se reglementeaza situatia. Am inteles ca este nevoie de o hartie de la un notar. Eu am intrebat un amic notar, dar el nu stia.
Stie cineva mai multe despre asta?


Top
   
 Post subject: Re: Taxa Auto
PostPosted: 01 Jun 2007, 13:13 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 10:45
Posts: 300
Location: Pitesti
zen_boy Quote:
Salut,
Am auzit (probabil doar zvon) ca exista posibilitatea sa platesti doar 5 % din taxa auto, fiind inca o taxa in litigiu, iar restul in momentul in care se reglementeaza situatia. Am inteles ca este nevoie de o hartie de la un notar. Eu am intrebat un amic notar, dar el nu stia.
Stie cineva mai multe despre asta?
Ai auzit cat se poate de prost. Daca n-o platesti pe toata nu obtii numerele definitive. Sunt Stan Patitul la faza asta. Sorry!!!!

_________________
156 2.0 jts


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 15:03 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
Salut!
Am incercat sa achizitionez o masina de pe carontheweb.com. Motor de 2.4, 175 CP, 112.000 km, rosie (probabil cei care urmaresc site-ul stiu despre ce e vorba) pret minim 5.800, target price 8.800. Am castigat licitatia cu pretul de 7.600, dar din pacate vanzatorul a refuzat pretul . Ma intreb de ce oare pretul minim a fost stabilit la 5.800 din moment ce vanzatorul nu a acceptat 7.600. Mi s-ar fi parut normal ca pretul minim sa fie setat din start ca fiind minimul acceptat de catre dealer asa nu s-ar fi ajuns la astfel de situatii... deja imi facusem planuri... etc . Ata ete.

Exista cateva masini si pe mobile.de care ma tenteaza 1.9 JTD, 140 CP pretul in jurul la 10.000 brut (intentionez sa caumpar pe firma fara TVA), nu stiu cat timp vor mai fi valabile linkurile dar oricum incerc sa le postez aici:
http://mobile.de/SIDzjBnzHQh7ahhuNSdjU2 ... &sr_qual=G
http://mobile.de/SIDzjBnzHQh7ahhuNSdjU2 ... &sr_qual=G
http://mobile.de/SIDzjBnzHQh7ahhuNSdjU2 ... &sr_qual=G

Voi ce parere aveti, care a-ti alege-o.

Multumesc.


Last edited by zen_boy on 22 Jun 2007, 15:07, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Eu as lua-o pe aia la 9990 euroni. Celelalte au ceva, nu stiu cum sa spun, care nu ma atrage. Si mai ales nu-mi plac volanul si maciulia maro de la a treia.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 15:34 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
sunt doua la 9990 :). banuiesc ca vb despre cea neagra.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 16:37 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Pretul minim pe carsontheweb este acolo pentru a nu incepe licitatiile de la 500 de Euro cum puneau romanii pe Passatu' de un an si 13.000 km la bord. probabil se gandeau ca nu observa nimeni si o castiga ei la pretul ala.

Scrie in termeni si conditii ca vanzatorul isi rezerva dreptul de a nu iti acorda masina. Formularea din documentul respectiv ii permite chiar sa te refuze chiar si daca s-a atins pretul tinta desi nu am auzit de un asemenea caz.
Eu ti-as zice sa "keep the faith" si sa continui sa licitezi. Eu asa am prins SWul asta de care sunt foarte multumit, dupa ce castigasem doua Lagune care nu mi s-au acordat.

Mai ales daca iei masina pe firma si ai ceva timp sa pandesti ocazia la licitatie...

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 16:47 
Offline

Joined: 27 May 2007, 02:20
Posts: 29
Location: Tirgu Mures
Nu e vorba sa inceapa licitatiile de la 500. Corect ar fi sa inceapa licitatia de la pretul pe care il accepta vanzatorul. Dar cred ca este vorba de politica site-ului de a atrage cati mai multi vizitatori, sa faca trafic, sa fie concurenta mare (multi vizitatori aduc si mai multi dealeri, firme de leasing), sa creasca adrenalina... . Si cum pot sa fac asta cel mai simplu? Incepand lictatiile de la preturi foarte mici :)
Daca as avea rabdare as mai astepta... Dar as vrea sa merg saptamana viitoare sa incerc sa caut eu.
Pe de alta parte, ma si speria putin gandul ca platesc in avans fara sa testez ce cumpar.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Jun 2007, 16:56 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
"Pe de alta parte, ma si speria putin gandul ca platesc in avans fara sa testez ce cumpar"

Adrenaliiiina! :lol:

Adevarat, e ceva morcov in a cumpara o masina in conditiile astea.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]