It is currently 29 Mar 2024, 15:59

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 24 Oct 2014, 19:02 
Offline

Joined: 21 Oct 2014, 21:48
Posts: 1
Car: alfa romeo 156
Location: Bucuresti
Salut. Dan ma numesc. Sunt nou pe forum aici la voi, cu toate ca alfa mea nu cred ca e noua aici in comunitate :D . Am o alfa romeo 156 2.0 selespeed, din 2002. Problema e urmatoarea: in aglomeratie , mai ales, dupa putin timp de mers, smuceste cand schimba vitezele ( in special in treptele 1 si 2.. in celelalte nu mai smuceste asa tare) , din ce in ce mai agresiv... pana la un anumit punct , cand se opreste motorul si apare mesajul "engine oil pressure low'' (nu stiu daca are legatura cu uleiul neaparat , dar asa apare)...la drum drept , fara aglomeratie , fara sa schimbe treptele prea des, nu face asa... masina a fost dusa in trecut si la autoitalia la service..nu mai stiu exact ce i-au facut..a mers ok o perioada , apoi a reaparut problema.eu am pus-o pe un tester acum 1 saptamana, dupa ce i-am schimbat uleiul si nu a aparut nicio eroare.. am intrebat pe cineva si mi-a spus ca poate ar trebui schimbat ambreiajul , chestie care m'ar costa cam 350 euro cu tot cu manopera( si cu uleiul de la cutie)... acum nu ar fi o problema , dar as vrea sa stiu daca se rezolva sigur.. m-ar interesa niste pareri sau un service bun pt alfa , ca mi-e mila de ea sa o conduc doar noaptea sau in weekend ,cand nu e asa aglomerat. multumesc anticipat :D


Top
   
PostPosted: 25 Oct 2014, 00:20 
Offline

Joined: 16 Feb 2014, 14:56
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 156
Salut Dane! Am si o Alfa 156 selespeed.. si am avut si eu ceva probleme cu cutia de viteze, imi pierdea ulei si-mi aparea cum era si normal, martorul de ulei in bord. Am intrat pe forum aici sa-mi spun si eu off-ul sperand ca o sa-mi recomande si mie cineva de aici un mecanic bun, sau sa-mi deau vreun sfat bun! nimic! doar laude despre alfele lor, preturi piperate la piese, chiar pot sa spun mai piperate ca-n multe magazine si-n rest nimic! Dupa lungi asteptari si zile fripte prin tot felul de service-uri gen Perugia, Fiat in care primeam tot felul de vesti proaste cu referire la sumele enorme pe care aveam sa le suport pt constatarea si repararea cutiei, am mers si la alte service-uri si am stat de vb cu mecanici care mai de care recomandati de colegii de servici, cunostinte sau unii prieteni, care imi spunea numai lucruri trasnite.. gen: aaa! sti.. Alfa e o masina dificila! nush.. cn ti-ar putea rezolva problema la cutie, aa pai in cazul asta nu mai ai ce sa-i faci! du-te la reprezentanta, dar o sa te rupa la costuri! etc. Nu-mi venea sa cred ca nu gasesc un mecanic pt ea, nu un jecmanar, un om care sa munceasca la un pret corect, nu aiureli! Intr-o zi mi-am luat inima in dinti si l-am lasat pe un amic in care nu prea aveam mari sperante, sa-mi umble la ea. Ce putea sa-i faca? oricum era defecta.. Dupa ce a dat jos actuatorul, a constatat ca unul din cele doua capacele ce sunt dispuse pe jum. actuatorului, era scos/iesit/deplasat aprox. 2 cm de pe fagasul lui, suficient cat sa-mi scuipe tot uleiul afara cand incercam sa plec cu ea de pe loc. Dupa inlocuirea acelui capacel, masina mi-a mers stas! Am pus-o si pe tester, a fost ok! Nu a durat mult minunea, si acuma imi sare din treapta I in a III-a pe modul manual, iar pe cel automat (city) imi tureaza motorul pana la 6000 de rot/min si apoi in sare pe neutru, ori in treapta a III-a si f rar in treapta a II-a cum e normal.. Chiar crezi ca te poate ajuta cineva de aici cu un mecanic bun?? eu iti doresc mult succes! si daca ai norocul asta, da-mi si mie un semn. :D
multumesc anticipat!


Top
   
PostPosted: 25 Oct 2014, 18:06 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3775
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Iti inteleg supararea si poate ca nici nivelul tehnic al forumului nu e unul foarte ridicat, dar trebuie sa tii cont de doua lucruri, pe de-o parte niciun om serios n-o sa-si dea cu presupusul intr-o astfel de chestiune, doar in urma relatarii tale, nu e rea vointa, mai ales ca e o problema a unui sistem putin intalnit si cunoscut, iar pe de alta nu exista mecanici buni si ieftini. Exista prosti si scumpi, aici sunt de acord, dar unul bun si ieftin eu inca nu am intalnit.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 29 Oct 2014, 00:56 
Offline

Joined: 16 Feb 2014, 14:56
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 156
sincer sa fiu, vreau sa o vand pt ca mi-a cauzat multe suparari, am bagat multi bani in ea si degeaba, continua sa ma dezamageasca. Consum mare, piese scumpe, mecanici canci! Vreau sa-i remediez si problema asta si gata! la maritis cu ea ca nu se mai poate :D


Top
   
PostPosted: 29 Oct 2014, 12:15 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Nu nu, precis ai vrut sa zici ..
Quote:
Piesele sunt intr-adevar mai scumpe ca la alte marci - dar pot varia mult intre surse

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 04 Nov 2014, 02:20 
Offline

Joined: 16 Feb 2014, 14:56
Posts: 6
Car: Alfa Romeo 156
Salut baieti! Asa cum va spuneam mai sus, am o alfa 156 Selespeed din 1999, cu motor de 1970 cm3, 155CP/114W. Cand am cumparat-o nu am luat in serios un lucru, si anume un ceas de forma drepunghiulara pe care scrie Webastos. Am inteles ca e vb despre o instalatie de incalzire auxiliara care incalzeste motorul (iarna de obicei) si regleaza climatul in masina.
Am tot cautat sa-l setez/programez acel ceas pt a vedea daca functioneaza. Nu am reusit mare lucru... am cautat si pe internet ceva informatii despre modul de setare al lui.. dar nu am gasit ceva clar care sa ma lumineze si pe mine... :( Ceasul merge de mers, timpii i-am m-ai setat eu chipurile pe acolo, dar nu am vazut nici-un rezultat.. ??? E adevarat ca nu stiu eu sa exploatez sistemul, dar in acelasi timp nu stiu nici daca este functional, daca masina l-a avut montat din fabrica sau a fost daca a fost montat ulterior.. :(
Stie cineva ceva referitor la acest sistem? ati auzit pe undeva ceva?


Top
   
PostPosted: 05 Nov 2014, 02:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4295
Car: Alfa Romeo 156
Location: 47.1528378,27.588692
Uite aici a pus cineva. Intreaba-l.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]