It is currently 27 Apr 2024, 01:09

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: probleme alfa romeo 156
PostPosted: 23 Apr 2014, 10:31 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
hristos a inviat, va scriu aici pentru ca mi s-a parut cel mai bun loc de unde as putea afla mai multe detalii.detin un moto de la care as vrea sa renunt pentru o alfa romeo 156.mi-au placut dintotdeauna, design, dotari.sunt artist plastic, poate de asta ma atrage ceea ce creeaza italienii.am vazut ca mai este un topic cu sfaturi pentru achizitia acestui model, dar nu am avut rabdarea sa il citesc pe tot sa fiu sincer.sa fiu mai scurt, motocicleta va pleca acusi la un nou proprietar si eu o sa caut o alfa romeo.mi-asi dori modelul sportwagon, motorizarea de 1.6 litri, chit ca am citit ca mare economie de carburant nu fac.eu am pana in 30 de ani si e asigurarea si impozitul mai mare(am detinut auto cu motor de 2.0l). as vrea sa imi spuneti in mare la ce sa ma astept, am condus una, am avut ocazia sa o iau la puricat. mi-a placut ce lin mergea motorul, insa am vazut cateva hibe. avea un martor de airbag aprins, proprietarul zicea ca era cel de la scaun, plus ca la airbagul de la pasager se desprindea capacelul. am observat din diverse anunturi pe internet ca la multe se intampla asa. am inteles ca distributia e mai costisitoare de schimbat, dar fiecare masina are chichitele ei. eu si sotia suntem indragostiti de modelul asta, chiar ni-l dorim, stiind ca poate mai au problemute. m-au cucerit clapitele de la rezervor si portbagaj, faptul ca proiectoarele se aprind separat, nu am stiut nici eu si nici proprietarul ce erau cele 2 butonele din stanga volanului ce indica un termometru de temperatura si 'KM' si celalalt ca un indice de volum(ca cel audio) poate reusiti sa ma lamuriti. sa fiu sincer, indiferent de ce problemute ar avea, tot mi-o doresc, dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept si in eventualitatea in care le intampin, sa stiu cum le pot rezolva. drumuri bune tuturor si la cat mai multi kilometri fara probleme.

cu stima, claudiu


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 10:50 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2013, 11:06
Posts: 139
Car: Alfa 156
Location: Iasi
Adevarat a inviat si bine ai venit pe forum.

Cu privire la asigurare, sa te astepti la un pret piperat tare (eu cu clasa bonus B2, la cel mai ieftin asigurator ma ajunge 630 RON pe jumatate de an).
Eu am o alfa 156 1.6 TS, 120 caluti frumosi (nu stiu cati mai sunt din ei, nu am ajung la un dyno). Sunt foarte multumit de motor, de cum toarce si cum trage. Consumul care l-am scos eu, cu stil de condus mai sportiv e 10,5 - 11 % in localitate si undeva la 6.5-7% in afara.
Sincer nu stiu ce sa iti zic la ce sa te astepti pe langa faptul ca vei cobora cu un ranjet de la volan :) Ideea e ca daca ai grija de masina si ea va avea grija de tine.
Referitor la butoanele din stanga volanului ai optiunile urmatoare:
cel din stanga care arata ca un indice de volum e pentru reglarea intensitatii luminilor in bord.
cel din dreapta are urmatoarele functii: schimbi intre afisarea temperaturii si afisarea km parcursi (se reseteaza la 1000) pe display-ul din turometru si daca il apesi lung reseteaza valoarea km parcursi.
Sa te astepti sa schimbi distributia cand iei masina (la masina sh eu consider ca e un "must"). La 1.6 TS mi-am facut un calcul cu tot cu pompa de apa si ma ajung cam 580 Ron piesele la care trebuie sa adaugi si manopera care ar ajunge cam 400 RON (curea conti, rola si intizator febi si pompa valeo), nu stiu daca sunt cele mai bune dar am auzit ca sunt ok.

L.E.: Nu sunt de acord cu "gura lumii" ca alfele nu sunt fiabile si ca stai toata ziua cu ea in service.

_________________
Learn the rules then break some of them!


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 11:01 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
multumesc, chiar eram intrigat de butonele. sotia lucreaza in asigurari si stim cam cum e treaba. o sa aiba proprietar pensionar masina. cu airbag-urile cum e? imi poti da mai multe detalii? ai avut probleme cu a ta? nu sunt genul care se ia dupa gura lumii, la restul tot ce e din germania e bun.


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 11:30 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2013, 11:06
Posts: 139
Car: Alfa 156
Location: Iasi
Eu inca nu am avut nici o problema cu airbag-urile (am numai 1 la modelul meu din 99) :)
Ca probleme la masina, in 16k de cand o am am patit asa:
- sonda lambda face figuri (mi-au iesit noxele la limita maxima la itp), e ~270 ron BOSCH
- a trebuit sa schimb bratele (in romania tind spre consumabile asa ca no comment on that), aprox 900 RON cele pe fata si 700 spate. Nu am pus TRW dar nici ultimele gunoiase.
- cablurile de frana de mana erau imbatranite - ~200 RON amandoua TRW
- furtunele de frana (flexibile) tot imbatranite - ~50 RON / buc TRW
- garnitura capac motor, a nu se intelege garnitura de chiuloasa :)
- ambreiajul a picat de abia dupa 195.000 km, nu mai fusese schimbat.

Majoritatea de mai sus nu consider ca sunt probleme grave, ele fiind cel mai mult datorate varstei masinii.
La motor nu a trebuit sa umblu deloc, toarce minunat si trage minunat :)

_________________
Learn the rules then break some of them!


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 11:59 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
multumesc mult, la cat mai multi km fara probleme cu ea. discutam cu sotia si noi nu am fi setati pe 1.6 benzina. am fi deschisi pe un diesel, ne intereseaza consumul. noi mai avem un renault twingo de 1.2 si ne-am obisnuit cu consumul ala.ce ai recomanda? ca si consum, ce e mai ok? benzina de 1.6 sau dieselul de 1.9?


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:13 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Am avut doua 156 din 2008 pana in prezent, asa ca am avut si vrute si nevrute. La prima singura problema majora a fost ca mi-au picat doi cuzineti si a inceput motorul sa bata, dar s-a rezolvat cu bine. In rest, a primit consumabilele obisnuite si turatii multe :lol: . La a doua, problema majora a fost ca s-a stricat din senin cutia de viteze si am inlocuit-o complet. Problemele astea doua se intampla de la rar spre deloc, dar eu am avut "norocul" sa le intampin. Evident, am schimbat seturi de brate ca si astea sunt cam la categoria consumabile, din doua motive: primul factor sunt drumurile si al doilea as putea spune ca si calitatea pieselor cam lasa de dorit.
In ceea ce priveste asigurarea, ultima care am facut-o, cea mai ieftina pe un an de zile m-a costat ~815 lei, am pana in 30 de ani si fara accident. In ceea ce priveste motorizarea pe care vrei sa o iei, ti-as recomanda 1.8 sau 2.0, nu 1.6 pentru ca daca e SW si mai pui si bagaje s-ar putea sa scoti un consum mai mare pentru ca motorul se chinuie mai mult sa ajunga la viteza dorita. Singurul dezavantaj la 1.8 si 2.0 e ca vei avea costuri ceva mai mari la taxe si asigurari, iar in particular pentru 2.0, o curea si doua role in plus la distributie. In rest motoarele de la 1.6 la 2.0 sunt in mare parte asemanatoare. Consumul la 2.0 in oras e undeva la 12-13, iar inafara 7.5-8, dar nu o menajez. De multe ori vede 7000 :run:
Daca vrei diesel, mai bine mergi pe 1.9. Cei care au motorizarea asta am inteles ca sunt foarte multumiti si de consum si de intretinere, fiind si mai fiabil decat benzina.
Probleme cu airbagul am avut la a doua. De obicei sunt problematice firele de sub scaune. O vizita la service si ar trebui sa se rezolve. Eu cel putin, nu ma satur de ea, cu toate ca mai troncane de la drumurile proaste, ca mai pierde putin ulei pe undeva etc.; de fiecare data ma lasa cu un zambet pe fata.
La varsta lor, se comporta foarte "modern". Ai grija si la rugina de pe dedesubt.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:25 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
multumesc mult, vad ca esti din iasi, suntem vecini de judet.eu sunt din piatra neamt. eu cu twingo m-am dezvatat de mers sportiv,deci pentru mine nu este o problema 1.6 le sau demarajul. damblalele mi le-am facut cu motocicleta cand am avut nevoie. la diesel ma atrage consumul, dar nu sunetul, vibratia cand opresti motorul, fumul.ma refer ca am rabdare cu 1.6, pot sa zic ca merg mosnegeste. am avut benzina si pana acum si nu ma dezlipesc de el.


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:27 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
este un samsar,avea mai multe in parcare, am vazut anuntul si am mers sa o vad.sotia este scunda si chiar am vrut sa intram putin in ea, sa vedem daca e probleme cu ajunsul la pedale, una alta. de asta va zic, foarte multumit de interior, de dotari.


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:33 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2013, 11:06
Posts: 139
Car: Alfa 156
Location: Iasi
Daca vrei sa iti iei SW eu as recomanda 1.8 deoarece are spatiu mai mare de bagaje si daca o incarci cu bagaje si mergeti si 4 in masina ar face treaba bunicica caii aia in plus.
Ca si fapt divers, mers la consum (90-100) P.Neamt - Bacau, cu masina plina (vre`o 350 kg numa in pasageri :lol: ) a consumat 4,4 l in 75 km, consum verificat la pompa.

_________________
Learn the rules then break some of them!


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:39 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
nu aveam de gand sa o iau, era prea ieftina, dar daca tot era de vanzare in oras, am mers sa o vedem. in cazul asta, caut si un 1.8 l. 2.0 e prea mult pentru mine. am mai avut de 2 litri de la opel.


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:46 
Offline

Joined: 23 Apr 2014, 10:10
Posts: 9
Car: Do not own one yet.
va multumesc mult pentru sfaturi.


Top
   
PostPosted: 25 Apr 2014, 10:13 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2011, 23:26
Posts: 123
Car: Brera
Location: Arges
1.8 ts este cel mai echilibrat ts dupa parerea mea, 1.6 cu masina plina am impresia ca se chinuie enorm + consumul care este tot acelas uneori mai mare la 1.6

_________________
*0742 503 955*[/color]


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]