It is currently 23 May 2024, 12:28

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa 156 SW 2.4jtd
PostPosted: 20 Apr 2007, 11:24 
Offline

Joined: 16 Aug 2006, 10:52
Posts: 59
Location: GALATI
Salutari.....dupa cum unii stiti,caut sa-mi schimb botoasa mea de 147 cu o alta alfa mai mare,in speta 156 motor 2.0...Bunnn...recent am gasit la un Dealer(n-o sa credeti) de dacii un Alfa 156 sw 2.4 jtd-140cp,an 2001.Masina are praguri de Gta,4 srs,climatic,ma rog e varianta progression cred adica slabut-fara piele,mahon ,etc.Masina are 177km(cam mult) si este adusa din Franta in decembrie 2006-are reviziile facute acolo ultima la 160,dealerul da garantie 1 an cu 50km limita,per total masina arata ok,ce nu mi-a placut motorul(cam murdarel) dar mie imi place in ideea in care trebuie sa-mi iau o ALFA mai mare(nu mai incape in a mea bebe,carut cat casa,doberman,100kg,55,etc)
Bun:1-cum sunt 2.4 jtd-urile...vad ca sunt cam rarute pe forum,ce parere aveti?
2-se poate verifica dupa seria masinii ZAR932000*01228257,istoricul masinii si cum (Mirica please daca poti help me)
3-dealearul cere cam 1000e diferenta,mi se pare cam mult avand in vedere taxe de 2400 ptr SW si nr de km,dar pe de alta parte nu vreau Opel astra sau golf cu care ma imbie niste amici care imi stiu botoasa(apropo Mirica stie am bagat cam 1500e recent in ea),si avand in vedere ca imi trebuie neaparat masina mai mare am zis ca ar fi ok pana la urma


Bun,orce sfaturi sunt binevenite si le astept(am citit topicul cu recomandari de cumparare la 156)...MUltumesc


Masina este pe autovit,iata linkul:
http://www.autovit.ro/vs2cautaauto.php? ... +Cauta+%21+++


dac nu vrea pe autovit 156sw de Galati!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2007, 13:14 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Daca nu era taxa asta de rahat (cam 3000 la 2.4 peste 4 ani) imi cautam clar un 2.4 JTD. Stiu doua in Ungaria, unul l-am si testat si e un motor beeeeheeeton.

Omu' tau pe Autovit cere 8000 cu TVA si taxa incluse ceea ce inseamna ca a luat-o cu 3500? Tre' sa fie o greseala.

Kilometri daca sunt reali n-ar fi o problema la motorul ala, a mea are 170ooo si trage de rupe, nu papa ulei (nici o linie in 5000 de km cu WR 5W 40 !!!). Cartea service completa si istoricul verificabil sunt plusuri foarte mari....
La a mea pana la revizia de 160ooo fusesera schimbate distributia, discurile de frana, ambreiajul, ceea ce e bine.
Am avut problema la cutie (nu intra in marsarier) rezolvata rapid dar nu ieftin. Nu cred sa fie asta o treaba generalizata.

Acuma, eu vin de pe o Laguna Grandtour si 156 SW mi se pare o gluma la capitolul spatiu interior si portbagaj. Comparat cu 147 probabil ca altfel sta treaba.

Ce nu-mi place (sa zic asa) la asta de pe Autovit e bordul pre2002 fara display si climatronicul asta "nou". Ambele le consider foarte reusite, mult peste ce aveam pe Laguna.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2007, 13:37 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
O fi portbagajul SW-ului mai mic cu vre-o 20 de litri decat al berlinei,dar sunt alte posibilitati de rabatare a banchetei sau incarcare intr-un spatiu mai inalt,per total SW-ul mi se pare foarte practic.
Laguna face parte din clasa media,la fel ca si 156.Din clasa mare de la Renault(rivale deci ale 166-lui) ar fi defunctul Safrane sau actualul Vel Satis :wink:
Poate ca spatiul interior al 156-lui si portbagajul acestuia nu il claseaza in fruntea clasei medii,dar in nici un caz nu poate fi comparat cu Megane,al carui rival este 147.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2007, 14:31 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Plasarea lui 156 in aceeasi clasa cu Laguna este normala, ambele fiind clasa medie pentru constructorul respectiv. Si la pret se aseamana mult atat de noi cat si la second.

Astea fiind zise, sunt bestii complet diferite. Nu putem vorbi despre spatiul din Laguna in aceeasi propozitie cu 156. Spatiul interior in Megane break sau 307SW este net mai mare decat in 156 SW. Accesul la portbagaj la 156 chiar si la SW este greoi din cauza buzei si a faptului ca nu are mecanism de deschidere exterioara. Bancheta se rabateaza la 156 si poti face 'treaba' cu ea dar accentul la proiectarea masini a fost pus ferm pe "looks" si dinamica.

Aici nu discuta 156 cu nici un reno de serie mare (excludem modelele sport). Nici la finisaje interioare. La dinamica si calitatea fabricatiei 156 se compara cu Seria 3, in nici un caz cu Laguna.

Alfa nu este Renault si eu unul ma felicit zilnic pentru schimbarea facuta. Spatiul interior este important pentru mine dar tinuta de drum si reprizele Alfei compenseaza orice.

EDIT: Si daca mai pot spune odata, mi-as dori un 2.4 JTD :). Sasiul de-abia asteapta viraje si viteza.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Apr 2007, 17:35 
Offline

Joined: 16 Aug 2006, 10:52
Posts: 59
Location: GALATI
la masina a fost platita taxa de anul trecut dar sta la un dealear in curte practic eu voi fi primul pe carte,intrebarea mea este cum pot sa verific istoricul masinii in alt mod decat ce-mi spune dealerul-care nu are carte service are doar niste fluturasi(nu stiu exact)la care apare trecuti nr de km ,revizia si ce s-a schimbat dar la toti fluturasii aceia nu am vazut schimb de distributie

partea buna este ca astazi am facut un test drive si motorul merge ok,trage de rupe-are 140 cp,masina per total arata ok,doar niste zgarieturi care se vor remedia in service
am garantie 6 luni(cutie+motor) si recent s-a schimbat distributia(de fapt doar cureaua),ulei ,filtre,baterie etc
trebuie sa mai dau o diferenta de 1000e

intrebari simple(nu am cui sa cer o parere mai avizata decat voua):
1-merita acest schimb
2-cum pot verifica si eu masina(am insistat ptr o verificare a masinii lor la un alt service dar au zis ca indiferent ce se gaseste la ea diferenta ramane aceeasi)...bun si daca masina a fost facuta praf si reparata,la ochii mei nu imi dau seama-inclin sa cred ca nu,dar nu o pot verifica dupa serie si altfel?


ps-maine trebuie sa ma hotarasc asa ca ...please


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Apr 2007, 17:48 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Sper sa te ajute: La Renault e simplu. Mergi cu seria de sasiu la orice Service si au acces la baza de date a retelei reno din Europa. Iti spune fiecare interventie asupra masinii (revizii reparatii etc) efectuata in reteaua reno. Astea de obicei sunt prezente cat masina a fost in garantie, dup-aia nu mai da nimeni pe la reprezentanta. In sfarsit, daca ce zice baza de date se loveste cu ce scrie in cartea tehnica ai sanse mari sa nu fie masluita.

2. Tu vei fi primul pe cartea de identitate din romania. Actele de dincolo le au? Cati proprietari? Unul e de preferat. Mai multi - as lasa-o acolo.

Legat de pret nu ma pot pronunta. Decat ca daca o da cu 8000 (parca atat e pe autovit) e suspect de ieftina. Anul trecut a platit cam 2000 TVA si accize. Rezulta ca ori a luat-o cu 4500 ori o da sa scape de ea. Astea sunt pure speculatii din partea mea.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Apr 2007, 18:31 
Offline

Joined: 16 Aug 2006, 10:52
Posts: 59
Location: GALATI
este un singur propietar pe carte acolo,masina este adusa din Franta,o sa incerc maine sa ma duc la reprezentanta da m-am lamurit cu reprezentanta din Galati(nu au nici o treaba cu nimic) deci chiar daca a fost [platita vama anul trecut era tot vreo 2000?hm asta inseamna ca 8000-2000=6000,deci s-ar putea sa fie totusi probleme cu ea...?!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 25 Apr 2007, 18:44 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Cam pe acolo era TVA si accize la o masina de-aia anul trecut. Daca se facea vama la valoarea de catalog (9.140,00) iesea chiar 3000 de Euro. Dar sigur a facut-o la valoarea din factura si a iesit intre 1500 si 2000.

http://www.autoclick.ro/utile-calculato ... e-auto.htm

EDIT.
Varianta B (optimista de data asta)
Si-a facut omu' nostru factura de acolo pe vreo 5000, n-ar fi primul si eu unul n-am nimic impotriva faptului. A platit TVA si accize 1129 Euro in vama romaneasca. A mai avut cheltuieli "administrative" vreo 150 ca sa i se accepte miscarea. Total partial sub 1300. Adusul pe platforma sa zicem 400. TP: 1700.
8000-1700 = 6300. Din banul asta el a trebuit sa cumpere masina si sa-i iasa profit. E posibil, tinand cont de kilometrii multi si eventuale mici chestii de rezolvat (zgarieturi etc). Si e si 2001.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]