It is currently 27 Apr 2024, 22:34

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 17 Nov 2021, 15:02 
Offline

Joined: 21 Oct 2021, 02:53
Posts: 4
Car: Alfa Romeo 147
Am cumpărat în urmă cu o lună și jumătate, mai exact pe 2 Oct 2021 mașina. Un Alfa Romeo 147 2007 Facelift cu cod motor BXU1A.
Primele 3 zile mașina mergea și tragea super bine, până la apariția primului checkengine. Am fost la service cu ea, iar eroarea era la turbosuflanta mai exact "Turbo low presure" ceva de genul. Mi au șters eroarea, din câte mi au zie, problema ar fii fost de la Convertorul de presiune. Am cumpărat unul nou pe același cod, mai exact un Pierburg. Țin să mentionez că tuburile de vid nu sunt (tăiate, zgâriate sau alte uzuri) au fost testate cu pistolul de vid. Mai exact problema mea la turbosuflanta este că acuatorul de la geometria variabilă, nu se mai mișcă absolut deloc. Nici dacă o duc până în 4-5K ture nu se mișcă măcar 1 milimetru. Iar în primele zile când am avut-o se mișca în jos imediat cum atingeam 2-2.5K ture. Așa că am venit aici să vă cer ajutorul, deoarece e prima mea mașină și chiar m-am atașat extrem de mult de ea. Aștept părerile/sfaturile voastre, pentru a putea readuce la viață turbosuflanta.


Top
   
PostPosted: 18 Nov 2021, 23:23 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
S-ar putea sa gresesc, dar 8v-ul e cu geometrie fixa.
Daca sti sigur ca e turbina cu problema ori o reconditionezi, ori iei alta.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]